DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

tomekogg

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: tomekogg »

Longhorn2009 pisze:Potwierdzam, że wzmacniacze Swa-2000 nie nadają się. U mnie dotychczas idealnie działały MUX-1 i MUX-2, doszedł MUX-3 i był przesterowany. Gdy przestawiłem antenę "pod MUX-3" to pierwszy multipleks był już za słaby (25KW). Dodatkowo są one niezgodne z wymaganiami UKE.
Ostatecznie zmieniłem tą płytke na LNA-169, teraz czekam na nowy tuner, bo mój dotychczasowy padł po 3,5mies.
A gdzie są te wymagania?


neoox
Posty: 39
Rejestracja: 13 stycznia 2012, o 14:09
Odbiornik: Cabletech URZ0083
Instalacja antenowa: siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż, Sucha Góra, Baranówka

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: neoox »

@Bartt:
Mam SWA49 ;) Wszystko już wróciło do normy. Problem wyniknął z mojego niedopatrzenia - antena "zmieniła" swój kierunek. W sumie to zastanawiam się czy nie można spróbować odebrać wszystkich muxów na samym symetryzatorze. Ewentualnie zmienić antenę. Mam 25 km i taki profil:
Obrazek

W sumie mieszkam w dobrej lokalizacji (wysoka górka) i jestem w stanie na tej siatce odebrać MUXy z:
- Święty Krzyż,
- Tarnobrzeg,
- Leżajsk,
- Sucha Góra,
- Baranówka,

Najbardziej mi odpowiada Sucha Góra, bo wszystkie MUXy, blisko i w jednym kierunku. Jakieś sugestie ?

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Tak wymień na symetryzator :) Ja obecnie odbieram z SG w odległości 54 km i nie narzekam, przedtem miałem LNA177 i co jakiś czas pojawiał się problem.

lukas285

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: lukas285 »

Witam dzisiaj włączyłem telewizor i nie działa mux 2 i mux 3 miałem wczesniej tez te priblemy ale przestawiłem antene i było dobrze przez kilka dni na drugiej antenie to samo mux 1 odboeram z tarnobrzega czekam na odpowuedzi pizdrawiam

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Domel28 »

Sucha Góra: przerwa konserwacyjna 6:00 - 12:00 http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx

lukas285

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: lukas285 »

Ok dzięki

ayyo

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: ayyo »

U mnie też zgasło dziś po 6.00. Konserwacja nadajnika 6.00-12.00 - info ze strony Emitela.

Kolega @Domel28 był szybszy.

O 11.57 emisja wróciła.
Ostatnio zmieniony 27 marca 2013, o 21:03 przez ayyo, łącznie zmieniany 1 raz.

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: viva0 »

kolejna konnserwacja 6:15-15:00 dość długo.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Nie do końca bo MUX-y tylko do 9:00. Reszta to radio zobacz sobie na szczegóły.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Co ciekawe mux-3 na tym samym kanale (29) z Baranówki działał. Dzięki temu można było zaobserwować jaki jest sygnał gdy jeden z nadajników jest wyłączony. Oczywiście z wszystkimi tego konsekwencjami ;). Przykładowo w sieci kablowej dostepnej u mnie w pracy, co chwilę pojawiały się "stop-klatki" programów z mux-3. Nie zorientowane osoby mogły pomyśleć że to jakaś awaria, a to po prostu antena kablówki skierowana na Suchą Górę bokiem odbierała Baranówkę ;)

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: eftalo »

Potwierdzam odbiór z Suchej Góry ,ale TYLKO W NOCY. Antena ATX,ze wzmacniaczem,teren nizinny w dolinie Wisły i Sanu. W dzien na kanale 29 (MUX-3),zupełny brak sygnału. Na 32(MUX-2) sygnał 65% ,jakość 25%. Antena dobrze uziemiona 6m nad ziemią,teren odsłonięty od południa.
Najwyraźniej kanał MUX-3 ma ŹLE USTAWIONY NADAJNIK.
Jaki wniosek?Że Sucha Góra nie dociera w tereny nizinne,a sygnał pochodzi wyłącznie z odbicia od jonosfery.Fajnie że na wyżynie Tarnobrzeskiej oraz kieleckiej odbierają bez problemu. Jednak tutaj to na nic,jedynym nadajnikiem który można całą dobę odbierać jest Św. Krzyż i nie rozumiem ,dlaczego mam czekać aż do lipca,a nie mogli tego inaczej zaplanować

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: twmichal »

W przypadku tego pasma nie mamy do czynienia z odbiciami od jonosfery - tak jak w AM (średnie/długie/krótkie).
Problemy z odbiorem u Ciebie wynikają z warunków lokalnych, instalacji antenowej i profilu terenowego.
Spróbuj różnych ustawień anteny w celu uzyskania jak najlepszego odbioru.
Jedyna możliwość odbioru MUX-3 w Tarnobrzegu to w tej chwili tylko Sucha Góra. Być może po 22.04 będzie możliwość odbioru z innych lokalizacji.
Jeżeli powyższe sposoby nie dadzą zadowalających rezultatów to niestety pozostaje oczekiwanie do czasu włączenia MUX-3 na Św. Krzyżu, Giedlarowej, ew. doświetleń w Tarnobrzegu lub Sandomierzu.
W innym wątku pojawiła się nieoficjalna informacja o doświetleniu w Sandomierzu MUX-3 na k.47 z mocą 5kW.

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: eftalo »

Nie,instalacja jest w porządku.To nie jest w Tarnobrzegu,tylko dalej na północ w terenie nizinnym. Samo centrum miasta leży na wyżynie,więc tam spokojnie odbierają.
Jeśli to nie odbicie ,to znajdźcie jakiekolwiek sensowne wytłumaczenie że sygnał wraca o 20 ,a nad ranem znika? Dla mnie sprawa jest oczywista -teren jest za nisko.
Mi by to w zasadzie nie przeszkadzało,ale brak TVP1 w normalnej jakości tunerze na MUX-1 ,jest irytujący ,a tunera na HD wymieniał nie będę.Gdyby to zależało,to postawiłbym i 10 metrowy maszt do odbioru,może by pomogło.

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: viva0 »

kemi73 pisze:Nie do końca bo MUX-y tylko do 9:00. Reszta to radio zobacz sobie na szczegóły.
No masz racje z całe szczęście to spoko choć pamiętam za czasów analogu jak to przerwy były do około godziny 17 się kończyły.W sumie te konserwacje to powinny być najlepiej raz w miesiącu lub i tylko w nocy a nie w dzień i powinni informować serio o przerwach szerzej

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: twmichal »

Tylko że docelowo w MUX-3 TVP1 i 2 będą w HD. Nie będzie dublowania kanałów w jakości SD (i na odwrót)

Faktycznie - na północ od Tarnobrzega czy Stalowej Woli odbiór z Suchej Góry jest słaby.
A rano lub wieczorem najczęściej odbiór z dalszych obiektów jest lepszy - i wynika to z warunków w najniżej położonej warstwy atmosfery - troposferze.
Ciekawe, czy jest tam możliwy odbiór np. z Raszyna na k.27 - warto spróbować.

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się że w Twojej sytuacji lepiej podnieść antenę wyżej. Choć zdarzają się przypadki że umieszczenie anteny niżej poprawia odbiór z dalszych lokalizacji.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@eftalo
Dziwny jest ten kanał 29. Wydawało mi się, że u mnie mux-3 będzie odbierał co najmniej tak dobrze jak 2, który jest ledwie 3 kanały wyżej, a jednak tak nie jest.
Choć moja ocena nie jest miarodajna bo jestem też w zasięgu Baranówki i poczekam na przerwę konserwacyjną na tym obiekcie, aby sprawdzić czy ma to wpływ na sygnał z S.G.
Wpływ na odbiór mogą mieć też parametry anteny. Na pewno zysk ATX-a na kanale 29 jest mniejszy niż na 32, być może w grę wchodzi też pogorszenie się innych parametrów anteny dla tego kanału np. WFS. W tym układzie do dalekiego odbioru najlepsza byłaby pasmowa yaga, np. coś takiego: http://monitoring2000.otwarte24.pl/204, ... TV-2521-40 - kiedyś podobne anteny były właśnie stosowane do odbioru analogowej TVP2 z Suchej Góry. Niestety, ponieważ mux-1 będzie docelowo na k52 więc nie będzie on działać na tej antenie zbyt dobrze (lub nawet wcale).
A tak na marginesie to jest przecież jeszcze mux-1 na k37 z Tarnobrzega.
Powinien u ciebie działać ;).
Co do samego nadajnika to pewnie wiesz że wszystkie 3 mux-y korzystają z tego samego systemu antenowego więc różnic w ch-ce promieniowania nie powinno być.
Nawet sam nadajnik mux-3 ma większą moc podawaną do anteny (3,77 kW), niż mux-2 (3,5kW).

@viva0
Dlatego ja mam antenę również na Giedlarową. Tam tak często nie konserwują :).

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: eftalo »

To będę musiał go sprzedać i kupić inny.Albo pożegnać sie na zawsze z TVP.Już nie wiem co robić... Nie,nie można odgbierać nic z Raszyna.Zasięg Raszyna kończy się od południa na Radomiu. Nie dopisałem że to nie zależy ode mnie jak wysoko będzie antena-nie mój maszt. Doprawdy dziwne te warunki w troposferze.Dziwne że analog na k.29 odbierałem wcześniej bez problemu także w dzień-ale to była chyba inna moc.Ktoś mówił o doświetleniu z Sandomierza.Oczywiście,gdyby to była normalna część Polski,to już dawno wyłączyli by ten analogowy Polsat na 41 kanale,skoro od 1,5 roku można go odbierać z MUX-2. Ale to jest właśnie Polska i jedni mogą normalnie oglądać TV a inni są dyskryminowani

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Bartt pisze:@eftalo
Dziwny jest ten kanał 29. Wydawało mi się, że u mnie mux-3 będzie odbierał co najmniej tak dobrze jak 2, który jest ledwie 3 kanały wyżej, a jednak tak nie jest.
I tu znowu się kłania SFN, juz to przerabialiśmy na 45 kanale SFN Tarnów, Gorlice, Przechyba. Wystarczy że jeden nadajnik jest lekko ro-synchronizowany to część odbiorników zaczyna sobie nie radzić. Jeżeli ten problem masz na innym odbiorniku to może Emitel zweryfikował by parametry na Baranówce.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@kemi73

Nie wiem czy ma to znaczenie ale mieszkam w zbliżonej odległości od obu nadajników (około 20km), ale kierunek na S.G. mam bardziej przysłonięty więc sygnał z S.G. jest słabszy niż na to wskazuje odległość (analogowa TVP2 była "czysta" tylko na antenie ze wzmacniaczem).

W ogóle to ciekawa jest konfiguracja SFN Sucha Góra/Baranówka:
Sucha Góra:

Em. cyfrowa pr.: TVP1, TVP2, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP INFO, ... w MUX-ie 3. MPEG-4 AVC, 64QAM, 5/6, 1/4 SFN +0.

Baranówka:

Em. cyfrowa pr.: TVP1, TVP2, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP INFO Rzeszów w MUX-ie 3. MPEG-4, 64 QAM, 5/6, 1/4 SFN +52us.
Jak widać sygnał z Baranówki jest celowo opóżniany o 52us w stosunku do Suchej Góry. Tak więc SFN jest zoptymalizowany pod kątem odbioru w Rzeszowie i bliskich okolicach, a także na północ od miasta. W moim przypadku (równa odległość od obu nadajników) to opóżnienie z pewnością nie pomaga, bo gdyby go nie było to sygnały z obu nadajników dotarły by do mnie w tym samym czasie. No ale cóż, taka konfiguracja jest pewnie najlepsza dla Rzeszowa ;) .

Zablokowany