Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Ironkos

Odbiór dvb-t w Tatrach

Post autor: Ironkos »

Witam

Czy robil ktos z ciekawosci jakies próby odbioru sygnału DVB-T w wysoko położonych miejscach w Polsce? Zastanawia mnie jakie wyniki uzyskałbym z małą antena kierunkową podłączoną do tunera w laptopie np. na Gubałowce czy na Morskim Oku. Na tym drugim raczej dobrych efektów się nie spodziewam bo w około góry... Natomiast na Gubałówce wydaje mi się, że można uzyskać ciekawy odbiór, gdyż "widoczna" jest większosc nadajników Polskich.

Zastanawiał mnie także odbiór tv słowackiej, czeskiej, a nawet węgierskiej, ale ukształtowanie terenu raczej na to nie pozwoli.

Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie prosze o odpowiedz ;)

Pozdrawiam

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: Odbiór dvb-t w Tatrach

Post autor: Nardis »

Ironkos pisze: Zastanawiał mnie także odbiór tv słowackiej, czeskiej, a nawet węgierskiej, ale ukształtowanie terenu raczej na to nie pozwoli.
Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie prosze o odpowiedz ;)

Pozdrawiam

WItaj,

U mnie na wyżynie Olkuskiej są górki 450-500mnpm, co odbiera się stacje TV z Warszawy, Łodzi, Kalisza, Wrocławia, Kielc, Tarnowa, Zakopanego oraz Słowackie, Czeskie i Węgierskie stacje TV. Przyjedź z laptopem to się przekonasz. Dawno temu za komuny jak nadawali u nas tylko 1 program TVP, to w tropo oglądałem całymi dniami programy TV nawet z Ukrainy, Rosji i Norwegii. Nie trzeba jeździć w góry żeby oglądać naziemne stacje DVB-t w swoim domu w promieniu 500km z wykorzystaniem balonu gumowego napełnionego helem.

pozdrawiam,
Nardis

Ironkos

Re: Odbiór dvb-t w Tatrach

Post autor: Ironkos »

Bardzo zaciekawila mnie Twoja odpowiedz.

Mieszkam w Dabrowie Górniczej więc do górek o których mowisz nie mam tak daleko...

Jaka antene i jak długi kabel uzywasz do tego balonu?

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: Odbiór dvb-t w Tatrach

Post autor: Nardis »

Jaka antene i jak długi kabel uzywasz do tego balonu?
Nie, to nie tak jak myślisz. Anteny nie trzeba wieszać na balonie. Po prostu puszczasz sam balon pokryty folią aluminiową na uwięzi za pomocą 3 żyłek, które go trzymają np. na wysokości 100m i wycelowujesz z odpowiedniej strony czułą antenę kanałową yagi ze wzmacniaczem i odbierasz odbite od niego sygnały z odległych nadajników. Fajna zabawa. Tak można przy sprzyjającej pogodzie całymi tygodniami odbierać programy naszych sąsiadów.

pozdrawiam,
Nardis

Ironkos

Re: Odbiór dvb-t w Tatrach

Post autor: Ironkos »

Aha hehe, w ten sposob ;) Ciekawe... bede musial pomyslec nad kupnem anteny i sprobowac sie pobawic :)

lpm11

Re: Odbiór dvb-t w Tatrach

Post autor: lpm11 »

Świetny pomysł!
Mógłbyś zrobić zdjęcia, bo aż jestem ciekawy jak to może wyglądać..
Jakiej wielkości jest balonik? Nad Wisłą w Krakowie był taki jeden gigantyczny.. tyle że nie do celów odbioru telewizji:)

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: Odbiór dvb-t w Tatrach

Post autor: Nardis »

lpm11 pisze:Świetny pomysł!
Mógłbyś zrobić zdjęcia, bo aż jestem ciekawy jak to może wyglądać..
Jakiej wielkości jest balonik? Nad Wisłą w Krakowie był taki jeden gigantyczny.. tyle że nie do celów odbioru telewizji:)
Przecież nie trudno to sobie wyobrazić. Może zrobię w lecie, kiedy będę składał w całość swój nowy system antenowy. Wóczas przetestuję sygnały DVB-t przelatujące na różnych wysokościach nad moim domem i zrobię tego fotki. Balon musi być najlepiej dużej średnicy d>1m. Im wyżej tym większa średnica jest potrzebna. Jej wielkość uzależniona jest od minimalnego kąta widzenia balonu, który warunkuje jeszcze pewien wymagany minimalny poziom sygnału na antenie. Można sobie to policzyć z funkcji trygonometrycznych albo z Pitagorasa po praktycznych próbach. Do odbioru najlepiej jednak nadaje się antena paraboliczna o średnicy minimum 2,5m wykonana z siatki aluminiowej z wstawioną w jej oś krótką anteną Yagi ze wzmacniaczem. Parabolę (może być też offset) ustawia się pod kątem 45-60 stopni i wycelowuje się wówczas w balon, który musi być wtedy od niej odsunięty. Jeśli nie ma silnych podmuchów wiatru to idzie odbierać odbite sygnały. Taka antena ma wtedy ok 25-30 dbd zysku energetycznego i łapie naprawdę słabe sygnały. Sygnały od kuli odbijają się pod różnymi kątami więc łatwo coś na dole złapać, szczególnie gdy folia aluminiowa jest trochę pomięta. Do balonu można poprzyczepiać też kawałki zwisających pasków folii.

pozdrawiam,
Nardis

brontosaur

Re: Odbiór dvb-t w Tatrach

Post autor: brontosaur »

znalazlem ciekawy artykul o balonie na hel i podlaczonej do niego antenie :D http://www.creative-science.org.uk/heballoon.html

NERA

Re: Odbiór dvb-t w Tatrach

Post autor: NERA »

Ciekawe, czy jest możliwość umieszczenia nadajnika DVB-T na Kasprowym Wierchu na niskich kanałach III-go zakresu i dmuchnąć odpowiednią mocą w anteny? Przed laty pracował tam przemiennik analogowy na kanale 1 o mocy 50W, sygnał docierał(fakt, niska czastota zakresy TV) do Pienin. :idea: :D

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: Odbiór dvb-t w Tatrach

Post autor: 121167 »

Dlaczego w pasmie III? Wystarczy SFN z Gubałówką, 1kW (kierunkowo) załatwiłby problem odbioru w wielu miejscowościach na Podhalu, Spiszu i Orawie a maksymalny zasięg mógłby wynosić 200-300km. Wysokość Kasprowego to 1985m n.p.m. i jest to najwyżej położony nadajnik w Polsce. Nie trzeba się obawiać "wypływania" sygnału za granicę, Tatry są idealnym ekranem dla fal. Niestety - nic z tego nie będzie. Na "górze" brak ludzi myślących (gdyby tacy byli to byłby nadajnik np. na Jaworzynie Krynickiej)
W okolicach Krakowa bez problemu można odbierać radio Alex nadawane właśnie z Kasprowego.

pozdrawiam

ss80

Re: Odbiór dvb-t w Tatrach

Post autor: ss80 »

121167 pisze: W okolicach Krakowa bez problemu można odbierać radio Alex nadawane właśnie z Kasprowego.
Alexa w Bielsku na niekórych wzgórzach też można odebrać na dobrym odbiorniku FM nawet w stereo, tyle że nachodzą "pierdy" od ZETki z Kielc Św Krzyża 105,3 W okoliach Żywca w radiu samochodowym działa lepiej, tak więc te 1985m n.p.m daje niezły efekt nawet przy małych mocach. ;)
121167 pisze:Na "górze" brak ludzi myślących (gdyby tacy byli to byłby nadajnik np. na Jaworzynie Krynickiej)

A beskidzki nadajnik ze skrzycznego przenieśliby na Babią górę 1724,6 m n.p.m. ;)

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: Odbiór dvb-t w Tatrach

Post autor: Nardis »

Alexa odbiera się też w Olkuszu na dipolu 2m ... ba powiem więcej, u mnie odbiera się programy radiowe na UKF-ie ze Słowacji i z Węgier na 3-elementowej antenie.

Jeśli chodzi o położenie nadajników to nie jest dużą różnicą wysokość pomiędzy 1724 m a 1200m, wystarczy podnieść moc nadajnika na Skrzycznym z 1kW do 30kW (docelowa moc) i mamy większy zasięg niż kilka kW z Babiej Góry. Przykładowo Słowacy nadają DVB-t z Kralovej Holy 2100m z mocą 5kW i zasięg jest tylko 100km. A nie jest też problemem zadanie mocy 120kW DVB-t jak to robią np. Niemcy u siebie, co już przy małym tropo powoduje że odbiera się te nanajniki 500-600km dalej (ostatnio miałem dobry odbiór kilka dni u siebie Alexander Platz z Berlina). W analogach zaś moce nadajników są 10x większe i nie jest to duży problem techniczny, tak więc zwiększanie zasięgu da się zrobić bez dźwigania anteny nadawczej, dlatego nadajnika na Skrzycznym nie przeniosą na Babią Górę :) Głównie chodzi o to żeby nie zakłócać nadajników Słowackich i Czeskich.

pozdrawiam,

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odbiór dvb-t w Tatrach

Post autor: twmichal »

W Busku-Zdroju był odbierany słowacki przemiennik umieszczony na szczycie Łomnicy (2634m). STV1 na k.38 i STV2 na k.41. W/g informacji z sieci było to ledwie 20W mocy. Resztki obrazu były nawet na pokojowej antenie. Niestety, o DVB-T ze Słowacji można zapomnieć.
Alex też w Busku odbiera, pomimo Zetki ze Św. Krzyża. Kilka lat temu odbierał jednak lepiej niz obecnie. W dodatku Alex gra strasznie cicho i często słychać tylko jeden kanał.

Z kolei po słowackiej stronie Tatr lepiej odbiera.. Zetka. Ładnie słychać w okolicach Liptowskiego Mikulasa czy Słowackim Raju. Okolice Spiskiej Nowej Wsi - odbiór z RDS! W niektórych miejscach Św. Krzyż to jedyny słyszalny na Słowacji obiekt z Polski. RMF na 88.2 słychać za Ruzomberokiem niemal do Donovaly, podobno odbiera też w północnych Węgrzech, gdzieś słyszałem(już nie pamiętam gdzie) że nawet w górach Rumunii.

rafal.w

Re: Odbiór dvb-t w Tatrach

Post autor: rafal.w »

Witam dziś zamontowałem nowy telewizor u kuzynki w rabie wyżnej. mieszka na dość sporej górce i co ciekawe antena Dipol 19 z syntezatorem ustawiona +- na śląsk odbiór mux 3 kanał 62 wisła oraz mux 2 kanał 49 katowice, kraków kanał 64 mux 2 na mux 2 z katowic bitowa stopa błędu 3 na pozostałych jest ok. antena wykierowana pomiędzy dwie górki .

Recaln

Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Recaln »

Witam, przepraszam od razu jeśli piszę w nie tym dziale.
Mam pytanie. Mam tuner mt4161, antena dp 19/21-69 z symetryzatorem.(Antena skierowana na południe kraju) Ostatnio szukałem kanałów i znalazło mi normalnie mux2 i mux3 z Chorągwicy, i dodatkowo jakiś inny mux2, kanały z mux2 tyle że z mniejszą jakością(wg ProgDVB siła 100 jakość skacze koło 50-60)(czyli skądś z dalsza, tak mniemam). Mam Total Media. Moje pytanie to jak mogę sprawdzić z jakiego nadajnika jeszcze złapałem sygnał? I czy to normalne? w oglądaniu w sumie mi to nic nie przeszkadza, bo oglądam ten mux2 co mam siłe i jakość 100:)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Poland »

A mógłbyś określić z jakiego kanału (chodzi mi tutaj o jego numeracje) złapałeś ten multipleks - myślę że to bardzo pomogłoby w ustaleniu z jakiego nadajnika go odbierasz :)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: m@rtops »

a to może stwarzać nowe możliwości do odbioru ;)

Recaln

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Recaln »

Określił bym, ale nie wiem jak to sprawdzić. Sprawdziłem w ProgDVB to mogę częstotliwość podać: 794 Mhz. Patrząc na wykaz nadajników to w małopolsce może być Rabka-Luboń Wielki albo Szczawnica-Przehyba. Wydaje mi się że z Rabki, bo jest bliżej :)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: m@rtops »

Recaln pisze: 794 Mhz.
kanał 61
jeżeli przecinasz chorągwicę w "pionie" to będzie rabka (mi też coś latało na k.61 ale nie interesowałem się tym)
myślałem że masz coś z okolic wisły-skrzyczne mają mux2 z małą mocą na k.38 i mux1 na k.62

ansowa22

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: ansowa22 »

Jaka jest szansa na odbiór mux1 kanał 45 o raz mux 2 kanał 61 w Krynicy Zdrój. Sygnału bepośredniego brak jedynei to kombinacja z odbicia Słowackie udało mi sie odebrac dwa mux 40 i 52 kanał a polskich niestety nie

Zablokowany