DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

DraCoola81

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: DraCoola81 »

Wiec co zastosować do polepszenia jakości sygnału.
Jeśli puszczę sygnał bez wzmacniacza, nie mam nic. ze wzmacniaczem jest lepiej
może jakiś filtr do wytlumienia szumów (bardzo blisko anteny mam 3 anteny od wifi, może to ma jakiś wplyw, pomieważ wieczorami gdy ruch w sieci wzrasta obraz analogowy gubi synchronizacje, skacze)

zombek20

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: zombek20 »

Telewizja Polska, zdając sobie sprawę z sytuacji w jakiej znalazła się część mieszkańców Podbeskidzia, odbiorców naszych programów, podejmuje starania, aby rozwiązać ten problem, choćby w sposób doraźny, nim zostanie rozwiązany kompleksowo.

Prowadzimy obecnie rozmowy w sprawie możliwości uruchomienia testowej emisji multipleksu MUX3, z czasowym wykorzystaniem częstotliwości z multipleksu MUX1, na Suchej Górze, Górze Skrzyczne oraz w lubuskim w Jemiołowie i Wichowie. Gdyby udało się wprowadzić w życie ten zamysł, problemy z odbiorem programów TVP na m.in. Podbeskidziu zostałby doraźnie rozwiązane.

Jednakże bez przyjęcia docelowego rozwiązania dla MUX1 (co jest w gestii Rządu, Urzędu Komunikacji Elektronicznej i KRRiT) oraz ostatecznego wyłączenia emisji analogowej, będą to nadal tylko emisje testowe, tj. bez gwarancji ciągłości emisji.

Jeśli uda się wprowadzić w życie to tymczasowe rozwiązanie, ewentualne uruchomienie emisji testowej MUX3 z wymienionych wyżej obiektów może potrwać do trzech miesięcy.

Z poważaniem
Andrzej Siwek
Biuro Rzecznika TVP


Cytat kolegi z tematu "Skrzyczne"
Tak więc myślę ze niebawem powinno coś ruszyć ;)

A strona: http://cyfryzacja.gov.pl/Mapa,zasiegu,30.html już działa i nadal jest napisane, ze mux3 od kwietnia na suchej górze ;)

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: slawek »

DraCoola81 pisze:No u mnie poziom sygnału pokazuje 92% ale niestety jakość sygnału jest 5-12% i skacze. dlatego nie ma obrazu i wyswietla sie komunikat że "tylko dane"
Miałem wzamcniacz 16dB zmieniłem go na niby 25dB ale staciłem całkowicie sygnał.
W sklepie powiedzieli żeby założyć antenę kierunkową wzmocnienie 40dB. antena kosztuje 160zl - jest to normalna cena czy znajdę coś tańszego o podobnych parametrach. wiadomo Łańcut to mała miejscowość wiec ceny mogą być zawyżone
witaj kolego.coś chyba masz z kablami albo te anteny trzeba było spróbowac na symentyzatorze tylko bo na wzmacniaczu może byc sygnał za mocny.jakich anten dokładnie próbujesz.polecam Ci sklep na ottona z pilczy w łańcucie.przystępny gość i można antenę wymówić.a sygnał w łańcucie powinieneś łapać baz problemu.wiem o czym mówię bo mam za sobą próby w różnych miejscowościach wokół łańcuta.aktualnie odbieram w woli dalszej z dobrą siła i jakością.

w miarę możliwosci moge pomóc lub doradzić okolice łańcuta

DraCoola81

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: DraCoola81 »

Sławku właśnie też się zastanawiam czy to nie wina kabli.
Byłem w sklepie o którym mówisz na ottona, tak jak mówiłeś wymienił mi antene bez problemu. Dał mi aktualnie antene ATX-55. Spróbuję jeszcze ją jutro założyć.
Dał mi też mocniejszy wzmacniacz ale na nim jest jakby gorzej (założyłem go do siatki i poziom sygnału spadł)
Mam do ciebie pytanie czy antena kierunkowa musi być jakoś idealnie wycelowana w nadajnik, jak określić jego dokładne położenie?

Co z tym Symetryzatorem? zastosować go zamiast wzmacniacza?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Krosnoludek »

Krosnoludek pisze:Mam do Was taką prośbę, czy mógłby ktoś jutro zadzwonić do TVP i dowidzieć się co słychać w sprawie wznowienia emisji eksperymentalnej kanałów TVP z nadajnika Sucha Góra na kanale 42. Ja niestety nie będę mógł jutro zadzwonić, a zżera mnie ciekawość co postanowił Zarząd TVP w tej sprawie.
Numer telefonu otrzymałem od TVP Rzeszów, i jest on do Dyrektora Ośrodka Emisji TVP: (22)547-88-89(sekretariat, prosić z Panem Dyrektorem) i zapytajcie się co słychać w sprawie wznowiona emisji kanałów TVP z Suchej Góry, czy została już podpisana umowa z Emitelem, oraz mniej więcej kiedy nastąpi włączenie i jakie programy będą nadawane. Przypomnijcie Im jeszcze iż pozwolenie radiowe zostało już wydane na okres od 1 stycznia 2011 r. do 30 czerwca 2011 r.
A swoją drogą ciekaw jestem, kto wystąpił do UKE o pozwolenie radiowe, TVP czy Emitel?.

Pozdrawiam.
10 styczeń, godz.23.30 - na kanale 42 nadal cisza.

I co, dzwonił ktoś dziś do TVP ???

Dig Dug

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Dig Dug »

Poczytaj sobie watek o Skrzycznym i powyższe.
Wychodzi na to ze są plany uruchomienia testowego MUX-3 na wolnych kanałach z częstotliwościami przewidzianymi dla MUX-1 dopóki nie rozwiąze się sprawa przetargów MUX-1. Z tym, że zezwolenie jest póki co na Suchą Górę i TVP czeka na UKE i KRRiT, a niby oni na TVP, do tego Emitel nie jest do końca określony, bo nie wiadomo czy odgrywa tu jakąś role w dyskusji, czy czeka aż łaskawie się dogadają i wtedy podejmie kroki. Lekki burdelik :) Są słowa, że do 3 miesięcy powinno się to dać zrobić, a w SG wcześniej bo już jest zezwolenie UKE. A jak będzie naprawdę to nie wiadomo. Ja czekam, z tym że w wątku o Skrzycznym koledzy apelują by wysłać maile ponaglające i pewnie to zrobie :)

dziedzic2

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: dziedzic2 »

DraCoola81 pisze:Wiec co zastosować do polepszenia jakości sygnału.
Jeśli puszczę sygnał bez wzmacniacza, nie mam nic. ze wzmacniaczem jest lepiej
może jakiś filtr do wytlumienia szumów (bardzo blisko anteny mam 3 anteny od wifi, może to ma jakiś wplyw, pomieważ wieczorami gdy ruch w sieci wzrasta obraz analogowy gubi synchronizacje, skacze)
Urządzenia radiowe WIFI powinny być odsunięte jak najdalej od odbiornika TV, szczególnie wpływa to na sygnał cyfrowy. Spotkałem wczoraj taki problem u jednego z użytkowników TV Samsunga, do którego podłączył AP, aby mieć w nim internet. Na obrazie działy się cuda. Wystarczyło oddalić od siebie obydwa urządzenia o 2 m i po problemie. Anteny WIFI i TV raczej ze sobą nie kolidują, mam taką instalację na dachu, gdzie są 2 anteny TV kierunkowe, 10 radiowych, 8 GSM panelowych, 5 kierunkowych paraboli na pasmo chronione i wszystko działa bez zarzutu.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: lpf1972 »

dziedzic2 pisze:... Anteny WIFI i TV raczej ze sobą nie kolidują....
Potwierdzam, u mnie antena metr przed nosem ma urządzenia WiFi (dwa routery) i ich anteny. Za to nieprzewidziane skutki wywołuje oddalony o 4m (w bok) tzw. "elektroniczny transformator" do halogenów <- kiler dla słabych stacji, szczególnie analogowych. Skoro piszesz że wieczorem.... zgaś halogeny i sprawdź.

DraCoola81

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: DraCoola81 »

Antena jest na dachu, nie ma zadnych transformatorów. Na antenie ATX-55 osiągnąłem 95% sygnału. Niestety Jakość sygnału nadal jest słaba. Rozmawiałem z gościem który montuje anteny w łańcucie i stwierdził że zakłóca mnie sygnał z Leżajska.
Spróbuję założyć symetryzator, bo tak zasugerowano.

-------------

Pomogło. Po założeniu symetryzatora sygnał spadł do 6% ale jakość wzrosła 26-35%
Programy na razie chodzą ładnie.

Dzięki wszystkim za sugestie i sorry że odbiegłem od tematu ale myślę że to komuś pomoże.

ŁAŃCUT ODBIERA DVB-T :D

forest

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: forest »

dziedzic2 pisze:2. Wzmacniacz potrzebuje do wzmocnienia sygnału >= 70dBuV, poniżej tego poziomu wzmacniamy szum i cała operacja nie ma sensu,
- nie panie kolego.
Minimalny poziom sygnału na wejściu wzmacniacza to 53-56dBuV w zależności od pasma. Np tu http://www.delta.poznan.pl/news/prktinst.htm
Skąd to wynika?
Przyjmując że podłoga szumowa ma około 10-12dBuV a minimaln S/N to 45db otrzymujemy mniej więcej 55dBuv jako minimum na wejściu wzmacniacza.
Pod resztą twojej wypowiedzi podpisuję się obiemą rącmi i nógmi.

Wracając do tematu - wróbelki ćwierkają, że w piątek ma zapaść decyzja co do emisji z Suchej Góry.
Czekamy.

Patryk2579

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Patryk2579 »

* 2011-01-11 12:09:45 / Janusz Sulisz
* Ostatnia aktualizacja: 2011-01-11 12:57:17
* źródło: inf. wł.

Mieszkańcy Podbeskidzia, którzy z końcem roku zostali pozbawieni dostępu do cyfrowego przekazu kanałów Telewizji Polskiej w związku z zakończeniem testowych emisji w MPEG-2 z nadajnika RTCN Rzeszów/Sucha Góra, czynią starania o możliwość wznowienia emisji. Jednemu z użytkowników forum EmiTel udało się uzyskać stanowisko TVP w tej sprawie, z którego wynika, że sama Telewizja Polska jest także zainteresowana wznowieniem przekazu. :D

http://satkurier.pl/news/62482/bedzie-c ... idziu.html

dziedzic2

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: dziedzic2 »

forest pisze:
dziedzic2 pisze:2. Wzmacniacz potrzebuje do wzmocnienia sygnału >= 70dBuV, poniżej tego poziomu wzmacniamy szum i cała operacja nie ma sensu,
- nie panie kolego.
Minimalny poziom sygnału na wejściu wzmacniacza to 53-56dBuV w zależności od pasma. Np tu http://www.delta.poznan.pl/news/prktinst.htm
Skąd to wynika?
Przyjmując że podłoga szumowa ma około 10-12dBuV a minimaln S/N to 45db otrzymujemy mniej więcej 55dBuv jako minimum na wejściu wzmacniacza.
Tabelki, o których mowa zawierają poziomy minimalne (nawiasem mówiąc jest w nich błąd, bo jednostką jest w nich dBuV, a nie jak podano dBmV!). Z doświadczenia wiem, że te poziomy są za małe, tzn. sygnał o poziomie np. 55 dBuV wzmocniony wzmacniaczem wygląda źle (szumi) i wzmacniacz nie jest w stanie tego poprawić. Bezpiecznie jest trzymać się liczby 70dBuV, ale wiadomo jak jest, skoro z anteny przychodzi 60 dBuV, a rozdzielamy ten sygnał na kilka odbiorów, to niestety trzeba wzmacniać licząc się z lekkim pogorszeniem parametrów obrazu.

lukaszlz

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: lukaszlz »

Dziś kupiłem antenę kierunkową 30zł w AZART.Płytka ceramiczna 15zł podobno najlepsza pod dvb-t siła sygnału 91,poziom błędów 0,TV Samsung,wymieniony zasilacz bo coś było nie tak z nim.

gras107

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: gras107 »

Dziś testowaliśmy DVB-T w okolicach Sędziszowa Młp 7km na południe. Odległość jest niedaleka, ale musi być mocna antena (ukształtowanie terenu).

Antena to ATV 21/38-69 + LNA 177.

1. Test na dachu siła 45% jakość 0%
2. Przez zupełny przypadek złapaliśmy sygnał obok ściany na wysokości ok 4m.
Jak widać, prawdopodobnie sygnał pochodzi z odbicia: siła 40% jakość 100% 8-). Trzeba ją tylko przymocować do ściany.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: lpf1972 »

dziedzic2 pisze:W wielu wypowiedziach widzę słowo wzmacniacz i zadaję sobie pytanie: po go stosujecie ?
Aby sygnał był silniejszy. Bywa że jest za słaby.
dziedzic2 pisze:Wzmacniacz ma sens tylko w 2 przypadkach:
1. rozdzielamy sygnał z jednej bądź kilku anten na kilka odbiorników i tutaj również wymagane jest użycie głowy - nie wzmacniajmy sygnału o 30, 40 czy jeszcze więcej, wzmacniajmy tylko o tyle, o ile tłumią elementy (rozgałęźnik, kabel, złącza)
Podstawowe pytanie - co wzmacniamy, a nie o ile - czasem potrzeba 30dB i więcej.
mój mały przykład:
Kolega DraCoola81 w Łańcucie ma kiepskie warunki do odbioru, wg wyliczeń z dvbtmap.eu; Teoretyczny poziom sygnału jest między 23-49 dBμV. Stosując dipol półfalowy nic nie odbierze, bo (jak sam piszesz) po uwzględnieniu 20m kabla RG6, i 4 złączy poziom sygnału spada o 6dB - innymi słowy na wejściu TV mamy 17..43 dBμV - to mało. Dlatego gdy zastosował antenę ATX-55, mógł odebrać prawidłowo sygnał - zysk tej anteny na tym kanale to ok 15 dB (na wejściu TV poziom z zakresu 32..58dBμV). Jak widać w tym układzie działamy na granicy czułości TV, zastosowanie dłuższej anteny doprowadzi nas do magicznej granicy 18..19db zysku anteny np. ATX-91 (poziom sygnału na wejściu TV 35..61dBμV). Stosowanie dłuższych anten nie ma sensu bo rozmiar rośnie nieproporcjonalnie do zysku. I właśnie dla tego stosujemy (lub nie) wzmacniacz skalkulowany dla lokalnych warunków odbioru, zastosowanej anteny i posiadanej instalacji (no i TV).

Moja własna, osobista antena ASR860 bez wbudowanego wzmacniacza wykazywałaby zysk ok 11dB (u mnie poziom sygnału MUX3 wg dvbtmap.eu jest w okolicach nieco poniżej 49dBμV). W żadnym wypadku nie wystarczyłoby to do pokrycia strat samych kabli i złącz w kierunku do TV (20m RG6 + złącza). Nabyłem wersję ze wzmacniaczem 25dB i mam w rozdzielni TV do dyspozycji sygnał o poziomie 68dBμV. Dalej sygnał poprzez aktywny rozgałęźnik (+ 5..15dB) jest wpuszczany w domową instalację TV.

Najważniejsze - czemu ja stosuję wzmacniacze?
1/ Mam taką antenę (kupiona dużo wcześniej) która odbiera FM, VHF, UHF (jeden klocek)
2/ Brak źródeł zakłóceń w bezpośrednim sąsiedztwie
3/ Długa Yagi nie jest szczytem piękna i nie zmieści mi się POD dachem
4/ Posiadam instalację dla więcej niż 1 TV
dziedzic2 pisze:2. Wzmacniacz potrzebuje do wzmocnienia sygnału >= 70dBuV, poniżej tego poziomu wzmacniamy szum i cała operacja nie ma sensu, ponieważ każdy wzmacniacz dodaje szum własny i w rezultacie pogarszamy sygnał, a nie poprawiamy.
Szum w interesującym nas znaczeniu, to nic innego tylko zakłócenia docierające do anteny i generowane przez instalację (wzmacniacz, kable, złącza). Te pierwsze zwalcza się maksymalizując kierunkowość anteny (długa Yagi), a gdy źródło i tak jest w polu widzenia anteny - tłumikami pasmowymi (eliminujesz harmoniczne źródła zakłóceń). Tłumiki pasmowe niestety tłumią też sygnał użyteczny i dla tego czasem trzeba stosować wzmacniacz.

Ale nie demonizuj jego szumu. Popularny LNA-177 w interesującym nas paśmie ma wzmocnienie na poziomie 24..30dB a szumy własne poniżej 2,8dB

DraCoola81

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: DraCoola81 »

Zastosowanie wzmacniacza nie zawsze ma sens. U mnie dzięki wzmacniaczowi 16dB poziom sygnału był ponad 90% ale duże zakłócenia. Z tego co mi powiedział instalator to nanosił się sygnał z mocniejszego nadajnika z Leżajska.
Po zastosowaniu symetryzatora poziom sygnału spadł do 5-10% ale jakość wzrosła ponad 20% i się utrzymuje. Obraz jest i od 4h praktycznie tylko raz wystąpiły zakłócenia trwające ok 1s.
Jutro jeszcze spróbuję zastosować wzmacniacz LNA 101 o wzmocnieniu 13dB ale większym tłumieniu szumów niż standardowe. Tak przynajmniej doradził mi pan monter.
Zobaczymy czy poziom sygnału wzrosnie.

-----
Zamontowana antena ATX-55 +symetryzator - ustawiona z ręki na oko ;)

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: slawek »

DraCoola81 pisze:Zastosowanie wzmacniacza nie zawsze ma sens. U mnie dzięki wzmacniaczowi 16dB poziom sygnału był ponad 90% ale duże zakłócenia. Z tego co mi powiedział instalator to nanosił się sygnał z mocniejszego nadajnika z Leżajska.
Po zastosowaniu symetryzatora poziom sygnału spadł do 5-10% ale jakość wzrosła ponad 20% i się utrzymuje. Obraz jest i od 4h praktycznie tylko raz wystąpiły zakłócenia trwające ok 1s.
Jutro jeszcze spróbuję zastosować wzmacniacz LNA 101 o wzmocnieniu 13dB ale większym tłumieniu szumów niż standardowe. Tak przynajmniej doradził mi pan monter.
Zobaczymy czy poziom sygnału wzrosnie.

-----
Zamontowana antena ATX-55 +symetryzator - ustawiona z ręki na oko ;)
kolego z tym leżajskiem to prawda.krosno i lezajsk poprostu leża z łańcuta na przeciwko siebie i antena przy mocnym wzmacniaczu wzmacnia jeszcze bardziej mocniejszy sygnał od tyłu. bo każda antena widzi do przodu oczywisie ale i do tyłu.miałem racje z tym symentyzatorem.kombinacje ze wzmacniaczem raczej w twoim przypadku nic nie dadzą.antene wybrałeś dosc dobra teraz ustaw sobie tv na kanał 12 tam leci analogowo tvp 1.pewnie będzie nie najlepiej odbierac ale to dla ciebie plus. poprostu bedziesz widział poprawe lub pogorszenie.MASZ JESZCZE JAKIEŚ PYTANIA.

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: slawek »

A te przycinki na mux 2 i u mnie tez czasami się zdarzają chociaż z siłą i jakością mam wszystko ok.wcześniej na paczce tvp tego nie było.

DraCoola81

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: DraCoola81 »

Slawek dzięki wielkie za pomoc twoje sugestie były jak najbardziej trafne.
Jutro muszę na stałe umocować antenę (bo na razie to prowizorka) i spróbuję jeszcze może z antena ATX-91 ale to jest wielkie i nie wiem czy ma sens.

Małe pytanko. Pozostałe programy mają być na kanale 42?

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: slawek »

tak mux 1 lub jesli sie go uda zastąpić chwilowo mux 3 bedzie na kanale 42 i jeśli będzie podobna moc jak była to nie bedziesz miał większych problemów z odbiorym.

a jak w tej chwili odbiera CI TVP 1 NA KANALE 12. a atx troszke moze pomoze ale wymiry on ma :P konkretne.

Zablokowany