HbbTV w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Sieć lokalna nie ma tu nic do rzeczy, jeśli nie jest obciążona przez inne duże aktywności w internecie.
Tu ewidentnie problemem jest użyta technologia transmisji on-line.
Jeśli po zmianie na jednych telewizorach zaczyna działać szybciej, a inni zgłaszają że spowolniło, to nie ma co deliberować nad siecią lokalną. Są to konsekwencje tych zmian.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

TVP World ma jednak wrócić do nadawania kanału i może przygotowywują się już do tego i obecnie jest brak emisji na jego miejscu TVP Polonia.
TVP World wznowi emisję. Jerzy Kamiński szefem

Telewizja Polska w najbliższym czasie wznowi nadawanie kanału TVP World, trwają prace nad ramówką stacji - dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. Dyrektorem TVP World został Jerzy Kamiński, który zastąpił Filipa Styczyńskiego.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/t ... ak-ogladac

Co do wydłużenia czasu wskakiwanie kanałów wirtualnych od TVP, to widać że coś przy nich grzebią, pytanie co i co z tego wyniknie.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: HbbTV w NTC

Post autor: cyber »

dvbtowiec pisze: 5 lutego 2024, o 11:50 Sieć lokalna nie ma tu nic do rzeczy, jeśli nie jest obciążona przez inne duże aktywności w internecie.
Tu ewidentnie problemem jest użyta technologia transmisji on-line.
Jeśli po zmianie na jednych telewizorach zaczyna działać szybciej, a inni zgłaszają że spowolniło, to nie ma co deliberować nad siecią lokalną. Są to konsekwencje tych zmian.
Napisałem :...może warto przyjrzeć się domowej sieci ,konfiguracji , opóźnieniom itd .... owa DOMOWA sieć to także a może przede wszystkim taka czy inna technologia on-line ...dlatego wspomniałem choćby o opóźnieniach ...
Pzdr
Ostatnio zmieniony 5 lutego 2024, o 14:51 przez cyber, łącznie zmieniany 1 raz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Nie warto. Sieć lokalna nie ma żadnych ograniczeń w standardowych ustawieniach.
Te problemy są znane od dawna. Kanały wirtualne raz wczytują się lepiej, raz gorzej, w zależności od tego jakiego kodeka użyje TVP i jak skonfiguruje kanały online.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: HbbTV w NTC

Post autor: cyber »

Myślę jednak ,że warto zainwestować w światłowód i to z wielu powodów ...o ile jest taka możliwość -oczywiście...

Pytałem ...zapytam jeszcze raz ....czy ktoś w ogóle ogląda te kanały HbbTV ?
Są jakieś dane itp ... w sieci nie trudno chyba to zweryfikować ...

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Światłowód to jest to samo co sieć domowa, lokalna.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

cyber pisze: 5 lutego 2024, o 14:55 Myślę jednak ,że warto zainwestować w światłowód i to z wielu powodów ...o ile jest taka możliwość -oczywiście...
Wcześniej mniałem po miedzi VDSL wyciągał około: ping 25 ms, download 43 MB/s, upload 8 MB/s i kanały wirtualne włączały się w 2 - 4 sekund.
Od 2 tygodni mam światłowód, czyli przypadło mniej więcej na czas zmian. Światłowód wyciąga mi: ping 5, download 313 MB/s a upload 51 MB/s i kanały wirtualne wczytują mi się z 10 - 15 sekund. Na początku jest czarny ekran z banerem wyboru, wcześniej od razu był obraz. Dodam że telewizor mam podłączony skrętką, nie po Wi-Fi.
Tak więc jak napisał @dvbtowiec, internet nie ma tu nic do rzeczy, no chyba, że byłby naprawdę jakiś ekstremalnie kiepski. Jednak w tym przypadku piszemy o innym problemie i jest to związane ze zmianą nadawania.

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Lux.Mikado »

hadam pisze: 5 lutego 2024, o 15:41 Wcześniej mniałem po miedzi VDSL wyciągał około: ping 25 ms, download 43 MB/s, upload 8 MB/s i kanały wirtualne włączały się w 2 - 4 sekund.
Od 2 tygodni mam światłowód, czyli przypadło mniej więcej na czas zmian.
Pytanie podstawowe... czy operator, który dostarczał VDSL i teraz światłowód został ten sam? Czy zmieniłeś operatora?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Operator został ten sam. Wybrałem najniższą ofertę światłowodową jaką proponowali 300 MB/s, więcej mi nie potrzeba.
Wybór mam duży, ponieważ w mojej miejscowości są dostępni wszyscy więksi operatorzy.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: HbbTV w NTC

Post autor: VAHANARA »

hadam pisze: 5 lutego 2024, o 15:41 Wcześniej mniałem po miedzi VDSL wyciągał około: ping 25 ms, download 43 MB/s, upload 8 MB/s i kanały wirtualne włączały się w 2 - 4 sekund.
Od 2 tygodni mam światłowód, czyli przypadło mniej więcej na czas zmian. Światłowód wyciąga mi: ping 5, download 313 MB/s a upload 51 MB/s i kanały wirtualne wczytują mi się z 10 - 15 sekund.(...) Tak więc jak napisał @dvbtowiec, internet nie ma tu nic do rzeczy
Może mieć znaczenie jak najbardziej, i bardzo często ma. Wystarczy, że łącza VDSL i fiber tego samego operatora podłączone są pod inne sieci międzyoperatorskie (a często tak właśnie jest) i ruting zmienić się może drastycznie na wybranych serwerach użytkowych. Typowa sytuacja.

Co do sieci domowej, to pomijając ciężkich klientów, którzy mogą pożerać transfer, to wystarczy połączenie TV po wifi i kłopoty mogą być w dowolnej chwili. Zwłaszcza przy przyłączach o niższych przepływnościach.

Ale u @hadam to za przyczynę zaistniałej sytuacji uważałbym ewidentnie kwestię innych sieci szkieletowych.

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Lux.Mikado »

Ja podam przykład. Korzystałem ze światłowodu sieci TOYA. Miałem 100 Mb/s i jako informatyk mówię, że to w zupełności wystarczy. YouTube śmigało i nigdy mi się nie przycięło. Teraz się dogadałem z sąsiadką i mam Orange. Powiem tak - jeśli chodzi o YouTube to jest dramat. Bywają spadki prędkości do 5 Mb/s [statystyki dla nerdów]. Czasem jest tak że na kilkanaście sekund w ogóle nie ma transferu. Poczytałem i niestety Orange nie ogarnia bo takie mają obciążenia. Za 100Mb/s za 30zł nie będę narzekał ale polecał też nie będę.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

VAHANARA pisze: 5 lutego 2024, o 18:58 Ale u @hadam to za przyczynę zaistniałej sytuacji uważałbym ewidentnie kwestię innych sieci szkieletowych.
Odniosłeś się tylko do mojego wpisu. Poczytaj także wcześniejsze wpisy innych użytkowników, to zrozumiesz że wcale nie o to chodzi.
Niektórym się poprawiło, ale większości chyba się pogorszyło w kwestii odbioru kanałów wirtualnych.
Lux.Mikado pisze: 5 lutego 2024, o 19:41 Czasem jest tak że na kilkanaście sekund w ogóle nie ma transferu. Poczytałem i niestety Orange nie ogarnia bo takie mają obciążenia. Za 100Mb/s za 30zł nie będę narzekał ale polecał też nie będę.
To pewnie zależy od infrastruktury w danej lokalizacji, bo u mnie Orange działa bardzo dobrze. Kiedy bym nie mierzył w każdym dniu tygodnia i o każdej porze zawsze wartości są prawie identyczne, różnica 1 czasem 2 Mb/s.
Na VDSL było podobnie stabilnie, jednak z uwagi na odległość od centrali, miałem jednakową stałą stratę prawie o połowę, bo umowę miałem do 80 Mb/s.
Oczywiście odnośnie tych pomiarów to mówię o łączu kablowym, bo po WiFi może być różnie.

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Lux.Mikado »

hadam pisze: 5 lutego 2024, o 20:15 Kiedy bym nie mierzył w każdym dniu tygodnia i o każdej porze zawsze wartości są prawie identyczne, różnica 1 czasem 2 Mb/s...
Mnie tutaj nie chodzi o testy prędkości, bo taki fast.com albo speedtest.pl zawsze pokazuje MAX (300-330 Mb/s). Tutaj chodzi o punkt styku z serwerami YouTube gdzie dzieją się tragiczne rzeczy. Popatrz sobie czasem na [statystyki dla nerdów] i zobacz jakie masz MAXymalne połączenie z serwerem YouTube (connection speed), bo pokazuje na żywo wszystko.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: HbbTV w NTC

Post autor: VAHANARA »

hadam pisze: 5 lutego 2024, o 20:15 Odniosłeś się tylko do mojego wpisu.
Tak, tylko do twojego wpisu - bo dla mnie sprawa jest w takim przypadku oczywista.
hadam pisze: 5 lutego 2024, o 20:15 Poczytaj także wcześniejsze wpisy innych użytkowników, to zrozumiesz że wcale nie o to chodzi.
Niektórym się poprawiło, ale większości chyba się pogorszyło w kwestii odbioru kanałów wirtualnych.
A skąd wiesz, czy nie przeniesiono usługi Hbb na inne serwery u innego operatora Internetu lub w ogóle nie zmieniono dostawcy Internetu dla serwerów Hbb? Wiesz? Efekt byłby dokładnie taki sam, jak to opisałem w twoim przypadku.

Choć zgadzam się, że najbardziej prawdopodobne są zmiany w aplikacjach Hbb.

A może i jedno i drugie - żyjemy w dynamicznych czasach.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Turaj na pewno nie chodzi o internet.
Mam w domu jednorodzinnym dwa telewizory różnych marek. Obydwa podpięte skrętką do tego samego rutera operatora. Jest to światłowód.
Przed zmianami na jednym telewizorze u rodziców kanały wirtualne wczytywały się na mrugnięcie okiem. Na moim trwało to 15s.
Teraz sytuacja się odwróciła. Na moim telewizorze wczytywanie trwa 5s, u rodziców do 15s, mało tego wskakuje najpierw głos, a obraz po kolejnych kilku sekundach.
To są ewidentne problemy związane ze zmianą kodeka, lub innych parametrów nadawania kanałów wirtualnych.
Różna implementacja specyfikacji HbbTV, kodeków, powoduje takie różnice w działaniu.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

No właśnie, podałeś bardzo konkretny przykład. Nie ma sensu szukać przyczyny w światłowodach, bo brniemy w ślepy zaułek.
Owszem słaby internet może być przyczyną wielu problemów, ale tu ewidentnie nie ma związku.
Lux.Mikado pisze: 5 lutego 2024, o 20:28 Mnie tutaj nie chodzi o testy prędkości, bo taki fast.com albo speedtest.pl zawsze pokazuje MAX (300-330 Mb/s). Tutaj chodzi o punkt styku z serwerami YouTube gdzie dzieją się tragiczne rzeczy. Popatrz sobie czasem na [statystyki dla nerdów] i zobacz jakie masz MAXymalne połączenie z serwerem YouTube (connection speed), bo pokazuje na żywo wszystko.
Często korzystam z YouTube w aplikacji na telewizorze i na komputerze. Nic mi nie kręci, nic mi nie ładuje, nie przerywa, startuje od razu, także filmy w rozdzielczości 4K.

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Lux.Mikado »

Czyli możliwe, że w moim rejonie jest większe obciążenie...

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Puma »

Jeżeli chodzi o YT to u mnie też nie ma problemu, nawet na 4k a używam internetu mobilnego od Orange.
Korzystam codziennie, oglądam m.in. kanały podróżnicze :)

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Lux.Mikado »

Czytam wypowiedzi ludzi na forach i ludzie narzekają na Orange bardzo. Może w rejonie coś jest zwalone nie wiem. Ale wiem że sieć sieci nie jest równa. Ja za 30zł/miesiąc z drugiej strony nie mam co płakać. Na YT rzadko bywam, ważne że wszystko inne śmiga mi w 4K na Netflix, Amazon, HBO, Disney+... czy AppleTV+ gdzie jest najlepsze 4K.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Znowu jest problem z EWTN, przycina obraz i dźwięk.

Zablokowany