Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

W ramach VII etapu przewidziane są następujące zmiany w zakresie wykorzystywanych kanałów oraz mocy sygnałów emitowanych z nadajników naziemnych multipleksów cyfrowych:

MUX-2
- Rabka / Luboń Wielki –zmiana kanału z 61 na 36 i zwiększenie mocy ERP z 1 kW na 10 kW
- Szczawnica / g. Przehyba – zmiana kanału z 61 na 36 i zwiększenie mocy ERP z 5 kW na 20 kW
- Zakopane / Gubałówka – zmiana kanału z 61 na 36; moc ERP pozostanie na poziomie 20 kW

Zmiana wykorzystywanych kanałów oraz zwiększenie mocy nastąpi 23 lipca równolegle z uruchamianiem nadajników MUX-3.
http://uke.gov.pl/vii-etap-cyfryzacji-t ... osta-12662

Oczywiście o Gorlicach ani słowa. Co prawda Emitel w tabelce http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... misji-dvbt podaje że emisja idzie z k.61, ale najwidoczniej UKE o tym nie wie. Bajzel mają totalny. No chyba, ze Gorlice zostaną potraktowane indywidualnie i przełączenie mux-2 nastąpi w innym terminie :o

aceman

MUX 4 w Dobczyce/Skrzynka ?

Post autor: aceman »

Witam.
Zostałem skierowany na to forum przez przyjaciela.
Posiadam "CP T-HD 210"
Czy jest możliwość odbierania pakietu ekstra Cyfrowego Polsatu w wsi Skrzynka koło Dobczyc ?
W jakim kierunku ustawić antene ? Z chorągwicy nic nie łapie...
Bardzo prosze o pilną odpowiedz !
Pozdrawiam ! :)

DVBManiak

Re: Odp: MUX 4 w Dobczyce/Skrzynka ?

Post autor: DVBManiak »

Na tym forum nie dyskutujemy na temat usług Cyfrowego Polsatu, jedynie Emitela. O MUX4 pytaj gdzie indziej.

aceman

Re: MUX 4 w Dobczyce/Skrzynka ?

Post autor: aceman »

ok przepraszam :) Nie chciałem nikogo urazić...poprostu nie mogę nigdzie znajść potrzebnych informacji :C

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

Może komuś się przyda ta informacja.
Montowałem przed paroma dniami antenę w Tymbarku. Oczywistym wyborem, ze względu na dosyć dobry profil i odległość, był nadajnik Rabka-Luboń. W najgorszym wypadku miało się skończyć na lokalnym gapfillerze Tymbark-Podłopień. Jak się na miejscu okazało, sygnał z Lubonia jest taki sobie (przeszkodą jest dosyć wysoki budynek w sąsiedztwie). Po skierowaniu anteny na Podłopień mux-3 działa idealnie. Ale przy okazji okazało się, że z odbicia od tego pasma gór całkiem nieżle idzie Kraków na mux-1 i 2 (lepiej niż Rabka). No więc zacząłem poszukiwania sygnału z innych nadajników. Ku mojemu zaskoczeniu, po skierowaniu anteny w kierunku płd-wsch., złapałem bardzo mocny sygnał z Przehyby. Może nic dziwnego, gdyby nie to że antena jest wycelowana w odległą o ok. 1 km górę (wys. ok.200 m npt) i na dodatek jest odchylona ok. 30 st w lewo od azymutu na Przehybę. Ponadto miejsce odbioru teoretycznie jest poza zasięgiem tego nadajnika. Po skierowaniu anteny w kierunku Szczawnicy Obrazek, sygnał jest za słaby.
Końcowy efekt - antena Dipol 19/21-69 + symetryzator podłączona do TV Samsung - siła sygnału na wszystkich trzech mux-ach 70-75%, ilość błędów na każdym kanale - 0 !
Czyli w trudnym górskim terenie można znależć miejsca gdzie odbity i niewzmocniony sygnał daje całkiem niezłe parametry odbioru.

fajny06

DVB-T w Ochotnicy

Post autor: fajny06 »

Witam mam problem odbieram tylko mux3 i wszystkie kanały odbierają super tylko mam problem z TVP Kraków mianowicie,obraz leci w spóźnionym tempie i strasznie się zacina a głoś jest normalny. usuwałem kanały z dekodera i powrotem wyszukałem problem jest ten sam jak Myślice jest to winna dek czy może nadajnika ???

Pozdrawiam :)

Hamer

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: Hamer »

@fajny06 Ze źródeł zbliżonych do centralnych (czyli matka żony wujka brata, która zna kobietę której szwagierka ze strony babki sprząta w biurowcu zarządu)wiadomo, że ani w tym ani w przyszłym roku zatrudnienia jasnowidza nie przewiduje się.

Myślę, że nikt się nie obrazi jak podasz więcej szczegółów.

kry182

Słaba jakość sygnału w nowym telewizorze

Post autor: kry182 »

Witam,
kupiłem nowy telewizor marki Funai, dokładne model 32fl553/10 z wbudowanym tunerem DVB-T. Jednak po podpięciu anteny tuner nie łapie sygnału z naziemnej telewizji cyfrowej.
Tuner zewnetrzny ariva t65 radzi sobie doskonale - takie same ustawienie anteny , na tunerze mam jakość 80 siła 100.
A na tunerze wbudowanym siła 95, a jakość 15, czasami skacze do 25 i wtedy jest obraz. Próbowałem już wszystkiego, jakieś pomysły na pomoc?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Słaba jakość sygnału w nowym telewizorze

Post autor: @GUTEK@ »

Po pierwsze uzupełnij profil jeśli oczekujesz pomocy. Po drugie jak mocny masz wzmacniacz w antenie?

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Słaba jakość sygnału w nowym telewizorze

Post autor: Bogoes »

...po trzecie: próbowałeś już wszystkiego, czyli dokładnie czego????

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

Podaj konkrety:
- na czym i z jakiego nadajnika odbierasz ? (Lipowe, Kraków-Chorągwica czy jakiś inny)
- przede wszystkim w jakim rejonie Limanowej mieszkasz ? Są miejsca gdzie np. Chorągwice można odebrać bez wzmacniacza (jeżeli używasz).
- jeżeli masz wzmacniacz w antenie, to może zasilasz go z poziomu tunera, A tv może nie ma takiej możliwości lub ta opcja nie jest włączona.
- kabel antenowy podłączyłeś bezpośrednio do tv, czy przez przelotkę w tunerze ?

No chyba, że ten tv ma bardzo kiepską głowicę, więc wówczas lepiej go zwrócić. Jeżeli tak by było. a kupiłeś go w Limanowej, to można łatwo zweryfikować stan odbieranego sygnału w sklepie. O ile się orientuję, to w większości sklepów mają instalację do odbioru dvb-t.

kry182

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: kry182 »

Odbieram z nadajnika Kraków-Chorągwica, mieszkam nieopodal Limanowej w małej miejscowości Rupniów do Chorągwicy w linii prostej mam około 35 km. Wzmacniacz w antenie jaki posiadam to SWA600/6t, oczywiście dodatkowo mam zasilacz zewnętrzny. Próbowałem zmieniać ustawienie anteny, łapać z innych stacji odbiorczych, podłączać telewizor do innej anteny. Za każdym razem nic z tego. Kabel podłączony bezpośrednio do telewizora.

Co ciekawe po podłączeniu starego wzmacniacza dokładnie takiego: http://sklep.delta.poznan.pl/wzmacniacz ... 9ed78acb8a

Telewizor wyszukał wszystkie muxy z jakością 100 i wszystko pięknie chodziło. Jednak do czasu. Potrafił zaraz zgubić wszystkie kanały z MUX 2 (!) i kanały z tego muxu nadawać z jakością 15, gdzie MUX 1 i MUX 3 miał cały czas jakość 100. Najgorsze jest to, że przecież wszystkie muxy z Chorągwicy nadawane są z taką samą mocą... Następnie gubił jakość reszty kanałów z MUX 1 i MUX 3 i nic nie zostało..

To samo miałem z SWA 9701, raz jakośc 100 raz 15 i to inna jakość na poszczególnych muxach chociaż są nadawane z taką samą mocą. TRAGEDIA. Jakieś pomysły?

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: gorki »

Kolego po pierwsze 35km od nadajnika wzmacniacz niepotrzebny zapodaj zwykły symetryzator do anteny. Po drugie przy takiej odległosci od nadajnika zapodajac wzmacniacz masz przester sygnału stad brak odbioru pozdrawiam.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

Z Rupniowa do Choragwicy jest w linii prostej mniej niż 30 km. Byłem raz w Rupniowie i o ile pamiętam teren jest górzysty, ale znajduje się w zasięgu nadajnika. Więc przy dobrym profilu terenu nie możesz stosować wzmacniacza. O przesterowaniu sygnału może świadczyc skacząca jakość. Rupniów jest także w zasięgu nadajnika na Przehybie. W jednym i drugim przypadku wskazane jest zastosowanie symetryzatora lub w wypadku niezadawalających efektów - słaby wzmacniacz.
Głowica tv wcale nie musi być słaba. Wręcz przeciwnie. Tutaj masz przykład jak osłabienie sygnału poprawiło jakość odbioru w tv Funai
Ibuprom pisze:Spokoju mi nie dawały posty na stronie emitela odnośnie minimalizacji liczby wzmacniaczy czy aktywnych rozdzielaczy w instalacji. U mnie instalacja wyglądała tak że anteny (radiowa 5-el i atx-91) umieszczone na dachu podłączone były do zwrotnicy, później 15 m kabla i rozdzielacz indukcyjny na 2 gdzie kable rozchodziły się do osobnych budynków (dalsze ok 10m kabla w obie strony). W budynkach były rozdzielacze aktywne na 4 i 6 wyjść, do tego popodpinane kable do gniazd w ścianach. I chodziło to ponad 5 lat bez żadnych problemów z analogową tv jak i później cyfrową (poza tym funai oczywiście). Na próbę wymieniłem rozdzielacze aktywne na zwykłe pasywne indukcyjne. No i się nieco zdziwiłem bo o ile tv analogowa uległa znacznemu pogorszeniu o tyle tv cyfrowa nadal "śmiga". Na dekoderach siła sygnału pospadała na miernikach o ok 20% (do 60-70%), jakość pozostała bez zmian (>90%). Natomiast w funai-u jak wcześniej siła sygnału skakała między 70 a 100% tak teraz non stop ta siła wynosi 100% no i przestał "szatkować".

petrelli
Posty: 10
Rejestracja: 14 marca 2015, o 14:05

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: petrelli »

Panowie przesyłam mapkę gdzie zielona strzałka to miejsce, w którym chce odbierać sygnał telewizji cyfrowej a po bokach - wiadomo nadajniki. Czy w takim miejscu potrzebuje najsilniejszej anteny?

Obrazek

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

Link do mapki nie działa. Wygląda mi to na okolice Szczurowej. Podaj lepiej współrzędne. Prawdopodobny bezproblemowy odbiór z Tarnowa, Krakowa, Szczawnicy lub Świętego Krzyża (Kielce). A może nawet Rabka ?
Sprawdź sobie tutaj lokalizację względem nadajników. Te co na liście wyświetlą się na zielono powinieneś odebrać np. na takiej antenie. Wszystko zależy od Twoich lokalnych warunków odbioru (wysokie drzewa, budynki, itp).
Na marginesie - Twoja lokalizacja to raczej Północna, a nie Południowa Małopolska.

petrelli
Posty: 10
Rejestracja: 14 marca 2015, o 14:05

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: petrelli »

Zgadza się - Szczurowa, okolice. Same domy, gdzieniegdzie drzewa, wszechobecne łąki. O ile zamontuje sobie antenę koło domu to zastanawiam się jakie są zazwyczaj długości kabla - wiadomo antena za oknem a kabel trzeba przeciągnąć do dekodera. Druga sprawa w oknie jest otwór na ten kabel i przeciągnąć się go da ale bez końcówki bo przecież wtyczka mi przez ten otwór nie przejdzie. Daje zdjęcie poglądowe o co chodzi. Musiałbym rozmontować a potem zmontować taką wtyczkę?

Obrazek

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

Należy stosować możliwie jak najlepszy kabel. Najlepiej by miał grubość żyły 1.13 mm, gęsty oplot oraz dobre ekranowanie. Taki kabel ma niewielkie tłumienie na odcinku 10 m (1,5-1,8 dB), więc nawet na 20 m strata sygnału nie jest duża. Aby go "przewlec" przez okno będzie Ci potrzebny otwór ok. 6,8 -7 mm. Oczywiście dopiero potem zakładasz dobrej jakości wtyk antenowy, np. taki. Drugi koniec kabla podłączasz do symetryzatora znajdującego się w puszce antenowej.
Warunki odbiorcze masz raczej dobre więc pozostaje antenę umieścić w miarę jak najwyżej i szukać najlepszych parametrów odbioru.

petrelli
Posty: 10
Rejestracja: 14 marca 2015, o 14:05

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: petrelli »

Czyli kabla nie dostaje się w zestawie a trzeba go dokupić osobno?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w południowej części województwa

Post autor: K63 »

Kabel (kiepski) najczęściej jest zamontowany "fabrycznie" w antenach pokojowych. Anteny zewnętrzne sprzedawane są bez kabla (chyba że sprzedawca wymyśli sobie inaczej). Najlepiej kupić jest kabel z lekkim naddatkiem i ewentualnie go przyciąć, niż potem sztukować.

Zablokowany