DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

@Bartt już wcześniej to zgłaszałem ale Panowie Jarkowie są pewnie tak zapracowani że nie mają czasu tego zmienić :). A nie jednak zmienili w końcu uwzględniają oba muxy w przerwach :).
Ostatnio zmieniony 29 sierpnia 2012, o 10:33 przez kemi73, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@pavel

Tutaj: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=2820 była dyskusja na ten temat. Głównym problemem jest to, że kanał 42 jest tymczasowy i nie jest możliwe zwiększenie mocy nadawania powyżej 25 kW. Najlepszym rozwiązaniem dla mux-1 byłoby przejście na docelowy kanał 52, ale ten zajmuje z kolei analogowa TVP2 z Soliny/Jawor. Padła propozycja zamiany kanałów z Soliny - analogowej TVP2 (k52) z mux-1 (obecnie k60). Wtedy uwolniony k52 mógłby posłużyć do emisji mux-1 z obu tych obiektów z parametrami docelowymi (z Suchej Góry 100kW) - kolega Przecin pisał list do UKE w tej sprawie, ale z tego co wiem nie dostał odpowiedzi.
Niestety nie wiemy czy coś się w tej sprawie dzieje.
Nie ulega jednak wątpliwości że jeśli nic się nie zmieni, to będziemy mieć do czynienia z kuriozalną sytuacją w której, w momencie wyłączania analogu, kanały TVP z S.G. będą mieć dużo mniejszy zasięg niż Polsat czy TVN - mux-1 18kW, mux-2 100kW - a przecież warunkiem wyłączenia analogu jest dostępność kanałów publicznych a nie komercyjnych :evil:

@kemi73
Trzymają nas w niepewności żeby było o czym rozmawiać na forum :D

pavel
Posty: 29
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 20:10

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pavel »

@Bartt

Dzieki za odpowiedz,a wiec wypada tylko czekac na piekne 100 kW na Mux 1 ,zawsze tak bylo ze nadawcy komercyjni moga wiecej niz TVP i zasieg maja wiekszy.Ja osobiscie bede pisal w tej sprawie do TVP czy to pomoze zobaczymy?

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Ja dodam tylko że obecnie MUX1 nadaje z mocą 25kw , a przynajmniej taka jest pisana :)

fenster0

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: fenster0 »

Witam jestem Tu nowy i dlatego moje pytanie. Od wczoraj stałem się użytkownikiem tunera cabletecha URZ0083 i na antenie pokojowej odbieram programy MUX3 na ulicy Broniewskiego obok wieży telewizyjnej. A moje pytanie co potrzebuje aby odbierac sygnal z Suchej Góry ktoś tu napisał że odbiera na małej antence (druciku). Byłem dziś w sklepie i sprzedawca powiedzial aby kupić antene kierunkową bo na innej wewnętrznej nie odbiore syganłu. Ile w tym prawdy mieszkam na 1 piętrze i nie mam zabardzo gdzie wystawić dużej antenty kierunkowej. Co polecacie? czy warto ryzykować i kupić jakąś wewnetrzą dobrej jakości i próbować coś złapać z Suchej góry czy nie ma szans? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: bogdanzieba »

Tutaj nikt nie poleca anten pokojowych, kup najmniejszą antenę zewnętrzną kierunkowa np. 11 elementową Dipola.

fenster0

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: fenster0 »

dzieki za szybką odpowiedz pytanie tylko czy taka wystarczy? nie chciał bym kupować czegoś co nie będzie działać. Tak jak pisałem mieszkam dość nisko bo na 1 piętrze ale na górce jak by nie było Baranówka jest wysoko. Do tego telewizor jest w pokoju gdzie nie ma balkonu tylko okno i może być problem z mocowaniem dlatego myslalem że jesli ktos odbiera na druciku to wew. antena wystarczy

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Dogadaj się ze sprzedawcą że jak nie będzie działać to zwrócisz antenę inaczej nie ma możliwości sprawdzenia czy dasz rade odebrać.

fenster0

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: fenster0 »

tak chcialem zobić to powiedziano mi w jedym ze nie ma zwrotow a w drugim ze 100% nie pojdzie i ze jak wezme to tez nie bede mogl oddac bo ostrzegali mnie

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Martinez1989 »

kemi73 pisze:Ja dodam tylko że obecnie MUX1 nadaje z mocą 25kw , a przynajmniej taka jest pisana :)
Gdzie tak pisze??

fenster0

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: fenster0 »

a czy jest ktos moze z Rzeszowa co lapie mux1 i mux2 na antenie wew.?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@fenster0
Na mux-1 na pokojowej nie masz szans - za mała moc. Może jakbyś mieszkał na 10 piętrze, miał okna na południe, szyby starego typu, a za nimi np. antenę siatkową - to kto wie - może byłby odbiór ;)
Oczywiście możesz poeksperymentować z pokojową - przykładowo u mnie (na antenie zewnętrznej) mux-1 (18 kW, k42) działa dopiero gdy analogowa TVP2 (700kW, k29) jest jak "żyleta", natomiast mux-2 (50kW, k32) nie ma aż takich wymagań - działa przy średnio zaszumionej dwójce z lekkimi odbiciami.
Dlatego spróbuj najpierw odbioru mux-2 który ma większą moc - jeśli sygnał będzie b. dobry to można myśleć o zmianie anteny i próbie odbioru mux-1 - choć i tak uważam że plan minimum to balkon, a na nim np. ATX-55 + wzmacniacz. Ważne aby poszukać jak najlepszego miejsca dla anteny - natomiast kabel zawsze można przeciągnąc z innego pokoju ;)

fenster0

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: fenster0 »

super bede probowal a jesli chodzi o antene wew jakas godna polecenia?

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Martinez1989 pisze:Gdzie tak pisze??
Chociaż by tu :) http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_S4C

@BARTT od kiedy wywaliłem wzmacniacz i założyłem symetryzator problem z odbiorem nawet z Suchej Góry zniknął a mam kawałek bo w linii prostej 54km tak że nie pisz że minimum to antena ze wzmacniaczem :). Podstawa to dobra antena i to bez wzmacniacza.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@kemi73
Przecież wiesz że odbiór zależy od lokalnych warunków ;). Odległość ma tu drugorzędne znaczenie - liczy się obecność bliskich przeszkód w kierunku nadajnika, ogólny profil terenu, ewentualnie obecność zakłóceń na danym kanale. Jeśli przykładowo w stronę nadajnika stoi osiedle wieżowców, albo jest jakieś wzniesienie, to często mimo bliskości lokalnego RTCN odbiór jest praktycznie niemożliwy - wtedy ludzie odbierają albo z odbicia, albo z innych kierunków. W sumie dziwię się że na forum są takie wątki jak "antena xx km od nadajnika" - to w zasadzie nic nie mówi o lokalnych warunkach odbioru :o które zależą od tego o czym napisałem wyżej, a także od samego źródła sygnału ,czyli mocy wypromieniowywanej, kanału, wysokości masztu (anten) nadawczych, czy ewentualnego tłumienia w danym kierunku.

PS
O ile dobrze pamiętam w kwestii rzeczywistej mocy mux-1 z Suchej Góry nikt z Emitela nie potwierdził że to 25kW - zwróć uwagę że w wykazie który podałeś jest napisane "MOC ERP [kW] koncesja". Podobnie jest w Warszawie gdzie mux-1 ma niby 100kW, a nie ma ;)

SeoSklep24pl

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: SeoSklep24pl »

Witam.

Jestem tutaj nowy i mam kilka pytań.

Otóż od kilku dni jestem właścicielem dekodera DVB-T oraz starej anteny zewnętrznej. Nie wiem jakiej mocy itp. Jest to stary typ, który odbiera mi aktualnie bez podłączenia dekodera zwykłą analogową telewizję ( 4 kanały: TVN, Polsat, TVP1, TVP2, TV4 )

Mieszkam na Alei Niepodległości, 3 piętro.

Antena skierowana jest w stronę " wielkiej " :)

Jak podłączyłem dekoder i antenę, zacząłem wyszukiwać automatycznie programów to znalazło mi ich 23, tylko problem w tym, że wszystkie wyskoczyły z napisem " Zakodowany "

Jakość i Siła były w granicach 60-70%

Prosiłbym Was o pomoc, możliwe, że ja coś źle robię. Chyba, że muszę kupić lepszą antenę?

Doradźcie coś, proszę i z góry dziękuję.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

No to załapałeś się na kodowane kanały Polsatu. Najlepiej zobacz jaki masz sygnał na kanale 32 na dekoderze tak będzie Ci najlepiej ustawić antenę.

SeoSklep24pl

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: SeoSklep24pl »

Ale kodowane nawet Polsat? Gdzie na analogowej mi działał Polsat tak samo TVN.

Mam normalnie ustawić kanał 32 i co wtedy?

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Polsat w tym sensie ze jest operatorem muxa kodowanego :) Nie wiem jaki masz tuner ale wystarczy wejsc w ustawienia i wyszukiwanie ręczne kanału i tam powinien być pasek siły sygnału po ustawieniu kanału 32 zobacz jaka siła i do tego ustaw antenę by był jak najwyższy i dopiero wtedy wyszukaj na tym kanale.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@SeoSklep24pl
Jeśli mieszkasz na Niepodległości i masz antenę skierowaną w stronę naszego "ulubionego" ;) pomnika, to odbierasz analogi z Baranówki (nie wymieniłeś jeszcze TVP Info :?:) - w takim razie powinieneś uruchomić w tunerze ręczne wyszukiwanie na k35 (mux-3). Sucha Góra (kanały 42 i 32) to inny kierunek - południowy zachód ;)
Ostatnio zmieniony 30 sierpnia 2012, o 21:32 przez Bartt, łącznie zmieniany 3 razy.

Zablokowany