DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

a.d. pisze:Panie Jarku mam pytanie,dlaczego Emitel nie publikuje z poszczegolnych obiektow diagramow w skali logarytmicznej na swych stronach internetowych ?
Są podane mapy zasięgu, to jest informacja mająca sens dla odbiorcy.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

matti2011 pisze:Słuchajcie z tego profilu mam szansę odbioru czy też nie?

http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 0889214129

dzięki za odpowiedź
Z tego co mi wysłałeś na PW wynika że masz prawie identyczny azymut co ja (około 40 stopień - patrz mapa podana przez kolegę Gregory) - co oznacza tłumienie około 2-3 dB dla tego kierunku, do tego dochodzi niekorzystny profil terenu. Praktycznie u mnie jest też podobna sytuacja, ten sam azymut i też zasłaniająca górka, z tym że ja mam do nadajnika 18km. U mnie mux-2 chodzi stabilnie, mux-1 czasem dobrze, czasem źle. Instalację antenową na S.G. mam jak w moim podpisie. Inne mniejsze anteny wysiadają. Czy u ciebie taka konfiguracja będzie działać - ciężko powiedzieć :(. Pewnym wskaźnikiem może być TVP2 na k29 z S.G. - u mnie sygnał b. dobry z lekkimi odbiciami.

Co zaś się tyczy map zasięgu podanych na stronie Emitel. Panie Jarosławie, z całym szacunkiem, ich przydatność i jakość jest niewystarczająca.
Dla każdego nadajnika i mux powinno to wyglądać tak, jak sam Pan podał w wątku o Chorągwicy, czyli tak: http://emi.emitel.pl/pliki/MUX3_RTCN_Kr ... agiwca.jpg - najlepiej jeszcze w większej rozdzielczości ;).
A tak to ludzie wchodzą na dvbtmap.eu, myśląc że to strona mająca dane od Emitela i dziwią się że są w zasięgu, a nic nie odbierają :o.
Prosimy o takie mapki dla Suchej Góry :idea:.
Oczywiście wiadomo że są to tylko mapki teoretycznego zasięgu ale zawsze to coś.

matti2011

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: matti2011 »

Panowie z Emitel - o tych kanałach Polsatu i jego pracy nad nowymi kanałami tv cyfrowej w wersji kodowanej pisali tutaj:

http://nt.interia.pl/audio-wideo/news/s ... 67089,3610

i stąd moje pytanie właśnie nadajnika w Giedlarowej, że może udało by się porozumieć i spróbować nadawać z tego nadajnika. Rozwiąże to wiele problemów z odbiorem w tej części Podkarpacia.


Barrt - dzięki ślicznie za odpowiedź na moje pytanie. Może coś się zmieni jeśli będzie mocniejszy sygnał. Bo mux - 2 zrywa całkowicie, zaś mux - 1 sygnał stabilny, chociaż słaby i pikseloza.

Fajnie by było uruchomić ta Giedlarową.
Ostatnio zmieniony 5 marca 2012, o 12:44 przez matti2011, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tomasz Berezowski »

Dziś w nocy ( właściwie to już jutro) nastąpi podniesienie mocy nadajnika MUX-2 do 50kW.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: bogdanzieba »

Wspaniała wiadomość Panie Tomaszu. Kurcze jeszcze, żeby MUX-1 był silniejszy. Dalej nie wiemy czy jest 25 kW czy 18 kW.

pavel
Posty: 29
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 20:10

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: pavel »

Panie Tomaszu Berezowski ,a kiedy jest szansa MUX 1 na 50 kW i czy przed Euro doczekamy sie MUX 3 z Suchej Gory albo zwiekszenia mocy MUX 3 Baranowka do 25 kW,prosze o odpowiedz,dziekuje

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Tomasz Berezowski pisze:Dziś w nocy ( właściwie to już jutro) nastąpi podniesienie mocy nadajnika MUX-2 do 50kW.
U mnie bez zmian, mux-1 siła sygnału ok. 60, mux-2 siła sygnału ok. 76, czyli podobnie jak w ostatnich dniach. Rozumiem że nastąpi to w nocy z 5 na 6 marca :?:.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Bart nabijasz posty :) chyba logiczne jak wiadomość wysłana dziś a nie wczoraj :).

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dla uściślenia, zmiana mocy nastąpi w nocy z poniedziałku na wtorek.

Tedde

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tedde »

Super w końcu się doczekaliśmy przyzwoitego odbioru z S.G. :)Zwiększenie mocy jest ważne szczególnie w takich stronach jak pogórze Dynowskie,Część Przemyskiego pogórza,okolice Łańcuta, Przeworska. Tam ludzie zdani byli na odbiór wyczynowy mux2 albo nic nie łapali. Ja mam Rodziców w jednej z wiosek pod Dynowem to znane mi są problemy z odbiorem w tamtych stronach.

matti2011

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: matti2011 »

Tedde pisze:edit/ Czytaj Regulamin forum

Oby to pomogło. Trzymajmy kciuki, a jak nie to pikiety, strajki, okupacje, głodówka za nadajnikiem w Giedlarowej :lol:

Czuwaj!

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Pytanie do Pana Jarosława Bałuki

Proszę o odpowiedź, o ile to nie jest tajemnicą, czy planowana jest w najbliższym czasie to jest w ciągu roku, dwóch lub po wyłączeniu analogu wymiana anten nadawczych na nadajniku Rzeszów Sucha Góra ?, tak jak to miało miejsce na innych obiektach, np. Skrzyczne.

Pozdrawiam

Bonanzo

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bonanzo »

Dziękuję za takową informację trzeba będzie jutro wymienić płytkę na symetryzator bo już jest full i zero BER z pewnością będzie za silny sygnał.

Gregory

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Gregory »

I oto mi wcześniej chodziło, na twoim przykładzie, wstawiasz symetryzator, a wtedy może być problem z MUX-1 bo sygnał za słaby. Oby tak nie było.
50kW- do tego kanał 32 gdzie tłumienie jest dużo mniejsze w porównaniu do kanału 42 18kW.
Od jutra znów temat będzie zasypany postami.
Nigdy wszystkim nie dogodzimy, dopóki wszystkie nadajniki nie wystartują z mocami docelowymi.
To jest etap wdrażania DVB-T i według mnie powinna być podawana informacja, że do czasu wyłączenia analogu nie ma zapewnionego prawidłowego obioru programów cyfrowych, ale są analogowe.

Tedde

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tedde »

Nie sądzę aby stosując delikatne wzmocnienie dochodziło do przesterowania sygnału mux2 po podniesieniu mocy na 50 kw,no chyba że mieszka się kilka km od S.G. Ja testowałem antenę z mojego profilu używając jej jako pasywną,oraz zasilałem zasilaczem dedykowanym. Próby robiłem na tunerze Not Only TV LV5T Deluxe ,oraz na widocznej u mnie Arive. Na antenie pasywnej wszystko śmigało bez zmian, natomiast po podaniu zasilania mux 3 (z Baranówki-ok 6 km w lini prostej)na Not Only TV LV5T Deluxe był przesterowany,pozostałe mux-y 1 i 2 delikatnie wzmocniło. Natomiast na Arivie wzmocniło delikatnie wszystkie 3 mux-y (brak przesterowania mux 3 z Baranówki),a oba tunery sprawdzałem w jednym czasie. :)

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: a.d. »

No nie przesadzajcie znowu?
  • Roznica w mocy emisji miedzy Mux-1(K42) a Mux-2(K32) bedzie wynosic na azymutach bez wytlumien tylko 4.5dB.
  • Wiec przy antenie ktora ma sredni zysk w pasmie ok.15dB nie powinno byc problemu z odbiorem
  • a jak bedzie problem to zawsze mozna zastosowac jakis slabszy wzmacniacz np.15dB(LNA-101) lub jak bedzie w tym przypadku za mocne wzmocnienie(przesterowany sygnal na Mux-2) to wystarczyc powinien sam symetryzator lub jeszcze slabszy wzmacniacz np.5-10dB i obydwa multipleksy powinny dobrze odbierac.

miro2778

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: miro2778 »

No to czekam z niecierpliwieniem zobaczymy co będzie jutro bo w dzień brak programów z mux 1 pod wieczór coś tam łapie może się polepszy aha mam pytanie czy jak ja mam antenę FRACARRO SIGMA 6HD to mogę zastosować wzmacniacz jakiś jeszcze ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

Ze specyfikacji tej anteny nie wynika, aby posiadała jakiś wzmacniacz. W takim razie ma symetryzator - o ile dobrze widzę - z wyjściem na wtyczkę typu "F". W tym wypadku najlepiej jakiś wzmacniacz masztowy.

basti23

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: basti23 »

Bartt pisze:@basti23
To jest efekt odbioru na skraju zasięgu sygnału. Wyżowa pogoda - lepszy sygnał, niżowa - gorszy. Ja też tak mam ;). Niestety przy tej mocy i układzie anten nadawczych jesteśmy na to skazani :(. Natomiast w przypadku mux-2 możesz mieć przesterowany wzmacniacz (zwłaszcza jeśli tv pokazuje siłę sygnału około 90, a za to duzo błędów), spróbuj zasilacz z regulacją napięcia - może pomoże.
Bartt TV na obydwu multipleksach pokazuje mi siłę sygnału 100% tylko na mux1 od 5 do 10 błędów a na mux2 60-70 błędów. Możliwe że mam przesterowany sygnał tylko sam już nie wiem jaki wzmacniacz założyć bo na tym który mam działa najlepiej. Przydała by się chyba antena kierunkowa. Tylko nie wiem jaką wybrać żeby móc założyć wzmacniacz w razie czego.

miro2778

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: miro2778 »

może polecić jakiś wzmacniacz masztowy w takim razie
coś takiego będzie dobre?
http://www.eltrox.pl/wzmacniacz-masztow ... -3612.html

Zablokowany