DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Daro1003

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Daro1003 »

Witam
Odległość to 42km natomiast sygnał na z symetryzatorem w środku anteny jest równy 0% ;/ w każdym przypadku i na tunerze i na TV Panasonic z wbudowanym tunerem. Próbowałem podpiąć wzmacniacz do anteny LNA 177 na końcu kabla zasilacz pomijając rozdzielacz i tez szatkowanie obrazem nawet na TV Panasonic. Jednym słowem dziwnie sie to wszystko zachowuje ;/

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Czy zaobserwowaliscie ostatnio że mux2 ma z S.G. mocniejszy sygnał :?:. U mnie zaraz po uruchomieniu k32, różnica w sile sygnału mux2 vs mux1 na tv Samsung wynosiła ok. 10 na korzyść mux2. Obecnie różnica to ok. 30, mux1 - siła 50 i czasem błędy, mux2 - siła 80 błędów 0. Sygnał mux2 jest tak duży że nawet częściowe wyciągnięcie wtyczki antenowej z tv powodujące duże śnieżenie TVP2 na k29 umożliwia odbiór mux2 (oczywiście wtedy siła sygnału jest dużo mniejsza) przy braku mux1. Albo mux1 ma taki kiepski sygnał, albo podkręcili moc mux2 ;).

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Gravis »

Nie potwierdzam. Fakt, sygnał jest mocniejszy niż MUX-1 ale stale taki sam jak od poczatku zmiany kanalu i podniesienia mocy na 25KW. Czasem w zaleznosci od warunków atmosferycznych bywało lepiej, ale tak jak patrze teraz to jakosc i moc jest taka sama jak w 1 dniu po zmianie na k32...

MUX-1 SG Jakość 100 / Moc 46
MUX-2 SG Jakość 100 / Moc 62

MUX-3 Baranówka Jakość 100 / Moc 66

Bravia 40'' + ATZ 8 + Symetyzator

Gregory

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Gregory »

Ja nic takiego nie obserwuje, sygnał równomierny, stabilny, (siła/jakość równa stabilna)
siła/jakość
MUX1 K32 67/100
MUX2 K42 58/100
u siostry podobnie(2km odemnie) tylko ze:
90/100 i już przesterowanie wzm. momentami(LNA 177,, ale nie zmieniam bo przyjdzie wiosna i żeby za słabo się nie okazało)
82/100

Moim zdaniem u każdego jest indywidualne podejście do instalacji i w zależności od położenie względem SG, lokalnego ukształtowania terenu, warunków atmosferycznych każdy może mieć w danym czasie zróżnicowane sygnały.

Pamiętasz pewnie jak było MUX na Kanale 62, wtedy było troszkę osób co u jednych mux1 mocniejszy, u innych mux2, za kilka dni cisza, za kilka znów na odwrót. Wtedy gdy u nich były zmiany, to ja z reguły miałem sygnał stały stabilny.
Podobnie u mojej siostry i u mnie: lokalizacja, profil, instalacja bardzo podobna a sygnały prawie przepaść.

Oj chyba troszkę odjechałem, ale lepiej czytać to, niż To coś :evil: :evil: :evil: Oneto podobnegohttp://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=600 od strony 31 a nawet 25, pomijając kilka sensownych technicznych i na temat postów.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

No to dziwne czemu u mnie są aż takie różnice. Być może mój ATX91 bardziej lubi k32 :D.
Być może znaczenie ma też to że mam zasłonięty kierunek na S.G. i sygnał może bardziej zależeć od pogody, śniegu, itp. No ale teraz mamy odwilż i raczej powinno być gorzej a nie lepiej :o.
Można by jeszcze rozpatrywać wpływ sygnału z Soliny (też k32) ale u mnie tego sygnału nigdy nie było. Dziwne.
O ile mux2 idzie u mnie jak burza, to na mux1 przy takiej pogodzie zdażają się przycięcia. Przydałoby się więcej mocy dla mux1 z S.G., ewentualnie wykorzystanie k37 który był przewidziany dla Giedlarowej pod mux1, bo emisji z obiektu Info tv fm pewnie nie będzie :(.
Jeśli taka sytuacja ze słabym mux1 z S.G. ma być też w momencie wyłączenia analogu to kiepsko to widze.
Ale o tym już pisałem - powtarzam się :).

asier
Posty: 86
Rejestracja: 10 marca 2011, o 21:11
Odbiornik: WIWA HD-85
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: asier »

MUX-2 na kanale 32 u mnie działa super. Niestety z MUX-1 od zawsze mam problem. Mam antenę ATZ-8 na balkonie. Profil terenu pokazuje, że sygnał ślizga się po górce przede mną (zachodnia część Rzeszowa). W czasie mrozów odbiór był bardzo dobry, niestety w czasie roztopów znika. Najgorzej jest na wiosnę i na jesieni. Zastanawiające jest to, że antena ustawiona na polaryzację pionową lepiej odbiera kanał 42. Być może to wpływ jakichś zakłóceń. Na kanale 43 mam bardzo zaśnieżoną analogową Giedlarową. Od tyłu na kierunku anteny mam dość daleki nadajnik Lublin-Ryki (42k, 200kW), ale trudno na analogu stwierdzić czy on faktycznie dociera i zakłóca. W antenie jest symetryzator, a na kablu wzmacniacz przelotowy (jakieś 20dB, bez niego przy gorszej pogodzie odbiór jest za słaby). Przydała by się ciut większa moc MUX-1 z Suchej Góry..

Gregory

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Gregory »

Gregory pisze:Ja nic takiego nie obserwuje, sygnał równomierny, stabilny, (siła/jakość równa stabilna)
siła/jakość
MUX2 K32 67/100
MUX1 K42 58/100
To nachwaliłem :o
MUX2 czyli Kanał 32 Stabilny jak wcześniej i ani drgnie, ale MUX1 Obraz jest/niema z przewagą na jest tzn. siła stoi 58, ani drgnie jakość od 0 do 50-80

Edit: w moich wcześniejszych postach sugerujcie się kanałami, a nie nazwami własnymi MUX-ów bo pomyliło mi się :roll:

woofer

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: woofer »

witam was mam pytanie jaki sprzęt mam wybrać do odbioru z suchej góry mieszkanie w rzeszowie na blokach ostatnie 4 piętro i nic nie przysłania tak na wprost ok 35 km od nadajnika mam antene siatkową i nie wiem jaki wzmacniacz czy może cos innego do tej anteny proszę o pomoc patrzyłem na mapie z zasięgiem i jestem w zielonym polu

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Spróbuj z tym co masz. Na Baranówce na wyższych piętrach odbiór z Suchej Góry jest możliwy, o ile się nie mylę, bez wzmacniacza, czyli z symetryzatorem i bez zasilacza.
Jak sygnał będzie za słaby to najlepszym rozwiązaniem jest lepsza antena, choć nie zawsze można zamontować coś większego. Wtedy można poeksperymentować ze wzmacniaczem, tyle że niezbyt mocnym (max. 15-20dB), bo w mieście jest duży tłok w eterze ;).

matti2011

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: matti2011 »

Witam

I wiadomo coś już czy będzie zwiększona moc sygnału z SG?

zavvada

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: zavvada »

woofer pisze:witam was mam pytanie jaki sprzęt mam wybrać do odbioru z suchej góry mieszkanie w rzeszowie na blokach ostatnie 4 piętro i nic nie przysłania tak na wprost ok 35 km od nadajnika mam antene siatkową i nie wiem jaki wzmacniacz czy może cos innego do tej anteny proszę o pomoc patrzyłem na mapie z zasięgiem i jestem w zielonym polu
ja mieszkam na 1 piętrze (południowy Rzeszów), całe południe przesłania mi blok 4 piętrowy oddalony od mojego jakieś 80 metrów. próbowałem z samym symetryzatorem, ale zacinało, sygnał był trochę za słaby. zastosowałem więc wzmacniacz lna-101 z zasilaczem regulowanym i na mojej antence dipol 16/21-69 mux II i III dziala swietnie. z 4 pietra jesli nic ci nie przyslania poludnia powinienes bez problemu miec sygnal na symetryzatorze, jesli bedzie slabo na siatce to pewnie jakas antenka kierunkowa by sie przydala.

woofer

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: woofer »

a jak to jest z symetratorem to sie daje do anteny i prosto kablem do telewizora czy po drodze jeszcze sie cos daje?
i czy symetryzator daje sie z zasilaczem czy bez?

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Nic więcej się nie daje symetryzator zmienia tylko impedancje anteny 300 om na 75 om. Zakładasz go tylko do anteny a potem prosto do telewizora.

woofer

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: woofer »

aha to dzięki i to rozumiem bez zasilacza? a co jest lepsze symetryzator czy wzmacniacz?

zavvada

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: zavvada »

to zależy od tego gdzie kto mieszka. z Twojego opisu wynika, że masz dobry widok na SG, więc symetryzator powinien wystarczyć, a jeśli nie to zastosować wzmacniacz, ale w miarę słaby, bo w mieście, mocny ściągnie ci wszystko i może być wielka kupa z odbioru. przykładowo ja na lna-101 nie narzekam, ale próbowałem mocniejszy to na każdym kanale co chwilę przycinało obraz. dookoła mam przekaźniki gsm, a to spory problem.

Xongiver

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Xongiver »

Czy jest jakaś możliwość poprawienia odbioru w godzinach popołudniowych jeżeli z rana odbiór dwóch mux'ów z SG jest bardzo dobry? Siła sygnału to odpowiednio 60% dla mux1 oraz 75% dla mux2 i przy takiej sile działają bez żadnych zacinek. W godzinach popołudniowych zasięg mux1 spada do ok 50% przez co dość często występuje pixeloza, czasami nawet jest tak, że nie da się w ogóle oglądać. Natomiast coś stało się z mux2, jego siła również spadała ale była ciągle dość wysoka i dało się oglądać bez problemów, od jakiegoś czasu jego siła spada do 40% i niemożliwe jest jego oglądanie. Zaznaczam, że nie robiłem żadnych zmian przy instalacji antenowej. To pogorszenie mux2 nastąpiło samo od siebie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jak bardzo daleko mieszkasz od Suchej Góry? Rozumiem, że zastosowanie anteny o b. wysokim zysku i wzmacniacza o b. wysokim zysku są uzasadnione...
Antena jest silnie kierunkowa i ma 2.2m długości, czy aby ostatnio wiejące silne wiatry nie zmieniły jej kierunku?

Xongiver

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Xongiver »

Gdyby antena się przekręciła to pogorszenie występowałoby i każdej porze dnia, a to co jest u mnie występuje systematycznie w trakcie dnia. Z rana mam bardzo dobry odbiór, późnym wieczorem też zaczyna się poprawiać odbiór. Zastanawia mnie tylko pogorszenie odbioru mux2 w ciągu dnia. Przez ponad tydzień od zmiany kanału na 32 mogłem ten mux odbierać beż żadnych problemów bez względu na porę dnia.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nadal nie podałeś lokalizacji...

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: maniek357 »

To, że rano i wieczorem jest lepszy sygnał to normalne. W tych porach dnia są lepsze warunki propagacji (sygnał lepiej się rozchodzi w powietrzu).

Zablokowany