DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

varicap

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: varicap »

Jarosław Bałuka pisze: Proces wyboru operatora pierwszego multipleksu trwa, po jego zakończeniu będzie znany wykonawca sieci. Proszę nie zadawać w kółko tych samych pytań gdyż udzielenie odpowiedzi obecnie nie jest możliwe i nie będzie aż do momentu rozstrzygnięcia postępowania i wyboru operatora.
To sytuacja przypomina raczej błędne koło.
KRRiT przygotowała dokument mający nazwę: "Ogłoszenie Przewodniczącego KRRiT o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programów telewizyjnych drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy (mupltipleks pierwszy)."
Jest to jedyny obowiazujący dokument z terminami i my tutaj wszyscy nazywamy go "harmonogramem".
Proszę zauważyć że to jest ogłoszenie O MOŻLIWOŚCI !
Przecież nikt urzędowo do niczego w żadnym terminie NIKOGO nie zobowiązuje.
Oczywiscie korzystnym dla podmiotu chcącego opóźnić proces cyfryzacji jest PRZYSTĄPIENIE DO NIEGO (złożenie wniosku) by móc go sabotować.
Tak naprawdę to jeszcze nie zmieniono (chyba) koncesji nadawcom. Gdy to zostanie zrobione to nadawcy zdaje się bedą musieli powołać jakieś ciało mające osobowość prawną KTÓRE JAKO JEDEN PODMIOT będzie negocjować z Emitelem.
Czyli statut, wpis do KRS itp.
A jak statut to władze, pełnomocnictwa itp.
No i tu można zacząć hamować. Ale nawet tu jeszcze nie jesteśmy.
Ba ! Przebąkuje się o nowej "strategii".
Nie chcę ciągnąć Pana Jarosława za język, ale ciekawi mnie z kim Emitel negocjuje.
Coś mi się wydaje że CZEKA na negocjacje a rozmowy jeśli są to nieformalne z poszczególnymi nadawcami.
"Harmonogram" niczego nie narzuca (terminów) jeśli koncesje nadawcom nie zostaną zmienione (na ich wniosek).
Ciekawe czy zawnioskowali ?
Póki tego nie uczynią lub póki KRRiT nie wyda nowych koncesji to terminy nie obowiązują.
Nikogo. Ani nadawców ani urzędników (co tych ostatnich zapewnie cieszy zupelnie po ludzku i prywatnie bo żaden urzędnik nie lubi terminów którym ON ma sprostać).
Wystarczy ociągać się z wydaniem zmienionych koncesji by.... harmonogram był nadal "ogloszeniem o możliwości".
vari

ps. W samym dokumencie jest pułapka zdolna polożyć (poprzez działanie sądowe) cały proces.
Mianowicie stanowi się, że poza nadawcami prywatnymi, w skład multiplsku wejdą TVP1, TVP2 i TVP3. Niestety nie ma programu "TVP3", któy mógłby ..... ba - MUSI wejść w skład multipleksu. Takie pomyłki zwane w jeżyku prawnym "oczywistymi omyłkami" nie zawsze jest latwo poprawić i zniwelowac ich skutek prawny.
Oj będzie się działo.

karol91

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: karol91 »

Jarosław Bałuka pisze:Obecnie Sucha Góra nie jest technicznie przystosowana do włączenia emisji MPEG-4.
Jak już wielokrotnie informowaliśmy, jesteśmy gotowi do rozpoczęcia (kosztownego) procesu inwestycyjnego, niezbędnego do włączenia S.G. w I, II lub III etapie cyfryzacji, jeśli tylko nasi Klienci wyrażą taką wolę.
Można więc powiedzieć, że szybkie uruchomienie testów DVB-T w MPEG-2 z Suchej Góry w 2004 roku nie wyszło Podkarpaciu na dobre. Z powodu zmiany systemu kodowania w Polsce, trzeba liczyć na "dobrą wolę" klientów I multipleksu, którzy zechcą zainwestować w kosztowny (!) proces wymiany urządzeń! Z pewnością w tym roku się to nie uda - "kryzys"!
Kafar pisze:Docelowa moc 100kW spowoduje że sygnał z wieży na Suchej Górze poleci hen hen. (...) W zależności od tego czy nadajnik nie będzie zasłonięty to od zachodu i północy weźmie na siebie dużą część powierzchni Chorągwicy. Nie mówiąc o północy czy wschodzie i południu - problem Bieszczad.
Sucha Góra nie rozwiązuje problemu braku sygnału w Bieszczadach. Dlatego w 2000 roku oddano do użytku nadajnik z Góry Jawor, położony nad Zalewem Solińskim. Można z niego odbierać analogowo TVP1, TVP2 i Polsat. W 2005 roku były plany, by wystartować na nim z testami DVB-T. Niestety nigdy się ich nie doczekaliśmy - wyjaśnienia, czemu nie, także. Obecnie nadajnik znajduje się w III etapie cyfryzacji Polski i docelowo ma nadawać z mocą 20kW i SFN z Suchą Górą. Do tego czasu w Bieszczadach jeszcze mnóstwo osób będzie korzystać z usług płatnych platform cyfrowych, bo sygnał z Suchej Góry nigdy tam nie docierał, a ten z Góry Jawor także z trudem. Wszyscy natomiast będą zasłaniać się przygranicznym położeniem nadajnika i problemami międzynarodowymi.
varicap pisze:W samym dokumencie jest pułapka zdolna polożyć (poprzez działanie sądowe) cały proces.
Mianowicie stanowi się, że poza nadawcami prywatnymi, w skład multiplsku wejdą TVP1, TVP2 i TVP3. Niestety nie ma programu "TVP3", któy mógłby ..... ba - MUSI wejść w skład multipleksu. Takie pomyłki zwane w jeżyku prawnym "oczywistymi omyłkami" nie zawsze jest latwo poprawić i zniwelowac ich skutek prawny.
Pisałem o tym wielokrotnie na różnych forach i do różnych osób. Na razie nikt nie reaguje. Żeby było śmieszniej, zapis o TVP3 powstał, gdy już od dobrych kilkunastu miesięcy nadawał kanał TVP INFO! Wątpię też, aby pomyłka była przypadkowa. To furtka na przyszłość, która pozwoli jeszcze o kilka miesięcy opóźnić cały proces. Cała ta cyfryzacja Polski to jeden wielki śmiech.

hasior

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: hasior »

Witam wszystkich
Ja tak czytam te wypowiedzi i jako mieszkaniec podkarpacia jestem pewien że załapiemy się dopiero do 3 etapu cyfryzacji bo nadal uważają podkarpacie za polskę B niestety.

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

Pisałem posta i Pan Bałuka w międzyczasie już odpisał.
Emitel wybrany do dalszych negocjacji z Nadawcami
Emitel, wiodący operator naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej w kraju, otrzymał od Nadawców TV (12.06.2009) wyłączność w negocjacjach w sprawie obsługi technicznej pierwszego multipleksu do 3 lipca 2009. Oferta Emitela dostała największą liczbę punktów.
Wyłączność na negocjacje z Nadawcami dotyczy nadawania sygnału, dosyłu sygnału, budowę i obsługę stacji czołowej oraz usługi dodatkowe (np. EPG – elektroniczny przewodnik po programach)
MUX startuje do 31 września tego roku. A operator jeszcze nie wyłoniony - na zakupy i wdrażanie trzeba troche czasu. A we wrześniu mają już wyłaniać operatora drugiego multipleksu. To POLSKA właśnie. Ja już porzuciłem wszelką nadzieje, zamiast zapobiegać kryzysowi i kupować nie tanie nowiutkie LCD z odpowiednim tunerem DVB-T, to coraz mniej TV będe oglądał - na zdrowie wyjdzie pewnie.

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

Sucha Góra nie rozwiązuje problemu braku sygnału w Bieszczadach. Dlatego w 2000 roku oddano do użytku nadajnik z Góry Jawor, położony nad Zalewem Solińskim. Można z niego odbierać analogowo TVP1, TVP2 i Polsat. W 2005 roku były plany, by wystartować na nim z testami DVB-T. Niestety nigdy się ich nie doczekaliśmy - wyjaśnienia, czemu nie, także. Obecnie nadajnik znajduje się w III etapie cyfryzacji Polski i docelowo ma nadawać z mocą 20kW i SFN z Suchą Górą. Do tego czasu w Bieszczadach jeszcze mnóstwo osób będzie korzystać z usług płatnych platform cyfrowych, bo sygnał z Suchej Góry nigdy tam nie docierał, a ten z Góry Jawor także z trudem. Wszyscy natomiast będą zasłaniać się przygranicznym położeniem nadajnika i problemami międzynarodowymi.
Bieszczady to trudny teren, ale tu masz 2 nadajniki w SFR, a teraz po analogu ile jeszcze obiektów retransmisyjnych jest i doświetlaczy i to nie wszędzie odbiera. Analog z Jawora do Jasła dociera i to do mojej lokalizacji - zasłanianie wschodniego kierunku przez klasztor.
TVP1 na 35 kanale i Polsat na 58.
Słowacy się nie zasłaniali przygranicznymi problemami i TV Slovakia 2 dociera, a od granicy dobre 60km w linii prostej.
Nie rozumiem tego kraju.
Pozdrawiam całe Podkarpacie.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kemi73 »

Panowie z Emitela a tak przypadkiem nie wykorzystujecie sygnału DVB-T z Suchej Góry do dosyłu dla stacji przekaźnikowych. Bo może tu istnieje problem o którym nie bardzo chcecie mówić.

varicap

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: varicap »

Kafar pisze: Nie rozumiem tego kraju.
Pozdrawiam całe Podkarpacie.
Pewiem człowiek na jednym z for napisal kiedyś o pewnym dyektorze departamentu za czasów PRL.
Był on odpowiedzialny za koordynację czstotliwości i kanałów na potrzeby radiofonii i telewizji z sąsiadami Poslki.
Po konferencji radiokomunikacyjnej w 1979 roku wiadomo było że i "blok wschodni" zacznie uruchamiać "górne" pasmo UKF-FM (to które obecnie używamy czyli 87,5-108 MHz).
Jego odpowiednik z Czechoslowacji przesłał mu listę proponowanych częstotliwosci do uzgodnienia, planowanych do uruchomienia na tereie Czechosłowacji w latach 80.
Wiecie co odpisał nasz "dyrektor departamentu" ?
"Polska Rzeczpospolita Ludowa nie jest zainteresowana rozwojem radiofonii na wspomnianym zakresie".
Wobec takiej postawy, czesi i Słowacy czuli się zwolnieni od obowiązku koordynaci z nami częstotliwosci CCIR a dbali jedynie o ochronę pracujących u nas przemienników na kanale 4 i 5 (tych na kanał 4 był jeden czy dwa w całym kraju więc głownie chodziło o kanal 5).
Gdy wiele lat póxniej Polska obudziła się z ręką w nocniku to nagle na południu kraju na "nowym" UKFie zaczęło brakowac miejsca. Z kolei Czesi i Slowacy często odpowiadali negatywnie na nasze koordynacje.
Oczywisćie nikt nie zabral nam "częstotliwosci genewskich" ale tu dolsza znoszczenia poczynili urzędnicy - przyznając często częstotliwosći genewskie dużej mocy (np 120 kW ERP) dla malych lokalnych stacji pracujących z mocami 1 kW.
A że to prywatne stacje to jak wiadmo w Polsce trudno coś komuś zabrać by się sądownie nie zapierał.
Zwłaszcza prywatny co poczuł grunt pod nogami i $ w kieszeni.
To dlatego na południu kraju na UKF mamy niezły pasztet (a Czesi i Słowacy porzadek i dobre pokrycie NIEZAKŁÓCONYMI częstotliwościami).
Ciekawe czy z TV jakiś inny "fachowiec" nie postąpil podobnie.
vari

marboro

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: marboro »

A to jest strzał w dziesiątkę i te DVB-T to sobie mogą testować już dla siebie,oby tylko TVP naprawdę uruchomiła swoją platformę cyfrową na satelicie to byłby strzał w 10 tak to dzięki temu pozyska większe zainteresowanie.I byłóby SUPER
Małe koszty ponieważ dużo osób posiada już zestawy i to dla nas byłoby najlepszym rozwiązaniem.
Trzymam kciuki oby tak się stało.

http://satkurier.pl/news/48190/darmowa- ... -2009.html

I jeszcze to:

http://www.rp.pl/artykul/334085.html

karol91

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: karol91 »

kemi73 pisze:Panowie z Emitela a tak przypadkiem nie wykorzystujecie sygnału DVB-T z Suchej Góry do dosyłu dla stacji przekaźnikowych. Bo może tu istnieje problem o którym nie bardzo chcecie mówić.
Cyfrowy sygnał TVP Rzeszów z Suchej Góry wykorzystywany jest na co najmniej 2. analogowych obiektach EmiTela (TSR Góra Parkowa, TSR Góra Makówka) oraz 1. konkurencyjnym (Góra Jawor - właściciel RS TV) podczas regionalnego okienka w TVP2. Do tego, z przekazu TVP Info/Rzeszów w DVB-T korzysta cała masa regionalnych kablówek - 24h/dobę. To właśnie dla nich wszystkich utrzymywana jest nielegalna emisja w MPEG-2! Jeśli Sucha Góra nie jest w stanie w najbliższym czasie przejść na MPEG-4, a nadawanie w MPEG-2 jest niezgodne z wydanym na ten cel pozwoleniem, dlaczego nie zakończono emisji DVB-T z Suchej Góry w ogóle, tak jak z nadajnika w Giedlarowej? Odpowiedź powyżej.

bartprokop

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bartprokop »

Czy co

bartprokop

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bartprokop »

Czy coś już się ruszyło w temacie MPEG2/4 z Suchej Góry? Mam dwa tunery MPEG-2 i nie wiem - wymieniać już czy czekać.

marboro

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: marboro »

Witaj bartprokop radziłbym Tobie narazie wstrzymać się z wymianami czego kolwiek związanego z DVB-T ponieważ nic nie jest jeszcze pewne w naszym regionie.

I zapewne jeszcze długo z tego co wypisują to nie ruszy tak szybko.Mówią też o dość dużych kosztach związanych ze zmianą MPG2 na MPG4.
Może wcześniej będzie platforma cyfrowa TVP z Astry dużo piszą na internecie o tym,te same programy co naziemne i też bez kodowania (TVP1 i 2,TVPinf,TVN,Polsat,TV4,Puls)zapowiadają że już nie długo tak,że wstrzymaj się - radzę.

Pozdrawiam

bartprokop

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bartprokop »

No wlasnie...

U mnie decyzja to na tej zasadzie, ze bym nie chcial, zeby zona we mnie rzucala pantoflami jak 1 pazdziernika zobaczy czarny ekran i dzwiek z M jak Milosc :)

Czekac, jak najbardziej, szczegolnie ze z uplywem czasu ceny MPEG4 ida w dol. Odpalenie przez satelite MUX1 niekodowanego (i bez karty - nawet jesli to darmowe) by oznaczalo rewitalizacje tych DVBS tunerow co gdzies sie po domu walaja.

Ah czego w tym pieknym kraju nic nie mozna zaplanowac....

marboro

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: marboro »

Witam bartprokop,

Nie masz czego się przejmować ponieważ Twoje MPG2 będzie dalej użyteczne ponieważ testy dalej będą w MPG2 a Tobie chodziło o wymiane urządzeń na MPG4 z tym to naprawdę radzę się jeszcze wstrzymać ponieważ ucichło temat włączenia Suchej Góry w 1 etapie a 2 etap Suchej Góry to rok 2010,a od września tunery też zaczną spadać tak,że nie będziesz miał czego żałować.

Pozdrawiam serdecznie i bądz cierpliwy,śledz tylko postęp choć nie wróżę zbyt dobrego.

marboro

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: marboro »

a to link jeżeli nagle chciałbyś zmienić na MPG4 jak wprowadzą i żeby nie wyrzucać tych dekoderów co już masz i jeśli tuner posiada wejście CI to bardzo przydatne.


http://www.rwt.pl/cms/dzial/id/36/Modul ... _cyfrowej/

aro_d

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: aro_d »

Witam

Kilka dni temu spotkałem na stacji Orlen w Rzeszowie pracownika firmy EMITEL i zapytałem go jak to jest z tym naszym multipleksem na podkarpaciu, Pan odpowiedział, że cała infrastruktura jest gotowa na włączenie sygnału MPEG-4 a jedyne czego brakuje to podpisu jakiegoś ważniaka ze stolicy. Według miłego Pana z Emitela powinniśmy się cieszyć sygnałem MPEG-4 we wrześniu 2009. Zasięg powinien być podobny do obecnego MPEG-2, muszą tylko zmniejszyć moc w stronę Słowacji.

Pozdrawiam miłego Pana z Toyoty Hilux :)

zapa62

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: zapa62 »

to lepiej niech nie zmniejszają mocy w kierunku Słowacji, już pewnie nie odbiore. W Szklarach i Mszanie (gm. Dukla, prawie przy granicy) na antenie 19-yagi mam poziom od 60 do 70% a jakość 100%. Zmniejszą moc to może być problem z odbiorem. Nie mam w ww miejscach bezpośredniej widoczności anten, odbiór z odbicia od gór i nie wiem czy będzie S/N 20dB nadal zachowany. Analagowa??? Tragedia. Jedynie ze Słowacji 3 programy "prawie jak DVB-T". Zresztą po co nam telewizja, ciszmy się krajobrazem i powietrzem. Tego nam na pewno zazdroszczą decydenci z Warszawy.
Pozdrawiam zakochanych w Beskidzie Niskim

varicap

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: varicap »

zapa62 pisze:to lepiej niech nie zmniejszają mocy w kierunku Słowacji, już pewnie nie odbiore. W Szklarach i Mszanie (gm. Dukla, prawie przy granicy) na antenie 19-yagi mam poziom od 60 do 70% a jakość 100%. Zmniejszą moc to może być problem z odbiorem. Nie mam w ww miejscach bezpośredniej widoczności anten, odbiór z odbicia od gór i nie wiem czy będzie S/N 20dB nadal zachowany. Analagowa??? Tragedia. Jedynie ze Słowacji 3 programy "prawie jak DVB-T". Zresztą po co nam telewizja, ciszmy się krajobrazem i powietrzem. Tego nam na pewno zazdroszczą decydenci z Warszawy.
Pozdrawiam zakochanych w Beskidzie Niskim
W Bieszczadach też jest wiele miejscowości pozbawionych wogóle odbioru naziemnej TV.
Są takie gdzie jest tylko słowacja STV1 na kanale 6 a są takie,gdzie nie ma nic. Żadnej naziemnej TV i żadnego sygnału telefonii komórkowej.
Ledwo, ledwo dociera radiofonia UKF-FM (w zasadzie są miejsca gdzie tylkona stacjonarnej Yagi to to w mono bo taka wielodrogowość że stereo się nie da słuchać nawet jak się dekoder pilotem załączy).
Fajne tereny. Jeździłem tam z odbiornikiem radiokomunikacyjnym i są miejsca gdzie nie ma nic naziemnego w paśmie powyżej 30 MHz.
Z polskich stacji to jedynie Program Pierwszy na falach długich.
I to wszystko co 40 milionowy kraj nadaje poza UKFem ze swego terytorium.
vari

kluczowa1

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kluczowa1 »

Wszyscy piszą o dvbt, ale nigdzie nie wyczytałem czy przeszkody terenowe uniemożliwiają jego odbiór.Mieszkam w Kołaczycach koło Jasła,do nadajnika na Suchej Górze w linii prostej jest ok 20 km,ale zasłania go wzniesienie około 100 metrowe,analog odbiera ale to jest odbicie sygnału,cyfrowy odbiór jest ale po pewnym momencie klatkuje obraz.Antenę ustawiałem i nic.Z nadajnika w Krakowie i Tarnowa analog dobry,cyfrowego sygnału brak,bo z tego co wiem to krakowski nadajnik skierowany jest na zachód.A jak ma się do tego moc sygnału do kilometrów,np 100kw to ile kilometrów aby odebrać sygnał.

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: manguscik »

Dobra antena kierunkowa i ma iść ewentualnie jak by szatkowało to wzmacniacz założyć.

Zablokowany