DVB-T z RTON KOSZALIN GÓRA CHEŁMSKA

wojtek9293

DVB-T z RTON KOSZALIN GÓRA CHEŁMSKA

Post autor: wojtek9293 »

Witam. Może nie będę pierwszy na forum z tym pytaniem ale przyznam, że szukałem pobieżnie i nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi. Proszę kogoś kto zna temat o odpowiedź jakie spółka Emitel ma plany (dotyczące DVB-T) związane z ośrodkami nadawczymi małej mocy m.in. Góra Chełmska i ul. Banacha w Słupsku ? Ośrodki te jak wiemy zapewniają jak do tej pory odbiór programów lokalnych i nie tylko dla miasta w którym się znajdują a w przypadku G.Chełmskiej nawet TVP 1 dla mieszkańców największego Koszalińskiego osiedla Przylesie. Myślę, źe uruchomienie multiplexów z w/w nadajników pozwoliło by na odbiór sygnałów antenami pokojowymi co na chwilę obecną w większej odległości od nadajnika jest praktycznie niemożliwe. Jeśli ktoś wie coś w tej kwestii proszę o info

loker

Re: RTON Góra Chełmska

Post autor: loker »

Z harmonogramów wynika, że przed 2014 r. nadawanie z tego obiektu multipleksów nie jest planowane. Aczkolwiek patrząc na zdecydowanie większy planowany zasięg MUX-3 jest nadzieja, że może być dodatkowo z Góry Chełmskiej w SFN.

Zasadniczo cały Koszalin jest w zasięgu nadajnika z Gołogóry (chyba bez Przylesia, co jest powodem nadawania również z Góry Chełmskiej w analogu). Ale od kilku lat spora cześć jest też w zasięgu nadajnika w Sławoborzu. Czy Przylesie? Nie wiem.

Co do odbioru pokojowego - DVB-T w Polsce jest planowane do odbioru przy użyciu anten zewnętrznych, głównie kierunkowych. Mądrość nakazuje, by wszystko nadawać z tych samych obiektów (swego czasu w Koszalinie warto było mieć antenę w stronę Gołogóry, bo TVP1, TVP2 i POLSAT - w zasadzie dwie - VHF), w stronę Chełmskiej (TVP 3 dotarło do Koszalina) i na "Związkowiec" - TV4. Stosowanie teraz jednej anteny, jak np. w moim opisie teraz wystarczy do odbioru wszystkich multipleksów.

dru8d

Re: RTON Góra Chełmska

Post autor: dru8d »

Potwierdzam odbiór na częstotliwości 786 Mhz, kanał 60 Mux 3 w Koszalinie - okolica ul. Kołłątaja. Odbiór na hybrydowej karcie Leadtek Winfast DTV2000H. Za antenę posłużył mi kabelek od anteny radiowej z przerobioną wtyczką. Moc sygnału 76/100, jakość 89/100. Przy optymalnym ustawieniu kabelków :) bitrate wystarcza nawet dla TVP 2 HD. Niestety na tym zestawie nie jestem w stanie złapać już nic więcej.

macc

Re: RTON Góra Chełmska

Post autor: macc »

A w Słupsku w starych cześciach miastach nawet na antenie 1,3 metra mux 1 ani mux 2 nie złapiesz.

dru8d

Re: Odp: RTON Góra Chełmska

Post autor: dru8d »

Macc ja złapałem tylko sygnał doświetlający mux 3 z Góry Chełmskiej - nadajnik ma tam moc chyba 3,5 kW. Tak, żeby zrobić dobre porównanie powinienem zdobyć podobną antenę jak twoja i spróbować złapać coś z Gołogóry.

Zablokowany