Antena logarytmiczna

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: DanielK »

XmuX pisze: 5 listopada 2022, o 21:22 Zostało to zmierzone tysiące razy w najróżniejszych miejscach, a ty ciągle powtarzasz bzdury o krokodylach!
Nie ma nic lepszego i bardziej uniwersalnego niż odpowiednio zoptymalizowana Yagi.
I tak i nie. Jeśli nie masz SFN, to OK. Ale gdy masz silne sygnały z różnych nadajników w SFN, sprawa wygląda inaczej.
Antena typu Yagi w wielu lokalizacjach gdzie mierzyłem, sprawia, że sygnał z pobliskiego nadajnika MUX-3 daje więcej zakłóceń, czyli spada MER; dając w to miejsce dobrą antenę np. taką, to sygnał z boku jest praktycznie wyeliminowany, stąd dla mnie nadal krokodylek lepszy. A że jest antena i antena to osobna kwestia...
XmuX pisze: 5 listopada 2022, o 21:22 Logarytm nadaje się tam, gdzie potrzebujemy działającego "komba", jeśli sygnały VHF i UHF idą z tego samego kierunku.
To jest prawda, ale jak masz SFNy (a ja mam na 3 muxach w paśmie UHF), to już nie do końca.
Poza tym MUX-8 w polaryzacji poziomej, to też BARDZO duże ułatwienie.
Proponuję jeszcze zmierzyć kanał 27, który w Poznaniu jest doświetlony. "Krokodylek", który jest na filmie jest combo, no i do profesjonalnych moim zdaniem nie należy (profesjonalny = NIE combo)... i na kanale 42, który jest na filmie, to nie masz SFN!
W Poznaniu nie ma większych problemów z SFN poza MUX-3 i MUX-8, a reszta to "pikuś" bo nie w SFN.

Podsumowując. Anteny logarytmiczne to są moim zdaniem najlepsze anteny typu combo.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: Dobrycel »

Ja mam antene Yagi i SFN. Działa to u mnie dobrze.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: VAHANARA »

Dobrycel pisze: 6 listopada 2022, o 20:00 Ja mam antene Yagi i SFN. Działa to u mnie dobrze.
W każdym miejscu i z każdą anteną będzie inaczej.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: bogdanzieba »

VAHANARA pisze: 5 listopada 2022, o 14:28
bogdanzieba pisze: 4 listopada 2022, o 22:43 czy antena logarytmiczna DVB-T UNI LINE LOG 548UC EMME ESSE poradzi sobie z odbiorem multiplexu testowego TVP2 (DVB-T2) z odległości około 60 km, przy mocy nadajnika 25 kW ?
Nie podałeś nadajnika i lokalizacji, ale zakładając, że to Święty Krzyż, to 60km to granica teoretycznego zasięgu dla anteny 12dBi i na wysokości 10 metrów. Więc dla tego pasywnego logarytmu (zyski do 11dBi) to może być odbiór albo nie, zależnie od lokalnych warunków odbiorczych.

Dodatkowo, ZAWSZE wypada podać lokalizację instalacji odbiorczej, choćby z tego powodu, że charakterystyki nadajnika wcale nie muszą być idealnie kołowe - nawet w teorii map odbioru dla KRZYŻA te 60km to raz jest granica odbioru, a raz już nie...
Tak jeżeli chodzi o lokalizację odbiornika to miejscowość STALE (woj. podkarpackie), a nadajnik to Kielce - Święty Krzyż. Teoretycznie bliżej jest nadajnik Tarnobrzeg - machów ale tam nie nadaje MUX DVB-T2 TEST TVP.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: XmuX »

Czy siedzisz bezpośrednio pod nadajnikiem o mocy 20kW i używasz przedwzmacniacza o mocy 14-27 dB, dodatkowo działające do 900MHz ???

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: VAHANARA »

bogdanzieba pisze: 7 listopada 2022, o 13:02 Tak jeżeli chodzi o lokalizację odbiornika to miejscowość STALE (woj. podkarpackie), a nadajnik to Kielce - Święty Krzyż.
Czyli w teorii jesteś poza zasięgiem Z Krzyża na antenie pasywnej (12/10), więc tym bardziej na takim logu. Choć po prawdzie, ten mux idzie na k28, więc nawet większe anteny nie będą typowo dawać tam jakich dużych zysków. Przykładowo, z dipolowskich - Yagi 19el / smart city - zyski eklarowane w okolicach 9...10dBi, smart horizon - jakieś 12...14dBi. Jak widać, nie jest dobrze...

Trzeba by sprawdzić w realu, jakie tam są w ogóle sygnały, bo na krańcach zasięgu to może być różnie. Mozliwe, że jakiś wzacniacz trzeba by dołożyć, żeby było stabilnie.

A dlaczego właśnie ten log?

Masz tam już jakąś antene czy to dopiero plany?
bogdanzieba pisze: 7 listopada 2022, o 13:02 Teoretycznie bliżej jest nadajnik Tarnobrzeg - machów ale tam nie nadaje MUX DVB-T2 TEST TVP.
No tak, nie ma. Ale, z Krzyża masz mux-8 w pol V, a z Tarnobrzegu w H. To może być dodatkowy mały problem z jego odbiorem z Krzyża, a właściwie z anteną.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: bogdanzieba »

To montaż u rodziny, z tego co widzę to mają antenę typu YAGI Dipolowską 19 elementową, która współpracuje z tunerem DVB-T2 WIWA H.265 MAXX podłączonym do telewizora CRT. Antena ma tylko symetryzator i jest skierowana na Kielce - Św. Krzyż. Odbiór jest stabilny i bez przycięć. Dodatkowo wszystkie MUX-y z nadajnika Tarnobrzeg-Machów ładnie działają.

Natomiast w drugim domu mają antenę szerokopasmową z symetryzatorem, która jest zamontowana na strychu, a dach jest pokryty blachą. Odbiór mają na telewizorze SONY pod który wpięty jest tuner DVB-T2 WIWA H.265 MINI.
Wszystkie MUX-y odbierają ale ten testowy TVP DVB-T2 z nadajnika Kielce - Św. Krzyż przycina.
Pomyślałem o antenie logarytmicznej, że może by coś poradziła.

Może lepiej poczekać na regularne nadawanie tego MUX-a testowego DVB-T2 ? Kiedy ma to nastąpić ?

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: MaxEvans »

Od lutego 2023

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: bogdanzieba »

Rozumiem, że będzie więcej lokalizacji nadajników tego MUX-a testowego TVP w standardzie DVB-T2 ?

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: MaxEvans »


Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: bogdanzieba »

Mam jeszcze pytanie w kwestii anten logarytmicznych firmy EMME ESSE, w czym tkwią ich różnice ?

1. Emme Esse 560UL,
2. Emme Esse 560CMD,
3. Emme Esse 560UD,
4. Emme Esse 548UC,
5. EMME ESSE 560HVD - tu pewnie chodzi o zmienną polaryzację.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: MaxEvans »

Zapoznaj się z tym filmikiem

https://m.youtube.com/watch?v=S6wVTYmWLn4

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: XmuX »

560 jest dla kanałów 5-60, 548 dla kanałów 5-48. Wszystkie są VFH+UHF. UL i UC posiadają filtr STUB.
CMD jest małe, krótkie. HVD - możliwość zmiany polaryzacji. Zysk średni, korzyść - funkcjonalne kombo.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: VAHANARA »

bogdanzieba pisze: 7 listopada 2022, o 14:37 Natomiast w drugim domu mają antenę szerokopasmową z symetryzatorem, która jest zamontowana na strychu, a dach jest pokryty blachą.
"Szerokopasmowa", czyli "siatka", jak domniemam. Zwyle nie a lepszej alternatywy na strychu, niż właśnie "siatka". Najlepszy dowoów, że mają wszystko z normalnych emisji. A log to też jest "szerokopasmowy"... ;)

Odbiór jest pewnie przez któryś ze szczytów a może przez świetlik, jeśli jest. Tak czy inaczej problemem jest właśnie strych.

Można:
  • poszukać innej lokalizacji dla anteny na tym strychu - może byłoby miejsce, gdzie ten testowy byłby stabilniejszy, a reszta dalej odbierała. Stych to zawsze jedna wielka niewiadoma. No i oczywiście próba zweryfikowania wypikowana anteny - może nie jest ustawiona optymalnie na ten mux testowy?
  • dodać jakiś wzmacniacz o niewielkim wzmocnieniu, bo z opisu wynika, że możliwe iż problemem jest przy mały poziom sygnału na tym testowym.
    Wiesz, jakie mają wskazania poziomów i jakości dla sygnałów z Krzyża?
  • próbować szczęścia z inną anteną, ale to tylko metodą prób i błędów.
bogdanzieba pisze: 7 listopada 2022, o 14:37 Pomyślałem o antenie logarytmicznej, że może by coś poradziła.
Na strychu to nigdy nie wiadomo, ale zwykle, jak pisałem, niezastąpione są w takich przypadkach "siatki". Zysk "siatki" byłby porównywalny z logiem, jak pisałem.

bogdanzieba pisze: 7 listopada 2022, o 14:37 Może lepiej poczekać na regularne nadawanie tego MUX-a testowego DVB-T2 ?
Ja bym nie brał się za jakies wieksze roboty, bo to w końcu tylko emisja testowa. Zawsze mogą wyłączyć albo pozmieniać - i kaplica, jak to się mówi.

Popatrzyłbym, czy nie da się czegoś ugrać z istniejącą anteną, ewentualnie spróbowałbym dodać jakiś dobry wzmacniacz o niewielkim wzmocnieniu - powiedzmy z 10dB. Albo wzmacniacz około 20dB, ale z tłumikami międzystopniowymi i rozdzielonymi pasmami UHF/VHF.

Tam jest jeden odbiornik czy więcej? Jak więcej, to jak dzielą sygnał?

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: MaxEvans »

https://m.youtube.com/watch?v=VB7fQBOWhN8

Tutaj masz garść informacji.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: K63 »

MaxEvans pisze: 7 listopada 2022, o 15:44 Zapoznaj się z tym filmikiem

https://m.youtube.com/watch?v=S6wVTYmWLn4
Druga część testu - https://youtu.be/m8pRhvBZubo

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: bogdanzieba »

VAHANARA pisze: 7 listopada 2022, o 16:20
bogdanzieba pisze: 7 listopada 2022, o 14:37 Natomiast w drugim domu mają antenę szerokopasmową z symetryzatorem, która jest zamontowana na strychu, a dach jest pokryty blachą.
"Szerokopasmowa", czyli "siatka", jak domniemam. Zwyle nie a lepszej alternatywy na strychu, niż właśnie "siatka". Najlepszy dowoów, że mają wszystko z normalnych emisji. A log to też jest "szerokopasmowy"... ;)

Odbiór jest pewnie przez któryś ze szczytów a może przez świetlik, jeśli jest. Tak czy inaczej problemem jest właśnie strych.

Można:
  • poszukać innej lokalizacji dla anteny na tym strychu - może byłoby miejsce, gdzie ten testowy byłby stabilniejszy, a reszta dalej odbierała. Stych to zawsze jedna wielka niewiadoma. No i oczywiście próba zweryfikowania wypikowana anteny - może nie jest ustawiona optymalnie na ten mux testowy?
  • dodać jakiś wzmacniacz o niewielkim wzmocnieniu, bo z opisu wynika, że możliwe iż problemem jest przy mały poziom sygnału na tym testowym.
    Wiesz, jakie mają wskazania poziomów i jakości dla sygnałów z Krzyża?
  • próbować szczęścia z inną anteną, ale to tylko metodą prób i błędów.
bogdanzieba pisze: 7 listopada 2022, o 14:37 Pomyślałem o antenie logarytmicznej, że może by coś poradziła.

Na strychu to nigdy nie wiadomo, ale zwykle, jak pisałem, niezastąpione są w takich przypadkach "siatki". Zysk "siatki" byłby porównywalny z logiem, jak pisałem.

bogdanzieba pisze: 7 listopada 2022, o 14:37 Może lepiej poczekać na regularne nadawanie tego MUX-a testowego DVB-T2 ?
Ja bym nie brał się za jakies wieksze roboty, bo to w końcu tylko emisja testowa. Zawsze mogą wyłączyć albo pozmieniać - i kaplica, jak to się mówi.

Popatrzyłbym, czy nie da się czegoś ugrać z istniejącą anteną, ewentualnie spróbowałbym dodać jakiś dobry wzmacniacz o niewielkim wzmocnieniu - powiedzmy z 10dB. Albo wzmacniacz około 20dB, ale z tłumikami międzystopniowymi i rozdzielonymi pasmami UHF/VHF.

Tam jest jeden odbiornik czy więcej? Jak więcej, to jak dzielą sygnał?
Tak to jest antena szerokopasmowa tzw. siatka. Do niej jest podłączony jeden telewizor.
Antena jest bardziej ustawiona na nadajnik Tarnobrzeg-Machów, a emisja testowa "leci" z nadajnika Kielce-Święty Krzyż.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: VAHANARA »

bogdanzieba pisze: 7 listopada 2022, o 23:03 Antena jest bardziej ustawiona na nadajnik Tarnobrzeg-Machów, a emisja testowa "leci" z nadajnika Kielce-Święty Krzyż.
No to wygląda, że podstawowe muxy odbierają z Tarnobrzegu, a testowy to przypadkowy odbiór, bo mają dobrą lokalizację i widać sporo dolatuje. Musiałbyś sprawdzić, na jakich kanałach mają odbiór.

Tak czy inaczej - wygląda, że można zacząć od anteny. Może dałoby się znaleźć jaj lepsze ustawienie, aby był dobry odbiór i normalnych mux-ów, i tego testowego. Oczywiście, najlepsze pewnie byłoby wyciągnięcie anteny na zewnątrz budynku, no ale pewnie boją się piorunów...

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: bogdanzieba »

Raczej nie boją się piorunów, tylko bardziej podziurawieniem nowej elewacji :). Dodatkowo żadnej balustrady np. balkonu nie mają.

Tak wygląda mapa z aplikacji EmiMaps. Do nadajnika Tarnobrzeg-Machów mają 9 km, a do nadajnika Kielce-Święty Krzyż 59 km. Szkoda, że te dwa nadajniki nie są w podobnym kierunku.

Obrazek

Jestem przerażony podłączeniem przewodu koncentrycznego w antenie DVB-T UNI LINE LOG 548UC EMME ESSE:

Obrazek

Nie mogli tego zrobić jak w tej antenie BARCZAk-a:

Obrazek

Albo w tej:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 8 listopada 2022, o 15:08 przez bogdanzieba, łącznie zmieniany 1 raz.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: VAHANARA »

bogdanzieba pisze: 8 listopada 2022, o 10:14 Raczej nie boją się piorunów, tylko bardziej podziurawieniem nowej elewacji
No to tu już im nic nie poradzimy, zwłaszcza, jeśli mają docieplenie, bo w takim przypadku rzeczywiście bywa huk roboty, żeby zrobić Tip-Top.
Zostaje ewentualnie komin, choć ja akurat nie jestem zwolennikiem takich montaży.

bogdanzieba pisze: 8 listopada 2022, o 10:14 Do nadajnika Tarnobrzeg-Machów mają 9 km, a do nadajnika Kielce-Święty Krzyż 59 km. Szkoda, że te dwa nadajniki nie są w podobnym kierunku.
Ciesz się, że nie są...

bogdanzieba pisze: 8 listopada 2022, o 10:14 Jestem przerażony podłączeniem przewodu koncentrycznego w antenie DVB-T UNI LINE LOG 548UC EMME ESSE:
O ile mnie pamięć nie myli, podobnie było u Fracarro. To proste rozwiązanie, ale zwykle, pomimo "chałupniczości" - wystarczające. Jesli nie ma bezpośredniego narażenia na wodę to i połączenie Cu-Al jest w stanie wytrzymać potencjalną korozję elektrochemiczną styku.
Ja i tak zwykle wkładałem własny przewód, żeby nie kombinować z uszczelnianiem F-ek - żeby dmuchać na zimne, stosując Trisety, miałem zwykle przygotowany długi odcinek kabla z pobieloną żyłą środkową. I wtedy, usuwając F-kę, miałem spokój na wieki z takim logiem.

Oczywiście rozwiązanie Barczaka pewnie jest lepsze choć znacznie droższe w produkcji.

Zablokowany