DVB-T z TON TARNOBRZEG / MACHÓW

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z SN TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: bogdanzieba »

Zwracam się do przedstawicieli Emitela, panowie skoro nadajnik Tarnobrzeg/Machów ma działać na kanale 37 to może warto zmienić tabelkę, która nadal mówi, iż to będzie kanał 62.

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-1

Pozwolenie ważne do listopada dlaczego? Czy tak dla wszystkich czy tylko dla tego nadajnika?

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T z SN TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Przecin »

I jak tam z obiorem :?: Nadajnik już działa :!:

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: DVB-T z SN TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: lukasz536 »

Ja potwierdzam odbiór w Malawie kilka km na wschód od Rzeszowa. Na antenie 16 elementów ATZ bez wzmacniacza (połączonej dodatkowo z 2 anteną 16 el.) siła sygnału na TV Samsung wynosi ok. 50 na 100, z pojedynczymi błędami. Pomimo błędów odbiór bez żadnych zacięć/zakłóceń (na tym modelu TV wartość błędów musi wynieść przynajmniej kilkadziesiąt, aby były jakieś nieznaczne problemy). Chyba odbiór jest tak dobry, gdyż miejscowość leży na wzgórzach (nie jakiś specjalnie wysokich), a północ jest odsłonięta. Kiedyś pisałem o odbiorze ze Św. Krzyża w tej samej lokalizacji - wtedy siła wynosiła od 10-20 na 100. Jak widać niski kanał i mniejsza odległość od nadajnika pomimo mniejszej mocy nadawania robią swoje.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z SN TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: pablo82 »

@lukasz536 tak spytam z ciekawości: a jakie TVP INFO regionalne jest nadawane z Tarnobrzega w MUX-1? TVP Rzeszów czy TVP Kielce?

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z SN TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: bogdanzieba »

Ma być TVP Info Rzeszów.

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: DVB-T z SN TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: lukasz536 »

Tak, jest właśnie TVP Info wersja rzeszowska, co akurat mnie ucieszyło jako mieszkańca podkarpacia.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z SN TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: bogdanzieba »

Napiszcie jak działa nadajnik SLR czy SN Tarnobrzeg/Machów? Jaki zasięg?

Bartt

Re: DVB-T z SN TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Bartt »

@bogdanzieba

Potwierdzam odbiór z nadajnika Tarnobrzeg/Machów :). Miejscowość położona 20 km na południe od Rzeszowa, odległość od nadajnika ok. 80 km, profil terenu - kierunek zasłonięty przez górkę o wysokości ok. 30 metrów oddaloną o około 1 km od miejsca odbioru, dalej - brak przeszkód.

Sygnał jest na tyle mocny że możliwy jest nawet odbiór na antenie siatkowej ze wzmacniaczem umieszczonej na strychu ;), co nie jest możliwe w przypadku odbioru mux-ów ze św. Krzyża (kierunki na oba nadajniki są u mnie prawie jednakowe).
Oczywiście po przeniesieniu anteny wyżej sygnał poprawia się, ale nie na tyle aby odbiór był możliwy na antenie siatkowej bez wzmacniacza :(.

Tak więc uruchomienie tego nadajnika na k 37 to całkiem sensowne rozwiązanie. Szkoda tylko że moc taka sobie (to już standard na Podkarpaciu :evil: ), no i przydałby się mux-2 z tego nadajnika (być może w SFN ze św. Krzyżem).

W najbliższym czasie przeprowadzę testy odbioru na ATX-91 - zobaczymy z jakim efektem (obecnie antena ta służy mi do odbioru mux-ów z Suchej Góry).

Bartt

Re: DVB-T z SN TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Bartt »

Sory że tak post pod postem, ale ponieważ to nowy nadajnik tv, więc pozwoliłem sobie na podanie jego podstawowych parametrów.

Parametry TON Tarnobrzeg / Machów na podstawie pozwolenia UKE:

Wysokość terenu: 172 m
Wysokość anten nadawczych nad ziemią: 127 m
Moc (ERP): 15kW
System antenowy 2x1
Ch-ka nadawania: kierunkowa
Największe tłumienie: azymut 240 - 350 stopni (północ, północny zachód), od 10 do 30dB.

Prawdopodobnie wysokie tłumienie w tym kierunku ma zapobiec zakłócaniu mux-2 z Przysuchy nadajacego na tym samym kanale ;).

Może ktoś ma kontakt z twórcą/adminem strony dvbmap.eu i poprosi o umieszczenie w wykazie mux-1 parametrów tego nadajnika :idea:

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: DVB-T z SN TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: lukasz536 »

Ten nadajnik jest chyba najlepiej dostępny w mojej lokalizacji, bo sg czy przemyśl słabo odbierają i cały czas korzystałem ze Św. Krzyża . Kiedyś liczyłem na Leżajsk, ale wiadomo jak wyszło. Dobrze, że jest Tarnobrzeg:-)

Bartt

Re: DVB-T z SN TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Bartt »

A u mnie dziś rano sygnał z tego nadajnika znacznie osłabł :(. Być może wynika to z tego że rano jest lepsza propagacja i odbiór psuje mi mux-2 z Przysuchy/Kozłowiec nadawany na tym samym kanale. Wprawdzie go nie odbieram, ale dziś mam też mocniejsze mux-y ze św. Krzyża, a kierunki wszystkich tych 3 nadajników się u mnie pokrywaja, więc może być coś na rzeczy. Nie wiem czy lepszym wyborem dla tego nadajnika nie byłby np. kanał 34.

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: DVB-T z SN TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: mathome »

Nadajnik: DVB-T Tarnobrzeg (Machów)
MUX: 1
Częstotliwość: 602 MHz ( k.37 )
Moc: 15 kW
Lokalizacja: ok. Radomyśla Wielkiego (podkarpackie)
Odległość od nadajnika: 43.3 km
Azymut: 37.2 °
Umiejscowienie anteny: maszt na dachu - 12m nad ziemią
Najbliższe przeszkody na drodze do nadajnika: wysoki las
Antena: Antena kierunkowa ATX-91
Symetryzator / Wzmacniacz: SWA-9701
Zasilacz: Regulowany 12V
Kabel antenowy / długość: Triset 113 / 30m
Zwrotnica/Sumator: brak
Odbiornik: Telewizor Samsung C650
Data i godzina skanowania: 27.V.2012 godz. ~14:00
Siła i jakość sygnału: siła: 91% liczba błędów: 0

Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

W przyszłym tygodniu dokonam testów odbioru na antenie kierunkowej 19/21-69 z symetryzatorem.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: bogdanzieba »

Zastanawia mnie skrót SLR?
A swoją drogą na kanale 37 pod koniec 2013 ma działać MUX-2 ze św. Krzyża. Ciekawe na który wtedy zostanie przeniesiony MUX-1 z SLR Tanobrzeg/Machów.

Bartt

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Bartt »

@bogdanzieba
SLR - stacja linii radiowych - taki przyjęto tu rodzaj obiektu nadawczego.
Jaka będzie przyszłość tego nadajnika - nie wiem. Żadne plany go nie przewidują do zastosowania po wyłączeniu analogu.
Nie może pracować SFN ze św. Krzyżem bo ten ma współpracować z Przysuchą, nie może też pracować SFN z Leżajskiem, bo ten ma współpracować z Przemyślem.

Oczywiście w najbliższym czasie nie ma szans na powstanie nadajnika w okolicach Leżajska, ale nie zmienia to faktu, że z racji położenia nadajnika Tarnobrzeg/Machów, nie ma moźliwości pracy w SFN z innymi obiektami bo te są przewidziane do pracy SFN z jeszcze innymi nadajnikami o czym pisałem powyżej.

Więc albo znajdzie się jakiś wolny kanał dla tego nadajnika, albo zakończy on nadawanie po wybudowaniu masztu w Leżajsku, albo obszary SFN będą tak zmienione że znajdzie się dla niego miejsce.

neoox
Posty: 39
Rejestracja: 13 stycznia 2012, o 14:09
Odbiornik: Cabletech URZ0083
Instalacja antenowa: siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż, Sucha Góra, Baranówka

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: neoox »

Odległość ok 80 km. Miejscowość na południe od Rzeszowa. Odbiór bardzo stabilny. Siła 68% jakość 97%. Wreszcie przy jednym ustawieniu anteny siatkowej można odebrać stabilnie MUX3-Baranówka, MUX2-Święty Krzyż, MUX1-Tarnobrzeg.

Mailkontent
Posty: 20
Rejestracja: 6 lutego 2011, o 11:49
Odbiornik: EMTEC S800H,
CABLETECH URZ0086
Instalacja antenowa: "Siatka" szerokopasmowa ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Mailkontent »

Mam problem z sygnałem z Machowa, mianowicie co chwilę zanika do zera gdy się pojawia tuner pokazuje poziom 85%. Z sygnałem ze Św. Krzyża problemów nie mam. Od Machowa jestem oddalony o 8km i komin widzę z okna, w czym może być problem?

Bartt

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Bartt »

Może przesterowany wzmacniacz. Jeśli masz wzmacniacz z serii LNA to spróbuj go zasilić bezpośrednio z wyjścia tunera (5V) powinna być taka funkcja w menu. Oczywiście wtedy odłączamy zasilacz, a kabel antenowy podłączamy bezpośrednio do tunera zwykłą wtyczką (nie stosujemy tej podłączonej do zasilacza.

Mailkontent
Posty: 20
Rejestracja: 6 lutego 2011, o 11:49
Odbiornik: EMTEC S800H,
CABLETECH URZ0086
Instalacja antenowa: "Siatka" szerokopasmowa ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Mailkontent »

Już myślałem, że problem ustąpił samoistnie, jednak dalej zdarzają się zaniki. Zastosowany wzmacniacz to SWA2000, na razie skorygowałem ustawienie anteny, sygnał z Machowa 90/90 z Św. Krzyża 82/80 i poobserwuję. Zastanawiające jest okresowe zanikanie sygnału do 0 wówczas tuner wyświetla przez chwilę "Brak sygnału" i wszystko wraca do normy na następne kilkanaście sekund.

artik_

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: artik_ »

Jako że trafia mi się dosyć często ostatnio ustawiać anteny prosiłbym o jakiś kawałek mapki z charakterystyką nadajnika bo na dvbtmap.eu takowej nie ma. Ułatwiło by to oszacowanie czy jest sens próbować złapać czy nie.

Mailkontent
Posty: 20
Rejestracja: 6 lutego 2011, o 11:49
Odbiornik: EMTEC S800H,
CABLETECH URZ0086
Instalacja antenowa: "Siatka" szerokopasmowa ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Mailkontent »

Na INFO Rzeszów jest (było 2.07) opóźnienie dźwięku, na innych kanałach niezauważalne.

Zablokowany