DVB-T z TON TARNOBRZEG / MACHÓW

Papier 1

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Papier 1 »

Witam Koleżanki i Kolegów w swej 1-szej infoormacji na tym forum.Dawniej pisałem na podobnym /temat. Sat-dvb-t/....
Obecnie denerwuje mnie nagłe odcięcie nas na zach.części Podkarpacia od możliwości odbioru TVP Rzeszów, bez specjalnej informacji o fakcie , jak i podania oficjalnej informacji o sposobie naprawy tego problemu.Brak wiadomości na stronie TVP Regional.
W Dębicy mieliśmy TVP Rz. z nadajn. Szczawnica, Prehyba i Tarnów ,G.Św.Marc.- nagle koniec.
Proszę kolegów o pogłębione informacje na ten temat, poparte wiarygodnością żródeł.
Rozwiązań problemu braku TVP Rz.jest wiele, a ciekaw jestem co zaproponuje dla nas /od Tarnobrzega,przez Mielec,Pilzno, Dębicę ,itp/ TVP ..Dziękuję i pozdrawiam uczestników b.ciekawego forum .

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Domel28 »


Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: bogdanzieba »

Istnienie tegoż nadajnika uważam za bezsensowne, został stworzony po to, aby część mieszkańców województwa podkarpackiego miała zapewnione dostęp do kanału TVP Info Rzeszów początkowo a teraz TVP Rzeszów, tymczasem zgodnie z wykazem kanałów z MUX-1 z tego obiektu nadawane jest TVP Info. Zasięg ze św. Krzyża w tej okolicy jest wyśmienity, więc po co nam Tarnobrzeg/Machów bez TVP Rzeszów?

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: michal135 »

Będzie tam TV Rzeszów na kanale 26 z mocą 30 kW ERP. Mają na to czas do 27 kwietnia 2014 roku. A, że w państwowych firmach, jaką jest TVP, nikt nie myśli to inna sprawa. Takich kwiatków jest więcej w skali kraju. Wszystko przez TVP Info.

Papier 1

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Papier 1 »

TVP Regionalna,a w tym również TVP Rzeszów zatraciła niestety taką własną samodzielność,wyłączność regionalną,niestety tak to odczuwam,a chciałbym odwrotnie ...
Życzę półn.-zach. cz.woj. podkarpackiego takiego nadajnika jaki sugerujecie.
Ja czekam na zgodę dot.lokalizacji doświetlacza dla Dębicy /mux-3/i najbliższych okolic.
Poczekamy zapewne jeszcze trochę.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: bogdanzieba »

27 kwietnia 2014 r. rusza nadajnik MUX-3 z mocą 30 kW na kanale 26.

DamianCP

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: DamianCP »

A Mux 1 dalej pozostaje na tym nadajniku ?

Waciak
Posty: 11
Rejestracja: 2 stycznia 2013, o 13:04
Odbiornik: LG 32LH3000
Instalacja antenowa: Antena Dipol LOG 21-60 kierunek Św. Krzyż plus 15m przewodu Triset-113
Nadajnik - obiekt nadawczy: Machów 7km, Św. Krzyż 55km

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Waciak »

Nowy nadajnik w Machowie na kanale 26 już pracuje, podobno 30kW. Mamy już możliwość odbioru TVP Rzeszów w MUX3. U mnie sygnał 90%, jakość 100%

ftalo2

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: ftalo2 »

Teraz w Tarnobrzegu ci którym nie chciało się zakładać anteny zewnętrznej mogą odbierać MUX-3. Dotychczas było to możliwe dzięki nadajnikowi w Leżajsku. Teraz oba nadają na tym samym kanale,mam nadzieję że lecą synchronicznie,żeby się wzajemnie nie zagłuszały,jak to miało miejsce z nadajnikiem w Sandomierzu rok temu

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: bogdanzieba »

Czekamy na uruchomienie nadajnika MUX-8 na obiekcie SLR TARNOBRZEG/MACHÓW. Miejmy nadzieję, że będzie w polaryzacji H.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: bogdanzieba »

No i moje przypuszczenia się sprawdziły nadajnik MUX-8 na obiekcie Tarnobrzeg/Machów i to jeszcze w polaryzacji H :)

Obrazek

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z TON TARNOBRZEG / MACHÓW

Post autor: bogdanzieba »

Ciekawe czy w najbliższym czasie ruszy jakiś testowy MUX nadawany w standardzie DVB-T2 HEVC.
Obecnie z tego obiektu nadaje MUX-1,2,3 i 8.

Awatar użytkownika
Iveck
Posty: 34
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 12:34
Miejscowość: RRS
Instalacja antenowa: UHF Dipol 19/21-60, UHF Dipol 19/21-48, VHF Magura ATZ-5/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: DVB-T z TON TARNOBRZEG / MACHÓW

Post autor: Iveck »

Witam Kolegów.

Od pewnego czasu próbuje odebrać MUX3 z Tarnobrzeskiego Machowa (odległość 49 km), niestety napotykam na problemy ze stabilnością sygnału. O ile sygnał biegnący bezpośrednio z anteny (UHF Dipol 19/21-48 z symetryzatorem) do tunera (Globo STB N6) jest na poziomie 100/74, to po przepuszczeniu przez AMS112, a następnie przez spliter Opticum 5-2450 MHz oraz gniazdko abonenckie (1 dB) sygnał traci stabilność i deklasuje się na poziomie 90/50, co w następstwie powoduje brak obrazu. Mało tego - sygnał skacze w równym odstępie z poziomu 90/50 do zera i tak w kółko. Po dotknięciu ręką tunera bądź samej wtyczki antenowej, poziom sygnału wzrasta do 95/53 powodując pojawienie się obrazu, gdy oddalam rękę - sygnał zanika. Instalacja antenowa faktycznie nie jest uziemiona, mimo to reszta anten UHF i VHF podpiętych przez AMSa i spliter pięknie przekazuje sygnał ze Świętego Krzyża (99 km) na poziomie ok. 100/80. Koledzy @poxipol oraz @K63 any idea?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z TON TARNOBRZEG / MACHÓW

Post autor: poxipol »

Na wstępie wypnij antenę skierowaną na Kielce ze zwrotnicy antenowej.
Jeżeli odbiór się ustabilizuje,konieczne będzie wstawienie filtru środkowo- zaporowego K 26 do anteny na Kielce.

Dodatkowe pytanie
czy konieczny jest rozgałęźnik z zastosowaniem sata i czy antena na Kielce posiada przedwzmacniacz antenowy.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON TARNOBRZEG / MACHÓW

Post autor: K63 »

@Iveck - w jednym z postów napisałeś że mieszkasz koło Ropczyc w miejscowości oddalonej ok. 60 km od Machowa, a w profilu masz Suchą Górę i Tarnów. Skąd zatem 49 km i Św. Krzyż?

Awatar użytkownika
Iveck
Posty: 34
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 12:34
Miejscowość: RRS
Instalacja antenowa: UHF Dipol 19/21-60, UHF Dipol 19/21-48, VHF Magura ATZ-5/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: DVB-T z TON TARNOBRZEG / MACHÓW

Post autor: Iveck »

Przepraszam Kolegów że późno odpisuję, ale nie miałem możliwości wcześniej.
poxipol pisze: 22 października 2021, o 20:31 Na wstępie wypnij antenę skierowaną na Kielce ze zwrotnicy antenowej.
Jeżeli odbiór się ustabilizuje,konieczne będzie wstawienie filtru środkowo- zaporowego K 26 do anteny na Kielce.

Dodatkowe pytanie
czy konieczny jest rozgałęźnik z zastosowaniem sata i czy antena na Kielce posiada przedwzmacniacz antenowy.
Jutro spróbuje pomierzyć sygnał po odłączeniu anten skierowanych na Święty Krzyż. Niezwłocznie postaram się poinformować o rezultatach. Rozgałęźnik natomiast zastosowałem taki jaki miałem pod ręką, myślisz że on może siać? Testując jutro spróbuję go pominąć. We wszystkich antenach mam symetryzatory, nie mam ani jednego wzmacniacza, co ciekawe sygnał ze Świętego Krzyża leci na poziomie 100/80, przycinki pojawiają się podczas silnej burzy.

K63 pisze: 22 października 2021, o 22:27 w jednym z postów napisałeś że mieszkasz koło Ropczyc w miejscowości oddalonej ok. 60 km od Machowa, a w profilu masz Suchą Górę i Tarnów. Skąd zatem 49 km i Św. Krzyż?
Masz rację, nie zaktualizowałem profilu. Dwa lata temu się przeprowadziłem na drugą stronę miasta i w tej chwili Suchą Górę mam za wysokim wzniesieniem, nie dolatują z tamtego kierunku nawet strzępy sygnału. Tarnów czasem łapię w testach, ale tylko przy ładnej pogodzie. Natomiast Święty Krzyż do mnie pięknie dolatuje na samym symetryzatorze (policzyłem sobie dokładnie przed chwilą - 100,7 km). Machów też policzyłem dokładniej i wychodzi mi 50,6 km, nie wiem co jest z tym zanikiem sygnału, jutro popróbuję wg wskazówek Kolegi @poxipol.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON TARNOBRZEG / MACHÓW

Post autor: K63 »

A z Giedlarowej nie odbierasz?
Iveck pisze: 22 października 2021, o 23:40 Święty Krzyż do mnie pięknie dolatuje na samym symetryzatorze (policzyłem sobie dokładnie przed chwilą - 100,7 km). Machów też policzyłem dokładniej i wychodzi mi 50,6 km
Podejrzewam że azymuty tych dwóch nadajników nie pokrywają się. Czy na antenie ustawionej na Machów sygnał na k.26 poprawia się, czy jest bez zmian? Jak wówczas wygląda sygnał ze Św. Krzyża?

Awatar użytkownika
Iveck
Posty: 34
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 12:34
Miejscowość: RRS
Instalacja antenowa: UHF Dipol 19/21-60, UHF Dipol 19/21-48, VHF Magura ATZ-5/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: DVB-T z TON TARNOBRZEG / MACHÓW

Post autor: Iveck »

Znowu muszę przeprosić Kolegów za brak szybkiej odpowiedzi, niestety obowiązki nie pozwoliły mi na testowanie.
K63 pisze: 23 października 2021, o 10:31 A z Giedlarowej nie odbierasz?
Odbieram, poziom sygnału jest porównywalny do Machowa, a odbiór szwankuje w identyczny sposób.
K63 pisze: 23 października 2021, o 10:31 Podejrzewam że azymuty tych dwóch nadajników nie pokrywają się. Czy na antenie ustawionej na Machów sygnał na k.26 poprawia się, czy jest bez zmian? Jak wówczas wygląda sygnał ze Św. Krzyża?
No i tu właśnie dochodzimy do setna sprawy prawdopodobnie. Zgodnie z propozycją Kolegi @poxipol dziś odłączyłem anteny skierowane na Kielce i odbiór faktycznie się ustabilizował, jest co prawda mocno stłumiony przez spliter oraz zwrotnicę, ale stabilny. Chcąc pójść dalej za radą Kolegi @poxipol i zastosować ewentualny filtr środkowo-zaporowy, napotykam problem - raz że nie idzie kupić nic poza FR-413 Alcada, to jest on dodatkowo niewspółmiernie drogi (przyznaję - może trochę skąpię, ale nie jestem pewny czy pomoże w ustabilizowaniu tegoż sygnału). Ponoć można taki filtr samemu sklecić (znalazłem w necie różne schematy), gdyby Koledzy mogli podpowiedzieć / podać gotowy schemat i doradzić z jakich materiałów takowy filtr zbudować - to pewnie przy czasie bym się tego podjął. Wszak przynajmniej chcę spróbować.

Ciekawią mnie inne obserwacje - otóż po podłączeniu do anteny wzmacniacza serii LNA 177 - sygnał całkowicie odcina. Wskaźnik pokazuje 0/0.

Druga ciekawa rzecz, jaką zaobserwowałem wcześniej (zanim próbowałem zastosować wzmacniacz) - drugim kablem od splitera leci sygnał do TV w drugim pokoju i tam na wspomnianym TV z wbudowanym tunerem też nie mam sygnału, nawet procenta. Inna czułość odbiornika? Aż takie dysproporcje?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z TON TARNOBRZEG / MACHÓW

Post autor: poxipol »

U ciebie występuje typowy problem z wykorzystaniem dwóch anten pasma UHF.
W zwrotnicy dwa wejścia UHF tego samego pasma mają mniejszą separację wejść w porównaniu z wejściami różnych pasm.

Pierwsza separacja to ukierunkowanie anteny na Kielce,a w miarę możliwości antena o węższym kącie promieniowania.
Azymuty anten mogą być różne,jednak może występować kwestia odbicia fali lub zakłócenia pochodzące z innego nadajnika na tej częstotliwości.

Druga możliwość to pasywna filtracja.
Tłumik antenowy tłumi całe pasmo.
Filtry daną częstotliwość.
Mamy filtry regulowane jedno lub wielostopniowe.
Stałe o określonej wartości- w niektórych rejonach Polski można nabyć u kumatego sprzedawcy ze względu na występujący problem SFN.

Najprostszy filtr strojony to cewka z drutu i kondensator nastawny-trymer.
Z uwagi na to że każda częstotliwość ma określoną długość fali,można taki filtr wykonać z kabla antenowego podpinając go równolegle między zwrotnicą a symetryzatorem.Jak mało to więcej,strojenie to obcinki po kawalątku.

Strojenie filtra bez przyrządów pomiarowych to na czuja.
Na tej stronie można zamówić stały filtr,lub nawet zwrotnicę z wydzielonym kanałem ( kanałami )
http://www.waldiantena.com.pl/fkp.php
Przy stosowaniu zwrotnicy antenowej stosuje się przedwzmacniacze pasmowe,wąskopasmowe,kanałowe.
LNA to seria przedwzmacniaczy szerokopasmowych VHF-UHF bez filtracji.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z TON TARNOBRZEG / MACHÓW

Post autor: bogdanzieba »

Witam, czy MUX-6 już nadaje z nadajnika Tarnobrzeg/Machów ?

Zablokowany