Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: DanielK »

Niestety używając czegoś takiego prosisz się o zakłócenia na przykład od LTE. Każdy element instalacji ma znaczenie.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: VAHANARA »

florianek pisze: 16 czerwca 2022, o 13:09 Od około dwóch tygodni moja antena siatkowa ze wzmacniaczem swa2000 i tanim chińskim kablem wyłapuje zakłócenia. Objawia się to tym, że dobry utrzymujący się odbiór hd (siła 100/jakość 100) zamienia się w brak sygnału (siła 100/jakość 0 lub siła 0 jakość 0).
Czasami i pół godziny mam dobry odbiór a czasami gubi sygnał po minucie.
Zakłócenia mogą mieć przeróżne pochodzenie, nie sposób na bazie twojej lakonicznej informacji cokolwiek sensownego wywnioskować.

Może SFN, może wzmacniacz kończy życie, a może zmieniło się coś w otoczeniu...
florianek pisze: 16 czerwca 2022, o 13:09 Czy zakup czarnego kabla firmy triset pomoże? Wzmacniacz i zasilacz są nowe.
Na pewno miałbyś o niebo lepszą instalacje, ale czy to by pomogło - to pytanie do wróżki, nie na forum... ;)

A jak pytasz na forum, to na początek:

1. lokalizacja / odbierany nadajnik
2. gdzie zamontowana antena
3. ile odbiorników
4. jakie są poziomy i jakości sygnałów pokazywanych przez odbiornik / dekoder dla wszystkich mux-ów

florianek
Posty: 8
Rejestracja: 9 czerwca 2021, o 16:20
Miejscowość: Bloom
Odbiornik: Cabletech urz0324
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Siedlce Osice

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: florianek »

1. lokalizacja / odbierany nadajnik
Siedlce/Losice z odległości 60km
2. gdzie zamontowana antena
Antena zamontowana na balustradzie. Nie mam możliwość wynieść jej na Dach Budynku. Jest na wysokości 7 metrów względem ziemi.
3. ile odbiorników
1
4. jakie są poziomy i jakości sygnałów pokazywanych przez odbiornik / dekoder dla wszystkich mux-ów
To już pisałem

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: VAHANARA »

@florianek

Z anteną na balkonie można się zawsze spodziewać wszystkiego. Prawdopodobnie albo zagnieździło ci się jakieś źródło zakłóceń w bezpośrednim sąsiedztwie - LTE albo jakieś siejące zakłóceniami urządzenie/ maszyna - albo może jednak wzmacniacz kończy życie. Tyle wnioskuje z twoich ubogich informacji.

Niezależnie, ja bym już poczekał ten tydzień do reframingu, bo może się okazać, że w ogóle nic nie będzie i trzeba będzie rzeźbić od nowa.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: DanielK »

Z anteną siatkową długo nie poszalejesz. Może Ci zakłócać w taki sposób np. LTE, które wzmacniacze pokroju SWA-2000 bardzo dobrze wzmacniają ;) więc o przesterowanie nie trudno.

Jeszcze nie podałeś miejscowości.

Poza tym, 27 czerwca będzie tam refarming, wszystko poleci na niższe kanały więc z odbiorem powinno się poprawić.

florianek
Posty: 8
Rejestracja: 9 czerwca 2021, o 16:20
Miejscowość: Bloom
Odbiornik: Cabletech urz0324
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Siedlce Osice

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: florianek »

Dlaczego u mnie jest tak, że zakłócenia powodują pojawienie się komunikatu BRAK SYGNAŁU i konieczne staje się wyjęcie i ponowne włożenie wtyczki antenowej do gniazda dekodera aby przywrócić poprawny odbiór? Kabel do anteny siatkowej ze zmacniaczem swa wymienilem na czarny triset. Jestem w odległości ok 60km od nadajnika siedlce Łosice. Czasami mam i kilka godzin poprawny odbiór a czasami muszę co pięć minut wyjmować i wkładać wtyczkę.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: VAHANARA »

florianek pisze: 1 lipca 2022, o 11:38 Dlaczego u mnie jest tak, że zakłócenia powodują pojawienie się komunikatu BRAK SYGNAŁU i konieczne staje się wyjęcie i ponowne włożenie wtyczki antenowej do gniazda dekodera aby przywrócić poprawny odbiór?
Pytanie do producenta dekodera.

Mnie to wygląda na przepełnianie buforów w odbiorniku z uwagi na bardzo dużą ilość błędów.
florianek pisze: 1 lipca 2022, o 11:38 Jestem w odległości ok 60km od nadajnika siedlce Łosice.
Czyli gdzie?
florianek pisze: 1 lipca 2022, o 11:38 Czasami mam i kilka godzin poprawny odbiór a czasami muszę co pięć minut wyjmować i wkładać wtyczkę.
Podaj bez kombinowania i skrótów myślowych:

1. poziomy i jakości sygnałów dla wszystkich mux-ów dla obecnego ustawienia anteny przy dobrym odbiorze

2. poziomy i jakości sygnałów dla wszystkich mux-ów dla obecnego ustawienia anteny przy zakłóceniach

3. poziomy i jakości sygnałów dla wszystkich mux-ów przy odkręceniu anteny tak, aby poziomy sygnałów spadły trochę poniżej 100% (jeśli dałoby się tak zrobić).

Mistral59
Posty: 6
Rejestracja: 30 czerwca 2022, o 11:24
Miejscowość: Szczecin
Odbiornik: skymaster stb m265
Instalacja antenowa: ant. pokojowa Vivanco

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Mistral59 »

Dzień dobry,
Jestem nowy, więc witam się z Państwem serdecznie.
Mam prośbę o ewentualną poradę lub rozwiązanie problemu.

Telewizor: plazma Panasonic 42G10
Dekoder: Skymaster STB M265
Antena: pokojowa Vivanco
Nadajnik: Kołowo k. Szczecina
Odbiór: ul. Kadłubka, Szczecin

Gdy jest ustawiona na dekoderze rozdzielczość 576i, to wszystko jest w zasadzie ok.
Jednak gdy przestawię na 1080_50, 60, 25, to odbiera w zasadzie tylko programy TVP, czasem eska. Reszta milczy.
Na podglądzie przy 1080 siła/sygnał dla TVP, to 90/100, dla pozostałych 80/30 i natychmiast zanika do 0/0.
Czy można coś z tym zrobić ?
Czytałem w internetach, że wiele osób ma problem z odbiorem TVN, Polsatem, etc., mając nawet nowe telewizory. Nikt jednak nie pisał o rozdzielczościach. Może mają ustawione HD i nie zaważyli tego, co ja, bo jak pisano wcześniej, dekoder sam zmienia na niższą.
Pozdrawiam.

jnk
Posty: 49
Rejestracja: 27 sierpnia 2010, o 20:06
Miejscowość: Grajewo - podlaskie
Odbiornik: SONY KD-49XG8096 z HbbTV 1.5, tuner USB KOM1060,
AUNA DAB+
Instalacja antenowa: Emme Esse 548UC + wzm. Alcad CA-215, 1 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: 60km-Krynice, 53km-Miłki, Suwałki-61km

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: jnk »

Zamiast wzmacniacza SWA-2000, który ma wzmocnienie ok. 32dB i zalecany jest przy odległościach powyżej 70 km od nadajnika spróbuj wstawić wzmacniacz ekranowany z wbudowanym filtrem LTE np. LNA-166 o wzmocnieniu ok. 20 dB lub jeszcze słabszy ekranowany z filtrem LTE np. LNA-111. Wzmacniacze SWA-2000 i podobne bez ekranowania i wbudowanych filtrów LTE sprawdzały się dobre kilkanaście lat temu gdy masztów sieci komórkowych było o wiele mniej. Teraz wzmacniacze takie o dużym wzmocnieniu i bez ekranowania oraz filtrów LTE łatwo bardzo przesterować i zamiast poprawić odbiór to go pogarszają. Pozostaje obecnie tylko metoda prób używając najnowszej produkcji wzmacniaczy (ekranowanych z wbudowanymi filtrami) dopasować do warunków lokalnych wzmacniacz taki by nie wzmacniając za mocno zakłóceń osiągnąć poprawny odbiór.
P.s. Miałem bardzo podobne problemy jak miałem zainstalowany bardzo silny wzmacniacz TERRA HS-004L o wzmocnieniu pasma UHF do 44 dB. Jak zmieniłem na dużo słabszy wzmacniacz Alcad CA-215 o wzmocnieniu pasma UHF do 24 dB problemy z dziwnymi zakłóceniami powodującymi zaniki sygnału znikły.
Ostatnio zmieniony 24 lipca 2022, o 22:43 przez jnk, łącznie zmieniany 2 razy.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: VAHANARA »

Mistral59 pisze: 1 lipca 2022, o 16:24 Gdy jest ustawiona na dekoderze rozdzielczość 576i, to wszystko jest w zasadzie ok.
Czyli masz wtedy odbiór mux-1/2/3...?
Mistral59 pisze: 1 lipca 2022, o 16:24 Jednak gdy przestawię na 1080_50, 60, 25, to odbiera w zasadzie tylko programy TVP, czasem eska. Reszta milczy.
Na podglądzie przy 1080 siła/sygnał dla TVP, to 90/100, dla pozostałych 80/30 i natychmiast zanika do 0/0.
Czy można coś z tym zrobić ?
Ogólnie, rozdzielczość ustawiana w dekoderze, nie powinna mieć wpływu na odbiór. Już prędzej na połączenie TV - dekoder.

Jaki telewizor i jak jesteś podłączony - po HDMI/Display Port czy po EURO?

Mistral59
Posty: 6
Rejestracja: 30 czerwca 2022, o 11:24
Miejscowość: Szczecin
Odbiornik: skymaster stb m265
Instalacja antenowa: ant. pokojowa Vivanco

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Mistral59 »

VAHANARA,
Telewizor, jak pisałem, to plazma Panasonic 42G10 połączona z dekoderem przez HDMI.
Rozumiem, że rozdzielczość nie powinna mieć wpływa, a jednak ma.
576 to jest SD i jak pisałem sygnał jest wszędzie ok. Przy 1080 bardzo niestabilny (0,5-1 sek) i znika.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Byczek12345 »

Może dekoder sam siebie zakłóca, sygnał wizji przenika do anteny. Kable - antenowy i HDMI dobrej jakości? Może trzeba je odsunąć od siebie. Wiem że to nie powinno mieć miejsca, ale .... .

florianek
Posty: 8
Rejestracja: 9 czerwca 2021, o 16:20
Miejscowość: Bloom
Odbiornik: Cabletech urz0324
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Siedlce Osice

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: florianek »

jnk pisze: 1 lipca 2022, o 16:38 Zamiast wzmacniacza SWA-2000, który ma wzmocnienie ok. 32dB i zalecany jest przy odległościach powyżej 70 km od nadajnika spróbuj wstawić wzmacniacz ekranowany z wbudowanym filtrem LTE np. LNA-166 o wzmocnieniu ok. 20 dB lub jeszcze słabszy ekranowany z filtrem LTE np. LNA-111.
W moim przypadku na wzmacniaczach lna jest gorszy odbiór niż na wzmacniaczach starego typu, dlatego nie mam zamiaru ich zakładać.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: VAHANARA »

Mistral59 pisze: 1 lipca 2022, o 19:21 Rozumiem, że rozdzielczość nie powinna mieć wpływa, a jednak ma.
576 to jest SD i jak pisałem sygnał jest wszędzie ok. Przy 1080 bardzo niestabilny (0,5-1 sek) i znika.
Sama rozdzielczość obrazu nic do odbieranego sygnału DVB-T/2 nie ma, ale już transmisja sygnałów po HDMI miewa, i to jak najbardziej. Tak w uproszczeniu, czym większa rozdzielczość obrazu, tym szybszy strumień cyfrowy idzie z dekodera do TV i tym bardziej może zakłócać sygnały DVB-T/2.

Tak się zdarza kiedy używany jest niskiej jakości (o niskim ekranowaniu) kabel HDMI i/lub niskiej jakości kable antenowe oraz inny osprzęt antenowy (wtyczki antenowe / złącza F itd...). Sprawę pogarsza zwykle, jeśli kable HDMI i antenowy biegną w bezpośrednim sąsiedztwie (nie daj Boże równolegle) albo są skłębione ze sobą.

Rozwiązanie:

1. rozsunięcie okablowania antenowego i kabla HDMI.

2. zastosowanie pewnego kabla HDMI o wysokim ekranowaniu

3. zastosowanie kabla antenowego o jak najwyższym współczynniku ekranowania oraz złącz F kompresyjnych / samokompresyjnych lub samokompresyjnych.

4. zastosowanie w pełni metalowej wtyczki antenowej lub złącza F z odpowiednią przejściówką F-IEC.

Mistral59
Posty: 6
Rejestracja: 30 czerwca 2022, o 11:24
Miejscowość: Szczecin
Odbiornik: skymaster stb m265
Instalacja antenowa: ant. pokojowa Vivanco

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Mistral59 »

Dzięki VAHANARA,
Zarówno kabel HDMI i antenowy jest markowy. Ten ostatni z potrójnym oplotem (wtyczki pozłacane podobno).
Co ciekawe, wgrałem wczoraj nowy soft z czerwca i obraz (na TVP) przy 1080 wyjechał poza ekran przy ustawieniu obu urządzeń 16:9. Przy 576 jest ok.
Na razie więc odpuszczam kombinacje. Może coś z tym ułożeniem kabli pomieszam i poprzestawiam sprzęt, choć o ideał jest trudno, bo wszystko skupia się jednak wokół telewizora.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: VAHANARA »

Mistral59 pisze: 3 lipca 2022, o 12:15 Co ciekawe, wgrałem wczoraj nowy soft z czerwca i obraz (na TVP) przy 1080 wyjechał poza ekran przy ustawieniu obu urządzeń 16:9. Przy 576 jest ok.
A dawałeś na TV ustawienie na "Auto" czy coś w tym klimacie?

Choć widać, że coś jest nie halo z którymś ze sprzętów.... i to raczej własnie, jak sam mówisz, z TV...

Mistral59 pisze: 3 lipca 2022, o 12:15 Zarówno kabel HDMI i antenowy jest markowy. Ten ostatni z potrójnym oplotem (wtyczki pozłacane podobno).
W obecnych czasach marka też może zawieść, zwłaszcza jeśli to "markowy" kabel z supermarketu. Szczególnie w przypadku właśnie kabli gotowych, kiedy nie ma żadnych szans na weryfikację (poza wiarą w "markę"), czym to na prawdę jest. Jedyna weryfikacja - podmiana na jakiś inny kabel.

Tu dygresja ze sprzętu o o wiele większym kalibrze - kiedyś kupiłem odkurzacz renomowanej firmy na E... i teraz już wiem, żeby nic więcej od nich starać się nie kupować...

Wiesz, w RF domowym nie ważne jest czy złącze pokryte jest złotem czy innym metalem czy stopem. Ważne jest natomiast to, jaki to typ złącza, jak jest wykonane, i co najważniejsze - jak jest założone. Nawet najlepsze złote złącze, ale niewłaściwie założone, może cieknąć jak durszlak, zasysając zakłócenia jak odkurzacz... ;)

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Byczek12345 »

Telewizory plazmowe są znane z zakłócania sygnału radiowego i z tym niewiele można zrobić, zakłóca ekran, dlatego zmienia się siła sygnału w zależności od rozdzielczości. Taka jest w/g mnie też możliwa przyczyna braku odbioru.

Adzia1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lutego 2014, o 23:19
Miejscowość: Bydgoszcz - Fordon
Odbiornik: Panasonic TX58AX800E
Instalacja antenowa: ANTENA DVB-T Opticum AX 900 LTE Combo, parter na balkonie, łapię odbity sygnał.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Adzia1 »

Mam OTV Panasonic AT58AX800E Tuner DVB-T2 odbieram dobrze MUX-3 i MUX-8 natomiast MUX-1 I MUX-2 mam siłę i jakość taką samą co MUX-3 i MUX-8 ale nie znajduje żadnych kanałów. Co to może być. Podłączyłem pod tą antenę zwykły tuner zewnętrzy za 50,- zl i łapie wszystkie MUXy i kanały.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: hadam »

Sprawdź czy w menu wyszukiwania kanałów naziemnych, masz opcję zmiany DVB-T na DVB-T2 w Panasonicu to bardzo prawdopodobne, jeśli jest rozwiń to zmień i wyszukaj ponownie.
Jeśli nie ma takiej funkcji, to by oznaczało, że telewizor ma tuner DVB-T2, ale nie obsługuje kodeka HEVC.

Adzia1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lutego 2014, o 23:19
Miejscowość: Bydgoszcz - Fordon
Odbiornik: Panasonic TX58AX800E
Instalacja antenowa: ANTENA DVB-T Opticum AX 900 LTE Combo, parter na balkonie, łapię odbity sygnał.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Adzia1 »

Tak myślałem. Chociaż MUX -3 znajduje TVP1, TVP2 TVP Info i inne. Czyżby te kanały nie wymagały HEVC ?

Zablokowany