DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

USER12
Posty: 9
Rejestracja: 1 września 2021, o 23:30
Miejscowość: Krosno
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: USER12 »

Po co te zdublowane TVP1, TVP2 i TVP Info, przecież szkoda tych slotów, a te kanały są również w FullHD na MUX3 (fakt, że to FullHD z przeplotem, w 60Hz i zwykłym dźwiękiem Stereo, ale skoro TVP nie chciało przejść na DVB-T2 to samo sobie strzeliło w stopę) TVP Kobieta jest teraz dostępna tylko w jakości SD (jak się już przyzwyczaiło do FullHD to ciężko wrócić do SD), w MUX8 (nie każdy ma antenę na pasmo VHF) Podobnie w zimie zabrali TVP Polonia (chyba najlepszy z kanałów TVP) i dali TVP 3 Warszawa, a po co nam na Podkarpaciu TVP 3 Warszawa? Przecież ten kanał nie jest kierowany do nas.

Moim zdaniem z MUX3 powinni zostawić TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP 3 Rzeszów, którego jakość podnieść z SD na HD, w zamian za to usunąć TVP Historia SD (przenieść na MUX 5)
Z MUX1 usunąć TVP ABC HD (przenieść na MUX 5), a to miejsce zostawić dla innego komercyjnego nadawcy.
W MUX 5 zostawić TVP Kultura HD, TVP Rozrywka HD, TVP Dokument HD i TVP Rozrywka HD, usunąć TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP INFO HD i TVP 3 Warszawa HD, uruchomić przeniesione z MUX 3 TVP Historia HD (podnieść z SD na HD), przeniesione z MUX 1 TVP ABC HD, a także odpalić TVP Kobieta HD, TVP Polonia HD i TVP Seriale HD.

W MUX 8 też nie wiem po co są nie potrzebne duble stacji TVP Kultura i TVP ABC w wersji SD. Wszystkie TVP powinni stamtąd usunąć , a w zamian za to podnieść jakość Metro, WP, Zoom i Nowa na HD.

pasjonat
Posty: 446
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: pasjonat »

TVP Polonia też nie jest to kanał skierowany do nas, a chcesz, powtórki, powtórek.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

A tak z ciekawości byłem dziś u rodziny w rejonie ulicy Miłej w Rzeszowie i ten mux TVP HEVEC z sygnałem są cyrki raz jest raz go nie ma. To nie pierwsze miejsce że przy tej mocy tak się robi. Masz obraz a za chwilę nie masz i czarny obraz. Może coś TVP zrobi żeby wszyscy mieszkańcy Podkarpacia mieli ten mux.

bern
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2022, o 17:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG OLED55C21
Instalacja antenowa: (Televes Ellipse mix + Televes UKF)-> zwrot. ams ZA-106AMs
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: bern »

bern pisze: 30 czerwca 2022, o 12:12 Cześć,
Od tygodnia nie odbieram w Rzeszowie MUX-5 TEST TVP. Mam permanentne zacięcia obrazu i bełkot z głośników. Jeszcze około tydzień temu było ok... Szkoda bo nie da się oglądać TVP Dokument HD i TVP Kultura HD.
U mnie kanały z MUX-5 'wróciły' po dwóch miesiącach. Od paru dni normalnie można je oglądać. Musieli coś zmienić...

toolpusher
Posty: 11
Rejestracja: 23 września 2022, o 11:55
Miejscowość: Jasło
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: toolpusher »

Witam wszystkich. Jestem tu nowy mam na imię Piotr i jestem z Jasła. Zalowgowałem się tutaj aby prosić o pomoc. Przez wiele lat korzystałem z NC+ jednak teraz chcę przejśc na naziemną. Inastalacja będzie na 2 telewizory z wykorzystaniem kabli zostałych po satelicie tylko zamiast Diseq kupiłbym jakiś rozdzielacz małostratny. Mieszkam na Górce Klasztornej więc mam pod sobą całe miasto i w miejscu instalacji anteny (na dachu) widzialność z nadajnikiem na Suchej Górze jest bardzo dobra bez żadnych przeszkód - odległośc około 25km/Az - 86st wg Sat charts. Chciałbym się zapytac głownie o dobór anteny (np. z satsklep.pl) do moich warunków oraz czy instalacja po satelicie (kable) będzie hulać czy oprócz rozdzielacza (np. DSE TSP 1-2) coś jeszcze trzeba.
Wg strony sat-charts wszystkie nadajnik świecą się na zielono tylko Zakopane i Kraków na pomarańczowo więc raczej nie powinno być problemu. Obawiam się raczej kupna za silnej anteny niz za słabej. W miarę możliwości chciałbym złapać wszystkie multiplexy nie wiem dlaczego strona sat-charts dla mojej lokalizacji nie pokazuje MUX-8 z Suchej Góry jak mapa zasięgu sięga do Biecza.
Dzięki i pozdrawiam.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: orin »

Kable od satelity będą ok o ile nie są już popękane od słońca. Wtedy rekomendowana jest wymiana na czarny żelowany zewnętrzny. https://satsklep.pl/pl/p/Kabel-antenowy ... zarny/1393
Antena która powinna się dobrze sprawdzić https://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-U ... Esse/23027
Należy pamiętać o poprawnym złożeniu anteny tak aby cześć odpowiedzialna za pasmo VHF była ustawiona w pionie ponieważ tak nadaje Mux8 RTCN Sucha Góra.
Spliter rozgałęźnik zewnętrzny https://satsklep.pl/pl/p/Rozgaleznik-an ... door/34181
W przypadku jeśli sygnał będzie za niski do podziału na dwa odbiorniki można zastosować wzmacniacz rurkowy https://satsklep.pl/pl/p/Wzmacniacz-5-8 ... -DVB-T/776 i zasilić go albo z zewnętrznego zasilacza podłączonego przy telewizorze /dekoderze albo włączyć zasilanie 5V w konfiguracji w dekoderze lub telewizorze jeśli jest taka opcja.
Wszystkie połączenia kabli na zewnątrz w tym podłączenie wzmacniacza rurkowego należy zawsze zabezpieczać przed wilgocią poprzez owinięcie złączy taśmą samowulkanizującą https://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/oferta/tasma-izola-s ... 2618960800

toolpusher
Posty: 11
Rejestracja: 23 września 2022, o 11:55
Miejscowość: Jasło
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: toolpusher »

Oki dzięki. Sklep podałem przykładowo. Może być byle skąd najlepiej Allegro.
Jeden kabel jest nowy (taki jak podałeś) drugi częściowo wymieniony do momentu wejścia w dachu (lutowany) bo własnie popękał.
Myśłałem tez o siatkowej antenie typu ASP-8 H/V. TEn rozgałeznik co podałeś nie ma żadnych parametrów podanych. Czytałem że separacja musi być > 20dB.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

toolpusher pisze: 23 września 2022, o 14:58 Mieszkam na Górce Klasztornej więc mam pod sobą całe miasto i w miejscu instalacji anteny (na dachu) widzialność z nadajnikiem na Suchej Górze jest bardzo dobra bez żadnych przeszkód - odległośc około 25km/Az - 86st wg Sat charts. (...)
Wg strony sat-charts wszystkie nadajnik świecą się na zielono tylko Zakopane i Kraków na pomarańczowo więc raczej nie powinno być problemu.
"Twoim" głównym nadajnikiem jest Sucha Góra. Alternatywa to Maślana Góra k. Gorlic. Pozostałe to tylko pobożne życzenia twórcy lokalizatora sat-charts. Przy widoczności optycznej, z odbiorem SG teoretycznie nie powinno byc problemu. Niemal na tym samym azymucie od SG, odbieram wszystkie mux-y w odległości ponad 50 km od tego nadajnika.
toolpusher pisze: 23 września 2022, o 14:58 W miarę możliwości chciałbym złapać wszystkie multiplexy nie wiem dlaczego strona sat-charts dla mojej lokalizacji nie pokazuje MUX-8 z Suchej Góry jak mapa zasięgu sięga do Biecza.
Bardziej wiarygodnym narzędziem jest aplikacja https://emimaps.emitel.pl/.
toolpusher pisze: 23 września 2022, o 16:54 Myśłałem tez o siatkowej antenie typu ASP-8 H/V. TEn rozgałeznik co podałeś nie ma żadnych parametrów podanych. Czytałem że separacja musi być > 20dB.
W/w antena Emme Esse spokojnie powinna dać radę. Mux-8 z Krosna leci w polaryzacji pionowej, ale z Gorlic w poziomej. Ta antena ma możliwość odbioru obydwu.
Rozgałęzniki Blue Line są OK. Używam ich gdy nie mam Signala pod ręką - i nie ma z nimi problemu.

toolpusher
Posty: 11
Rejestracja: 23 września 2022, o 11:55
Miejscowość: Jasło
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: toolpusher »

K63 pisze: 23 września 2022, o 19:21 W/w antena Emme Esse spokojnie powinna dać radę. Mux-8 z Krosna leci w polaryzacji pionowej, ale z Gorlic w poziomej. Ta antena ma możliwość odbioru obydwu.
Rozgałęzniki Blue Line są OK. Używam ich gdy nie mam Signala pod ręką - i nie ma z nimi problemu.
Jak z kierunkowością anten typy Yagi. Bo na Górce dość porzadnie wieje a nie chce mi się po każdej wichurze wchodzic na dach. Jak mniemam antena tego typu musi być idealnie nastawiona na nadajnik. Bo nawet przy 25km odległości 2-3 stopnie odchylenia to na Suchej Górze kilkadziesiąt metrów (na oko :) ). Siatkowa będzie chyba bardziej tolerancyjna.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: orin »

toolpusher pisze: 23 września 2022, o 16:54 Oki dzięki. Sklep podałem przykładowo. Może być byle skąd najlepiej Allegro.
Jeden kabel jest nowy (taki jak podałeś) drugi częściowo wymieniony do momentu wejścia w dachu (lutowany) bo własnie popękał.
Myśłałem tez o siatkowej antenie typu ASP-8 H/V. TEn rozgałeznik co podałeś nie ma żadnych parametrów podanych. Czytałem że separacja musi być > 20dB.
Widzę, że zostałeś "wzmocniony" wiedzą "ekspertów" od anten siatkowych na Elektrodzie.
Antena siatkowa będzie stawiać większy opór wiatrom niż zaproponowana antena logarytmiczna.
Antena sitkowa z definicji jest anteną opracowaną do odbioru pasma UHF. Mimo iż są dostępne jej wersje z VHF, to zysk jej w tym paśmie nie ma porównania z anteną logarytmiczną.
Antena musi mieć odpowiednio duży zysk aby sygnał można było podzielić na dwa telewizory.
Kabli koncentrycznych nigdy się nie łączy przez lutowanie, ponieważ takie połączenie powoduje spadek jakości sygnału ze względu na niedopasowanie impedancji kabla na takim połączeniu. Połączenie dwóch kabli koncentrycznych zawsze należy wykonać przy wykorzystaniu dwóch wtyków F z uszczelkami https://satsklep.pl/pl/p/Wtyk-F-RG6-6.8mm-22mm-/864 oraz beczką https://satsklep.pl/pl/p/Zlaczka-FF-bec ... 81GHZC/834

https://www.youtube.com/watch?v=UyNUyhy9Q0I

Rozgałęźnik Blue line to markowy sprzęt i do tego jako nieliczny jest do zastosowań zewnętrznych.
To jest wersja z obudową https://satsklep.pl/pl/p/Rozgaleznik-an ... door/34181
a to bez obudowy, opis wystarczający https://blue-line-satellite.com/produkt ... -bl-spc-12

Alternatywą dla anteny logarytmicznej może być tego typu antena https://dvbsklep.pl/antena-televes-yagi-edge-mix-111842

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

toolpusher pisze: 23 września 2022, o 19:46 Jak z kierunkowością anten typy Yagi. Bo na Górce dość porzadnie wieje a nie chce mi się po każdej wichurze wchodzic na dach. Jak mniemam antena tego typu musi być idealnie nastawiona na nadajnik. Bo nawet przy 25km odległości 2-3 stopnie odchylenia to na Suchej Górze kilkadziesiąt metrów (na oko :) ). Siatkowa będzie chyba bardziej tolerancyjna.
Antena 560HVD jest anteną LOG(arytmiczną), a nie typu Yagi-Uda. Nie jest zbyt kierunkowa, bo jej szeokość wiązki mieści się w zakresie 50-60° https://www.emmeesse.it/antenne/antenne ... ver/560hvd. Ma także lepszy od siatki współczynnik promieniowania przód-tył, co może mieć zanczenie przy odbiorze mux-1 na k.43 (SFN Krosno - Gorlice - Przehyba)

toolpusher
Posty: 11
Rejestracja: 23 września 2022, o 11:55
Miejscowość: Jasło
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: toolpusher »

Oki dzięki mam jasność. Jedynie co nurtuje moją niezdrową ciekawość jest dlaczego elektroda promuje (jak kolega Orin pisze) siatkę skoro są lepsze rozwiązania.
Napisałem tez na elektrodzie bo nie wiedziałem, że tak szybko zareagujecie - bo ostatni post był miesiąc temu.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

toolpusher pisze: 23 września 2022, o 20:28 Jedynie co nurtuje moją niezdrową ciekawość jest dlaczego elektroda promuje (jak kolega Orin pisze) siatkę skoro są lepsze rozwiązania.
Nie "Elektroda", tylko niektórzy jej użytkownicy - a szczególnie jeden. ;) Dziwne tylko, że nie zasugerował do kompletu wzmacniacza i zasilacza z regulacją lub zdjęcia ekranu w celu odbioru z dwóch kierunków. :?:

toolpusher
Posty: 11
Rejestracja: 23 września 2022, o 11:55
Miejscowość: Jasło
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: toolpusher »

Kompletuje w tej chwili sprzęt i przeglądając ofertę trafiłem na zabezpieczenie przeciwprzepięciowe np axing. Nie ukrywam, że widziałbym coś takiego u siebie. Mieszkam na górce antena będzie prawie równo z kalenicą a nie mam instalacji odgromowej. Jak piorun uderzy centralnie to pewnie nie pomoże ale jak gdzieś niedaleko i wzbudzi napięcia w kablach antenowych? No jak to wpływa na tłumienie sygnału?

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: orin »

Axing to znana marka więc jej komponenty też są ok. Przed bezpośrednim uderzeniem pioruna żadne zabezpieczanie nie zabezpieczy. Natomiast w przypadku uderzenia w okolicy anteny to zabezpieczenie wystarczy aby impuls indukcji elektro magnetycznej powstały w antenie lub/i kablu został zgaszony. Dlatego to zabezpieczenie powinno być instalowane jak najdalej od anteny aby gasić przepięcie w kablu i nie dopuścić do uszkodzenia elektroniki np. we wzmacniaczu budynkowym.Tłumienie sygnału z anteny wprowadzone przez zabezpieczenie to 1-2 dB, znikomy wpływ w całym torze antenowym.
Ostatnio zmieniony 24 września 2022, o 01:27 przez orin, łącznie zmieniany 2 razy.

toolpusher
Posty: 11
Rejestracja: 23 września 2022, o 11:55
Miejscowość: Jasło
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: toolpusher »

Dzięki koledzy za odpowiedzi. Miłego weekendu. Pozdrawiam.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: orin »

Daj znać jak Ci poszło i co ostatecznie zainstalowałeś?
Oczywiście najważniejsze, jakie parametry sygnału uzyskasz.
Na pewno pomożesz innym w wyborze sprzętu :)
Ostatnio zmieniony 24 września 2022, o 01:28 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

toolpusher
Posty: 11
Rejestracja: 23 września 2022, o 11:55
Miejscowość: Jasło
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: toolpusher »

Nie jestem z tych co pytaja a potem nie wracają. Cyfrę mam do końca września więc pewnie jak pogoda pozwoli środa czwartek będe montował.

toolpusher
Posty: 11
Rejestracja: 23 września 2022, o 11:55
Miejscowość: Jasło
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: toolpusher »

Kupiłem wszystko ustawiłem tak jak na zdjęciu. Nie mam miernika sygnału ale telewizor na szybko pokazuje wszędzie 100%. Na telewizorze i na dekoderze znalazło mi 49 kanałów. MUX-8 też odbiera. Robiłem dziś na szybko do wieczora.
Z tą anteną też miałem przeboje bo kabla nie przeciągniesz jak masz polaryzację V bo profile nie pasują. Dopiero po długich poszukiwaniach znalezłem że trzeba zrobić pętelkę na złączu (na zdjęciu jej jeszcze nie ma).
Jedynie czego nie sprawdziłem przy rezygnacji z NC+ to brak TVP seriale. Żona wściekła. :shock:

Obrazek.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: XmuX »

Tylko według zdjęcia masz antenę zamontowaną dokładnie odwrotnie - VHF poziomo, a UHF pionowo.

Zablokowany