DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kroczek12 »

Ktoś wie do kiedy przedłużono pozwolenie radiowe? Na stronie UKE dalej widnieje 31.10.2010. Dodatkowo dziwi mnie że nadajnik nie promieniuje z mocą 25kW bo na tyle pozwoliła UKE.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Martinez1989 »

kroczek12 pisze:Ktoś wie do kiedy przedłużono pozwolenie radiowe? Na stronie UKE dalej widnieje 31.10.2010. Dodatkowo dziwi mnie że nadajnik nie promieniuje z mocą 25kW bo na tyle pozwoliła UKE.

Też się pytam co i jak jest z tym Krosnem??

Pzdr;)

Awatar użytkownika
Ravaek
Posty: 50
Rejestracja: 5 lipca 2010, o 20:16
Odbiornik: Karta telewizyjna DVB-T
Instalacja antenowa: Antena siatkowa w oknie na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Ravaek »

Martinez1989 pisze:
kroczek12 pisze:Ktoś wie do kiedy przedłużono pozwolenie radiowe? Na stronie UKE dalej widnieje 31.10.2010. Dodatkowo dziwi mnie że nadajnik nie promieniuje z mocą 25kW bo na tyle pozwoliła UKE.

Też się pytam co i jak jest z tym Krosnem??

Pzdr;)

Panowie z Emitela już wspominali w tym wątku że, być może emisja testowa z Krosna potrwa do czasu oficjalnego uruchomienia MUX3.
Jarosław Bałuka pisze:Emisja MPEG-2 z Suchej Góry jest podtrzymana i niewykluczone, że potrwa w tym składzie do momentu uruchomienia w MPEG-4 co nastąpi nie później niż 27.04.2011r., a wszyscy mają nadzieję, że uda się wcześniej.

Robc
Posty: 22
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 14:31

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Robc »

Panowie z Emitela już wspominali w tym wątku że, być może emisja testowa z Krosna potrwa do czasu oficjalnego uruchomienia MUX3.
Jarosław Bałuka pisze:Emisja MPEG-2 z Suchej Góry jest podtrzymana i niewykluczone, że potrwa w tym składzie do momentu uruchomienia w MPEG-4 co nastąpi nie później niż 27.04.2011r., a wszyscy mają nadzieję, że uda się wcześniej.
Tylko termin 27.04.2011r dotyczy MUX3 nadawanego z Baranówki mocą 0,5kW a nie Suchej Góry. Więc pozostaje pytanie czu po tej dacie będzie można poogladać TVP w DVB na takim obszarze jak teraz.

Awatar użytkownika
Ravaek
Posty: 50
Rejestracja: 5 lipca 2010, o 20:16
Odbiornik: Karta telewizyjna DVB-T
Instalacja antenowa: Antena siatkowa w oknie na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Ravaek »

Robc pisze: Tylko termin 27.04.2011r dotyczy MUX3 nadawanego z Baranówki mocą 0,5kW a nie Suchej Góry. Więc pozostaje pytanie czu po tej dacie będzie można poogladać TVP w DVB na takim obszarze jak teraz.
W momencie gdy ruszy MUX3 z Baranówki o sile 0,5kW, to testy z SG napewno już przestaną być kontynuowane, a co za tym idzie obszar odbioru bardzo zmaleje.
Przy obecnym 18kW to marne 0,5 będzie dostępne jedynie dla bliskich okolic Rzeszowa, co widać na orientacyjnej mapce drugiego etapu wdrażania MUX3 na stronie emitela http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3
Na chwile obecną nie ma co spekulować, trzeba poczekać na bieg wydarzeń i puki co wyczekiwać MUX2 który już najpóźniej ma być za półtorej miesiąca.
A dla osób które w kwietniu nie będą mogli odbierać MUX3 przecież mogą się pocieszyć TVP1 i TVP2 z analogu ;)

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Martinez1989 »

A wiadomo z jaką dokładnie mocą będzie nadawany MUX-2 z Suchej Góry w Grudniu??
Zastanawiam się czy będę cokolwiek oglądał;p

Awatar użytkownika
Ravaek
Posty: 50
Rejestracja: 5 lipca 2010, o 20:16
Odbiornik: Karta telewizyjna DVB-T
Instalacja antenowa: Antena siatkowa w oknie na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Ravaek »

Martinez1989 pisze:A wiadomo z jaką dokładnie mocą będzie nadawany MUX-2 z Suchej Góry w Grudniu??
Zastanawiam się czy będę cokolwiek oglądał;p
Wszystko jest na stronie Emitela, trzeba tylko troszkę się wysilić i poszukać.
Według szczegółowego harmonogram uruchamiana MUX2 (http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-2) ,będzie to 10 kW przy charakterystyce dookólnej.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

Jakiś miesiąc temu wysłałem zapytanie do UKE dlaczego moc dla MUX2 będzie wynosić 10KW, na razie czekam na odpowiedź. Jak by ktoś chciał wesprzeć mnie w naciskaniu UKE to proszę wysyłać emaile na adres uke@uke.gov.pl

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Gravis »

Jestem z Łańcuta. Czy jest ktoś kto już odbiera DVB-T w naszym mieście?

Aktualnie odbieram na 120cm talerzu HB + A , Dreambox DM500s oraz SkyStar HD2 w PC i chciałbym spróbować tv naziemnej ;)

Jest szansa na odbiór DVB-T z Suchej Góry? Mieszkam w bloku na 3 piętrze.

Co mi potrzebne by odebrać DVB-T?

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kroczek12 »

Bez większych przeszków odbierzesz Suchą Górę. Dzisiaj będziesz w stanie odebrać z takiej anteny. Mówię dzisiaj bo nie wiem jaka może być sytuacja kiedy pojawi sie mux2 za półtorej miesiąca z mocą o połowe niższą. Jak bedą moce docelowe wszystkich muxów to taka antena w zupełności wystarczy, ale teraz kiedy jest okres wprowadzania emisji na okres przejściowy i te moce bedą przez jakiś czas słabiutkie do czasu wyłączenia analogu to do takiego odbioru będzie potrzebna mocniejsza antena np.

Do Emitela:
Czy stoi coś na przeszkodzie żeby właczyć EPG w muxie w MPEG2 z Suchej Góry? Czy wiadomo coś czy pozostanie ta emisja po uruchomieniu mux2 od nowego roku, a może ta emisja będzie przełączona na MPEG4 i będzie w duecie z mux2 :) ...

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bogdanzieba »

Ale już przecież w Nowej Dębie nie odbiorę DVB-T z Suchej Góry i z Baranówki. A ta moc 0,5 kW jest naprawdę śmieszna. Fajnie napisano artykuł że prędzej DVB-T ruszy w całości w Rumunii niż w Polsce. Żenada. Polecam lekturę


http://satkurier.pl/news/60952/naziemna ... trofa.html

Nie trzeba raportów analityków z KPMG, by wiedzieć, że NTC - naziemna telewizja cyfrowa w Polsce to jedna wielka porażka i katastrofa. Cóż z tego, że "odpalono" kilka nadajników DVB-T w rejonach, gdzie to ma ona mniejsze znaczenie. Nadal trwa efekt opóźniania cyfryzacji, mimo pozorów, że harmonogram jest realizowany wg planu. Aby dogonić Europę należałoby przyspieszyć realizację planów cyfryzacji naziemnej. Teraz, gdy Polacy kupują najwięcej cyfrowych tunerów i telewizorów, żniwo nadal zbierają cyfrowe platformy... satelitarne oraz kablówki, które zdążyły przejść na DVB-C.

Właśnie według opinii wyżej już wspomnianych ekspertów z KPMG, analogowe nadajniki telewizyjne będą działać w Polsce nawet w 2015 r. Mimo tego, że rząd planuje ich wyłączenie do 31 lipca 2013 r. Z raportu KPMG wynika, że jedynym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, który nie rozpocznie nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w 2011 r. będzie Rumunia. A dotychczasowe temp prac, wskazuje na to, że obok Rumunii to właśnie Polska będzie jedynym w tym regionie krajem, który po 2012 r. nadal będzie emitował sygnał analogowy.

Głównym powodem tak dużego spowolnienia, jest brak ustawy cyfryzacyjnej. Co prawda resort infrastruktury przygotował projekt, jednak ten został skrytykowany przez nadawców oraz organizacje branżowe, a co za tym idzie do tej pory nie został przekazany do parlamentu. Próbując nadrobić, ten jednak bardzo znaczący brak, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wraz z Urzędem Komunikacji Elektronicznej prowadzą negocjacje ze stacjami telewizyjnymi. W efekcie czego telewizje: TVP, Polsat, TVN, TV 4 oraz TV Puls rozpoczęły cyfrowe nadawanie z rocznym opóźnieniem. Ich kanały znajdują się obecnie w drugim i trzecim multipleksie. Wciąż ani widu, ani słuchu na temat pierwszego multipleksu. Wiadomo jedynie, że trzy spośród siedmiu kanałów (bo tyle ma się na nim znajdować) zarezerwowano do 31 lipca 2013 r. dla Telewizji Polskiej. Z kolei pozostałe cztery miałby dostać nowe stacje.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że tam gdzie dostępna jest już naziemna telewizja cyfrowa, większość widzów i tak nie ma pojęcia, że może z niej korzystać. Według jednego z analityków KPMG, Andrzeja Musiała (co z resztą jest oczywiste), brak odpowiedniej kampanii informacyjnej o NTC, może spowodować, że znaczna część osób może nie zdążyć na czas wyposażyć się w odpowiedni telewizor lub dekoder, umożliwiający odbiór cyfrowego sygnału. Natomiast z uwagi na brak ustawy cyfryzacyjnej wciąż pozostaje jedną wielką niewiadomą... czy państwo będzie dofinansowywało zakup dekoderów dla najuboższych gospodarstw domowych?

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Gravis »

@kroczek12
Dzięki za wskazówkę, ja jak kupuję to raz a dobrze - wezmę tą mocniejszą i będzie z głowy. Tylko co jeszcze polecicie mi - jaki tuner czy to co to? A może najlepiej to od razu zmienić ten stary TV? :P

_chris_

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: _chris_ »

Gravis pisze:ja jak kupuję to raz a dobrze - wezmę tą mocniejszą i będzie z głowy.
ja bym do miasta wziął któryś z Tri Digitów - parametry porównywalne do ATX, ale krótsza i łatwiejsza do użycia w trudnych warunkach panujących zwykle w mieście.
Gravis pisze:Tylko co jeszcze polecicie mi - jaki tuner czy to co to? A może najlepiej to od razu zmienić ten stary TV? :P
twój wybór - dekoder kupisz już od stu kilkudziesięciu zł - zaś TV (Full HD 1080i) z DVB-T to już dobrze powyżej 1000zł. Jeśli zaczynasz - możesz rozpocząć od prostego dekodera - potem wymienisz TV, a dekoder sprezentujesz komuś, albo będzie do TV do kuchni czy na działkę... :D

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Gravis »

Możecie doradzić więc konkretną antenę do 100zł oraz konkretny tuner do tego oczywiście z 1080p ?

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kroczek12 »

@Gravis
No ja doradzając Ci antene kierowałem sie aby to właśnie była antena tania czyli około 100zł a zarazem miała świetne parametry. Wg mnie ten ATX 91 spełnia obydwie kwestie. Tri Digit-ale to anteny również bardzo dobre ale wg mnie różnią sie tylko ceną - są droższe, a ze względów estetycznych - konstrukcją - mają 3 drabinki zamiast jednej dłuższej. Wg opini fachowców ATX-y (którą ja polecam) są bardziej kierunkowe dlatego sam korzystam z ATX (ale model 107 czyli nieco jeszcze dłuższa) bo mam aż 70km do Suchej Góry i sporo przeszkód po drodze i pięknie odbiera. Wg http://www.dvbtmap.eu wynika że masz idealną widoczność w kierunku SG, dlatego uważam że ATX 91 w Twoim przypadku to dobry wybów.
Kwestia dekodera dvb, ja mam dekoder w telewizorze, dlatego nie bedę sie dużo wypowiadał nt. dekoderów zewn. Jedno jest pewne, musi mieć mpeg4, hd ready, a przydałoby się żeby miał wejście na CI w razie gdyby się komuś zachciało emisji kodowanej. A jeżeli zależy Ci na czymś porządnym to jeszcze powiem, zastanów się nad dekoderem combo (dvb-t + sat), i wtedy z kartą TNK masz dodatkowo TVN HD za free, którego dłuuugo nie zobaczymy w dvb :). Tutaj polecam (ponieważ znam wiele pochlebych opini) Opticum HD X7, jeżeli cena przeraża to Opticum F16P ale wtedy będzie nam służył wyłacznie do dvb-t i to nie kodowanej.
Ostatnio zmieniony 21 listopada 2010, o 17:58 przez kroczek12, łącznie zmieniany 1 raz.

grigor
Posty: 10
Rejestracja: 21 listopada 2010, o 16:39
Instalacja antenowa: siatka z symetryzatorem pod dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: sg

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: grigor »

Witam. Obserwuje watek juz od dluzszego czasu i mam takie pytanie do Was - czy aby odebrac tv dvb-t z sg potrzeba miec widoczność optyczna? Obecnie mam analog polsat z sg troche zasniezony. Jak widac nie widze nadajnika z sg :(

teran wyglada tak:
http://www.wrzucaj.com/332218

Pakos
Posty: 74
Rejestracja: 29 grudnia 2009, o 20:31
Miejscowość: Debowiec
Odbiornik: Hitachi 4K
Instalacja antenowa: Siatka+ symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Pakos »

@grigor nie wiem gdzie mieszkasz ale Polsatu to na pewno nie odbierasz z Suchej Góry bo go stamtąd nie nadają prawdopodobnie odbierasz go z Krosna (budynek ZUS) który ma mały zasięg.Jeżeli chodzi ci o odbiór DVB-T to nie koniecznie musisz mieć widoczność optyczna tylko musisz założyć dobra antenę kierunkowa.

grigor
Posty: 10
Rejestracja: 21 listopada 2010, o 16:39
Instalacja antenowa: siatka z symetryzatorem pod dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: sg

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: grigor »

Ale jaja! Myślałem ze to idzie z sg - moze wlasnie dlatego ze wiezy nie widzialem. Popatrzyłem jak wyglada charakterystyka terenu z krosna z zusu i o dziwo wyglada to duzo gorzej niz z sg.
zamieszczam to ponizej:
http://www.wrzucaj.com/854013

Wyglada na to ze 1 i 2 mam z sg a polsat z zusu. No to 1 i 2 ciagnie duzo lepiej analogowo. Ale jak dostaje do mnie sygnal z krosna przez takie gory??? W sumie nieważne wazne zeby cyfrowo poszlo.

W zamieszczonym zdjeciu jest moja lokalizacja - punkt A.

I jeszcze jedno - chce kupic tv - bedzie miał max 32 cale - zdecydowalem ze nie oplaca sie full hd - w sepcyfikacjach pisze ze potencjalnie beda nadawac full hd - a jak bedzie ktos wie? Jestem w bledzie? doradzcie cos.

dzieki z gory

Pakos
Posty: 74
Rejestracja: 29 grudnia 2009, o 20:31
Miejscowość: Debowiec
Odbiornik: Hitachi 4K
Instalacja antenowa: Siatka+ symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Pakos »

Widzę ze do nadajnika masz bardzo blisko,nie masz się czym przejmować będziesz miał 100% siły sygnału :D

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

Polsat jeszcze z Góry Jawor śmiga.
Widoczności optycznej nie trzeba mieć - czego dowodem jest zachodnia część Jasła przysłonięta przez wzgórze klasztorne oraz tereny na zachód.

Zablokowany