Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: AdamP »

Przetestuj taki filtr:
http://www.dipol.com.pl/filtr_gsm_tzu_1 ... R49602.htm
Teoretycznie powinien pomóc.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: giaur500 »

Można to zamontować przy odbiorniku, blisko anteny czy nie ma znaczenia?

biprotek
Posty: 341
Rejestracja: 2 września 2011, o 14:28
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: GT30E, S905, T230A, RTL2832U, AJB3552/12
Instalacja antenowa: yagi-uda, zbiorcza, drut ;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, CZ

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: biprotek »

Najlepiej przy odbiorniku - zniknie wpływ kabla antenowego.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: giaur500 »

Zamówiłem, oby pomogło. Jak to w ogóle filtruje, skoro to ta sama częstotliwość?
Ostatnio zmieniony 10 marca 2014, o 12:15 przez giaur500, łącznie zmieniany 1 raz.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: adac »

Cfane pytanie :] Jeżeli zakłócenie leży w tym samym paśmie to są zerowe szanse na wyeliminowanie go przy pomocy filtra.
No ale w tym przypadku nie będzie to GSM czy inny Umts pracujący w paśmie 900. Może jakaś mikstura po CDMA 450 o ile masz w pobliżu taki nadajnik.
Albo: zakłócenie jest generowane przez jakieś urządzenie domowe, co jest możliwe w Twoim przypadku kiedy masz antenę nisko i przy ścianie.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: giaur500 »

No ale zaraz. Wyjaśnijcie mi. Coś sieje 450 Mhz albo blisko tego zakresu. Może harmoniczna od gsm, może cdma 450 (chociaż wedle btsearch tam nie ma żadnego cdma). To co mi po tym filtrze? Zagłuszy te 450 to i sygnał użyteczny zagłuszy bo jest na kanale 22.

Z drugiej strony, jak gsm sieje na innej częstowliowści to też - po co filtr, skoro to inna częstotliwość to nie zakłóca i tak, bez filtra. Jaki ma sens ten filtr?

Na pewno to nie żadne urządzenie domowe, jak skieruję antenę centralnie na nadajnik gsm to zakłócenia są największe, jak bokiem - najmniejsze. Czyli to nie jest nic w domu, a coś na zewnętrz bo położenie anteny nie wpływałoby aż tak. Żadne kwestie instalacji też raczej nie wchodzą w grę - antena pasywna, kabel dobrej jakości i krótki.

Co czynić? Czy jak zawezwę jakieś służby i zgłoszę że coś zakłóca, załóżmy że nawet dojdą to tego że to bts i co? Przecież btsa nie wyłączą, nie każą playowi wyłączyć nadajnika. Czyli nic nie mogę zrobić? A czy naprawdę btsy aż tak zakłócają? Przecież są na co drugiej ulicy.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: adac »

Btsy zakłócają a i owszem, ale tylko co niektóre urządzenia (chciałem napisac byle jak wykonane). Tylko się o to nie obrażaj. ;)
Druga sprawa to Twój pechowy układ: celujesz anteną telewizyjną prosto w nadajnik Bts-a. Właściwie po co to robisz :?:

Tak poważniej: z obecnością innych urządzeń nadawczych trzeba się po prostu liczyć bo nikt nie będzie wyłączał telefonii komórkowej. Ja pierwszy zaprotestuję.
Co poważniejsi producenci już dostrzegli ten problem i np. Televes standardowo montuje w swoich antenach ze wzmacniaczem filtry GSM. Inni pójdą w ich ślady. Twój producent (tunera?) powinien zrobić to samo jeżeli zauważył że sprzęt odbiera GSM zamiast Dvb-t.

Co zrobić: zamontować ten filtr czyli wyręczyć producenta który o tym zapomniał.

PS: proszę nie wyłączać żadnych nadajników Playa bo mi internet HSPA padnie i skąd będę pisał ?
Ostatnio zmieniony 10 marca 2014, o 14:05 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: giaur500 »

adac pisze:Druga sprawa to Twój pechowy układ: celujesz anteną telewizyjna prosto w nadajnik Bts-a. Właściwie po co to robisz :?:
Nie robię... ale skoro tuż za moim oknem jest bts i to blisko to jak bym anteny nie ustawił i tak będzie mniej lub bardziej skierowana na btsa. Gdy ustawię antenę bokiem zakłócenia mniejsza ale ponieważ bts jest wystarczająco blisko, i tak nawet bokiem antena łapie te zakłócenia. Tyłem ustawić nie mogę, bo wsadzę sobie antenę do pokoju przez okno a tam raczej sygnału nie ma "Celowałem" w btsa tylko po żeby upewnić się że to jego wina i wychodzi że tak.

adac pisze:Twój producent (tunera?) powinien zrobić to samo jeżeli zauważył że sprzęt odbiera GSM zamiast Dvb-t.

Co zrobić: zamontować ten filtr czyli wyręczyć producenta który o tym zapomniał.
No i tak zrobię, oby pomogło. Ale pytałem tylko jak ten filtr niby działa, skoro odfiltrowuje powiedzmy te 450 MHz - tą samą częstowliwość, na której jest sygnał użyteczny. A jeśli odfiltruje inne a tej nie to nic by nie pomógł, bo mi chodzi o zakłócenia na kanale 22. Tylko pytałem na jakiej zasadzie działa taki filtr.

Co do źle wykonanych urządzeń odbiorczych to nie wiem... sąsiad ma telewizor z dvb-t (a nie tuner usb do kompa) i też oglądać nie może... oby filtr pomógł bo już mnie naprawde to zaczyna drażnić.

biprotek
Posty: 341
Rejestracja: 2 września 2011, o 14:28
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: GT30E, S905, T230A, RTL2832U, AJB3552/12
Instalacja antenowa: yagi-uda, zbiorcza, drut ;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, CZ

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: biprotek »

To jest filtr pasmowy, wycina wszystko z poza zakresu 5-862MHz, może pomóc nawet na harmoniczne pasma 900MHz, bo zestaw - antena + przewód antenowy mogą powodować powstawanie niekorzystnych interferencji. Sprawdź montaż przy odbiorniku jak i przy antenie. BTW Jaka antena i odległość od nadajnika?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: adac »

@ Giaur:
Tuner USB i wszystko jasne. Gdybym wcześniej wiedział to bym nawet nie pisał. Ten sprzęt chyba w ogóle nie ma żadnych obwodów strojonych więc nadajnik na UKF-fm też Ci będze zakłócał jak postawią coś w pobliżu. A jak dołożysz odp. soft to sobie nawet radia posłuchasz. :shock:
Tylko pytałem na jakiej zasadzie działa taki filtr.
Działa na tej zasadzie że powinien wycinać wszystko co leży poza pasmem Tv ( typowo poza 470-800 MHz teraz i u nas), natomiast reszta (czyli tv) to jest pasmo chronione, którego nikt nie powinien zakłócać. Jeżeli stwierdzisz zakłócenia w paśmie chronionym masz pełne prawo zgłosić to do UKE i oczekiwać interwencji (czyli wyłączenia winowajcy). Ale poczekajmy co poradzi ten filtr.
Najtrudniej pozbyć się ew. zakłóceń od internetu CDMA który nadaje bardzo blisko początku pasma UHF (k.21,22), ale te nadajniki z reguły stoją za miastem i trzeba mieć trochę szczęścia żeby wprost na takiego trafić.
Btw: jeżeli wejdzie mux na VHF to trzeba będzie założyć zmodyfikowany filtr który przepuści również to pasmo.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: giaur500 »

A no to skoro tak to filtr powinien być lekarstwem. Zobaczymy więc.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: giaur500 »

Słuchajcie, mam pytanie bo nie wiem czy do nich dzwonić i składać reklamację. Nie dostałem tego filtra, który jest pod tamtym linkiem, zamiast niego wysłali mi inny. Nie ma on żadnego kodu, jedyne co widnieje na nalepce to:
- logo SIGNAL
- etykieta Signal Protector
- 5-2400 MHz

To nie jest to co miało być, czy taki filtr się nada? Na tamtym spod linka napisano że jest to filtr GSM, 5-862 MHz. Tu jest tylko Signal Protector 5-2400 MHz. Wygląda tak:

http://i.imgur.com/itQncnc.jpg

Dodatkowo i tak lipa, bo zorientowałem się że nie mam jak go zamontować, ma żeńskie F po jednej stronie, a po drugiej męskie. Na kablu nie zamontuję przy odbiorniku bo potrzebowałbym 2xF żeńskie - no ale z tym sobie jakoś może poradzę.

[edit]
Cholera, jednak zamówiłem to, chbya przez pomyłkę (widzę w sczegółach zamówienia). Czyli to zabezpieczenie przeciwprzepięciowe jest, to nie do tego - nie zadziała mam rację?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: adac »

Coś podobnego znalazłem na obrazku, nazywa się Voltage Super i będzie to raczej zabezpieczenie przepięciowe.
Spokojnie, bez paniki, podeśle się coś właściwego jak znajdę, a Ty tymczasem zastanów się: odsyłać czy nie odsyłać ?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: giaur500 »

Dokładnie jest to zabezpieczenie przeciw przepięciowe - przez pomyłkę zamówiłem właśnie to, właśnie sprawdziłem w historii zamówień.

Czyli co, moja wina. Złożyłem już drugie zamówienie, tym razem na to co trzeba czyli filtr gsm. Oczywiście najlepiej by było gdybym mógł odesłać to poprzednie i odzyskać pieniądze, ale nie wiem czy to w ogóle będzie możliwe. Chyba jutro będę dzwonić do Dipola w tej sprawie, jak nie to trudno, 30 zł w plecy.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: adac »

@Up: A ja już wyskrobałem taką wersję:
Na dodatkowej korespondencji tylko poczta zarobi, no chyba że dostawca się pomylił to niech przysyła na swój koszt.
Wyjścia są dwa: - zamówić tym razem poprawny filtr typu; Filtr GSM TZU 198-62, kod R49602 ;)
albo propozycja konkurencyjna tutaj: FPL-2160.
Wybór należy do zamawiającego, ale ten drugi wydaje mi się trochę lepszy (cenowo też :| )

BTW: na jakich kanałach odbierasz pozostałe mux-y i czy na nich są takie same zakłócenia ?
Prawo do zwrotu przysługuje Ci zawsze przy zakupach zdalnych, nie musisz podawać uzasadnienia (kolor inny niż na obrazku).

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: giaur500 »

Hmm, pozostałe:
- MUX2: kanał 49 - czasami są zakłócenia, czasami nie. Sprawa wydaje się być losowa dość. Częściej jest ok niż nie ok
- MUX1: kanał 46 - nigdy nie było żadnych zakłóceń. Co prawda czasem są błędy (niewielkie, daleko do zakłóceń w odbiorze), a przeważnie żadnych błędów. Zawsze stabilnie i dobrze.

No i MUX3 jak wspominałem na kanale 22, zakłócenia non stop bardzo silne. Czyli co - jak widać im wyższy kanał tym lepiej, im niższy tym gorzej a na 22 (MUX3) już tragicznie.

Zamówiłem w dipolu to co trzeba i cóż, pewnie poprzedni odeślę do nich. Cały czas mnie nurtuje czy to są zakłócenia w paśmie tv, blisko kanału 22 - a im wyższy kanał tym mniejszy ich wpływ. Czy poza pasmem UHF (może poniżej pasma UHF, a powyżej VHF), a tuner to wychwytuje chociaż nie powinien, dlatego im niższy kanał tym gorzej. O ile dobrze zrozumiałem, tylko w tym drugim przypadku filtr może cokolwiek pomóc.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: adac »

Cały czas mnie nurtuje czy to są zakłócenia w paśmie tv, blisko kanału 22 - a im wyższy kanał tym mniejszy ich wpływ
Coś w tym jest, dla mnie też bardziej podejrzane jest pasmo 400 MHz niż GSM 900 które tak sugerujesz od początku.
W dolnym paśmie też jest sporo chętnych do nadawania tylko nie o wszystkich musimy wiedzieć ponieważ nie są to sieci publicznie dostępne tak jak internet. Być może na tym maszcie siedzi gościnnie jakiś retransmiter/stacja bazowa tego typu i to jest przyczyną zamieszania.
Mimo wszystko namawiałbym Cię na rezygnację zakupu u Dipola (zwrot kasy za towar) i zakup tego drugiego modelu od Telmora.
Trudno, uczymy się na błędach i ja też czasem ponoszę koszty kształcenia.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: giaur500 »

Myślisz że filtr dipola się nie sprawdzi? Niestety już zamówiłem, więc musiałbym zwracać dwa... kurier na mnie zarobił już, poczta też zarobi jak odeślę.

Jestem prawie pewien co do lokalizacji - to na pewno coś dokładnie w tym kierunku a nic tam więcej nie ma oprócz obiektów na maszcie. Nie wiem co tam jeszcze jest zamontowane, może nie tylko bts playa.

Pasmo 400 Mhz to już poniżej UHF, więc być może ktoś tam sieje tak jak mówisz i filtr pomoże... oby.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: adac »

Tylko że filtr od Dipola na to nie pomoże ponieważ dolne pasmo (poniżej 450) to jest dla niego przepust. Krcze (!) pospieszyłeś się.
A z innych kandydatów do siania w dolnym paśmie:
- amator- krótkofalowiec który próbuje swoich sił w paśmie 430 MHz (poznać po antenie),
- posiadacz radiotelefonu, są również bez zezwolenia (PMR)
- Totolotek (?)
- i paru innych.

No trudno, może coś uda się poprawić filtrem z Dipola, nie namawiam do mnożenia kosztów, 100% pewności zdalnie też nie mam.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: giaur500 »

No tak... faktycznie się pospieszyłem. A tu raczej wygląda że ktoś w dolnym paśmie sieje i to baaardzo mocno. A wydaje mi się że to dolne pasmo dlatego, że im wyższy kanał tym wpływ zakłóceń mniejszy. Chociaż sam nie wiem, MUX1 lepiej niż Mux2, a mux2 to niższy kanał. Ale te zakłócenia które są CZASAMI na MUx2 to mogą byc z zupełnie innego źródła (równie dobrze). Albo coś sieje i poniżej i powyżej pasma tv...

Wypróbuję najpierw Dipola, a jak nic nie da to co, mówisz że ten drugi powinien tu pomóc? Czy może masz jeszcze jakieś propozycje co można by kupić?

Zablokowany