Parametry MUX-1

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
sp7vcl
Posty: 16
Rejestracja: 4 maja 2013, o 18:30
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: TCL 65C815, SHARP LC-48CFE4042E, SONY KDL-40s5600
Instalacja antenowa: Yagi
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC4, RTON Sienkiewicza

Re: Parametry MUX-1

Post autor: sp7vcl »

Po interwencji, wczoraj Emitel poprawił wreszcie parametry nadawania MUX-1.
Z informacji, które otrzymałem, Emitel przesłał nawet do Sony Polska oficjalne pismo z informacją, że problem został już usunięty.
Ze swojej strony potwierdzam, że od wczoraj problem z zacinaniem obrazu na kanałach MUX-1 został usunięty i wszystko wróciło do normy.
Dziękuję za poprawę z nadzieją, że tak już pozostanie na stałe i nie będziemy w przyszłości nękani podobnymi "niespodziankami".
Szkoda tylko, że poprawa wymagała "postawienia na nogi" aż tylu osób, którym bardzo dziękuję za skuteczną interwencję :D
Ciekawy jestem czy u innych również nastąpiła poprawa odbioru.

grzegorz0plonka

Re: Parametry MUX-1

Post autor: grzegorz0plonka »

Nooo wreszcie końcu uwierzyli nietypowy problemu. Na pewno Sony Polska ostro prezentował dokumentacji, ze emitel dokonał zmian 200% i nie jest ok.
Wielki szkoda, ze nie uwierzyli użytkowników a tylko serwis sony.
Jak jest FIRMA emitel to musi dać ludziom wiary co to tutaj piszą.

Prosimy nie kombinować więcej. W tej chwili nic nie da robić.
TVP i emitel powieście walczyć o uzyskania pozwolenia uruchomienia dvb-t2.
Dvb-t2 będzie bardzo potrzebny aby spokojnie dodawać nowych programów.

Fatycznie wrócił birate 6.5MB/s.

Mam nadzieję, ze emitel uczyć się błędach i trzeba zaufać ludziom co to piszą o problemach.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Parametry MUX-1

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Zmiana tymczasowa do czasu ustalenia przyczyny problemu i wykrycia co powodowało, że kilka modeli odbiorników przestało pracować prawidłowo. Żadnego "oficjalnego pisma z informacją, że problem został już usunięty" do producenta nie było, bo problem nadal istnieje, tylko go na razie nie widać.

Zmiany w konfiguracji urządzeń były i będą co jakiś czas. Choć bardzo rzadko są zauważane. Tylko ścisła współpraca z producentami i importerami odbiorników pozwoli uniknąć niespodzianek. Właśnie przygotowujemy nową propozycję współpracy. Jeśli się uda i dostawcy zaakceptują ten pomysł, jest szansa na wcześniejsze wykrywanie potencjalnych problemów.

Cyfrowyjanusz

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Cyfrowyjanusz »

Rzeczywiście wróciły poprzednie parametry MUX1 (widać to na wykresach TSreader)
sp7vcl pisze:Szkoda tylko, że poprawa wymagała "postawienia na nogi" aż tylu osób, którym bardzo dziękuję za skuteczną interwencję
No niestety tak już jest że trzeba postawić na nogi odpowiednie służby i dopiero wówczas rusza cała machina i pojawiają się jakieś rozwiązania problemów.
JaroslawMroczkowski pisze:Tylko ścisła współpraca z producentami i importerami odbiorników pozwoli uniknąć niespodzianek.
I oby tak się właśnie stało.
Swoją drogą szacunek za to że panuje ścisła współpraca pomiędzy operatorem a firmami sony i manta. :)

Bartt

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Bartt »

Powstaje pytanie czemu zmiana tych parametrów miała służyć :?: . Naturalnym wydaje się że zastosowanie wiekszych marginesów zmiany przepływności poszczególnych kanałów powinno (w teorii) poprawiać ich jakość poprzez bardziej efektywne wykorzystanie pasma w zależności od treści nadawanego materiału. Tymczasem wiele osób sygnalizowało pogorszenie jakości obrazu :o .
Z drugiej strony, jeśli za bardzo zejdziemy z przepływnością, to w przypadku nagłej dynamicznej sceny możemy zobaczyć festiwal pikseli. Wiem, jest bufor, można materiał wstepnie analizować, ale jakoś to nie wychodziło w praktyce.

Kto więc był inicjatorem tego testu :?: Czy TVP, która kombinuje jak zmieścić 2 kanały HD w jednym muksie i testuje różne schematy sterowania przepływnością :?:
Jeśli tak, to bardzo mnie to dziwi, bo jak pisałem wcześniej, TVP powinna najpierw odpowiednio przygotować kanały HD do emisji z niską (jak na HD) przepływnością. Czyli, przykładowo, wycinamy wszystkie zbędne szczegóły z materiału (szumy, "ziarno" na filmach itp. ) które po silnej kompresji wyglądają fatalnie i zabierają pasmo. No i decydenci z TVP powinni podjąć męską decyzję - przejść na 720p, które ma mniejszy apetyt na pasmo niż 1080i i oferuje lepszą jakość w dynamicznych scenach ;)

grzegorz0plonka

Re: Parametry MUX-1

Post autor: grzegorz0plonka »

JaroslawMroczkowski pisze:Zmiana tymczasowa do czasu ustalenia przyczyny problemu i wykrycia co powodowało, że kilka modeli odbiorników przestało pracować prawidłowo. Żadnego "oficjalnego pisma z informacją, że problem został już usunięty" do producenta nie było, bo problem nadal istnieje, tylko go na razie nie widać.

Zmiany w konfiguracji urządzeń były i będą co jakiś czas. Choć bardzo rzadko są zauważane. Tylko ścisła współpraca z producentami i importerami odbiorników pozwoli uniknąć niespodzianek. Właśnie przygotowujemy nową propozycję współpracy. Jeśli się uda i dostawcy zaakceptują ten pomysł, jest szansa na wcześniejsze wykrywanie potencjalnych problemów.
No niestety niestety, Nadal nic nie przyznaje, ze został poprawiono mux 1.
Co to pan napisał naprawdę bezczelnie.

Postawiam dowód zarzut ekranu http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b76 ... d1564.html ze bardzo wyraźnie został poprawiono i już leci 6.5 MB/s. A wcześniej przez 1-2 miesięcy leciało od 0.3 do 5.2 MB/s. A teraz już nie przekraczać później 4 MB/s.

Po powrotu ustawienie mux 1 to odbiorników powróciły do sprawności.

Proszę panie, Zauważ, ze użytkownicy już zaczęli piszą o tym, ze zauważyli powrócono parametry.

Jak zobaczyłem posty to sprawdziłem DVBViewer Pro i FAKTYNIE POWRÓCIŁY.

Zaskoczony jestem, ze emitel przestaje uczciwości na rynku i nie informuje bardzo istotny informacji. Widzę sytuacje, ze jest BARDZO podobny tak jak występuje NC+.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Parametry MUX-1

Post autor: JaroslawMroczkowski »

@Cyfrowyjanusz Zmiana nastąpiła dzięki ścisłej współpracy z producentem telewizorów i jednym z importerów stacji czołowych do sieci budynkowych (jak będzie chciał to się przyzna kim jest) i tylko tych dwóch firm... Dzięki im za to.

@Bartt Zmiany takie służą choćby poprawie stabilności, czy wydajności systemu. Poza tym umożliwiają lub ułatwiają realizację nowych funkcji. Sieć DVB-T cały czas ulega zmianie i jeszcze przez jakiś czas tak będzie. Nie ma się co doszukiwać złej woli. Pełna stabilizacja będzie możliwa po całkowitym zakończeniu wdrażania DVB-T.

@grzegorz0plonka Jak widzę dla niektórych brak jakichkolwiek informacji jest lepszy niż informowanie o podjętych działaniach. Zastanawiam się wiec, czy nie spełnić prośby i nie przestać "bezczelnie" informować co się naprawdę dzieje. ;)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Parametry MUX-1

Post autor: belzebiusz »

Ciekawe czy gdybym nie rozpoczął tej dyskusji cokolwiek by się w sprawie tych nietrafionych parametrów ruszyło... :P

sp7vcl
Posty: 16
Rejestracja: 4 maja 2013, o 18:30
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: TCL 65C815, SHARP LC-48CFE4042E, SONY KDL-40s5600
Instalacja antenowa: Yagi
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC4, RTON Sienkiewicza

Re: Parametry MUX-1

Post autor: sp7vcl »

Panie Jarosławie nie bardzo rozumiem dlaczego te zmiany wprowadzane są dopiero teraz.
Było kilka lat ciągłych testów i nie można było w trakcie ich trwania dopracować ustawień, zaoszczędzając sporej grupie ludzi nerwów i problemów ?
Skoro dopiero teraz dogrywane są ustawienia, to po co było marnować czas i pieniądze Polaków na testy, które niczemu jak widać na załączonym przykładzie nie służyły.
Nie dość, że producenci sprzętu kombinują, żeby kilka tygodni po gwarancji sprzęt uległ planowej awarii, to jeszcze teraz dodatkowo nadawca-monopolista będzie nam serwował "awarie" wymuszające kontrolowany zakup nowego sprzętu, bo właśnie na jakąś partię sprzętu skończyła się gwarancja i przez znanego nadawcy "buga" trzeba ten sprzęt z rynku "odstrzelić", zmieniając nieznacznie parametry emisji by uniemożliwić poprawny odbiór ?
Czy na tym ma polegać "bajer" cyfryzacji ?
Czemu ma służyć taka "fajna" misja nadawcy połączona z "misją" operatora technicznego ?
Gdzie w tym wszystkim jest szacunek dla Polaka, samego siebie i przeciętnego widza, który w myśl nowej "wspaniałej" ustawy bez wyjątków będzie zmuszany do opłacania abonamentu/podatku na rzecz nadawcy/TVP i któremu utrudnia się jak tylko może życie i dostęp do tego za co płaci, serwując mu "czkawkę" na obrazie i pogorszenie parametrów technicznych emisji ?
Dlaczego ktoś nie wpadł na genialny pomysł i nie wprowadził już na starcie, wzorem reszty świata standardu DVB-T2, który wcześniej czy później zostanie wprowadzony, po raz kolejny wymuszając na ludziach wywalenie kupy pieniędzy w błoto ?
Widać jesteśmy strasznie bogatym krajem albo/i durnym i do tego kłótliwym narodem, który z niczego nie potrafi wyciągnąć wniosków na przyszłość i nie potrafi niczego nauczyć się na własnych błędach i testach.
Pocieszające jest chociaż to, że ktoś wpadł na odkrywczy pomysł i wymyślił (pewnie za niezłą premię), że może warto by podjąć jakąś współpracę w producentami i importerami sprzętu.
Szkoda, ze firma Emitel nie specjalnie wyraża chęć współpracy z Polakami, którzy praktycznie z mocy prawa zdani są na łaskę i nie łaskę jedynie słusznego operatora technicznego, którego bardziej interesuje fanaberia techników, niż możliwości techniczne klientów z których żyje i dla których istnieje....

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Stefan_KR »

@sp7vcl może pamiętasz, choć nie wydaje mi się..., że kilka lat temu wymagania i oczekiwania nadawców były inne niż obecnie - dla własnej wygody nie przejmowali się takimi sprawami jak 2 czy 3 ścieżka audio, napisy ekranowe, audiodeskrypcja itp. Do dziś wychodzi indolencja tych, którzy powinni się znacznie bardziej przyłożyć do wdrażania NTC, mieć jakiś plan, wizję zamiast ją skutecznie blokować i opóźniać, a teraz jak już wszystk działa wymyślać coraz to bardziej światłe pomysły.
Nie widzę tu jakieś zlej woli czy braku umiejętności u Emitela, zapewne wrzucili nowy soft do koderów z nowymi, wydajniejszymi silnikami kompresji i niestety niektóre stare dziadostwo złapało problemy z dekodowaniem. Oczywiście łatwiej jest naskoczyć na Emitela zamiast na Sony, które zamiast potraktować poważnie klientów kupujących ich sprzęt zwalają winę na operatora technicznego. Cierpią na tym niestety wszyscy odbiorcy DVB-T gdyż zamiast zyskać coraz lepszej jakości obraz w TV dzięki kolejnym ulepszeniom sprzętu kodującego, będą musieli zadowolić się jakością dostępną sprzed lat bo kilku użytkowników zapłakało, że ich odbiorniki nie wyrabiają się. Żałosne jest, że chełpisz się (jak i kilku innych tu "działaczy") skuteczną krucjatą przeciwko operatorowi zamiast kierować swoje pretensje tam, gdzie jest właściwe źródło problemu - do producentów sprzętu olewających odbiorców na maxa. Oczywiście Emitel tego pewnie oficjalnie nie napisze ze względu na chęć utrzymania dobrych stosunków z producentami, ale każdy kto ma choć trochę oleju w głowie lub miał nieprzyjemność kontaktu z niektórymi serwisami czy przedstawicielstwami producentów w naszym kraju dobrze wie jaką oni uskuteczniają spychotechnikę aby odbić piłeczkę i oddalić problem od siebie.
Ja nie zauważyłem, aby firma Emitel nie wyrażała chęci współpracy z Polakami, a obserwuję ich działania od lat. Daruj sobie wycieczki o szacunku, fanaberiach czy kłótliwości polskiego narodu. Mam wrażenie, że na tym forum zawitałeś głównie po to aby sobie ponarzekać i nasiać fermentu. Tego typu postawy doprowadziły do wewnętrznego skłócenia i rozkładu środowiska krótkofalowców doszczętnie. Mam nadzieję panie krótkofalowiec SP7VCL, że tu ci się nie uda. Jak chcesz na forum o czymś porozmawiać to bądź merytoryczny, pisz konkretnie o problemach odbioru, przydaj się innym, doradź komuś jak odbierać czy jaką antenę użyć, a całą resztę utnij - pobeczeć i ponarzekać jaki ten świat i ludzie wokół są źli to w innym miejscu sieci, tu nikogo to nie interesuje i jest uznawane za spam.

Cyfrowyjanusz

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Cyfrowyjanusz »

Bartt pisze:Powstaje pytanie czemu zmiana tych parametrów miała służyć :?: . Naturalnym wydaje się że zastosowanie wiekszych marginesów zmiany przepływności poszczególnych kanałów powinno (w teorii) poprawiać ich jakość poprzez bardziej efektywne wykorzystanie pasma w zależności od treści nadawanego materiału. Tymczasem wiele osób sygnalizowało pogorszenie jakości obrazu :o ... Czy TVP, która kombinuje jak zmieścić 2 kanały HD w jednym muksie i testuje różne schematy sterowania przepływnością :?:
Bartt na innych forach dyskusyjnych słychać podobne głosy, ja także się mogę tylko domyślać że to takie testy TVP i ich problem jak upchnąć swoje wszystkie kanały już za rok SD i HD na swoim 3 MUXie, ale testują różne kombinacje na MUX1, szkoda że cierpią przy tym inni nadawcy jak TTV, na którym mi zależy :)

Zgoda, to rozumiałe że to dobry pomysł z tym zmiennym VBR, natomiast ja mam zastrzeżenia czy bitrate nie spadało zbyt nisko, tzn. aż do poniżej 1 MBit - wyraźnie było widać efekty kompresji przy scenach statycznych. :o Szczegółnie obwódka wokół logo itp. To mi bardziej przypomina upychanie na siłę jak to robi CP w MUX4 albo ostatnio Vectra.

JaroslawMroczkowski pisze:@Cyfrowyjanusz Zmiana nastąpiła dzięki ścisłej współpracy z producentem telewizorów i jednym z importerów stacji czołowych ... i tylko tych dwóch firm...
Dobrze jest wiedzieć choć ja słyszałem coś innego. :|

Stefan_KR pisze:wrzucili nowy soft do koderów z nowymi, wydajniejszymi silnikami kompresji i niestety niektóre stare dziadostwo złapało problemy z dekodowaniem.
Jeśli coraz większa kompresja i efekty z tej kompresji to ma być postęp cywilizacyjny to ja dziękuję, również w temacie coraz gorszego DAB+ ;) Jeśli nowiutki sprzęt z 2012 roku nazywasz już przestarzałym złomem i rubinem to ja przepraszam ale to dyskusja nie na moim poziomie. :roll:
Ostatnio zmieniony 11 maja 2013, o 11:25 przez Cyfrowyjanusz, łącznie zmieniany 1 raz.

sp7vcl
Posty: 16
Rejestracja: 4 maja 2013, o 18:30
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: TCL 65C815, SHARP LC-48CFE4042E, SONY KDL-40s5600
Instalacja antenowa: Yagi
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC4, RTON Sienkiewicza

Re: Parametry MUX-1

Post autor: sp7vcl »

Podstawowym wymaganiem chyba jest i powinno być zapewnienie wszystkim odbiorcom prawidłowego odbioru, a nie fundowanie ludziom "czkawki" bo bo trzeba zwiększyć kompresję, żeby upchnąć nagle wszystko na raz: obraz w HD, 3 ścieżki dźwiękowe, napisy, reklamowy teletekst itp.
Telewizja publiczna nie jest prywatnym poletkiem doświadczalnym dla nadawców, techników i producentów sprzętu.
Ze względu na bliżej nie określoną misję każdy z nas jest zmuszony płacić na chory twór zwany "telewizją publiczną" ale na ten temat lepiej się nie będę rozwodził.
Był czas na testy, podczas których powinny zostać ustalone wymagania i parametry, których należy się trzymać, a nie pod przykrywką poprawy jakości ograniczać bitrate, psując przy okazji jakość obrazu, o czym można było poczytać kilka/kilkanaście postów wyżej.
To, że pod presją niektórych, proces wprowadzania DVB-T wyglądał, jak widać na odbiornikach, to już mnie nie obchodzi.
Miało być super pięknie, a wyszło jak zawsze.......po Polsku czyli do d......
Niestety nie da się zrezygnować z usług operatora publicznego i telewizji publicznej, co najchętniej bym zrobił, żeby nie wkurzać się jakością merytoryczną oraz techniczną nadawanych programów i problemami z odbiorem, gdyż ustawodawca nas wszystkich do tego zmusza.
Skoro jesteśmy zmuszani i zdani na łaskę nadawcy i operatora technicznego to powinien on zapewniać przynajmniej minimum jakości i dostępności dla wszystkich, bez względu na to czy mają najnowszy sprzęt czy "stary" sprzęt, który ma 2-3 lata.....czyli według niektórych jest archaiczny.......
Odnośnie krótkofalowców to chyba nie to forum, więc przemilczę.
Dodam tylko, że krótkofalowcy nie mają (na szczęście) obowiązku udzielania porad i sprzedawania wiedzy za friko bo wiedzą jak to powinno działać.
Od tego są "fachowcy" z NTC, którzy wzięli i biorą za to niezłą kasę.
Nie mam zamiaru siać tu zamętu.
Skoro już muszę płacić za czyjąś bliżej nie określoną misję, to w myśl zasady, że klient płaci i wymaga, oczekuję tylko sygnału zgodnego z jakimiś standardami, który zawsze i wszędzie będzie dla każdego dostępny na każdym sprzęcie.
To, że ustawodawca nie zmusił nadawcy i producentów sprzętu do przestrzegania konkretnych norm i prowadzenia obowiązkowych homologacji sprzętu, nie upoważnia nikogo do kombinowania i robienia co mu się podoba oraz psucia tego co już działa.
Jeśli będę miał widzimisię oglądania czegoś z dobrą/bardzo dobrą jakością, z 10-ma ścieżkami dźwiękowymi w DTS, DD itp., obrazem 5d, to podpiszę umowę z którymś z operatorów satelitarnych lub kupię/wypożyczę płytę blueray albo pójdę do kina.
Niestety nie zmienia to faktu, że ustanowiono idiotyczne prawo, że skoro mam jakikolwiek telewizor to muszę płacić haracz dla określonego nadawcy, nawet jeśli nie mam anteny odbiorczej lub nadawca nie zapewnia mi poprawnego odbioru czy też nie chcę oglądać tego co on nadaje.
Ustawa o obowiązku płacenia nie określa przy tym wieku i możliwości technicznych sprzętu....
Jak napisałem wcześniej, skoro już muszę płacić to i mam prawo wymagać przynajmniej jakiegoś minimum.
Skoro ktoś uważa, że zgłaszanie "czkawki" na ekranie i walka o prawo do poprawnego odbioru jest czymś niegodnym tego forum to.....ech szkoda słów.

grzegorz0plonka

Re: Parametry MUX-1

Post autor: grzegorz0plonka »

JaroslawMroczkowski pisze:@Cyfrowyjanusz Zmiana nastąpiła dzięki ścisłej współpracy z producentem telewizorów i jednym z importerów stacji czołowych do sieci budynkowych (jak będzie chciał to się przyzna kim jest) i tylko tych dwóch firm... Dzięki im za to.

@Bartt Zmiany takie służą choćby poprawie stabilności, czy wydajności systemu. Poza tym umożliwiają lub ułatwiają realizację nowych funkcji. Sieć DVB-T cały czas ulega zmianie i jeszcze przez jakiś czas tak będzie. Nie ma się co doszukiwać złej woli. Pełna stabilizacja będzie możliwa po całkowitym zakończeniu wdrażania DVB-T.

@grzegorz0plonka Jak widzę dla niektórych brak jakichkolwiek informacji jest lepszy niż informowanie o podjętych działaniach. Zastanawiam się wiec, czy nie spełnić prośby i nie przestać "bezczelnie" informować co się naprawdę dzieje. ;)
No dobrze. Ale przeciecz te 1-2-3 muxy działają najlepiej i naprawdę już nie ma potrzeby pozmieniać. Macie testowy dvb-t2 i tam możecie pobawić ustawienie. Podstawowy 3 muxy powinno zachować na stałe. Jak uruchomiali pierwszy raz dvb-t np. zielony górze to mogliście pobawić ustawienia. A teraz testy kończyły i prosimy nie kombinować więcej.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Stefan_KR »

@sp7vcl
Ależ nie ma żadnego przymusu, są płatne platformy satelitarne - jest pełen wybór gdzie dla każdego znajdzie się coś dobrego i w jakości jaką uzna za wystarczającą. Nie jest tak źle, że nas ktoś zmusza do oglądania NTC i nie mamy wyboru.
Jeśli prawdą jest, że użycie bardziej wydajnych kodeków po stronie nadawczej powoduje problem z dekodowaniem u niewielkiej garstki odbiorców to trzeba zastanowić się gdzie faktycznie jest problem. Po stronie nadawczej czy jednak po stronie odbiorczej, gdzie z powodu przymusu utrzymania "starych" kodeków operator musi wracać do poprzednich, starych już rozwiązań. Moim zdaniem powinniśmy iść do przodu, podnosić jakość, nawet za cenę niezadowolenia garstki osób ale za to na korzyć pozostałych milionów odbiorców. Wiem, brzmi brutalnie, ale - dla przykładu starego laptopa wyrzucamy bo nie wyrabia się z nowszymi systemami i grami, stary (2 letni?) telefon wyrzucamy bo już przestarzały i nie wyrabia się z nowymi aplikacjami i funkcjami. Podobnie jest ze sprzętem TV, tylko pytanie jak długo można utrzymywać "stare" aby zrobić garstce dobrze. Toż nawet budżetowe dekodery za 150zł nie mają problemu z wydajniejszą kompresją, może warto rozważyć dokupienie do swojego Sony jakieś Arivy za parę złotych zamiast blokować postęp..? A następnym razem przy wyborze telewizora omijać z daleka "najlepszą" firmę... Może jak im sprzedaż spadnie to zajmą się na poważnie naszym rynkiem...

@grzegorz0plonka
masz coś rzeczowego do powiedzenia czy będziesz tak biegał po wszystkich wątkach i nabijał licznik wypowiedziami nic nie wnoszącymi do dyskusji? Ogarnij się trochę i powstrzymaj słowotok, ilość nie znaczy wcale jakość.

sp7vcl
Posty: 16
Rejestracja: 4 maja 2013, o 18:30
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: TCL 65C815, SHARP LC-48CFE4042E, SONY KDL-40s5600
Instalacja antenowa: Yagi
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC4, RTON Sienkiewicza

Re: Parametry MUX-1

Post autor: sp7vcl »

@Stefan_KR
Nawet jeśli używam do odbioru sygnału płatną platformę satelitarną, to i tak muszę i każdy z nas zmuszany jest płacić haracz dla jedynie słusznego nadawcy bo mam telewizor.
Idąc tym tropem powinno się wsadzać wszystkich mężczyzn do więzienia za gwałt bo mają "sprzęt", a kobiety karać za zabójstwo bo mają w kuchni nóz......ale to już nie to forum....
Część pieniędzy z tego tytułu zapewne otrzymuje "jedynie słuszny nadawca" czyli Emitel.
Czyli nie mam wyboru. Muszę płacić za to co jest nadawane naziemnie.
Sygnał DVB-T nadawany przez operatora technicznego ma być dostępny dla KAŻDEGO.
Stefan_KR wskaż mi proszę w ustawie o RTV lub normach DVB-T miejsce w którym napisane jest jakiemu gronu odbiorców trzeba zapewnić odbiór oraz ile lat ma mieć używany sprzęt oraz termin używania konkretnych kodeków.
Jak sam napisałeś jeśli ktoś ma ambicję oglądać wytwory TVP w teoretycznie najwyższej jakości z wieloma ścieżkami dźwiękowymi w DD, DTS, napisami i czym tam chcesz, może zafundować sobie płatną platformę cyfrową.
Nigdzie nie jest napisane, że DVB-T musi być w super/hiper wysokiej jakości.
Ma być dla KAŻDEGO !!!.
Jak już napisałem wcześniej ze względu na to, że każdy zmuszony jest do płacenia haraczu, sygnał DVB-T nie jest prywatnym poletkiem doświadczalnym nadawcy i pracowników Emitela. Powinien być dostępny dla wszystkich, niekoniecznie z najnowszymi kodekami, czy z obniżonym "lepszej jakości" bitrate video, żeby zapewnić upchnięcie dodatkowo 3-ch ścieżek dźwięku, napisów, napisów dla niesłyszących i reklamowego teletekstu.
@Stefan_KR głosami takich jak Ty trzeba będzie teraz wymieniać sprzęt odbiorczy co 2-3 lata, gdyż nie wspiera jakiegoś kodeka ale czy jesteś pewien, że o to tu chodzi ?
Czy cyfryzacja miała służyć wyłącznie do nabijania kieszeni nadawcy, importerów i producentów ze względu na czyjeś fanaberie dotyczące najnowszych kodeków i upychania nagle w DVB-T wszystkiego co się da, żeby wykazać, że to jest do kitu i naciskać na wprowadzenie nowszego DVB-T2 ?
Ja rozumiem, że każdemu ciężko....ale forum dotyczy medium publicznego jakim jest obecnie DVB-T, a nie prywatnego !!!
Fanaberie techników realizujcie sobie Panowie na płatnych MUX-ach czy na testach DVB-T2, a nie na programach ogólnodostępnych nadawanych na MUX1,2,3......

To jest dopiero początek naszej drogi do cyfryzacji i już są same problemy......
Aż strach pomyśleć co będzie dalej.....bo Polak potrafi....

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Stefan_KR »

Cyfrowyjanusz pisze:
Stefan_KR pisze:wrzucili nowy soft do koderów z nowymi, wydajniejszymi silnikami kompresji i niestety niektóre stare dziadostwo złapało problemy z dekodowaniem.
Jeśli coraz większa kompresja i efekty z tej kompresji to ma być postęp cywilizacyjny to ja dziękuję, również w temacie coraz gorszego DAB+ ;) Jeśli nowiutki sprzęt z 2012 roku nazywasz już przestarzałym złomem i rubinem to ja przepraszam ale to dyskusja nie na moim poziomie. :roll:
Inni producenci, w tym wszyscy dalekowschodni, nie zaliczyli takiej wtopy jak forowany przez Ciebie Sony z 2012r., więc nie przepraszaj tylko sam sobie odpowiedz na pytanie co jest złomem i gdzie jest ten Twój poziom do dyskusji... :lol:

@sp7vcl no teraz zaatakowałeś abonament (haracz?) i wydaje mi się, że to już zbyt daleko odbiega od tematu wątku i problemu. Emitel nie otrzymuje kasy z abonamentu, to chyba wiesz. Abonament jest w każdym kraju, w takiej czy innej formie. Rzecz naturalna. Ale jeśli chcesz protestować przeciwko abonamentowi to przecież nie w tym miejscu.
Sygnał nadawany przez operatora technicznego jest dostępny dla każdego ale przecież nie oczekuj, że operator techniczny będzie zajmował się jeszcze sprzętem u każdego w domu.
Każdy rozwój technologii nabija kieszenie tych czy innych ale sam powiedz, czy zmieniając telefon ganiasz po forach i piszesz jacy ci operatorzy komórkowi źli? Nie, pokornie odwiedzasz salon i bulisz. Czy jak zmieniasz komputer czy samochód na nowszy i lepszy to protestujesz przeciwko nabijaniu kasy? Nie, idziesz i kupujesz, głównie dlatego że nikt cię i tak nie wysłucha. Bo chcesz wygodniej jeździć, móc używać PC-ta do obsługi aktualnych aplikacji i mieć telefon, którego nie będzie wstyd na ulicy wyjąć z kieszeni.
Podobnie i tu, jest postęp i dobrze, są coraz nowsze kodeki, ciekawe i pożyteczne usługi, i trudno oglądać się wstecz twierdząc, że kilka lat temu tego nie było więc zostawmy i nic nie zmieniajmy. NTC jest dla każdego. W obecnym czasie nie ma żadnej blokady technicznej, a sprzęt odbiorczy jest wyjątkowo tani i powszechnie dostępny. Ale nie gań wszystkich wokół za to, że źle zainwestowałeś w TV wybierając produkt, który ma problemy przy jakiejkolwiek zmianie. Jak widać, logo i cena nie zawsze są synonimem najwyższej jakości i czasem trzeba przełknąć gorzką pigułkę uświadamiając sobie nietrafiony wybór. Myślę, że ta garstka nieszczęśliwych posiadaczy problematycznych telewizorów mocno sobie "pluje w brodę", że nie kupili tańszego choć może mniej markowego sprzętu, ale który działa. A odkąd pamiętam na tym forum, to najwięcej problemów zawsze sprawiało Sony, przy każdej najdrobniejszej nawet zmianie w nadawaniu. To forum zawalone jest problemami użytkowników Sony. Ot, ta marka tak ma. Ale to nie wina abonamentu, TVP czy Emitela..

sp7vcl
Posty: 16
Rejestracja: 4 maja 2013, o 18:30
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: TCL 65C815, SHARP LC-48CFE4042E, SONY KDL-40s5600
Instalacja antenowa: Yagi
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC4, RTON Sienkiewicza

Re: Parametry MUX-1

Post autor: sp7vcl »

-
Ostatnio zmieniony 2 czerwca 2013, o 22:36 przez sp7vcl, łącznie zmieniany 2 razy.

Cyfrowyjanusz

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Cyfrowyjanusz »

Stefan_KR pisze:Podobnie i tu, jest postęp i dobrze.
Daj już spokój z takim postępem. Zresztą sam nie wiem o czym piszesz bo nawet sieci GSM w imię postępu nie likwidują starych sieci 2G, nie likwidują starych, dużych kart SIM i nawet z 20 letniej "cegły" możesz nadal dzwonić ;)

NTC jest czymś co promuje Państwo w spotach TV, cyfryzacja jest obowiązkowa, sygnał analogowy wyłączany, wczuj się w końcu w uczucia i problemy innych a nie myśląc tylko o sobie.

Jak ty sobie wyobrażasz takiego rodzaju "postęp"? aby ludziom miesiąc po zakupie sprzętu robić problemy w prawidłowym odbiorze? Aby ludzi, którzy czasem nie za dobrze się znają na sprzęcie zmuszać do przeprowadzania (niebezpiecznych gdy na włąsne ryzyko) aktualizacji oprogramowania. :(

Postęp zgoda ale z wyboru a nie przymusu, postęp np. gdy dotyczy komputerów i coraz nowszych rozwiązań niekompatybilnych wstecz, ale tu jest wybór, chcesz to kupujesz nie chcesz korzystaj nadal ze starszych rozwiązań.

Trzeba myśleć o wszystkich, także o osobach starszych i niepełnosprawnych o czym mowa juz była tu na forum: np. ścieżki audiodeskrypcyjne, itp. nawet i w tamtych tematach są ludzie, którym przeszkadają niepełnosprawni. :( Każdy chce być traktowany równo bo każdy wydał przez cyfryzację jakąś kwotę nie tylko na dekodery ale na anteny i osprzęt. Współczuję jeśli ktoś wydał kilka tysięcy złotych na telewizor, ja na szczęście tylko dokupiłem STB i lekkie zmiany w intalacji antenowej więc mniej tracę w razie takich problemów ;)

Co do abonamentu. Niegdyś nadajniki należały do Państwa, do TVP, potem prywatyzacja i prywatna spółka emitel, ale to TVP płaci teraz za nadawanie a TVP a kiedyś nadawała darmo z własnych nadajników (co państwowe to państwowe :P ), a jeśli iść dalej TVP utrzymuje się nie tylko z abonamentu ale i podatków i dofinansowań (ostatnio miliony złotych na doświetlenia, gapfilery, kwota od MAC) i tak dalej i tak dalej, a reklamy to też kasa od odbiorców tejże reklamy więc łańcuch pokarmowy nie może zostać przerwany w żadnym miejscu, ale rzeczywiście tu na forum nie rozmawiamy o tym. :) Ale to nic dziwnego że widzowie/odbiorcy domagają się odpowiedniego traktowania przez nadawców. ;)

A w sprawie współpracy emitela z firmami, może jest tak że współpraca jest tylko wówczas gdy jest to na warunkach tylko jednej strony? A jeśli nie to się obrażamy i straszonko jedni drugich kto jest bardziej winny :? Rzeczywiście sp7vcl ma rację, w Polsce trudno coś załatwić w pokojowych warunkach i iść na ustępstwa. :o

sp7vcl pisze:Pocieszające jest chociaż to, że ktoś wpadł na odkrywczy pomysł i wymyślił , że może warto by podjąć jakąś współpracę w producentami i importerami sprzętu.
Takie same uwagi przesłałem do UKE, może jeśli sami nie potrafimy się dogadać, to może prawnie do tego nas zmuszą.

W końcu UKE już nie jedną sprawę potrafiła załatwić (np. na operatorach telefoni komórkowych lub dostawcach internetu) :) Zaś badania EMC przeprowadzono tylko dzięki wprowadzeniu odpowiednich ustaw prawnych. :)
Ostatnio zmieniony 13 maja 2013, o 11:18 przez Cyfrowyjanusz, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Parametry MUX-1

Post autor: qwerty »

To może zamiast mieć pretensje do emitela to jednak wina kiepskiego producenta (sony). Chyba tylko u nich występował problem. I czemu oskarżacie, że sprzęt za kilka tyś zł nie działa poprawnie z winy nadawcy? Mam (już chyba 4 letni tv) i miewałem mikro przycięcia na tvp2 i polsacie (kiedy inni nie widzieli), ale jak u kogoś występowały to u mnie działało płynnie. Z tego co widzę to obecnie najlepiej sobie radzą właśnie samsungi i lg - reszta ma ciągle problemy z dvb-t (widać jak traktują nasze dvb-t).

Cyfrowyjanusz

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Cyfrowyjanusz »

Bo to wszystko wygląda jak dziecinada, taka zabawa w klocki, to tak jakby operator miał klocek kwadratowy a producenci mieli otwór trójkątny, emitel chce wsadzić kwadracik do trójkątnego otworka - jaki morał z tej historyjki? taki że w przedszkolu nie ma chwilowo opiekuna, który by odpowiednio pouczył i pokierował ;)

Zablokowany