Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Góra

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Gravis »

SZANOWNI Państwo ( Ci z Emitela, UKE, PZU, FBI itd... )
Będziemy nadal dokładać pełnych starań i narzekać do bólu, z prośbami o zmianę sytuacji, która nastąpiła z nadajnikiem w Giedlarowej. Uprzejmie prosimy, skoro obiecane 100KW z Suchej Góry nie doszło do skutku o wznowienie starań / prac, by tej drugiej gorszej części podkarpacia został umożliwiony stabilny odbiór Multipleksu numer 2.

Z poważaniem,

Bartt

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Bartt »

Adam Brodziak pisze:Sznowni!
Wcześniejsza zmiana kanału z Suchej Góry to oczywisty sukces Forum. To Państwa komentarze sprawiły, że zarówno ja jak i Tomasz postanowiliśmy kolejny raz zmierzyć się z absurdalną rzeczywistością. Emitel, UKE i TVP pomogły. UKE lojalnie uprzedzało o możliwości zastrzeżeń ze strony Ukrainy i Słowacji. Ukraina zgłosiła awój sprzeciw, jak rozumiem, w ostatniej chwili. Może nas blokować, ale nie musi, do 2015 roku niezależnie od tego co robimy na terenie Polski. Mamy zaufanie do polskich negocjatorów i tematu na pewno nie zostawią. W mojej opinii błędem było uruchamianie MUX 2 na kanałach powyżej 60 ale tylko taką możliwość otrzymali nadawcy komercyjni. Błędem także jest uruchamianie pozostałych MUXów z małymi mocami z lokalizacjami innymi niż docelowe bo stwarza to zamęt z antenami, zbędne wydatki i zdenerwowanie widzów. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w zmianie kanału, proszę o informacje potwierdzajace realny zasięg. Szacunek
Również dziękujemy za determinacje w tej sprawie która poczatkowo wydawała się niemożliwa do zrealizowania w tak krótkim czasie ;).

Miejmy też nadzieje że Emitel w miarę szybko wybuduje swój obiekt w okolicach Leżajska i wtedy będzie pełne pokrycie DVB-T na podkarpaciu 8-).

PS

Kanał 32 - odbiór bardzo dobry, sygnał lepszy niż mux1 :D.
Ostatnio zmieniony 10 lutego 2012, o 10:49 przez Bartt, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Jarosław Bałuka »

Zmiana kanału nadawczego z 61 na 32 już przynosi pozytywne efekty. Z informacji umieszczanych na forum wynika, że zasięg MUX2 z Suchej Góry polepszył się.
Obecnie emisja w k32 z Suchej Góry prowadzona jest z mocą 25kW ERP i pracuje synchronicznie z nadajnikiem Solina / g. Jawor.
Zachęcamy do dzielenia się informacjami o odbiorze w k32 w wątku dotyczącym emisji z Suchej Góry http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=2240

vari107

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: vari107 »

Krosnoludek pisze:Proszę mi tu nie atakować Pana Tomasza i firmy Emitel,
czy naprawdę nie widzicie, że robili wszystko aby uruchomić ten nadajnik na docelowym kanale i docelowej mocy. Przecież Emitel nie musiał kupować na razie nowego nadajnika , i do czasu wyłączenia analogu nadawać na k.61, ale chciano dla nas jak najlepiej, tylko na końcu Ukraina przeszkodziła :evil:
Ja jednak uważam, że Emitel JEST winny.
Czy oni tam nie mają kogoś kompetentnego w sprawach koordynacji międzynarodowej ?
No bo "władzy" można wybaczyć (takie standardy dziś), że nic nie umie.
Ja wiem, że to nie Emitel wybiera kanał, ale ze nikt w Emitelu nie powiedział: HOLA HOLA, ZARAZ, NAJPIERW SPRAWDŹMY PRZED ZAAKUPEM BO ZDAJE SIĘ, ŻE UKRAINA TU MA NADAJNIK.
Tego zabrakło.
W tak poważnej firmie powinien być ktoś kto to wszystko ogarnia od strony organizacyjnej.
Wiadomym było, ze Ukraina może wystosować taki sprzeciw. Skoro Emitel dostał zlecenie na uruchomienie stacji na kanale, na którym w okolicy (choć w innym kraju, ale te dane to nie tajemnica) jest emisja analogowa i na dodatek nie można jej przenieść (bo to inny kraj), to mógłby sprawdzić wszystko zanim choćby PUBLICZNIE ZAPOWIE 100 kW ERP.
Mało ? Mało ale trochę winy jest.
vari

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: bogdanzieba »

Dla mnie to wątek do zamknięcia.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Gravis »

Od tak? I nic wiecej w tej kwestii? miejcie 25KW i cieszcie się, że w ogóle macie...

EDIT:

Zapomniałem dodać najistotniejszego - "co poniektórzy" macie.

Adam Brodziak

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Adam Brodziak »

vari107 pisze:
Krosnoludek pisze:Proszę mi tu nie atakować Pana Tomasza i firmy Emitel,
czy naprawdę nie widzicie, że robili wszystko aby uruchomić ten nadajnik na docelowym kanale i docelowej mocy. Przecież Emitel nie musiał kupować na razie nowego nadajnika , i do czasu wyłączenia analogu nadawać na k.61, ale chciano dla nas jak najlepiej, tylko na końcu Ukraina przeszkodziła :evil:
Ja jednak uważam, że Emitel JEST winny.
Czy oni tam nie mają kogoś kompetentnego w sprawach koordynacji międzynarodowej ?
No bo "władzy" można wybaczyć (takie standardy dziś), że nic nie umie.
Ja wiem, że to nie Emitel wybiera kanał, ale ze nikt w Emitelu nie powiedział: HOLA HOLA, ZARAZ, NAJPIERW SPRAWDŹMY PRZED ZAAKUPEM BO ZDAJE SIĘ, ŻE UKRAINA TU MA NADAJNIK.
Tego zabrakło.
W tak poważnej firmie powinien być ktoś kto to wszystko ogarnia od strony organizacyjnej.
Wiadomym było, ze Ukraina może wystosować taki sprzeciw. Skoro Emitel dostał zlecenie na uruchomienie stacji na kanale, na którym w okolicy (choć w innym kraju, ale te dane to nie tajemnica) jest emisja analogowa i na dodatek nie można jej przenieść (bo to inny kraj), to mógłby sprawdzić wszystko zanim choćby PUBLICZNIE ZAPOWIE 100 kW ERP.
Mało ? Mało ale trochę winy jest.
vari
Emitel można tylko pochwalić. Negocjacje prowadzi UKE a ich wynik w wielu przypadkach zależy od dobrej woli obu stron. Nadawcy świadomie podjęli ryzyko by poprawić sytuację w regionie i przerwać bezsensowną emisję na kanale bez przyszłości. Odrobina ostrożności w ferowaniu wyroków by się przydała. ;)

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Gravis »

Adam Brodziak pisze: Emitel można tylko pochwalić. Negocjacje prowadzi UKE a ich wynik w wielu przypadkach zależy od dobrej woli obu stron. Nadawcy świadomie podjęli ryzyko by poprawić sytuację w regionie i przerwać bezsensowną emisję na kanale bez przyszłości. Odrobina ostrożności w ferowaniu wyroków by się przydała. ;)
Chwalimy Cię oh drogi Emitelu pod niebiosa - za Giedlarową rzecz jasna.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: irekr »

Ja nie wiadomo o co chodzi to zapewne chodzi o pieniądze.

Przestrojenie przemienników działających dotychczas na kanale 32 było wiadome od ratyfikacji porozumienia GE06 - w którym tak Polska jak i Ukraina są stronami. O ile mnie pamięć nie myli: dokumenty były 'zaklepane" w 2007 roku.
Zapewne tego nie zrobiono wcześniej bo.... trzeba za to zapłacić, nie tylko własnym pracownikom EMITEL-a.
A jaka jest podstawowa maksyma każdego urzędnika?
"Dzień bez decyzji jest dniem radosnym."
UKE dało tu plamę i tyle. Ktoś w końcu wydał decyzję i ktoś tej decyzji nie zweryfikował. A dla operatora istotny jest kwit; kanał, moc, zysk i charakterystyka anteny, lokalizacja. Amen.
I nie czepiajcie się Tomka, bo on nie podpisywał decyzji rezerwacyjnej ani zezwolenia telekomunikacyjnego. Takie dostał informacje na papierze z orzełkiem w górnym lewym rogu.

Kanał 32 został wstępnie uzgodniony dla obszaru "Rzeszów" jako kanał MUX1, jednak była to decyzja błędna, ponieważ ten sam kanał był przydzielony dla obszaru Bieszczady jako MUX2. Dokonano wiec roszady i 32 wylądował na Suchej Gorze jako MUX2 a 52gi (pierwotnie MUX2) został "przeflancowany" jako MUX1 (z czasowym używaniem kanału 42, także stosowany zamiennie z kanałem 61). SFN na tym terenie to jak najbardziej właściwe podejście. Teraz przydałby się mały "nadajniczek" na tym samym kanale 32 (tak ze 100W) na Baranówce i będzie klawo.
Nie muszę dodawać że kanał 52 jest obecnie zajęty: TVP2 na Solinie.
Nie będę zgryźliwy, ale kolejny raz wychodzi bokiem krecia robota TVP.

Odnośnie protestu ukraińskiego: trochę się dziwię, ale jeżeli jest to protest na uruchomienie k.32 na Suchej Górze to trochę strzelają kulą w płot. Jakiś czas temu uruchomiono k.32 na Górze Jawor, a sygnały analogowe z tego nadajnika są bezproblemowo odbierany we Lwowie, co widać na dachach budynków. Jawor leci dobrze na wschód czego nie da się powiedzieć o Suchej Górze. Zresztą nie bez powodu powstała Góra Tatarska, bo sygnał z SG na tamtym obszarze jest naprawdę cieniutki. Analogowy k.29 we Lwowie "leci" znacznie gorzej niż k.52 z Jawora. Do tego Jawor jest kilkadziesiąt metrów wyżej i kilkadziesiąt kilometrów bliżej.

Jak można z tego wybrnąć? Piłeczka stoi po stronie UKE, ale z własnej praktyki to zrobiłbym pomiary pola na kanale 32 w bezpośredniej bliskości granicy - okolice Przemyśla - i sprawdził na ile wzrosną wartości sygnałów przy włączonym nadajniku z Suchej Góry a samym sygnałem z Jawora. Jestem przekonany, że wyniki byłyby bardzo ciekawe.
Zapewne można poprosić ukraińskich kolegów o zrobienie analogicznych pomiarów w rejonie Nowojaworska i Gródka. Wilk będzie syty, owca cała, a Suchej Góry poleci 100 kW bez żadnych problemów.

Bartt

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Bartt »

Gravis pisze:
Adam Brodziak pisze: Emitel można tylko pochwalić. Negocjacje prowadzi UKE a ich wynik w wielu przypadkach zależy od dobrej woli obu stron. Nadawcy świadomie podjęli ryzyko by poprawić sytuację w regionie i przerwać bezsensowną emisję na kanale bez przyszłości. Odrobina ostrożności w ferowaniu wyroków by się przydała. ;)
Chwalimy Cię oh drogi Emitelu pod niebiosa - za Giedlarową rzecz jasna.
Z tego co pamiętam w wątku o odbiorze z Ostrołęki było info że Emitel prowadzi konsultacje z mieszkańcami w sprawie wybudowania tam swojego masztu. Powód jest ten sam co w przypadku Leżajska, czyli brak porozumienia z Info tv fm. Ciekawe czy w okolicach Leżajska też są już jakieś przymiarki co do lokalizacji nowego masztu. Ja bym proponował albo jakąś wyższą górkę niż ta w okolicach Giedlarowej albo wyższy maszt niż ten Info tv fm ;).

@irekr
W świetle twojej wypowiedzi wygląda na to że decyzja strony ukraińskiej jest wybitnie na wyrost. No cóż, tak niestety działają urzędnicy - brak znajomości tematu, ale władza jest nasza ;) .

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Krosnoludek »

wczoraj - 90/100%
Obrazek
dziś - 98/100%
Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 lutego 2012, o 17:51 przez Krosnoludek, łącznie zmieniany 2 razy.

Bartt

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Bartt »

Najśmieszniejsze jest to że w kablówce w Rzeszowie na ul. Krzyżanowskiego mux2 jest dalej na k61 :o. Jak oni to robią :?:. Odbierają z Przemysla, czy mają jakiś przemiennik częstotliwości :?:.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: irekr »

Krasnoludku z Krosna: zakładaj tłumik.

Jeżeli ten nadajnik STB koło Lwowa mam obecnie moc 2 kW ERP, to nie sądzę by podnieśli moc do koncesyjnych 50 kW. Taka zmianę musi zaakceptować Polska, wiadomo że tego nie zrobi.
Do tego pozostaje sprawa kosztów.
Ukraińcy ten nadajnik i tak wyłączą, z tego co donoszą z Kijowa, to w 2013 roku będzie "pozamiatane" z analogiem.

Bardzo będę się śmiał, jak wyłączą wcześniej niż my.... ;)

Z prostych symulacji wynika że przy mocy analogu 2 kW ERP pod Lwowem i nasze 20 kW z Jawora będzie tak, że kawałek za Gródkiem zasięg analoga lwowskiego się skończy. I tak w Gródku ten nadajnik wychodzi na poziomie około 82 dB pola, czyli jest na krawędzi zasięgu technicznego. W Sądowej Wiszni Jawor będzie szedł jak burza. Gdyby nie było Jawora, to 100 kW z Suchej Góry da mniejsze pole o około 7 dB od Jawora.

Ale poczekajmy co na to wszystko powie i zrobi UKE.

Ciekaw jestem czy protest ukraiński został spowodowany planami odpalenia Suchej Góry czy już działającym nadajnikiem na Jaworze.
Pytanie: czy PSN też dostał kwit o zmniejszeniu mocy nadajnika MUX2 k.32 np. do 5 kW lub korekcji charakterystyki anteny?

Awatar użytkownika
omkar
Posty: 34
Rejestracja: 4 listopada 2011, o 21:23
Odbiornik: Wiwa HD 50
Instalacja antenowa: Dwie anteny UHF na dachu piętrowego domu ze wzmacniaczem AWS 118
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, Baranówka

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: omkar »

Bartt pisze:Najśmieszniejsze jest to że w kablówce w Rzeszowie na ul. Krzyżanowskiego mux2 jest dalej na k61 :o. Jak oni to robią :?:. Odbierają z Przemysla, czy mają jakiś przemiennik częstotliwości :?:.
Rzeszów odbiera już na 32.

Bartt

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Bartt »

Wiem o tym, ale w tej kablowce mux2 jest nadal na k61 ;).

Tomasz Berezowski

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Tomasz Berezowski »

Pewnie odbierają z Przemyśla :-)

Tedde

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Tedde »

U mnie większych zmian nie ma bo k61 odbierałem poprawnie,bieżący BER czasami dochodził do 6 to na k32 wynosi 0 jak na razie.{6km na północ od Rzeszowa).

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: RAPIOTR »

Tomasz Berezowski pisze: 25kW

Jeśli można wiedzieć Panie Tomku i z czystej ciekawości w kabel idzie 1 KW czy trochę mniej ?
Z tym 32CH dobre posunięcie bo im niższy kanał tym lepiej dla ludzi dysponującymi wyrobami antenopodobnymi hehe;) Z drugiej strony fizyki rozchodzenia fal się nie przeskoczy i podejrzewam ,że te 100 KW dużo by nie zmieniło. Jeśli ktoś jest w cieniu górki to i tak "pupa"

pozdrawiam

Tomasz Berezowski

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Tomasz Berezowski »

Nie mam pojęcia. Ja już nie jeżdżę po obiektach (za stary jestem) to raz, a po drugie emisję realizuje dla nas Emitel i szczegóły typy moc nadajnika czy zysk anteny średnio mnie interesują, bo dla nas liczy się wyłącznie moc promieniowana z anteny :-)

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: irekr »

Każdy system antenowy jest inny.

W starych dokumentach EMITEL-a jest zapisane że system na Suchej Górze ma 16 dB zysku
Wygląda na to że aby "dmuchnąć" 25 kW ERP wystarczy 1 kW mocy elektrycznej.

Zablokowany