DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Awatar użytkownika
cherubin
Posty: 73
Rejestracja: 13 listopada 2020, o 12:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG UM7450PLA
Instalacja antenowa: UHF: MAGURA ATZ-19 pasywna
VHF: DIPOL-1/5-12 pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów Baranówka/Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: cherubin »

Ja odbieram w Rzeszowie na k.35 z anteną skierowaną na Suchą Górę.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

A z jaką mocą idzie ten mux TVP DVB-T2 ? Dalej 40kW??? Bo jak tak to lipa.
Wczoraj na tym kanale był mux 4 i działał program Wydarzenia przy mocy 100kW. Dziś po zmianie nie ma sygnału muxa TVP DVB-T2

Mr Robee
Posty: 22
Rejestracja: 28 marca 2015, o 17:14
Miejscowość: Przedmieście Dubieckie
Odbiornik: TV: LG 65UP7800,LG 55SK8100, LG 32LF592U
R: Yamaha RN-803D
Instalacja antenowa: Antena Opticum AX1000+ combo lte (na 2 tv)
Antena siatkowa + wzmacniacz LNA-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno, RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Mr Robee »

Moc jest chyba 100kw bo wcześniej nie dało się tego muxu odbierać bez wzmacniacza u mnie, a dzisiaj odbiera bez żadnego wzmacniacza i to na 2 tv, wątpię żeby zmiana kanału z 24 na 35 zrobiła aż tak dużą różnicę, a siła i jakość sygnału jest taka sama jak mux2

Pakos
Posty: 74
Rejestracja: 29 grudnia 2009, o 20:31
Miejscowość: Debowiec
Odbiornik: Hitachi 4K
Instalacja antenowa: Siatka+ symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Pakos »

Według strony ukwtv.de moc MUX TVP wynosi 40kw na kanale 35.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

W Krośnie nie ma żadnych problemów z odbiorem kanałów w DVB-T2.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Mr Robee pisze: 23 maja 2022, o 12:41 Moc jest chyba 100kw bo wcześniej nie dało się tego muxu odbierać bez wzmacniacza u mnie, a dzisiaj odbiera bez żadnego wzmacniacza i to na 2 tv, wątpię żeby zmiana kanału z 24 na 35 zrobiła aż tak dużą różnicę, a siła i jakość sygnału jest taka sama jak mux2
100kW raczej nie ma na kanale 35 na dziś (wczoraj było 100kW w muxie 4)
Nie każdy ma przy zmniejszonej mocy odbiór przez wzniesienia góry. Jak będą muxy po 100kW to nie będzie problemów z odbiorem.
Sam Emitel w wykazie k35 40kW https://emitel.pl/strefa-klienta/odbior ... sji/#T2tvp

bern
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2022, o 17:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG OLED55C21
Instalacja antenowa: (Televes Ellipse mix + Televes UKF)-> zwrot. ams ZA-106AMs
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: bern »

Po dzisiejszej zmianie standardu na DVB-T2 23.05.2022 nie da się u mnie (os Kmity Rzeszów) oglądać kanałów z Mux-1. Straszliwie tnie. Wskaźnik BER w moim tunerze szaleje dla tych kanałów. Pozostałe MUXy2, 3, 4 działają normalnie/poprawnie. Czy będą jakieś zmiany w jakości/mocy nadawania MUX-1 z Suchej Góry?

ArcziKangus
Posty: 24
Rejestracja: 22 maja 2013, o 17:39
Miejscowość: Planta/Iwaniska
Odbiornik: Philips PFS6855/32
Instalacja antenowa: siatka + LNA 188
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż / Sucha Góra / Giedlarowa

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: ArcziKangus »

Rzeczywiście z MUX1 na k.43 z Suchej Góry jest problem , zważywszy że jest bardzo rozległy SFN choć też może dlatego że mamy po sąsiedzku MUX4 k.42 i MUX2 k.44 ze Świętego Krzyża :!: , choć nie sądzę że to ma jakiś wpływ .
Niestety zmiana kanału testowego TVP (z k.24 na k.35) wpłynęła niekorzystnie na odbiór , jest to jedyny MUX , którego nie mogę odbierać , wcześniej odbierałem bez żadnego problemu cały czas , mimo że mam 115 km w linii prostej do nadajnika ale to 40 kW i niżej powieszone anteny o 10 metrów niż reszta MUX-ów .

Awatar użytkownika
cherubin
Posty: 73
Rejestracja: 13 listopada 2020, o 12:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG UM7450PLA
Instalacja antenowa: UHF: MAGURA ATZ-19 pasywna
VHF: DIPOL-1/5-12 pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów Baranówka/Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: cherubin »

bern pisze: 23 maja 2022, o 19:07 Po dzisiejszej zmianie standardu na DVB-T2 23.05.2022 nie da się u mnie (os Kmity Rzeszów) oglądać kanałów z Mux-1. Straszliwie tnie. Wskaźnik BER w moim tunerze szaleje dla tych kanałów. Pozostałe MUXy2, 3, 4 działają normalnie/poprawnie. Czy będą jakieś zmiany w jakości/mocy nadawania MUX-1 z Suchej Góry?
Tutaj dla MUX-1 przyczyną zapewne jest SFN a Suchej Góry i Giedlarowej poziom sygnałów w tym miejscu jest podobny i odbiornik głupieje. Druga możliwość jeśli korzystasz z instalacji zbiorczej masz wytłumiony k.43 w instalacji.

@ArcziKangus
Wow, niezły wyczyn odebrać 40kW 115km od nadajnika.

bern
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2022, o 17:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG OLED55C21
Instalacja antenowa: (Televes Ellipse mix + Televes UKF)-> zwrot. ams ZA-106AMs
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: bern »

cherubin pisze: 23 maja 2022, o 22:29 Tutaj dla MUX-1 przyczyną zapewne jest SFN a Suchej Góry i Giedlarowej poziom sygnałów w tym miejscu jest podobny i odbiornik głupieje. Druga możliwość jeśli korzystasz z instalacji zbiorczej masz wytłumiony k.43 w instalacji.
Dzięki
Mam kierunkową antnę Televes DAT75 wycelowaną na Suchą Górę. Odległość od nadajnika to jakieś 33km. Sprawdzę jaką mam zwrotnicę antenową i czy mam wytłumiony kanał 43.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: eter »

Koledze chodziło o wytłumienie kanału 43 w instalacjach zbiorczych (domy wielorodzinne) a nie w instalacji indywidualnej jaką masz ty.
Poza tym odbiór SFN jest bardziej wymagający i niektóre odbiorniki sobie z nim nie radzą w pewnych lokacjach - co objawia się chwilowymi przytkaniami odbioru.

HubertGT
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2022, o 23:28
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG 43UP81003LR
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra/Rzeszów

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: HubertGT »

U mnie po zmianie standardu MUX1 zniknął całkowicie - osiedle architektów Rzeszów. Przed zmianą wszystkie kanały odbierały bez problemu. Strojenie ręczne wykazuje 0% sygnału...
W przypadku budynku wielorodzinnego jest coś co można zrobić?

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: MaxEvans »

Udać się do administratora budynku. Jeśli masz antenę zbiorczą możesz mieć wytłumiony kanał 43.

bern
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2022, o 17:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG OLED55C21
Instalacja antenowa: (Televes Ellipse mix + Televes UKF)-> zwrot. ams ZA-106AMs
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: bern »

eter pisze: 23 maja 2022, o 23:35 Koledze chodziło o wytłumienie kanału 43 w instalacjach zbiorczych (domy wielorodzinne) a nie w instalacji indywidualnej jaką masz ty.
Poza tym odbiór SFN jest bardziej wymagający i niektóre odbiorniki sobie z nim nie radzą w pewnych lokacjach - co objawia się chwilowymi przytkaniami odbioru.
Tłumienie kanału 43 byłoby możliwe u mnie bo rozważałem paręnaście lat temu (jak robiłem instalację do DVBt) zwrotnicę na konkretne kanały. Ale odświeżyłem i sprawdziłem teraz i ostatecznie zastosowałem standardową zwrotnicę
Televes VHF-UHF-UHF 4041 + switch AXING SPU 52-00
Czyli moja instalacja to antena Televes DAT75 + zwrotnica Televes 4041+ switch AXING SPU 52-00 + tuner Kruger&Matz KM0550B
Co może być tu najsłabszym ogniwem co uniemożliwia mi odbiór MUX-1? Wcześniej (przed 23.05) nie miałem żadnych problemow z odbiorem...

neoox
Posty: 39
Rejestracja: 13 stycznia 2012, o 14:09
Odbiornik: Cabletech URZ0083
Instalacja antenowa: siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż, Sucha Góra, Baranówka

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: neoox »

HubertGT pisze:U mnie po zmianie standardu MUX1 zniknął całkowicie - osiedle architektów Rzeszów. Przed zmianą wszystkie kanały odbierały bez problemu. Strojenie ręczne wykazuje 0% sygnału...
W przypadku budynku wielorodzinnego jest coś co można zrobić?
Zmiana parametrów instalacji w blokach Developresu odbędzie się w środę i czwartek. Trzeba zaczekać. Kanał 43 jest wytłumiony - stąd brak odbioru.

HubertGT
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2022, o 23:28
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG 43UP81003LR
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra/Rzeszów

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: HubertGT »

Dobrze wiedzieć, dzięki za info :)

USER12
Posty: 9
Rejestracja: 1 września 2021, o 23:30
Miejscowość: Krosno
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: USER12 »

bern pisze: 23 maja 2022, o 19:07 Po dzisiejszej zmianie standardu na DVB-T2 23.05.2022 nie da się u mnie (os Kmity Rzeszów) oglądać kanałów z Mux-1. Straszliwie tnie. Wskaźnik BER w moim tunerze szaleje dla tych kanałów. Pozostałe MUXy2, 3, 4 działają normalnie/poprawnie. Czy będą jakieś zmiany w jakości/mocy nadawania MUX-1 z Suchej Góry?
ArcziKangus pisze: 23 maja 2022, o 20:20 Rzeczywiście z MUX1 na k.43 z Suchej Góry jest problem , zważywszy że jest bardzo rozległy SFN choć też może dlatego że mamy po sąsiedzku MUX4 k.42 i MUX2 k.44 ze Świętego Krzyża :!: , choć nie sądzę że to ma jakiś wpływ .
Niestety zmiana kanału testowego TVP (z k.24 na k.35) wpłynęła niekorzystnie na odbiór , jest to jedyny MUX , którego nie mogę odbierać , wcześniej odbierałem bez żadnego problemu cały czas , mimo że mam 115 km w linii prostej do nadajnika ale to 40 kW i niżej powieszone anteny o 10 metrów niż reszta MUX-ów .

Nie tylko w Rzeszowie, ale również pod Krosnem mam problemy z odbiorem MUX 1 k.43 i MUX TEST TVP - k.35. z Suchej Góry. MUX TEST TVP jeszcze zrozumiałe bo ma słabszą moc, ale MUX 1? Odległość do nadajnika w linii prostej ode mnie to 14km. Do niedzieli wszystko działało ok, siła i jakość wszystkich MUXów prawie 100%. W poniedziałek MUXy 2, 3, 4 i 8 również prawie 100%. MUX TEST TVP ok. 60%, a MUX 1 - 15% i taka pikseloza na wszystkich telewizorach, że się nie dało tego oglądać. Musiałem lekko ruszyć antenę UHF na dachu, żeby dało się przyzwoicie oglądać, ale siła dalej słabsza niż inne MUXy - 50% gdy pozostałe po 95-100% (i MUX TEST TVP 60-65%). Instalację mam tak zrobioną, że na dachu są 3 anteny FM, VHF i UHF. później jest zwrotnicai rozdzielacz na 5 gniazd i podpięte 3 telewizory (1 z wbudowanym tunerem do 2 pozostałych kupiłem zewnętrzne (WIWY i FERGUSONA), radio (amplituner) i 1 gniazdo wolne. Próbowałem do jednego z dekoderów (Fergusona) podpiąć bezpośrednio wewnątrz starą antenę siatkową i MUXY 2,3,4 i 8 odbierają przyzwoicie nawet jak antena leży byle gdzie, a MUX 1 i TEST TVP ciężko złapać. Z tych anten na dachu przed zmianą łapałem też szczątki Leżajska/Giedlarowej - k. 26 - MUX 3, k.31 - MUX 2 - ok. 10% i MUX 1 - k.43 ok. 15-20%. Po zmianach nadal odbieram szczątki na k.26 i na kanale 41 szczątki MUX 2 (ok. 10%, nie wiem z jakiego nadajnika, ale być może to też Giedlarowa), Łapie jeszcze bardzo słaby MUX 3 (z TVP Kraków) na kanale 34 (ok. 5%). Także anteny raczej ok. Być może i tu zakłócenia są od Soliny/g. Jawor, która nadaje z Suchą Górą w SFN (podczas konserwacji Suchej Góry wystarczy lekko przestawić antenę w stronę Soliny i mam wszystkie MUXY ok 50% siły) jednak tak nadawano też przed zamianą. Teraz też Leżajsk nadaje właśnie w SFN z SG (chyba) no ale Leżajsk jest dosyć daleko Krosna. No albo Gorlice bo teraz też nadają w SFN na 43.

Geoeye
Posty: 53
Rejestracja: 5 września 2014, o 08:59
Miejscowość: Jasło
Odbiornik: Ferguson Ariva t650i
LG 42LM660s
Instalacja antenowa: Antena siatkowa+symetyzator
Komin Kamienica
Nadajnik - obiekt nadawczy: KROSNO - SUCHA GÓRA

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Geoeye »

Ja w rzeszowie na antenie combo ok 17m nad ziemią łapie wszystko dobrze i bezprobkemowo. Anten podpieta do ferguson ariva t25. W jaśle u siebie w domu w centrum ĺapie bezproblemowo na ferguson t760i mam 90/90. Jutro podejde na działke tam mam tv manta z dvbt2 i sprawdze jak w tamtej okolicy.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

USER12 pisze: 24 maja 2022, o 18:50 Być może i tu zakłócenia są od Soliny/g. Jawor, która nadaje z Suchą Górą w SFN (podczas konserwacji Suchej Góry wystarczy lekko przestawić antenę w stronę Soliny i mam wszystkie MUXY ok 50% siły) jednak tak nadawano też przed zamianą. Teraz też Leżajsk nadaje właśnie w SFN z SG (chyba) no ale Leżajsk jest dosyć daleko Krosna. No albo Gorlice bo teraz też nadają w SFN na 43.
Mux-1 na k.43 to bardzo rozległy SFN - od Częstochowy, Katowic i Skrzycznego, poprzez Kraków, Rabkę, Zakopane, Tarnów, Gorlice, Suchą Górę, Leżajsk, po Przemyśl i Solinę. Jeżeli docierają do ciebie sygnały odbite, to sam widzisz z ilu kierunków może dolatywać mux-1.
Mux-TVP poszedł z kanału 24 na 35, to też pogorszyła się propagacja i zwiększyło tłumienie na instalacji.

teleMAN
Posty: 50
Rejestracja: 26 grudnia 2010, o 20:29
Miejscowość: Lutcza / Rzeszów
Odbiornik: Funai-Toschiba-Samsung- Skymaster-Philips-Thomson
Instalacja antenowa: Ant19/21-69SA IV-V
ant4/5-12SA I-III
antFM-1RUZ PMBzwrot2xUHF/VHF/FM
ant sat
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: teleMAN »

Wczoraj tj 24.o5 będąc w kilku domach w Lutczy sprawdzałem z ciekawości jak /śmigają/ te nowe parametry nadawania w
odbiornikach telewizyjnych . Wcześniej przed zmianą pięknie wszystko szło wszystkie dostępne Muxy i test też oraz na K-35
Wydarzenia 24. Niestety po tej całej "zabawie" z nowymi parametrami już nie jest tak różowo ,Mux-1 "głupieje" stopklatki a czasem
i zanik sygnału. Kanał 35 " zapisuje" kodowane ale nie wyświetla już Wydarzeń 24. Dodam że do Suchej Góry w linii prostej jest
około 8-10 km w jednym domu antena Minilog 6-69H/V ,w innym najprostsza siatkowa i efekty takie same .Wcześniej nawet na
samym gołym kawałku kabla ok 2 metry wszystko "hulało" ,wg mnie pewno coś jeszcze będzie chyba musiało być tam
podkręcone jeszcze by sytuacja się u wielu poprawiła czytając posty na tym forum. Kanał testowy 24 prawdopodobnie został
wyłączony bo nie widać z tej częstotliwości sygnału. :shock:

Zablokowany