Parametry MUX-1

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Parametry MUX-1

Post autor: dvbtowiec »

W ilu wątkach o marzeniu @Poland o kanałach SD jeszcze przeczytam? :)
Kup sobie coś większego niż 32 cale i pooglądaj SD.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Poland »

Posiadam takowy telewizor ale jestem za SD nie w kwestii jakości a różnorodności oferty kanałowej którą to przy HD uzyskać nie można przez co trzeba będzie czekać aż wymyślą DVB-T3.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Parametry MUX-1

Post autor: blockbuster »

Czy mógłby ktoś podać parametry z jakimi nadawany jest ten MUX (oraz MUX-2 i 4) w DVB-T2?
Chodzi mi o podstawowe parametry (można je sprawdzić chociażby w tv LG) takie jak FEC, GI. Jeżeli ktoś ma dostęp do innych parametrów (np. PP) to też nie pogardzę :)

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: Parametry MUX-1

Post autor: sampler »

Może pomoże:

Obrazek

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Parametry MUX-1

Post autor: blockbuster »

Wielkie dzięki. Właśnie o to mi chodziło. :)
Gdyby była możliwość o te same parametry dla MUX-2 i 4 (u Ciebie opisane jako Wskaźnik kodu i Interwał ochronny) to byłbym wdzięczny.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Dobrycel »

Co to za parametry? Jak je rozumieć?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Parametry MUX-1

Post autor: dvbtowiec »

Dla Ciebie jako odbiorcy nie mają znaczenia. Rozumieć je mają technicy.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Parametry MUX-1

Post autor: blockbuster »

FEC to korekcja błędów. Na obrazku który wkleił @sampler można zauważyć, że zastosowano FEC wynoszący 2/3 czyli inaczej na trzy bity danych wysyłanych w strumieniu przypada jeden dodatkowy bit nadwymiarowy (korygujący). Ma to istotne znaczenie bo im lepszy jest FEC tym niższy jest minimalny poziom sygnału w instalacjach odbiorczych niezbędny do prawidłowego odbioru. Czyli w praktyce sygnał dotrze dalej i łatwiej będzie można go odebrać nawet na gorzej wykonanych instalacjach.
GI czyli interwał ochronny określa opóźnienie sygnału (w milisekundach) co jest szczególnie istotne gdy sygnał dociera do odbiorcy z nadajników pracujących w sieci SFN. Określa też maksymalną odległość jaka może dzielić bezpośrednio sąsiadujące ze są nadajniki w takiej sieci. Na obrazku widać, że GI wynosi 19/256 co oznacza, że ta odległość to maksymalnie niecałe 80km .

A ja konkretnie pytam się o te parametry tylko po to, że mając te podstawowe dane można próbować chociaż w przybliżeniu pozgadywać jaka jest przepływność tych nowych multipleksów. ;)

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: Parametry MUX-1

Post autor: sampler »

umieściłem screen z parametrami MUX-2 tutaj:

viewtopic.php?p=250520#p250520

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Parametry MUX-1

Post autor: blockbuster »

Super. Jeszcze raz dzięki. :)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Poland »

Osobiście uważam że w MUX1 ale tez MUX2, MUX5 i MUX6 tak jak w przypadku MUX3 powinno być 10 a nie 8 kanałów. Probkem tylko byłby taki że konkursy trwałyby zbyt długo z racji biurokracji w KRRiT.

j@n
Posty: 127
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: Parametry MUX-1

Post autor: j@n »

Zauważyłem ostatnio pewną rzecz. Nie wiem czy występuje ona od początku nadawania MUX1 w standardzie DVB-T2 czy też to jakaś awaria lub błędna konfiguracja.

Otóż wszystkie kanały w standardzie DVB-T2 (ale i DVB-T) mają multipleksowanie statystyczne (tzn. zmienny bitrate w zależności od zapotrzebowania).

Wyjątkiem jest TVP 4K (19,9 Mb/s, zrozumiałe bo 4K jest najczęściej nadawane z stałym bitrate i pojedynczy kanał łatwiej multipleksować z HD), TVP3 (zrozumiałe, ośrodki regionalne kompresują sygnał u siebie) oraz... TV Trwam!

Oglądając koncert kolęd na dużym ekranie zauważyłem, że obraz jest nie taki dobry jak powinien być. Po prostu za dużo artefaktów kompresji. Na innych kanałach w multipleksie jest znacznie lepiej. Trzeba dodać, że to nie wina źródła, bo TV Trwam akurat świetnie poradził sobie z migracją na HD i faktycznie wszystkie obecnie nagrywane programy są w HD.

Sprawdzam więc digitalbitrate.com i wielkie zaskoczenie. TV Trwam ma przydzielony stały bitrate: 3,6 Mb/s przez cały czas. Inne kanały w multipleksie między 1,2 a 8,7 Mb/s w zależności od zapotrzebowania. Natomiast TV Trwam ma stałe 3,6 Mb/s i nic dziwnego, że podczas koncertów brakuje jakości.

PYTANIE

Czy to jest zamierzona konfiguracja? Jeśli tak, to z czego to wynika? Uwarunkowania prawne, taka umowa czy może TV Trwam kompresuje sygnał u siebie w przeciwieństwie do pozostałych kanałów w MUXie? Nie ukrywam, to bardzo dziwne, bo wszystkie inne kanały są multipleksowane statystycznie.

A wszelkich przeciwników tego kanału, którzy teraz sobie myślą "dobrze im tak, niech nie zabiera miejsca na multipleksie", upominam: to działa w obie strony. Podczas koncertu bitrate TV Trwam brakuje, więc niejako zyskują pozostałe kanały. Ale na treściach statycznych (a takich jest tu najwięcej) TV Trwam bitrate ma za dużo i to inne kanały są poszkodowane.

Stąd więc to konkretne pytanie. Dlaczego nie ma multipleksowania statystycznego dla TV Trwam?

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Parametry MUX-1

Post autor: biopar »

Hej.
Nie wiem, czy pisać tutaj czy w dziale nadajników. Od końca zeszłego roku zaczęło mi znikać MUX1. W tej chwili nie mam w ogóle. Poziom sygnały 82%, jakość - 0. Coś się zmieniło odkąd wprowadzili Wydarzenia24, czy przypadek? :) Instalacja ma kilka lat, ale tak nagle z dnia na dzień zniknąłby sygnał? Dotyczy to tylko częstotliwości 650 MHz z Kisielic.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Parametry MUX-1

Post autor: BiTCity »

Jest to Mux w SFN, a obecnie mamy podwyższone warunki troposferyczne. Takie rzeczy się zdarzają. W moim rejonie to sami występuje też na Mux1 kanał 30. Masz zbyt dobrą antenę jedynym słowem lub za czuły odbiornik, ale to akurat się przydaje 🙂

Lux.Mikado
Posty: 104
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Parametry MUX-1

Post autor: Lux.Mikado »

biopar pisze: 12 stycznia 2024, o 09:21 Hej.
Nie wiem, czy pisać tutaj czy w dziale nadajników. Od końca zeszłego roku zaczęło mi znikać MUX1. W tej chwili nie mam w ogóle. Poziom sygnały 82%, jakość - 0. Coś się zmieniło odkąd wprowadzili Wydarzenia24, czy przypadek? :) Instalacja ma kilka lat, ale tak nagle z dnia na dzień zniknąłby sygnał? Dotyczy to tylko częstotliwości 650 MHz z Kisielic.
Ciekawe jak u ciebie wygląda sprawa LTE z nadajników. Trzeba by zobaczyć na mierniku na spectrum czy nie ma za mocnego sygnału. Dla testu zamów sobie filtr LTE taki nowoczesny do 700Mhz i zobacz czy się naprawi. To dość wysoki kanał.

A jak działa u ciebie MUX-4 (Polsat News Polityka) [674Mhz] ?

Zablokowany