DVB-T z TON TARNOBRZEG / MACHÓW

rumcajs_dvb-t

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: rumcajs_dvb-t »

Ja także obserwuje problem z Machowem. Około 40 km od Tarnobrzega (okolice Niska/Rudnika nad Sanem) występują zaniki. Jednego dnia jest dobrze, drugiego sygnał bardzo słaby. Nie jest to jednostkowy problem bo byłem u kilku osób i u wszystkich jest podobnie. Większość osób ma anteny siatkowe ustawione "po środku" między Świętym Krzyżem a Machowem. Powód jest prozaiczny, Mux1 ze Świętego Krzyża "lata" na kanale 62 który słabiej się rozchodzi w eterze no i niektóre anteny siatkowe też słabo sobie radzą powyżej kanału 60. Dlatego posiłkujemy się mux1 z Machowa na 37 kanale. Dodam że Mux2 ze Świętego Krzyża śmiga bez problemu.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: bogdanzieba »

Dokładnie jest tak jak piszesz @rumcajs_dvb-t, ja ustawiałem w weekend antenę "siatkową" i dałem pomiędzy św. Krzyżem a Machowem. Dodam, że do nadajnika w Machowie mam 10 km ale ze św. Krzyża mam lepszy sygnał MUX-1.

Bartt

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Bartt »

Na kanale 37 nadaje też mux-2 z Przysuchy/Kozłowiec. Oczywiście odległość jest duża i nadajnik przesłoniety jest pasmem Gór Świętokrzyskich, ale przy poprawionych warunkach tropo (min. wieczorem i nad ranem), może mieć wpływ na odbiór sygnału z Tarnobrzega. Zwłaszcza że przykładowo dla okolic Nowej Dęby, ustawienie anteny między Tarnobrzegiem i św. Krzyżem idealnie trafia w Przysuchą ;). Ponadto nadajnik Tarnobrzeg/Machów ma duże wytłumienie w kierunku północno-zachodnim (wg danych UKE) pewnie właśnie po to, aby nie kolidował z mux-2 z Przysuchy. Z drugiej strony sygnał z Tarnobrzega jest na tyle mocny że w okolicach kilkunastu kilometrów na otwartym terenie nie powinno być problemow z odbiorem na antenie bez wzmacniacza.

Przykładowo u mnie sygnał jest dość stabilny (odbiór około 80km od nadajnika), mimo anteny ustawionej na Baranówkę (kilkanaście stopni różnicy w kierunku nadajników). Do tej chwili tylko raz miałem problem z odbiorem właśnie w czasie silnego tropo - akurat jak na złość było to w czasie finałowego meczu Euro 2012 :lol: .

@rumcajs_dvb-t
Może problemem jest u ciebie zbyt mocny sygnał. Masz wzmacniacz w antenie?

rumcajs_dvb-t

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: rumcajs_dvb-t »

Tak są to anteny ze wzmacniaczami ale nie jest to problem zbyt mocnego sygnału. Pomiary robię miernikiem i poziom sygnału (pomiar wykonany dzisiaj w okolicach 12:00) na kanale 37 był bardzo mały. Z moje lokalizacji Przysucha jest o około 15 stopni od Świętego Krzyża, zaś Tarnobrzeg około 30 stopni od Przysuchy . Zauważalne jest jedna że poziom sygnału zmienia się właśnie wieczór/dzień.

EDIT: Chociaż kolego możesz mieć jednak rację z tą Przysuchą (pomijając dzisiejszy przypadek). Ludzie zgłaszali mi problemy właśnie, że w okolicach godziny 21 zanika im właśnie Mux1 z Tarnobrzega. W jednym przypadku przestawiłem antenę bardziej na Tarnobrzeg niż na Kielce i problem już nie występował. Wszystkie przypadki to anteny siatkowe. Być może ten nadajnik z Przysuchy przy dobrym "tropo" robił swoje.

Drugim problemem jest Mux1 ze Świętego Krzyża - kanał 62 jest z reguły dużo słabszy niż Mux2 na 36 kanale. Nie wiem czy to sprawa słabszej propagacji wyższego kanału czy może anten siatkowych które słabiej sobie radzą (a czasem wcale nie radzą) z tak wysokim kanałem...
Wszelkie sugestie mile widziane :)
Dodam że wszystkie ustawienia/ pomiary wykonuję w odległości 90-100 km od Świętego Krzyża.

Bartt

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Bartt »

Na wysokie kanały polecam kombinację - symetryzator paskowy + wzm. APL-109 umieszczony około 1m długości kabla od symetryzatora. U mnie ta kombinacja lepiej się sprawdza niż LNA-177, 169 czy MC9102. Poza tym przed takim wzmacniaczem można zamontować zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, filtr CDMA, a jak się zepsuje to łatwiej wymienić niż dopuszkowy ;). Wadą jest niestety konieczność zabezpieczenia wzmacniacza przed wodą, bo to co jest w zestawie tego nie zapewnia :evil:.
Są też wersje specjalnie pod DVB-T, ale tych jeszcze nie testowałem: http://www.ams.waw.pl/?site=oferta&dzial=2

Wracając do nadajnika z tematu wątku.

Ciekawe co by było gdyby uruchomiono SFN k36 mux-2 Tarnobrzeg/Kielce św. Krzyż. W końcu pierwotne plany zakładały SFN dla mux-1 k62, lecz z powodu TVP Info Rzeszów zrezygnowano z tego (i dobrze :) ) jednak mux-2 jest taki sam w całym kraju, więc tu nie było by problemu - tylko jak działał by ten SFN :?
Niestety z kolei plany docelowe po ASO nie przewidują Tarnobrzega w tej konfiguracji (nie wiem czy w ogóle przewidują :? ) - ma być SFN Kielce/Przysucha.
No ale plany można zawsze zmienić, zwłaszcza w kontekście braku Leżajska/Giedlarowej, który to obiekt miał obsługiwać tą część Podkarpacia, a o budowie czegoś w zamian nie słychać :(.

Przydałoby się tak po 50kW na mux-1 i 2 z Tarnobrzega, bo te moce nadajników na Podkarpaciu kiepskie, w zasadzie nie ma nic powyżej 20kW (z wyjątkiem mux-2 z Suchej Góry - jedyny konkretny nadajnik DVB-T na Podkarpaciu ;) ): http://radiopolska.pl/wykaz/pokazdv_nwoj.php?pid=9
Lecz nie wiem czy takie moce są w ogóle możliwe w miejskich okolicach Tarnobrzega. No ale z drugiej strony w Łodzi mają z komina EC po 100kW: http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=252 - dlaczego u nas tak nie ma :(.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: hadam »

Mam pytanie do kogoś kto jest w temacie: Tarnobrzeg nadawać będzie na k.37 15kW ERP, pozwolenie do końca listopada 2012r., co po tej dacie czy zostanie zmieniony kanał na 62 w FSN ze Świętym Krzyżem tak jak było we wcześniejszych planach. Interesuje mnie to ze względu na FSN kanału 62.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: bogdanzieba »

Moim zdaniem będzie nadal nadawać na kanale 37 i nie będzie w SFN ze św. Krzyżem, ponieważ nadają rożne wersje TV Info. A poza tym TVP nie zgodziła się, aby w woj. podkarpackim była nadawana wersja TVP Info świętokrzyska.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: michal135 »

W jaki sposób jest dosyłany sygnał do Machowa? Przez satelitę, światłowodem czy retransmitowany z innego nadajnika?

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: bogdanzieba »

Myślę, że światłowodem ale na to pytanie powinien odpowiedzieć ktoś z Emitela.

rumcajs_dvb-t

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: rumcajs_dvb-t »

Czy dzisiaj coś się dzieje z Machowem czy to tylko u mnie lokalny całkowity zanik (godzina 13:00) ? Dziwne bo na mierniku sygnału zero, także nie jest to efekt zakłóceń. Z kolei 36 kanał bez problemu.

Bartt

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Bartt »

@rumcajs_dvb-t
Dopiero wieczorem miałem możliwość sprawdzenia sygnału z Tarnobrzega - u mnie bez zmian - odbiór prawidłowy ;). Nie wiem co się działo wcześniej.

rumcajs_dvb-t

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: rumcajs_dvb-t »

Kilka osób mi zgłaszało, że od wczoraj nie mogą odebrać Machowa, macie to samo czy problemy lokalne ?

Seba5959
Posty: 11
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 16:51
Odbiornik: CANVA T-261
Cabeltech 0194
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69+LNA-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, Leżajsk

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Seba5959 »

rumcajs_dvb-t pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Dokładnie. Mój wujek też mi mówił ze nie ma mux1 :( .Wiecie co się tam dzieje?

Bartt

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Bartt »

U mnie od wczoraj są podobne objawy z odbiorem z obiektu Leżajsk/Giedlarowa. Ponieważ oba nadajniki pracują na tym samym kanale (37) w SFN więc być może coś jest z synchronizacją między nadajnikami. Podobne problemy z SFN-em są obecnie zgłaszane przy odbiorze z innych nadajników gdzie stosowany jest ten sposób nadawania m.in. dla SFN k45 (mux-1), oraz SFN k61 (mux-2).
Ja poradziłem sobie w ten sposób że tak skonfigurowałem instalację antenową aby na k37 docierał sygnał tylko z 1 nadajnika. Po tych działaniach odbiór pojawił się, choć nie tak dobry jak był jeszcze do wczoraj.
Może jakaś globalna awaria SFN :?:
Co na to Emitel :?:

rumcajs_dvb-t

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: rumcajs_dvb-t »

No faktycznie sprawdzałem właśnie miernikiem na antenie kierunkowej (30 km od Leżajska, 40 km do Machowa). Sama siła sygnału jest na standardowym poziomie, ale to co się dzieje z jakością ( BER czy MER) to inna bajka. Jak zrobiłem pomiar na Leżajsk - sam SNR powyżej 31 dB ale już MER 23-24 dB.

Jak robiłem pomiar z kierunku Machów - tu już SNR świrował od 0 do 28 dB . Faktycznie wynika że coś tu się wzajemnie zakłóca. Szkoda, że takie jaja na święto jak ludzie siedzą przy telewizorach.

Panowie z Emitela zrobili fajny prezent ludkom na święta - po takich zagraniach na pewno lawinowo przybędzie klientów na DVB-T :)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: hadam »

Czy Tarnobrzeg Machów ma pozwolenie na dalsze nadawanie na kanale 37 bo obecne pozwolenie jest do 30.11.2012 to jeszcze tylko cztery dni co po tej dacie :?:

Waciak
Posty: 11
Rejestracja: 2 stycznia 2013, o 13:04
Odbiornik: LG 32LH3000
Instalacja antenowa: Antena Dipol LOG 21-60 kierunek Św. Krzyż plus 15m przewodu Triset-113
Nadajnik - obiekt nadawczy: Machów 7km, Św. Krzyż 55km

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Waciak »

Korzystam z dobrodziejstwa płatnej tv kablowej. Myślę o przygotowaniu instalacji antenowej na wypadek zaniku tv w kablu. Jakiś czas temu próbowałem odebrać MUX 1 z Machowa i był bardzo dobry wynik już na kawałku drutu wetkniętym w gniazdo antenowe.
Mam dylemat gdzie skierować przyszłą antenę. Mieszkam dość wysoko i z dobrym widokiem na Św. Krzyż oddalony o 55km (MUX 1 i 2 po 50kW) i Machów oddalony o 7km (15kW MUX 1). Na tym samy azymucie co Machów mam Tarnów - Góra św. Marcina 80km (MUX 1 i 2 po 50kW). Św. Krzyż i Machów ustawione do siebie pod kątem 90'. Myślę o antenie logarytmicznej bez wzmacniacza. Kusi mnie kierunek Machów + Tarnów, ale obawiam się czy różnica w poziomie sygnałów (15kW-7km i 50kW-80km) nie stworzy trudności w odbiorze.
Co mi poradzicie?

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: michal135 »

A nie lepiej Machów i Sucha Góra? To podobny kierunek.

Waciak
Posty: 11
Rejestracja: 2 stycznia 2013, o 13:04
Odbiornik: LG 32LH3000
Instalacja antenowa: Antena Dipol LOG 21-60 kierunek Św. Krzyż plus 15m przewodu Triset-113
Nadajnik - obiekt nadawczy: Machów 7km, Św. Krzyż 55km

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Waciak »

michal135 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Z mojego punktu "widzenia" Sucha Góra jest o 10km dalej, 40 stopni bardziej na południe i jest lekko przesłonięta sąsiednim budynkiem. Szczególnie te dwa ostatnie warunki są powodem, że nie biorę jej pod uwagę.

Waciak
Posty: 11
Rejestracja: 2 stycznia 2013, o 13:04
Odbiornik: LG 32LH3000
Instalacja antenowa: Antena Dipol LOG 21-60 kierunek Św. Krzyż plus 15m przewodu Triset-113
Nadajnik - obiekt nadawczy: Machów 7km, Św. Krzyż 55km

Re: DVB-T z SLR TARNOBRZEG MACHÓW

Post autor: Waciak »

No i już mam antenę - logarytmiczna LOG 21-60, 28 elementowa, nieco ponad 1m długości. Jak doczytałem, to taka antena ma dość szeroką wiązkę i bardzo dobrze tłumi tył i boki. Myślę, że potwierdza się to.
Metodą prób i błędów doszedłem do wniosku, że najlepszym w moim przypadku kierunkiem odbioru będzie jednak Św. Krzyż.
Antena skierowana na Machów/Tarnów odbierała dobrze MUX 1 Machów, źle Tarnów i Św. Krzyż, MUX 2 źle Tarnów. Ładnie wycięło Św. Krzyż położony pod kątem 90' do odbioru. Skierowana na Suchą Górę MUX1 dobrze Machów, źle Św. Krzyż, MUX2 źle Tarnów i Suchą Górę. Tutaj tez wycięty Św. Krzyż. Skierowana na Św. Krzyż MUX1 dobrze Machów (sygnał/jakość 90%/100% interwał ochrony 1/4), normalnie Św. Krzyż (50%/100% interwał ochrony 1/8), MUX2 dobrze Św. Krzyż (82%/100% interwał ochrony 1/8). Machów uchował się - to 7km odległości do mnie. Brak sygnału w pozostałych przypadkach. Również brak MUX3.
Myślę, że po dodaniu wzmacniacza niewiele pomogłoby na kierunkach innych niż Św. Krzyż, ale może w przyszłości spróbuję.

Zablokowany