DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

W wątku Odbiór w Rzeszowie, jest foto z mojej lokalizacji http://img30.imageshack.us/img30/550/p1010273j.jpg - będąc w Jaśle, napewno kojarzysz to miejsce.
Nie jest to 100 metrowe wzniesienie, ale tutaj zawsze był problem z analogiem, a cyfrówka właśnie chodzi. U Ciebie pewnie przeszkadza wzniesienie Bieździadka-Lublica, troche kojarze te strony. Jednak na antenie kierunkowej i dobranym wzmacniaczu nie powinno być problemów. Z Suchej Góry odbierają ludzie z Gorlic o okolic Tarnowa http://www.emitel.pl/strona-glowna/dvbt ... a-gora.jpg. DVB-T z Krakowa nie masz szans złapać http://www.emitel.pl/strona-glowna/dvbt ... agwica.jpg, popatrz jak anteny ukierunkowują sygnał, a Tarnów będzie nadawał od 3 etapu, czyli za 2 lata. Napisz więcej szczegółów jaką masz antene, wzmacniacz i odbiornik. Poza tym moc nadajnika będzie zwiększona, gdy zostanie on definitywnie uruchomiony do docelowej listy programów, być może to będzie koniec września tego roku, więc odbiór napewno się poprawi. Troche cierpliwości.

PS. Wsytarczyłu tutaj napisać posta, a nie tworzyć oddzielny wątek w Planach i strategiach.

karol91

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: karol91 »

Pytanie do Pana Jarosława Bałuki: Na forum RadioPolska, już w lutym, niektórzy zauważyli że na obiekcie RTON Rzeszów Baranówka został zamontowany nowy system antenowy o charakterystyce dookólnej i jest to dobry znak, gdyż szykujecie się do uruchomienia DVB-T w Rzeszowie na SFN z Sucha Górą. Moje pytanie brzmi, kiedy to nastąpi? Niektórzy piszą, że dopiero po 2013 roku. W żadnym opublikowanym dotychczas dokumencie, także najnowszym Projekcie strategii cyfryzacji nadawania sygnału telewizyjnego, nie ma ani słowa o mniejszych obiektach nadawczych czy stacjach retransmisyjnych. Do którego etapu cyfryzacji należą? Czy do tego samego co leżące w pobliżu RTCN-y i RTON-y? I czy w przypadku uruchomienia SFN Baranówki z Suchą Górą nie wystąpią identyczne problemy jak w Warszawie z PKiN?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Jarosław Bałuka »

W chwili obecnej wiadomo, że obiekty będą uruchamiane zgodnie z harmonogramem KRRiT. Swego czasu w miarę realny był model wyspowego uruchamiania DVB-T. Wówczas zasięgiem mogło zostać objęte całe województwo jednocześnie.
Możliwość zastosowania SFN jest analizowana.

karol91

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: karol91 »

A gdzie można zapoznać się z tym harmonogramem? Jak rozumiem, są w nim wymienione wszystkie nadajniki naziemne w Polsce, które transmitują sygnał telewizyjny? Bo właśnie o to pytam. Czy jest dokładnie rozplanowane, na jakich kanałach będą nadawać multipleksy DVB-T stacje retransmisyjne? A może planuje się ich wyłączenie, gdyż DVB-T ma lepszy zasięg od analogu? Proszę o bardziej szczegółowe informacje.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Plan GE06 dla Polski opiera się na "allotmentach", a nie "assignmentach", czyli wskazuje obszar oraz parametry sygnału użytecznego i zakłócającego.
Harmonogram wyznacza terminy pokrycia obszarów sygnałem DVB-T, bez wskazywania obiektów. Szczegółowe informacje, w jaki sposób planujemy to osiągnąć, są na razie tajemnicą handlową i nie zostaną opublikowane do czasu wskazania/wyboru technicznego operatora multipleksu.

karol91

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: karol91 »

A kiedy w końcu zostanie wybrany i ogłoszony operator techniczny pierwszego multipleksu? Jak się domyślam, cała sprawa przeciąga się przez TVP, która przy wyborze operatora technicznego nie zachowała przepisów ustawy o zamówieniach publicznych. W internecie wszyscy rozpisują się na temat konkursu dotyczącego drugiego multipleksu, jakby zapominając, że jeszcze pierwszy nie wystartował.

Czy ktoś wyjaśni mi pojęcia z legendy załącznika 2 do Projektu? Chodzi mi o "konwersja", "rozciągnięcie konwersji" i "kanał tymczasowy".

marboro

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: marboro »

Panowie nie przejmujcie się DVB-T a to świeże wiadomości odnośnie platformy TVP która ma pojawić się na Astrze,proszę czytać zachęcam.

http://satkurier.pl/news/48458/tvp-hd-f ... 19-2e.html

Już w krótkim czasie,
Pozdrawiam

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kroczek12 »

No i zostało raptem niecałe 2 miesiące i ciekaw jestem czy sie coś dzieje. Przecież i tak prędzej czy puźniej będzie trzeba zainwestować $ w ten RTCN. I nie wiem po co tu czekać na wybór operatora skoro bez tego udało sie to zrobić w innych lokalizacjach gdzie już działa mux1.

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

marboro pisze:Panowie nie przejmujcie się DVB-T a to świeże wiadomości odnośnie platformy TVP która ma pojawić się na Astrze,proszę czytać zachęcam.

http://satkurier.pl/news/48458/tvp-hd-f ... 19-2e.html

Już w krótkim czasie,
Pozdrawiam
TVP nie da rady, wykorzystać jakiegoś zapisu, że ta platforma w podstawowym pakiecie FTA, ma być przede wszystkim wykorzystywana do doświetlania braków zasięgu DVB-T (czyli funkcjonaować jako MUX1 w całym pozostałym obszarze Polski poza pierwszym etapem cyfryzacji), aby w jej skład weszły pozostałe komercyjne kanały z pierwszego MUX-a.

marboro

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: marboro »

Witam,

Wszystko sie da a to jest dowód, :lol:



http://satkurier.pl/news/48504/wywiad-z ... e-tvp.html


Pozdrawiam,

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

Dzięki za linka.
Taką platforme to ja rozumiem. Podstawowe oglądam za free, troche więcej z jednorazową opłatą, a jak chce to tworze pakiet np z samych kanałów HD, o ile jakieś będą. Reszta niech się chowa albo dostosuje do potrzeb rynku. Tylko podstawa prawna tej platformy i umowy żeby skonsruowano na konkretne lata, a nie tak, ze z nową władzą przyjdzie nowy prezes i wprowadzi nowy stary porządek jak w innych platformach ;/
Beton trzeba kruszyć: do tej pory żadnego meczu polskich drużyn w europejskich pucharach nie było, to nam na najbliższe lata PZPN zgotował z firmą która wykupiła prawa do transmisji. Realia są takie, że żadna stacja nie jest zainteresowana pokazaniem meczy, pewnie z przyczyn finansowych. Nie wiem kto w TVP był na tyle uparty, że załatwił prawa do Euro 2012, o ile się odbędzie ;p

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kroczek12 »

Czy Wy teraz też macie TVP Info Warszawa na Suchej Górze???

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

Sprawdze po 21-szej, przed 18 nie oglądałem. Kiedyś pamiętam na analogu z Tarnowa zamiast TVP Kraków, leciała z Kielc.

heniek

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: heniek »

kroczek12 pisze:Czy Wy teraz też macie TVP Info Warszawa na Suchej Górze???

Obowiązkowo w całej Polsce TVP INFO program Warszawski- również z nadajnika na Skrzycznem w dniu dzisiejszym nam zafundowali w czasie rozłącznym w programie TVP2 o godz 17;45 .
Przecierałem oczy zdumiony a może śnię ? Może włączyli MPEG-4 i dlatego tak się dzieje ?

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

Na program lokalny po 21 nie zdążyłem, ale gdyby włączyli MPEG4 to by mi obraz nie wstał na fabrycznym oprogramowaniu tunera i na darmowej wersji ProgDVB, więc z Suchej Góry po staremu MPEG2.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kroczek12 »

Nie heniek. Wszędzie tam gdzie jest mpeg4 i test muxu 1 tam jest transmisja wersji warszawskiej tvp info. W S.G trasmitowana jest tvp rzerzów w dvb. To jest jedyny chyba plus całej tej transmisji. Już wole wersje warszawską ale niech będzie test całego mux 1 a nie marne 3 kanały i to w mpeg2.

karol91

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: karol91 »

I tak podczas oficjalnego nadawania muszą puścić TVP Rzeszów, więc nie wiem po co teraz kombinować z wersją warszawską? Może to dlatego, że cały mux w MPEG-4 leci od EmiTela z Warszawy, a na obiektach tylko puszczają to w eter. W każdym razie będzie musiało się to zmienić.

heniek

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: heniek »

kroczek12 pisze:Nie heniek. Wszędzie tam gdzie jest mpeg4 i test muxu 1 tam jest transmisja wersji warszawskiej tvp info. W S.G trasmitowana jest tvp rzerzów w dvb. To jest jedyny chyba plus całej tej transmisji. Już wole wersje warszawską ale niech będzie test całego mux 1 a nie marne 3 kanały i to w mpeg2
Telewizja cyfrowa DVB-T oficjalnie nie ruszy w 2009r :roll:
Więc niema się co gorączkować :lol:

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kroczek12 »

heniek pisze:Telewizja cyfrowa DVB-T oficjalnie nie ruszy w 2009r :roll:
Mam nadzieje że w SG ruszy w 2009 oficjalnie

Aha a to tvp info warszawa była tylko na czas meczu który był w okolicy godz 18.30 potem wróciło tvp info rzeszów.

karol91

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: karol91 »

Nawet jeśli nie ruszy we wrześniu, to II etap jest już w marcu - szybko zleci, tym bardziej że pewnie ciągle będą nadawać MPEG-2. Bardziej mnie denerwuje odległy III etap.

Zablokowany