DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

USER12 pisze: 12 czerwca 2022, o 23:22 Można by spróbować odłączyć zasilacz, a wzmacniacz zastąpić symetryzatorem
Akurat ten wariant w przypadku ASR jest dosyć utrudniony, bo po pierwsze wymaga rozmontowania niemal całej anteny, a po drugie w handlu praktycznie nie ma dedykowanych symetryzatorów do tego modelu anteny. Pozostaje tylko firmowy serwis.

Geoeye
Posty: 53
Rejestracja: 5 września 2014, o 08:59
Miejscowość: Jasło
Odbiornik: Ferguson Ariva t650i
LG 42LM660s
Instalacja antenowa: Antena siatkowa+symetyzator
Komin Kamienica
Nadajnik - obiekt nadawczy: KROSNO - SUCHA GÓRA

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Geoeye »

Wczoraj byłem u siebie na W. Pola. Antene siatkową dosłownie 2 cm przesunołem w prawo wzgledem nadajnika sucha góra i z odbicia zaczołem odbierać mux 5 testowy z nadajnika z Gorlic z maślanej góry k45 1,3kw gdzie sygnału u z k35 przy mocy 40kw nie uśwaidcze. Jakość mam na 100% a siłe 40 i jest stabilne. I jak tu teraz to zrozumieć

elkrecik
Posty: 16
Rejestracja: 28 września 2016, o 09:24
Instalacja antenowa: Telmor Digit Optima IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów/ Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: elkrecik »

Ja ciągle walczę z miejscowości Nowa Wieś gmina Czudec. Teren trudny bo praktycznie z 3 stron otoczony górkami. Instalacja to Telmor IQ, rozdzielacz na 3 TV, w tym 1 nowy Samsung i 2 tunery Ariva t30. Przed refarmingiem wszystko działało poprawnie. Aktualnie najgorzej odbiera Mux 1, sygnał szarpie od 100 do 0 %, na innych mux-ach czasami następuje szarpnięcie na całkowity brak sygnału, dodatkowo jeszcze MUX 8 poprawnie działa od godziny około 20, wcześniej siła 0%, po refarmingu sygnał jest bardziej wrażliwy na przejeżdzające stare samochody/ motocykle. Powyższe zjawiska są bardziej odczuwalne na TV bez tunera, już wbudowanym DVBT-2/ HEVC. Próby z podmianą anteny na Davbol Turbo w wersji ze wzmacniaczem/ symetryzatorem nie dały poprawy, na samym symetryzatorze sygnał jest bardzo słaby. Ma ktoś jakieś sugestie? Ja juz pomału opadam z sił. Dziękuję

Bartello
Posty: 12
Rejestracja: 26 maja 2022, o 16:12
Miejscowość: Ropczyce
Odbiornik: Wiwa Mini H265
Instalacja antenowa: Antena aktywna Televes V+ MIX + zasilacz Televes Picokom na 2 TV.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów/Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Bartello »

elkrecik pisze: 14 czerwca 2022, o 15:27 Ja ciągle walczę z miejscowości Nowa Wieś gmina Czudec. Teren trudny bo praktycznie z 3 stron otoczony górkami. Instalacja to Telmor IQ, rozdzielacz na 3 TV, w tym 1 nowy Samsung i 2 tunery Ariva t30. Przed refarmingiem wszystko działało poprawnie. Aktualnie najgorzej odbiera Mux 1, sygnał szarpie od 100 do 0 %, na innych mux-ach czasami następuje szarpnięcie na całkowity brak sygnału, dodatkowo jeszcze MUX 8 poprawnie działa od godziny około 20, wcześniej siła 0%, po refarmingu sygnał jest bardziej wrażliwy na przejeżdzające stare samochody/ motocykle. Powyższe zjawiska są bardziej odczuwalne na TV bez tunera, już wbudowanym DVBT-2/ HEVC. Próby z podmianą anteny na Davbol Turbo w wersji ze wzmacniaczem/ symetryzatorem nie dały poprawy, na samym symetryzatorze sygnał jest bardzo słaby. Ma ktoś jakieś sugestie? Ja juz pomału opadam z sił. Dziękuję
U mnie podobne spostrzeżenia, w moich okolicach z anteny z symetryzatorem i dekoderem na mux 1 falowanie i ostatni pogorszył u mnie pogorszył się mux 8, reszta full.

USER12
Posty: 9
Rejestracja: 1 września 2021, o 23:30
Miejscowość: Krosno
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: USER12 »

Witam.

Czy ktoś zauważył też problemy z odbiorem MUXów DVB-T2 z Suchej Góry?

U mnie - okolice lotniska w Krośnie (w linii prostej to ok. 12km do nadajnika) od około tygodnie mam problem z odbiorem wszystkich MUXów z Suchej Góry (oprócz MUX 3 i MUX 8). Wcześniej po zmianach też był problem, ale tylko z MUX 1, pozostałe działały OK.

Antena siatkowa rozdzielona na 3 telewizory. Raczej nie wina telewizorów bo na wszystkich 3 ten problem występuje. 2 z nich mają dekoder wbudowany, a 1 zewnętrzny WIWA. Obraz na MUXach 1, 2, 4 i TEST TVP zacina, siła sygnału słaba. Próbuje kręcić anteną, ale jak uda mi się złapać MUX 2 to nie ma MUX 1, jak złapie MUX 1 to na odwrót nie ma MUX 2, itd. Co ciekawe w każdej pozycji na 100% odbiera MUX 3. MUX 3 to nawet jak włożę sam kabel antenowy, bez anteny do gniazda TV to odbiera bez problemu. Z tego co wiem to znajomi też mają problemy z odbiorem tych MUXów z Suchej Góry (głównie z MUX 1). Przed zmianami wszystko u mnie działało bez problemów (łącznie z MUX TEST TVP).

Myślę nad zmianą anteny siatkowej na kierunkową YAGI. Czy to powinno pomóc? Ile elementowa powinna być ta antena?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Krosnoludek pisze: 2 czerwca 2022, o 18:41 Rozmawiałem dzisiaj w jednym ze sklepów w Krośnie co sprzedają tunery DVB-T2 i mówią ze jest problem ze sygnałem w Krośnie i okolicach, ze sąsiedzi nas zagłuszają (Słowacja), i co chwilę ktoś przychodzi do sklepu ze telewizja na nowym tunerze nie działa (byłem akurat świadkiem takiej rozmowy). Radzą pokręcić anteną, przenieść w inne miejsce.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

Najbliższy Krosna słowacki nadajnik k. Bardejova od dawna nadaje na k. 30,40,46,47. Mux-2 i 3 z SG także nadają "po staremu". I wówczas nie było problemu. Ale między k.29-32, pojawił się ostatnio mux-4 na k.31. Od dawna była mowa, że w niektórych lokalizacjach może pojawić się problem, gdy mux-y będą nadawane "grupowo" na sąsiednich kanałach. No i tutaj mamy 29,30,31,32. Ale w takich sytuacjach wina będzie raczej po stronie odbiorczej (odbiornik, instalacja, wzmacniacz, itp).
W przypadku mux-1 (k.43) problem wynika prawdopodobnie z rozległego SFN, bo Słowacy nadają dopiero na k.46 i 47.
Myślę że w pobliżu Krosna sygnał z SG jest na tyle potężny, że ewentualnie dolatujący zza gór sygnał słowacki, nie jest w stanie cokolwiek zakłócić. Chyba, że w pasie przygranicznym, gdzie sygnał z Bardejova może być mocniejszy niż z SG. :?:
Na antenie skierowanej na Bardejov mogę odebrać wszystkie mux-y z Maślanej Góry k. Gorlic. Nie mam problemów z odbiorem. Mux-y z Bardejova odbieram stabilnie, ale ich sygnał jest za słaby, by cokolwiek zakłócać.
Rozmawiałem ostatnio z instalatorem z dużego polskiego miasta, który ma 2-3 zlecenia dziennie. Twierdzi, że po ostatnich zmianach, w 90% przypadków które spotyka, za problemy związane ze złym odbiorem odpowiedzialny jest stary, złej jakości przewód antenowy.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Ja osobiście nie mam problemu z odbiorem w Krośnie (prócz MUX-4 i kanału Wydarzenia24, ale tam potrzebna poprawka oprogramowania telewizora Philips), piszę to co w sklepie słyszałem od ludzi i sprzedawcy.

Kable z anten od komina na strych do zwrotnicy mam czarny Triset 113, a od zwrotnicy po domu ostatnio wymieniłem na biały Televes T100plus
U znajomej co montowałem tuner też nie zgłaszają problemów z odbiorem.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

Krosnoludek pisze: 27 czerwca 2022, o 16:23w jednym ze sklepów w Krośnie co sprzedają tunery DVB-T2 i mówią ze jest problem ze sygnałem w Krośnie i okolicach, ze sąsiedzi nas zagłuszają (Słowacja)
Pytanie - na jakiej podstawie tak twierdzą? W oparciu o jakieś pomiary, czy tak "od czapy"? Przyczyn problemów odbiorczych może być bardzo wiele. Niestety ludzie często nie przyjmują do wiadomości, że skończyły się czasy odbioru na "bele czym". Owszem, są jeszcze takie miejsca, ale jest ich dużo mniej niż dotychczas.
Dla wielu, kłopoty ze stabilnym odbiorem są wskazówką do zakupu ... jeszcze mocniejszego wzmacniacza. :shock:

pasjonat
Posty: 446
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: pasjonat »

W MUX 4 potrzebna jest poprawka w systemie MUX4, a nie u nas bo u mnie też są problemy w MUX4.
Krosnoludek pisze: 27 czerwca 2022, o 18:50 Ja osobiście nie mam problemu z odbiorem w Krośnie (prócz MUX-4 i kanału Wydarzenia24, ale tam potrzebna poprawka oprogramowania telewizora Philips), piszę to co w sklepie słyszałem od ludzi i sprzedawcy.

U znajomej co montowałem tuner też nie zgłaszają problemów z odbiorem.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Tak to wygląda na Philipsie: https://youtu.be/U9bml2GREEY
Na starszych rocznikowo Philipsach jest ok, Philips o problemie wie i pracuje nad nim.
Więcej w wątku o MUX-4.

bern
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2022, o 17:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG OLED55C21
Instalacja antenowa: (Televes Ellipse mix + Televes UKF)-> zwrot. ams ZA-106AMs
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: bern »

Cześć,
Od tygodnia nie odbieram w Rzeszowie MUX-5 TEST TVP. Mam permanentne zacięcia obrazu i bełkot z głośników. Jeszcze około tydzień temu było ok... Szkoda bo nie da się oglądać TVP Dokument HD i TVP Kultura HD.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Za mała moc tego nadajnika i nie tylko Ty masz problemy z jego odbiorem. Mux dla wybranych a nie dla wszystkich.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Od paru dni u mnie spadek sygnału na mux4 z tego nadajnika komunikaty (Słaby sygnał)

Geoeye
Posty: 53
Rejestracja: 5 września 2014, o 08:59
Miejscowość: Jasło
Odbiornik: Ferguson Ariva t650i
LG 42LM660s
Instalacja antenowa: Antena siatkowa+symetyzator
Komin Kamienica
Nadajnik - obiekt nadawczy: KROSNO - SUCHA GÓRA

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Geoeye »

U mnie nie ma wogole sygnału na nim łapie x odbicia z gorlic.

jurek621
Posty: 10
Rejestracja: 14 kwietnia 2011, o 16:26
Miejscowość: Dynów
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: jurek621 »

Od dzisiaj czarne tło na TVP Kobieta, jak i gdzie oglądać ten program.

jnk
Posty: 49
Rejestracja: 27 sierpnia 2010, o 20:06
Miejscowość: Grajewo - podlaskie
Odbiornik: SONY KD-49XG8096 z HbbTV 1.5, tuner USB KOM1060,
AUNA DAB+
Instalacja antenowa: Emme Esse 548UC + wzm. Alcad CA-215, 1 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: 60km-Krynice, 53km-Miłki, Suwałki-61km

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: jnk »

Jest jeszcze na MUX-8 w wersji SD. U mnie ten MUX-8 marnie odbiera.

Bartello
Posty: 12
Rejestracja: 26 maja 2022, o 16:12
Miejscowość: Ropczyce
Odbiornik: Wiwa Mini H265
Instalacja antenowa: Antena aktywna Televes V+ MIX + zasilacz Televes Picokom na 2 TV.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów/Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Bartello »

jurek621 pisze: 25 lipca 2022, o 18:13 Od dzisiaj czarne tło na TVP Kobieta, jak i gdzie oglądać ten program.
Zróbcie ponowne wyszukiwanie, zmiany na mux 5 testowym, wyrzucili TVP Kobietę, wrzucili TVP 1, 2, Info w wersji HEVC.

https://dvbt2wpolsce.pl/aktualnosci/130 ... stowym-tvp

TVP Kobieta dostępna na MuX 8.

domin
Posty: 6
Rejestracja: 26 lipca 2022, o 10:25
Miejscowość: łubno
Odbiornik: LTC LXDVB102
Instalacja antenowa: ASR CLASSIC
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: domin »

Czy tvp kobieta już na stałe wypadła z mux-a 5 i tylko z muxa 8 można ją odbierać ?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Puma »

Tego nikt nie wie ale jeśli wróci to nie będzie to szybko. Na jesień wejdzie TVP 4k i nie będzie zapewne miejsca na TVP Kobieta.

Zablokowany