DAB+ Gdańsk

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: czupacz13 »

Witam .Przez pare miesięcy testowałem Dab+ z Chwaszczyna kanał 5B mobilnie i stacjonarnie.Testowałem na paru odbiornikach i antenach (oprócz tych klejonych na szybę bo uważam ze one działają tylko wokół komina :(też tak twierdzą niemieccy koledzy z forum). Co do zasięgu MUX PR kanału 5B zastrzeżeń nie mam przy dobrej antenie i odbiorniku zasięg jest naprawdę spory nawet nie miałem problemu z odbiorem za granicami województwa Pomorskiego od wschodniej i południowej strony :) Jednak jak to bywa na tych naszych terenach słabo jest przy pagórkach "Park Trójmiejski" Rumia Janowo ,Gdańsk Oliwa itd z odbiorem stacjonarnym wszystko zależy od czułości odbiornika i zakłóceń od elektroniki w domu. u mnie na Oliwie musiałem dać antenę zewnętrzną żebym problemu nie miał z odbiorem.

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: czupacz13 »

Co do nadajnika DABCAST kanał 5D przy 1KW z anteny z zasięgiem jest gorzej .Dolny taras Gdańska jest oki :) ale problemy występują od strony Gdańsk-Oliwa w stronę Sopotu . już jest gorzej w odbiorze i dalej do Gdyni już na tej trasie są spore zaniki . Jadąc z Oliwy(Spacerową) w stronę Osowej zasięg kończy się przed wjazdem na obwodnice trójmiejską.Cała dzielnica Osowa jest praktycznie poza zasięgiem.Jadąc w stronę Gdyni Chyloni obwodnicą tylko jeszcze strzępy sygnału są na zjazdach z niej czyli na najwyższych punktach.A jadąc od Osowej S6 w kierunku lotniska zasięg pojawia się przed zjazdem na Wrzeszcz i lotnisko dalej jadąc w stronę A1 problemu nie ma sygnał praktycznie dociera do zjazdu z A1 na DK22 :) Zasięg na wschód jest za to bardzo dobry Wyspa Sobieszewska pokryta cała i tak samo trasa z Gdańska S7 w kierunku Elbląga do Nowego Dworu Gdańskiego też bez większych problemów za Nowym dworem jednaj już się przycina.
A testy z Zieleniaka na kanale 5D będą prowadzone do końca października 2020 Ale uważam ze lokalizacja i moc nadajnika z centrum miasta jest tragiczna :( bo o zasięgu na zachód iod obwodnicy trójmiejskiej można sobie pomarzyć . Testy(info SATKURIER) miały być prowadzone z Oliwy z wieżowca Olivia Star ale chyba się nie dogadali co do kasy.... Jednak jeżeli nie zmienią lokalizacji lub nie odpalą drugiego nadajnika w Gdańsku około 1/3 ludności będzie wykluczonych cyfrowo z lokalnego Dab+...bo chyba tego Panowie z urzędu z Warszawy nie przewidzieli
No i oczywiście też są problemy w odbiornikach z odczytem obrazków nie na wszystkich stacjach pokazują wszystko zależy od odbiornika ale Silvercresty i JVC samochodowe bez problemu wczytują z tego nadajnika :) z resztą odbiorników różnie bywa :)

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: czupacz13 »

Co do zasięgu w urządzeniach na słuchawki (małych)w komunikacji miejskiej "SKM" zasięg jest słaby "Puszka Faradaya" Posiadając radio Technisat GO o bardzo dobrej czułości słabo wypada wręcz powiedział bym bardzo słabo czy kanał 5B czy tez kanał 5D tu naprawdę robi dużą przewagę FM
Co do anten :

Jeżeli w domu są problemu z zasięgiem proponuje antenę zewnętrzną jeżeli jest opcja zainstalowania . (Ja mam antenę do FM/DAB+ z polaryzacją V-H i wzmacniacz przelotowy APL102 (FM/DAB+) na czarnym kablu z F-kami kompresyjnymi. działa rewelacyjnie:) ale też można samemu zrobić jeżeli ktoś ma pojęcie :) jak nie to pomogę zrobić :)

Jeżeli w aucie chcecie zrobić coś żeby dobrze chodziło i wyszło tanio to są trzy opcje :

1. Dla tych co mają antenę FM w szybie > to trzeba kupić ( ceny powalają ) jakąś na magnes najlepiej o długości 30-42cm(35,5cm środek pasma vhf najlepsza taka :) ) lub zrobić samemu:)

2 Dla tych co w aucie mają antenę na dachu wystającą z batem można ją wymienić na inną która ma wyprowadzenia na FM/DAB+ (tych anten nie testowałem ze względu na cenę :(

3 Opcja to przerobienie takiej anteny jak jest w drugim punkcie(czyli zwykłą z wystającym batem) . Trzeba kupić w markecie lub innym sklepie antenę około 40cm (około 10zł)taką z pręta bez jakiegoś zwijanego drutu na niej :) wykręcić starą i przykręcić nową:) później trzeba dobrać się do wzmacniacza w tej antenie czyli wykręcić ja z dachu i rozebrać z plastiku .Jak już będziemy mieli to rozebrane to od radia przeciągamy kabel( z odpowiednią końcówką do naszego radia) do anteny na dachu .Jakimś sposobem trzeba przepchać kabel przez tulejkę z innymi kablami fm/zasilanie wzmacniacza ( ja użyłem w delikatny sposób lutownicy i udało się :) oki jak już mamy podłączony kabel trzeba go wlutować """ekran do masy wzmacniacza a żyłę do przewodu lub w punkt w którym idzie przewód od gwinta anteny na płytkę wzmacniacza .Skręcamy całość anteny do dachu a tak DLA """ BHP W RADIU MUSI BYC WYŁĄCZONE ZASILANIE ANTENY DLA DAB-a!!!!""" o tym trzeba pamiętać. podłączamy kabel od DAB do radia i cieszymy się nowym odbiorem :) u mnie nie za uwżyłem żadnych strat na odbiorze fm i dab+ moze minimalne ale ten fakt pomijam bo jest nie odczuwalny :) ale działa jak należy testowane na tym samym odcinku drogi czyli ukochana Spacerowa w Gdańsku (na tym odcinku testowałem anteny własnego wykonania :) i działały podobnie do tej co w 3 opcji napisałem gorzej wypadały te zakupione w necie.A co jest jeszcze plusem takiej instalacji brak zakłóceń od ładowarek , ogrzewania szyby czy też klimatyzacji w aucie :)
Jeżeli pomogłem to się cieszę :) jak co to piszcie.pozdrawiam i udanej zabawy

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: czupacz13 »

a jeszcze jedno w niektórych radiach stacjonarnych :) brakuje gniazda do podłączenia anteny . Jeżeli nie ma gwarancji na radio można w prosty sposób założyć gniazdo ( F SMA SMB itd ) dla poprawiania odbioru anteną zewnętrzną .Naprawdę chwila zabawy dla elektronika lub osoby która potrafi lutować :)

piter79
Posty: 23
Rejestracja: 10 września 2020, o 17:05
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: FTE MAX T220 HD
Technisat DIGITRADIO 143
Kenwood-6040
Instalacja antenowa: DAB + TV - Televes V + Mix , Televes Dinova Boss.
Fm - Dipol w V.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno,Jaśkowa,Oliwa,ElblągJagodnik

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: piter79 »

To jednak tyko emisja testowa BCAST (Cyfrowy Polsat),a nie lokalny normalny Mux na którego konkurs według wcześniejszych zapowiedzi Krrit miał ruszyć także w Gdańsku w tym roku,a nadal jest cisza.Tu jeśli ruszy poleci pewnie jak większość stacji FM z Komina bądz Chwaszczyna-ale z tąd jednak potrzebna będzie większa moc,a może nawet z Olivi-podobno RMF MAXXX się tam przenosi choć anteny jeszcze nie widać.Zieleniak to najgorsze rozwiązanie, chyba że ktoś mieszka bardziej na południe bądz wschód-tam jakoś lepiej leci z tąd sygnał,lepsza by była nawet Jaśkowa Kopa.Pisałem kiedyś to Bcast ,to mi odpowiedzieli że moc dla nich najważniejsza nie jest,a testowanie różnych tam rozwiązań.Szkoda nie dogadali się z Olivia Star który zresztą widzę dobrze z okna,bo byłoby o wiele lepiej jeśli chodzi o zasięg.Doświetlenia zapowiadali jakiś czas temu,z Moreny miało być ale też cisza nadal w tym temacie...Niby jest 1kw,ale podejrzewam że jednak zmniejszyli moc,jakiś czas temu odbiór był sporo lepszy.

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: czupacz13 »

No w tym tempie to chyba zostaniemy wraz z Węgrami na końcu... Patrzę jak rozwija się w Niemczech tam bez żadnych problemów dorzucają następny rządowy mux od 5go października.Co do jakości ich stacji 72kb AAC może to nie wiele ale dźwięk jest dobry 😁 ale na pewno lepszy niż na fm :D Testowałem przez 3 tygodnie w wakacje :D ilość i różnorodność stacji radiowych powalała polski FM

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: Max van Org »

W Trójmieście nie ma alternatywy do RTCN Chwaszczyno. Warto porównać dane:
RTCN Chwaszczyno 187 m n.p.m. + wysokość obiektu 317 m
Komin Elektrociepłowni Gdańsk (Ec2) 3 m n.p.m. + wysokość obiektu 210 m
Olivia Star wysokość całkowita: 180 m

Anteny na każdym z tych obiektów zawieszono poniżej wysokości całkowitej. Czyli większość anten na Olivia Star i Ec2 można zawiesić tylko poniżej najniższego punktu wieży w Chwaszczynie. Dlaczego kończy się zasięg na wzgórzach Gdańska można tez łatwo wytłumaczyć, dobrym przykładem są Góra Studencka w dzielnicy Osowa (180 m n.p.m.) albo Góra Matemblewska 160,3 m n.p.m. Wystarczy góra i las i kończy się zasięg rozgłosi.
czupacz13 pisze: 25 września 2020, o 21:46 Co do jakości ich stacji 72kb AAC może to nie wiele ale dźwięk jest dobry 😁 ale na pewno lepszy niż na fm :D Testowałem przez 3 tygodnie w wakacje :D ilość i różnorodność stacji radiowych powalała polski FM
To chyba jakaś prowokacja użytkownika antypyra. Słyszałem DAB(+) z Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Niemiec, Dani i Polski. UKF mnie nie przekonuje, DAB+ też nie. Każdy z tych systemów ma wady i zalety. Każdy można w laboratorium nastawić, aby grał idealnie. Zapchany UKF, upychanie programów na siłę w pasmo albo w multipleks nie sprzyja jakości dźwięku. DAB+ zmusił rozgłośnie do oferowania innych programów niż na UKF-ie, gdzie np. w woj. Zachodniopomorskim Radio Zet, RMF FM i Radio Szczecin próbują przekonać słuchaczy do słuchania najlepszych przebojów lat 80-tych, 90-tych i najlepszych z tego stulecia. W Berlinie na UKF-ie i w DAB+ można już dzisiaj odbierać 60 programów, za parę dni ok. 75.

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: czupacz13 »

W Gdańsku muszą chodzić minimum dwa nadajniki dla lokalnego mux-a. Jeden na dolnym tarasie drugi na górnym. W Oliwie sygnał z Chwaszczyna PR 5B w budynkach położonych od strony parku trójmiejskiego też jest słaby...teren ....Tak jak DVB-T słabo idzie :( z Elbląga (Jagodnika) sygnał lepszy jest :D (ale mux 8 słabo idzie więc antena vhf na Chwaszczyno musi być w pionie ustawiona).Może jesienią się poprawi jak liście znikną ale 5D już się nie przetestuje bo będzie wyłączony 😟😟😟. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: 25 września 2020, o 22:20 To chyba jakaś prowokacja użytkownika antypyra.
Słucham....
Zacytowałeś czupacza13.
Trudne warunki nadawania w Gdańsku nie świadczą przeciw UKF. DAB sobie też różnie radzi. Dlaczego nie zawiesić miejskich pierdziawek w Chwaszczynie tak, jak ma to miejsce w Pieczewie?
Max van Org pisze: 25 września 2020, o 22:20 Słyszałem DAB(+) z Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Niemiec, Dani i Polski. UKF mnie nie przekonuje, DAB+ też nie.
To dlaczego wciskasz to w Polsce na siłę, występując przeciwko zwolennikom jakości? :P :lol:
czupacz13 pisze: 23 września 2020, o 13:09 Posiadając radio Technisat GO o bardzo dobrej czułości słabo wypada wręcz powiedział bym bardzo słabo czy kanał 5B czy tez kanał 5D tu naprawdę robi dużą przewagę FM
Może tak troszkę lepiej po polsku...? Kto wypada słabo, posiadając radio Technisat Go?
Autobus ani SKM nie jest puszką Faradaya. Nawet samolot nie jest nią w pełni! W Białymstoku DAB+ z Krynic odległych o 13 km od centrum miasta przerywa w autobusie miejskim na antenie teleskopowej (przewody słuchawkowe to g...- nie antena), a UKF - nawet zaledwie 0,1 kW gra w całym mieście i okolicach.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 29 września 2020, o 19:22 Trudne warunki nadawania w Gdańsku nie świadczą przeciw UKF. DAB sobie też różnie radzi. Dlaczego nie zawiesić miejskich pierdziawek w Chwaszczynie tak, jak ma to miejsce w Pieczewie?
Trudne warunki w Gdańsku świadczą przeciwko UKF, bo w Gdańsku nikt nie będzie marnował drugą częstotliwość UKF, tak jak ma to miejsce w Warszawie. Gdańsk jest tylko małą częścią Trójmiasta. Sytuacja w Trójmieście doskonale pokazuje problemy radiofonii analogowej. Trójmiasto jest aglomeracją z bardzo małą ofertą programową przy wykorzystaniu wielu częstotliwości. Na obszarze Trójmiasta można odbierać 20 programów na 30 częstotliwościach, mimo wykorzystania aż tak dużej liczby częstotliwości, część mieszkańców nie jest w zasięgu tych rozgłośni, bo WAWA, MUZO.FM i Pogoda są dostępne tylko w Gdańsku a Radio Kaszëbë można lepiej odbierać w Gdyni. Jeżeli spojrzymy na sytuację w Aglomeracji Trójmiejskiej to jest jeszcze gorzej, na 42 częstotliwościach rozpowszechniane jest 25 programów, ale tylko mała część z nich jest dostępna wszędzie. Wiesz dokładnie, że 25 programów mogę swobodnie umieścić w 3 multipleksach i wykorzystać na ten cel 3 częstotliwości i zagwarantować odbiór na 99 % powierzchni, jeżeli chcę to robić i mam na to fundusz.
antypyra pisze: 29 września 2020, o 19:22
Max van Org pisze: 25 września 2020, o 22:20 To chyba jakaś prowokacja użytkownika antypyra.
Słucham....
Wiedziałem, że będziesz czół się wezwany do tablicy. 72kb AAC lepsze niż fm? Oczekiwałem ostrą reakcję z twojej strony. Chyba przespałeś trochę? Opóźniona reakcja!
antypyra pisze: 29 września 2020, o 19:22
Max van Org pisze: 25 września 2020, o 22:20 Słyszałem DAB(+) z Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Niemiec, Dani i Polski. UKF mnie nie przekonuje, DAB+ też nie.
To dlaczego wciskasz to w Polsce na siłę, występując przeciwko zwolennikom jakości? :P :lol:
  • Można nadawać w DAB+ w przyzwoitej jakości. Standard nie jest problemem a ludzie, którzy go wdrażają. Ty atakujesz standard a nie osoby odpowiedzialne za jakość.
  • Bo obserwuję zmianę konsumpcji, odpływ od analogu u ludzi poniżej 30 roku życia i wzrost konsumpcji przez internet i treści na życzenie. W internecie jest większa oferta. Są dwie opcje: Można czekać aż liczba słuchaczy spadnie aż tak drastycznie, że zaora się UKF, albo obniżyć koszt dystrybucji, aby przez dłuższy czas wytrzymać spadki zysków z reklam. Zyski z reklam mogą wzrosnąć, ale trzeba będzie podzielić je na większą liczbę podmiotów. Wygrają podmioty z niższym kosztem dystrybucji.
  • Porozmawiaj z właścicielami rozgłośni. Jeżeli uzyskasz dzisiaj koncesję i powiedzmy jedną częstotliwość a będziesz chciał rozszerzyć zasięg, to uzyskanie drugiej częstotliwości wiele właścicieli uważa za właściwie nie możliwe. Bo jeżeli poszukają oni sobie drugą częstotliwość, to KRRiT ogłosi konkurs i wygra znowu nowa rozgłośnia. To przewiduje ustawa o RTV. Czyli istniejąca rozgłośnia przez wiele lat nie ma możliwości rozwoju. To prowadzi do sytuacji, w której właściciel wpada w pokusę sprzedania interesu albo przejęcia programu jakiejś sieciówki. Właściciele rozgłośni mówią jasno, nie wierzymy aż tak bardzo w DAB+, ale jest to jedyna możliwość, aby rozszerzyć zasięg, bo nasi słuchacze tego chcą. Ich słuchacze chcą odbierać rozgłośnie lokalną też w sąsiednim mieście, do którego ludzie jeżdżą do pracy, po zakupy, na uczelnie i do urzędów. W mieście zmieniają rozgłośnie a po powrocie słuchają nadal rozgłośnie ogólnopolskie i rozgłośnia lokalna traci słuchaczy. Tu nie chodzi o rozszerzenie na cały kraj, tylko na sąsiednią aglomerację. Ich nie stać na koncesję na duże miasto a mieszkaniec Krakowa nie będzie słuchał rozgłośni z Wieliczki. Przy obecnej ustawie nigdy nie będzie opłacało się utworzyć rozgłośnię dla Wieliczki, bo w zasięgu będzie część Krakowa. Chcesz dotrzeć do 22 tyś. mieszkańców a płacisz za 800 tys. To jest dyskryminacja ludzi w małych miastach.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: antypyra »

@MVO
Proszę sprawdzać, kogo cytujesz i nie przypisywać mi wypowiedzi innych użytkowników.
czupacz13 pisze: 25 września 2020, o 21:46 No w tym tempie to chyba zostaniemy wraz z Węgrami na końcu... Patrzę jak rozwija się w Niemczech tam bez żadnych problemów dorzucają następny rządowy mux od 5go października.Co do jakości ich stacji 72kb AAC może to nie wiele ale dźwięk jest dobry 😁 ale na pewno lepszy niż na fm :D Testowałem przez 3 tygodnie w wakacje :D ilość i różnorodność stacji radiowych powalała polski FM
I tak jesteśmy z Węgrami na końcu...
Mam wątpliwości, czy dźwięk 72 kbps w DAB jest lepszy niż na UKF (dobrze ustawionym). Myślę, że AAC LC 144 kbps może funkcjonować już lepiej niż UKF.
Max van Org pisze: 29 września 2020, o 21:57 Trudne warunki w Gdańsku świadczą przeciwko UKF, bo w Gdańsku nikt nie będzie marnował drugą częstotliwość UKF,
Pytałem o co innego. Dlaczego stacje UKF małej mocy nie nadają z Chwaszczyna? Tylko z różnych kominów i innych miejsc? Poza R.Kaszebe? Powoływałem się na Olsztyn - Pieczewo, gdzie tak jest.

W Chwaszczynie podwyższono moc DAB+ znacząco. Wynosi ona 24 kW ERP w pol. V. Najwięcej w kraju z dotychczas uruchomionych stacji DAB.
I dlaczego dalej zasięg DAB w woj. pomorskim nie jest zadawalający? Na południe szybko ginie.
Dlaczego zatem usiłujesz przedstawić DAB jako remedium na kłopoty UKF z zasięgiem?
Max van Org pisze: 29 września 2020, o 21:57 Można nadawać w DAB+ w przyzwoitej jakości. Standard nie jest problemem a ludzie, którzy go wdrażają. Ty atakujesz standard a nie osoby odpowiedzialne za jakość.
Otwarta droga. Co ci ludzie kombinują? Że z pustego naleją?
Ale przez lata siałeś propagandę przeciw jakości i udowadniałeś, że słuchacz zaakceptuje każde pomyje dźwiękowe, jeśli będzie miał wiele stacji z "łupu-cupu" i reklamami. To tworzenie złego klimatu wokół tej sprawy.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 30 września 2020, o 09:54 @MVO
Proszę sprawdzać, kogo cytujesz i nie przypisywać mi wypowiedzi innych użytkowników.
Możesz to udowodnić?
antypyra pisze: 30 września 2020, o 09:54 Pytałem o co innego. Dlaczego stacje UKF małej mocy nie nadają z Chwaszczyna? Tylko z różnych kominów i innych miejsc? Poza R.Kaszebe? Powoływałem się na Olsztyn - Pieczewo, gdzie tak jest.
Bardzo łatwa odpowiedz, Pieczewo jest dzielnicą Olsztyna, Chwaszczyno należy do gminy Żukowo i jest odległe od centrum Gdańska o 18 km. Do Przegalina na wyspie Sobieszewskiej jest aż 35 km. W Gdańsku ważne jest dotarcie do słuchaczy na dolnym tarasie, bo tam odbywa się życie. Na górnym tarasie śpią. Słaby sygnał z wysokiego tarasu nie dotarł by do lokalizacji na dolnym tarasie, szczególnie wąwozów z ważnymi ulicami prowadzącymi na górny taras i do mieszkańców domów przy skarpie. Podobnie jest w Gdyni i Sopocie.

W 36 sekundzie filmu widzisz dolny taras z niskim i wysokim zabudowaniem a na górnym tarasie jest bardzo dużo wieżowców, które tłumią rozpowszechnianie się fal.
https://youtu.be/oofcTWbEUbo?t=36
https://youtu.be/A8wYXv8f-WM?t=150
antypyra pisze: 30 września 2020, o 09:54 W Chwaszczynie podwyższono moc DAB+ znacząco. Wynosi ona 24 kW ERP w pol. V. Najwięcej w kraju z dotychczas uruchomionych stacji DAB.
I dlaczego dalej zasięg DAB w woj. pomorskim nie jest zadawalający? Na południe szybko ginie.
Obrazek

Skąd mam ci wziąć rzeźby terenu abyś zrozumiał? Same góry i pagórki i brak odpowiedniego nadajnika na południe od Gdańska.
antypyra pisze: 30 września 2020, o 09:54 Otwarta droga. Co ci ludzie kombinują? Że z pustego naleją?
Ale przez lata siałeś propagandę przeciw jakości i udowadniałeś, że słuchacz zaakceptuje każde pomyje dźwiękowe, jeśli będzie miał wiele stacji z "łupu-cupu" i reklamami. To tworzenie złego klimatu wokół tej sprawy.
Bo ty nie rozumiesz od lat, że nawet jeżeli jakość byłaby na poziomie 192 kbps, ludzie nie ruszą do sklepów, aby nabyć odbiorniki DAB+. Przez wiele lat trzeba budować sieć i bazę odbiorników w gospodarstwach domowych.

Rok 2011: uruchomienie pierwszych nadajników DAB+ w Niemczech (27 lokalizacji).
Wiele lat walki oby każdy odbiornik samochodowy był wyposażany w DAB+.
Rok 2020: DAB+ staje się tak interesujący dla nadawców komercyjnych. Start drugiego multipleksu ogólnoniemieckiego (72 lokalizacje) z funduszów prywatnych nadawców. 9 lat aby baza odbiorników była aż tak duża, że nadawcy komercyjni uznali, że mogą sieć DAB+ utrzymywać z własnych dochodów. Mówi się o tym, że straty z pierwszych lat nie da się już odrobić. Dla tego niektóre rozgłośnie rezygnowały, bo nie wytrzymywały ze względów finansowych. Jedynym rozwiązaniem jest wejście na rynek obniżając koszt, ale pokazując niektóre zalety DAB+. Dopiero po latach rozbudowa sieci tak jak zrobili to Czesi, Holendrzy, Niemcy itd. Francuzi mieli inny argument, im chodziło o utratę częstotliwości tak jak miało to miejsce w przypadku UKF-u, kiedy stawiali na fale średnie i długie a Niemcy rozbudowywali sieć UKF wzdłuż granicy wzdłuż Renu i byli w lepszej sytuacji niż Francuzi. DAB+ pokazuje problem ogólnoeuropejski, nie potrafimy wdrożyć nowe technologie i na nich zarabiać.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: 30 września 2020, o 11:37
antypyra pisze: 30 września 2020, o 09:54 @MVO
Proszę sprawdzać, kogo cytujesz i nie przypisywać mi wypowiedzi innych użytkowników.
Możesz to udowodnić?
Tak, mogę.
Czupacz 13 napisał:
czupacz13 pisze: 25 września 2020, o 21:46 (...) Co do jakości ich stacji 72kb AAC może to nie wiele ale dźwięk jest dobry 😁 ale na pewno lepszy niż na fm : (...)
I pod tym cytatem w poście nr komentujesz to, jakbym to ja napisał, nazywając to prowokacją:
Max van Org pisze: 25 września 2020, o 22:20
czupacz13 pisze: 25 września 2020, o 21:46 Co do jakości ich stacji 72kb AAC może to nie wiele ale dźwięk jest dobry 😁 ale na pewno lepszy niż na fm :D (...)

A w kwestii tematu.
Z Twoich wniosków i ilustracji wynika, że to jednak ukształtowanie terenu jest na Wybrzeżu trudne. I trudności tej nie rozwiąże nadawanie z jednego punktu. W przypadku DAB -u brak nadajnika na południu.

Sam to piszesz.
To chyba jakaś prowokacja użytkownika antypyra. (...)
Jeśli to tylko nieuwaga, to można przeprosić i poprawić.
Z twoich rozważań także wynika, że trudne jest tam ukształtowanie terenu. Znam ten region dobrze. Nie potrzebuje ilustracji. Sam piszesz o konieczności nadajnika DAB na południu.
Sam to piszesz.
Same góry i pagórki i brak odpowiedniego nadajnika na południe od Gdańska.
Ostatnio zmieniony 30 września 2020, o 12:26 przez antypyra, łącznie zmieniany 2 razy.

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: czupacz13 »

Tydzień temu w niedziele byłem w Kościerzynie. W aucie nie miałem problemu z zasięgiem.Jadąc z Gdańska do Kościerzyny(DK 20) tylko za Wierzycą przycięło na chwilkę :D Jak jeździłem po Kościerzynie bez problemów radio grało. Gorzej może być w domach...W paru miejscach robiłem scan i tylko Gdańsk mi wyłapało. A niby nie powinno tam być zasięgu wedle mapy :D

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: czupacz13 »

Mapki mapkami a rzeczywistość inna w odbiorze :D

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: 30 września 2020, o 11:37 Bo ty nie rozumiesz od lat, że nawet jeżeli jakość byłaby na poziomie 192 kbps, ludzie nie ruszą do sklepów, aby nabyć odbiorniki DAB+. Przez wiele lat trzeba budować sieć i bazę odbiorników w gospodarstwach domowych.
Rozumiem to od lat. To nie jest sprawa odbiorników, tylko brak zainteresowania radiem w ogóle. Jeśli uwalisz UKF, a tego pragniesz, to i tak nie polecą masowo po odbiorniki DAB. Mogą się przerzucać nie na DAB, a na internet.

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: czupacz13 »

Dobra już przestańcie się gryźć.W polsce jest jak jest wpływu na to nie mamy .Co warszawka wymyśli tak będzie. Mi osobiście podoba się Niemieckie rozwiązanie DAB+ teraz od 5 października będzie tam ponad 70 stacji w Dab+ :D siedząc na urlopie( byłe Zielonogórskie) na rybkach wolę mieć przy sobie małe radio :D a telefonu nie zabierać :D i słuchać sobie ulubionych stacji z Niemiec takich jak Sunshine live Energy itd.Wolę takie rozwiązanie :D
Jak Komuś przeszkadza jakoś dźwięku to zawsze może sobie z neta czy z jakiejś platformy wykupić dostęp. Tak jak z tv jak chcesz mieć lepszy obraz to kupujesz kablówkę czy sat. Tak to już jest i tego nie zmienimy w tym kraju
Pozdrawiam

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: pswiatki »

Z tym prowokowaniem użytkownika antypyra - to chyba nie chodziło o to, co myślisz. czupacz13 napisał o 72 kbps, MVO zareagował, pisząc to chyba jakaś prowokacja użytkownika antypyra, następnie zrobiła się z tego jakaś gOOvno Burza niepotrzebna. Jako obserwator postronny odebrałem to tak: MVO zobaczył 72 kbps (jako niezły bitrat) i nie mógł się powstrzymać, by nie napisać, że to zdanie zapewne niezwłocznie wytrigeruje antypyrę jako płomiennego szermierza jakości dźwięku (licentia poetica od jednego z felietonistów polskich). To by chyba nawet miało sens.

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: czupacz13 »

Fajnie by było jak byście w tym poście "DAB+ GDAŃSK" jak i innych podawali zasięg w miejscach gdzie jesteście ( miejscowość i ulica) lub na trasach ( nr drogi) z tych naszych dwóch nadajników.
Jak to działa i na jakim sprzęcie testowane (model i antena) :D Można by było wtedy określić jak te nadajniki chodzą .Pozdrawiam

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: czupacz13 »

a czasu za wiele nie pozostało dla nadajnika z Zieleniaka bo tylko do końca października będzie pracował o ile nie przedłużą testów

Zablokowany