MUX-2 Giżycko

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Tomasz Berezowski

MUX-2 Giżycko

Post autor: Tomasz Berezowski »

Uprzejmie informuję, że dzięki działaniom UKE udało sie skoordynowac miedzynarodowo tymczasowy kanał dla Giżycka. Proszę pamiętać, że kanał został udostępniony "z nienacka", Emitel musi zamówić nadajnik, emisja pojawi się zapewne za kilka miesięcy.
Będę informował o postępach w uruchamianiu.

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 23:21 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: qwerty »

Jaki jest powód zmiany częstotliwości? Wydaje mi się, że obecna częstotliwość jest odpowiednia.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: qwerty »

Kawy nie piję, ale fakt - tylko wstałem i od razu na forum. ;)

Bartt

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: Bartt »

Docelowo mux-2 z Giżycka/Miłki ma nadawać na kanale 48, a mux-1 na k43 w SFN z Suwałkami. Ponieważ k43 zajmuje analogowy Polsat, więc wolny został tylko k48. Ktoś widocznie stwierdził, że ważniejsze jest uruchomienie mux-1 i dlatego będzie on wykorzystywał tymczasowo ten kanał (48) i w ten sposób zabrakło kanału dla mux-2.
Podobna sytuacja jest z nadajnikiem Jelenia Góra/Śnieżne kotły.

Tomasz Berezowski

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: Tomasz Berezowski »

p-b pisze:Możesz powiedzieć jaka to częstotliwość?
Kanał 29, 20kW, w SFN z Suwałkami.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: qwerty »

Mierząc na szybko to w linii prostej 72 km. Nawet jak zmienicie FEC na 5/6 i GI na 1/4 (ludzie zauważą spadek siły sygnału na STB - tak jak było kiedyś w Warszawie) to i tak teoretyczny SFN to 67,2 km. Troszkę brakuje...

Bartt

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: Bartt »

Trzeba pamiętać że przy SFN bardziej istotna jest różnica w odległości nadajników ale u odbiorcy, a nie pomiędzy samymi nadajnikami. Więc w 99% przypadków pewnie bedzie to działać prawidłowo.
Oczywiście można założyć hipotetyczną problematczną sytuacje że ktoś będąc 2 km od jednego nadajnika będzie odbierał sygnał także z drugiego, ale takie sytuacje to chyba tylko w górach ;).

romeczek26

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: romeczek26 »

Nie do końca jeszcze rozumiem na czym polega emisja realizowana w sieci synchronicznej SFN.

Ale jeśli to oznacza że będziemy mieli w okolicach Pisza Mux-2 to super :D

Brawo Emitel!

Możecie mi tylko wyjaśnić jakie warunki będzie musiał spełniać odbiorca by odbierać Mux-2 nadawany w SFN.
Ja mieszkam w okolicy Pisza, do nadajnika w Miłkach mam ok. 50 km w kierunku północnym, natomiast do tego w Suwałkach ok. 100km w kierunku półn-wsch.
Czy będę miał możliwość odbierać mux-2?

nkp123

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: nkp123 »

SFN - Single Frequency Network oznacza siec dwoch (lub wiecej) nadajnikowv rozmieszczonych w odpowiedniej odleglosci od siebie (u nas zwykle nie wiecej niz 67km). Ma to na celu zmniejszenie marnotrawstwa kanalow, ktorych liczba jest ograniczona.

Sprzet do SFN jest taki sam jak w klasycznych sieciach (MFN) - antene ustawiamy na ten nadajnik, z ktorego lepiej odbieramy ;)

romeczek26

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: romeczek26 »

nkp123 pisze:edit/ Czytaj Regulamin forum
To rozumiem
Więc nadawanie w SFN jest lepsze niż MFN tylko musi byś spełniony warunek odnośnie odległości między nadajnikami.
Chodziło mi raczej o to jakie warunki musi spełniać odbiorca by odbierać sygnał nadawany w SFN. Czy musi się znajdować w jakiejś określonej odległości zarówno od jednego jak i drugiego nadajnika, czy wystarczy że jest w zasięgu jednego z nadajników

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: qwerty »

Wystarczy w zasięgu jednego. Dla odbiorcy nie ma to żadnego znaczenia, czy jest nadawane w SFN (to nadawca ma nieco większy problem z ustawieniem nadajników).

romeczek26

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: romeczek26 »

Panie Tomaszu mam pytanie

Wiem, że to nieprawdopodobne ale czy istnieje taka możliwość że jest już uruchomiony Mux-2 z Giżycko/Miłki na zasadach które pan opisywał?
Właśnie dziś rano mój telewizor złapał programy Muxu-2 na kanale, o którym pan pisał czyli 29.
Antenę mam ustawioną na nadajnik w Miłkach więc raczej niemożliwe by ściągała mi sygnał z Suwałk (tym bardziej że jakość sygnału jest wysoka).

Tomasz Berezowski

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: Tomasz Berezowski »

Nie, Giżycko jeszcze nie nadaje. Wygląda na to, że odebrał Pan tropo z Suwałk :-)
Prosze podac lokalizację, sprawdzę.

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: krokodyl »

A coś wiadomo w sprawie Jeleniej Góry? Ten region jest w podobnej sytuacji jak Giżycko. Chyba że w grę wchodzą nie śnieżne kotły (bo przy dużej mocy sieje na pół polski), tylko np nadajnik w lubaniu (nowej karczmie).

Cieszę się że Giżycko zyska DVB-T, te dwa regiony są najbardziej poszkodowane.

Tomasz Berezowski

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: Tomasz Berezowski »

Pracujemy nad takimi zmianami kanałów analogowych, żeby coś wygospodarować dla MUX-2 w okresie przejściowym. Gdy tylko będę miał konkretne wiadomości dam znać na forum.

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: krokodyl »

Super że coś myślicie. Mam nadzieję że wymyślicie coś w miarę szybko. Ten teren nie dość że ma mało analogu to jeszcze nie ma nic cyfrowego bo nie ma częstotliwości.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: giaur500 »

Bartt pisze:Docelowo mux-2 z Giżycka/Miłki ma nadawać na kanale 48, a mux-1 na k43 w SFN z Suwałkami.
Przecież mux1 z Suwałk jest na kanale 64 (bardzo trudny do odebrania już w promieniu 30 km od nadajnika). Chyba że te "docelowo" to po wyłączeniu analogu, czyli w granicach ~10 lat.

Bartt

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: Bartt »

@giaur500
Tak, pisząc "docelowo" mam na mysli sytuacje po ASO. No chyba że zajmujący obecnie kanał 43 analogowy Polsat zakończy wcześniej emisje analogową w co wątpie :|. Wtedy będzie można uruchomić SFN mux-1 na k43. Kanał 48 będzie mógł wrócić do mux-2, lub, co też wydaje się możliwe, emisja mux-2 będzie nadal prowadzona w SFN z Suwałkami na k29. A tak na marginesie to dlaczego nie uruchomiono emisji mux-2 na k29 wcześniej :?:. Kanał wydaje się chyba niekolizyjny.

kraski

Re: MUX-2 Giżycko

Post autor: kraski »

Czy sa jakieś nowe informacje na temat 2 mux Giżycko/Miłki?

Zablokowany