DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

toolpusher
Posty: 11
Rejestracja: 23 września 2022, o 11:55
Miejscowość: Jasło
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: toolpusher »

Inaczej się nie da instrukcja też tak pokazuje. Jest dobrze.
https://dvbsklep.pl/antena-dvbt-uni-lin ... -emme-esse

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: XmuX »

to nie jest instrukcja, to tylko zdjęcie poglądowe.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: XmuX »

polaryzację anteny ustawia się według polaryzacji odbieranego nadajnika, a nie według zdjęcia w sklepie internetowym.
A Krosno idzie VHF w pionie i UHF w poziomie, więc masz to dokładnie odwrotnie.

toolpusher
Posty: 11
Rejestracja: 23 września 2022, o 11:55
Miejscowość: Jasło
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: toolpusher »

Nie mówie że nie masz racji. Po prostu we wszystkich dostępnych materiałach jest tylko taka konfiguracja. Cybant też jest głównie dostosowany do takiego montażu. Wszystkie programy odbierają poprawnie.
Tu jednak jest pokazany montaż tak jak mówisz: https://sattronik.pl/pl/p/Antena-DVB-T ... -COMBO/177
Dzięki za zwrócenie uwagi. Człowiek uczy się całe życie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

XmuX pisze: 29 września 2022, o 21:10 polaryzację anteny ustawia się według polaryzacji odbieranego nadajnika, a nie według zdjęcia w sklepie internetowym
@XmuX ma rację. Zdjęcie dostępne na stronie firmy Emme Esse i powielone przez kilka sklepów internetowych, przedstawia antenę 560HVD zamontowaną do odbioru UHF w polaryzacji pionowej, a VHF w poziomej.
Tutaj masz pokazane jak ma być > https://youtu.be/nlYcx166kXk?t=54
toolpusher pisze: 28 września 2022, o 23:37 Jedynie czego nie sprawdziłem przy rezygnacji z NC+ to brak TVP seriale. Żona wściekła.
TVP Seriale nie ma w naziemnej. Może w przyszłości pojawi się w którymś mux należącym do TVP lub w HbbTV. Jeżeli masz tv hybrydową to w zasadzie większość emitowanych tam seriali można oglądać za pomocą TVP GO.

toolpusher
Posty: 11
Rejestracja: 23 września 2022, o 11:55
Miejscowość: Jasło
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: toolpusher »

Dobra antena i bliska odległość i jak byś źle nie złożył anteny będzie odbierać :).
Edit: Tak jesze gwoli informacji przy tym ustawieniu anteny w zależności od kanału moc waha się 90-100% a jakość 70-90%. Zobaczymy jak będzie jak zmienię konfigurację na właściwą.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: XmuX »

W tym Twoim konkretnym punkcie odbioru powinno grać na kawałku drutu :-)
Tłumienie przez odwrotną polaryzację wynosi około 20dB, co oznacza, że masz wystarczający sygnał.
Paradoksalnie, w niektórych szczególnych przypadkach, instalowanie w przeciwnej polaryzacji może pomóc w usunięciu pobliskich ech.
To co jest powszechnie stosowane to montaż anteny "na skos", pod kątem 45 stopni. Spadek wzmocnienia w tym przypadku wynosi tylko około 3 dB dla obu polaryzacji. Jeśli zainstalujemy dwie takie "skośne" anteny w synfazie, zastąpimy stratę 3 dB i mamy bardzo wydajny system odbierający sygnały obu polaryzacji. Na Morawach często używamy go do odbioru czeskich i słowackich muxów pochodzących z tego samego kierunku, w Czechach używamy go do odbioru czeskich i niemieckich muxów. Ma jedną ogromną zaletę, że eliminuje często skomplikowane i kosztowne łączenie sąsiednich kanałów (21,22,23, oraz 26,27,28 i 32,33) i wszystko działa na jednym aparacie odbiorczym.
Co do tej konkretnej anteny, którą zastosowałeś, to nie jest to jakieś super cudo, ale na pewno lepsze niż wszystkie szalone combo, które są na rynku.
Jak widać po nazwie (560) jest on od K5 do K60, więc ma nieco mniejsze wzmocnienie w dole pasma niż nowy typ (548). Filtr Stub na 4G LTE działa jak należy i robi dokładnie to, czego się od niego oczekuje w ramach jego możliwości, mimo marketingowych kłamstw TELEVES, że nie może działać. Od ponad 50 lat wiemy, co to jest filtr typu stub notch i jak działa :-)
Jak radzą sobie niektóre typy anten z odbiorem LTE na 800 MHz zobaczycie już wkrótce w kolejnym filmie od MRSerwis.
Nie będę komentował konstrukcji mechanicznej anteny :-) już się dowiedziałeś, że jest dość badziewna :-)

Daw52
Posty: 59
Rejestracja: 29 kwietnia 2020, o 18:46
Miejscowość: Hyżne
Odbiornik: Tv Samsung MU6472 49cali
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Daw52 »

Witam co do odbioru Suchej góry wychodzi słabo niż dobrze.Odbiór mux1,chwilami mux2,mux testowy TVP oraz mux8 jest odbiorem niemożliwym dla cześci podkarpacia.Czas dołożyć nadajnik na Malawie do 20KW terenie wyższym rzecz Baranówki gdzie nadajnik i tak zrywa i nadaje mało stacji radiowych jak są problemy Suchą górą.Ciekawie jakie są plany na przyszły rok co do poprawy odbioru.A odbiór z Malawy poprawił by problem odbiorem i sięgał przez Mielec,Ropczyce,Dynówi okolice Kańczugi gdzie poprawiło by odbiór Tak jest jak jest.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

U mnie teraz wszystkie muxy działają prawidłowo. To jest taki rollercoaster, jakiś czas działają muxy 4 i EXP MUX TVP a raz nie. Przeszkody w terenie też są (wzniesienia od Rzeszowa do Suchej Góry. Z anteną nić nie ruszam.
Edycja.
Byłem u kilku znajomych i odbiór się poprawił możliwe ze coś Emitel poprawił i jest teraz ok.

bern
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2022, o 17:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG OLED55C21
Instalacja antenowa: (Televes Ellipse mix + Televes UKF)-> zwrot. ams ZA-106AMs
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: bern »

Cześć,
Jak to jest teraz z kanałem TVP Kultura. Po przeskanowaniu kanałów mój TV nie odnajduje tego kanału za to jest TVP World. CZy to przejściowy brak? Szkoda, że zniknął...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

Przed kilkoma dniami kanał TVP Kultura HD, nadawany w mux-6, został zastąpiony przez TVP World. Jednak nadal można go oglądać w mux-8 (pasmo VHF / Sucha Góra - k.6).

zajaczek2006
Posty: 13
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 16:07
Odbiornik: Tv Samsung UE40C5000
Instalacja antenowa: Antena siatkowa+SWA7 5m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce Święty Krzyż

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: zajaczek2006 »

Witam
A ja mam pytanie z innej beczki kanał 29 siła 94% jakość 100% kanal 31 siła 94 jakość 100% kanał 32 siła 92 % jakość 100% kanał 35 siła 82 -86 % jakość 100% a kanał 43 siła 62 % a jakość skacze od 0 do 100 % w czym może tkwić problem?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

Najprawdopodobniej w synchronicznej emisji mux-1 na k.43 z kilku okolicznych nadajników (Sucha Góra - Leżajsk - Przemyśl - Bieszczady - Gorlice - Tarnów - Szczawnica). Twoja siatka może odbierać sygnał na tym kanale z kilku nadajników i odbiornik "głupieje, nie wiedząc" do którego się dostroić. W tym przypadku wskazana jest wymiana siatki na antenę bardziej kierunkową lub zamontowanie jej w takim miejscu, w którym odbierałaby sygnał tylko z SG.

bern
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2022, o 17:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG OLED55C21
Instalacja antenowa: (Televes Ellipse mix + Televes UKF)-> zwrot. ams ZA-106AMs
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: bern »

K63 pisze: 28 października 2022, o 14:25 Przed kilkoma dniami kanał TVP Kultura HD, nadawany w mux-6, został zastąpiony przez TVP World. Jednak nadal można go oglądać w mux-8 (pasmo VHF / Sucha Góra - k.6).
Niestety nie odbieram żadnego kanału z MUX-8. Prawdopodobnie sygnał nadajnika jest zbyt słaby. Aplikacyjka DVB-T finder pokazuje mi, że nadawany jest z mocą 18kW. To chyba za mało żeby 'złapać' ten sygnał w Rzeszowie... MUX-6 ma sygnał o ponad połowę mocniejszy (40kW) i ten jeszcze odbieram (wskaźnik mocy pokazuje mi wtedy 60%). No cóż program TVP Kultura stał się jesze bardziej niszowy...

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: VAHANARA »

bern pisze: 29 października 2022, o 06:20 Aplikacyjka DVB-T finder pokazuje mi, że nadawany jest z mocą 18kW. To chyba za mało żeby 'złapać' ten sygnał w Rzeszowie.
mux-8 z Suchej ma 8kW (https://emimaps.emitel.pl/) To niedużo, aczkolwiek VHF ma zwykle bardzo dobre propagacje i wg map Rzeszów ma doskonałe pokrycie (w teorii).
bern pisze: 29 października 2022, o 06:20 Niestety nie odbieram żadnego kanału z MUX-8. Prawdopodobnie sygnał nadajnika jest zbyt słaby.
W opisie instalacji antenowej masz zwrotnię i DAT-75.

DAT pracuje w trybie pasywnym?

Jaka antena na VHF?

Adis
Posty: 110
Rejestracja: 6 grudnia 2016, o 11:50
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: tv philips dekoder Viva
Instalacja antenowa: telmor 850 i Sparta lambda
10m dach
Nadajnik - obiekt nadawczy: kosztowy skrzyczne opole sucha gora masl

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Adis »

Mux 8 z suchej góry jest odbierany aż w stróżach koło Grybowa

bern
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2022, o 17:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG OLED55C21
Instalacja antenowa: (Televes Ellipse mix + Televes UKF)-> zwrot. ams ZA-106AMs
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: bern »

Przepraszam, jakoś nie dotarło do mnie, że to VHF...
Oczywiście nie mam na maszcie anteny na to pasmo.
Nie ruszałem instalacji ant. od ponad 10 lat.
Wywalę więc z masztu niepotrzebną antenę UHF skierowaną na Baranówkę i spróbuję wstawić VHF i wycelować na Suchą Górę.
Trzeba będzie też wymienić zwrotnicę.
VAHANARA pisze: 29 października 2022, o 08:35 DAT pracuje w trybie pasywnym?
Tak DAT-75 działa pasywnie

EDIT:
Ale zaraz: mam jeszcze dookólną antenę VHF do odbierania UKF. Ale najwyraźniej nie odbiera skutecznie sygnałów z MUX-8. Pewnie się do tego nie nadaje...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

bern pisze: 29 października 2022, o 20:23 Trzeba będzie też wymienić zwrotnicę
Jeżeli masz Televes 4041, to nie musisz wymieniać, bo masz w niej wejście VHF.
bern pisze: 29 października 2022, o 20:23 spróbuję wstawić VHF i wycelować na Suchą Górę
Pamiętaj o montażu do odbioru polaryzacji pionowej. :!:
bern pisze: 29 października 2022, o 20:23 Ale zaraz: mam jeszcze dookólną antenę VHF do odbierania UKF
Dookólna antena UKF jest na pasmo FM, a nie na VHF. To inne częstotliwości.

bern
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2022, o 17:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG OLED55C21
Instalacja antenowa: (Televes Ellipse mix + Televes UKF)-> zwrot. ams ZA-106AMs
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: bern »

Cześć,
Czy antena combo Televes Ellipse Mix będzie odpowiednia do tego by odbierać MUX-8 VHF w polaryzacji pionowej a resztę muxów UHF w polar. poziomej? W niektórych antenach elementy odpowiedzialne za VHF można montować zamiennie poziom/pion. W przypadku Televes Ellipse Mix chyba tak nie jest i UHV i VHF muszą być w tej samej polaryzacji. Ale tu pewności nie mam, stąd pytanie.

armin12
Posty: 1
Rejestracja: 24 maja 2022, o 16:07
Miejscowość: Krosno
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: armin12 »

bern pisze: 29 października 2022, o 20:23 Przepraszam, jakoś nie dotarło do mnie, że to VHF...
Oczywiście nie mam na maszcie anteny na to pasmo.
Nie ruszałem instalacji ant. od ponad 10 lat.
Wywalę więc z masztu niepotrzebną antenę UHF skierowaną na Baranówkę i spróbuję wstawić VHF i wycelować na Suchą Górę.
Trzeba będzie też wymienić zwrotnicę.
VAHANARA pisze: 29 października 2022, o 08:35 DAT pracuje w trybie pasywnym?
Tak DAT-75 działa pasywnie

EDIT:
Ale zaraz: mam jeszcze dookólną antenę VHF do odbierania UKF. Ale najwyraźniej nie odbiera skutecznie sygnałów z MUX-8. Pewnie się do tego nie nadaje...
Tak jak pisano wcześniej VHF mimo, że nadaje z niższą mocą, to są to niższe częstotliwości, które niosą znacznie dalej niż te wysokie z UHFu.

Ja od siebie mogę polecić dipol na VHF: AX-80 montowany do istniejącej anteny kierunkowej UHF. Ma on wbudowaną zwrotnicę, montaż polega tylko na przykręceniu dipola do istniejącej anteny (dipol należy zamontować pionowo). Montowałem wiele takich w Krośnie i okolicach i zawsze sprawdzały się bardzo dobrze, a jego cena jest niska. Jednak jak to będzie wyglądało w Rzeszowie to nie wiem, gdyż Rzeszów ma dalej do Suchej Góry niż Krosno i być może faktycznie konieczne będzie zastosowanie dodatkowej anteny na VHF.

Swoją drogą to już dawno powinni się zając sygnałem DVB-T w Rzeszowie, Odpalić nadajniki wszystkich MUXów z Baranówki (a nie tylko MUX 3), albo nawet jakąś retransmisje Suchej Góry czy Giedlarowej z Baranówki, jak już nie chcą instalować sprzętu z prawdziwego zdarzenia. Wiadomo najlepiej gdyby postawili RTCN dla Rzeszowa na Magdalence/Malawie, ale to już grubsza sprawa. Rzeszów jest chyba jedynym miastem wojewódzkim w Polsce, które do RTCNu "z prawdziwego zdarzenia" (Baranówki takim nazwać nie można) ma tak daleko. Sygnał trzeba brać z Krosna/Suchej Góry lub Leżajska/Giedlarowej. Za czasów TV analogowej takich problemów w Rzeszowie aż nie było, gdyż wszystkie stacje nadawały z Baranówki.

W Krośnie Suchą Górę łapie nawet na kawałku druta. Moim zdaniem zamiast modernizować SG i podwyższać mogli zostawić tak jak było, gdyż w Krośnie sygnał przed modernizacją też był dobry, a dla Rzeszowa odpalić dodatkowy nadajnik wszystkich MUXów.

Zablokowany