Antena logarytmiczna

vxz

Re: Odp: Antena logarytmiczna

Post autor: vxz »

kb997 pisze:@vxz - Raczej NIE, a to z tej przyczyny, że logi są antenami kierunkowymi w pełnym tego słowa znaczeniu i odbierają tylko od strony węższych prętów.
@CPS
Według wymiarów to antena gsm na pasmo 900 i 1800 MHz.
(Edytowano adresatów i zakres anteny)

Kb997 odbieraja od strony wezszych pretow ? czyli bokiem ?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: Anduraki »

na takiej antence powinieneś bez problemu odbierać:
http://www.buro.pl/?site=sklep&step=info&id=P00295

jak widzisz wymiary się różnią, na stronie producenta jest napisane że antenka jest pod kanały 6-12 i 21-69.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena logarytmiczna

Post autor: kb997 »

@vxz
Nie bokiem, nie zrozumiałeś mnie. Poniżej schemat.
¦¦llliii ->
Gdzie ¦ to najdłuższe dipole, i to najkrótsze, a -> wskazuje nadajnik. Z boku i z tyłu w jednorodnym środowisku odbiór jest słaby.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: TomW »

@vxz
Nie potrzebuję jej na "już". Jak się nie wyjaśni sprawa, to skłaniam się ku tej:
http://www.nowyelektronik.pl/searchskle ... elewizyjne
lub ostatecznie:
http://www.buro.pl/?site=sklep&step=info&id=P00213

bo na tych kanałach mi zależy, a nie potrzebuję "smoka" w mojej lokalizacji.
Ostatnio zmieniony 7 czerwca 2012, o 13:17 przez TomW, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: _chris_ »

vxz pisze:A jak to wyglada z antenami logarytmicznymi i odbiorem z boku lub tylem.?
typowe logi mają dość znaczne szerokości wiązki przedniej (dochodzące do 50...70 stopni w zależności od ilości direktorów). Ale za to nie mają listków bocznych, oraz bardzo duże tłumienia od tyłu dochodzące do ponad 30dB w zależności od konstrukcji.

Jeśli więc myślisz o odbiorze od tyłu, to nie jest to dobry wybór - lepiej zwykła siatka lub jakaś tania, krótka Yaga.

Przy 90 km to raczej już długie Yagi lub ATX, bo logi mają nie za duże zyski (tak do 11dB) i właśnie szerokie wiązki przednie, które mogą pogarszać jakość odbieranych sygnałów. Spróbować można, ewentualnie dwa logi w synfazie.

jeden z lepszych logów

telewizorek

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: telewizorek »

Moje trzy grosze o antenie logarytmicznej log 5-65.Antena bardzo dobrze odbiera sygnał z odległości 20 km od nadajnika.Poziom i jakość sygnału 100% ,przez cały czas.Granica odbioru sygnału z tej anteny to około 80-90km .Do najbliższego nadajnika czyli Trzeciewiec 20 km - odbiór bardzo dobry,Iława 90km - odbiór programów z nadajnika z Iławy kiepski, tylko wieczorem.Czyli to max zasięg.Nie ma innego nadajnika np w odległości 50 km i trudno sprawdzić czy odbiór jest poprawny.Do anteny można podłączyć wzmacniacz lg 1 lub lg2 .Nie sprawdzałem czy zasięg jest większy.Podłączenie innych wzmacniaczy nic nie daje, podłączyłem przelotowy i nie było żadnej poprawy tylko pogorszenie jakości sygnału czyli wzmacniacz musi być przeznaczony do tej anteny.
Inne ciekawostki to w czasie dobrych warunków propagacyjnych odebrałem mux z Olsztyna i Koszalina.Oczywiście bez wzmacniacza
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 0&start=60
firmowa antena log np Fracarro pewnie jest lepsza od log 5-65.

_chris_

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: _chris_ »

telewizorek pisze:Iława 90km - odbiór programów z nadajnika z Iławy kiepski, tylko wieczorem.Czyli to max zasięg.
to już jest niestety POZA zasięgiem, bo granica zasięgu to granica CIĄGŁEGO, STABILNEGO odbioru...

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: antypyra »

telewizorek pisze:Granica odbioru sygnału z tej anteny to około 80-90km
W 2011 roku zanim uruchomiono DVB-T w Białymstoku, odbierałem na małej LP nocą DVB-T MUX2 z Łosic. Odległość ok.110 km. Odbiór kończył się we wczesnych godzinach porannych. Ale jestem wysoko! :D

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4011.htm

marky

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: marky »

Wracajac do pierwotnej anteny w watku: tc'AL600to tez mam z nia problem z tym ze problem jest z odbiorem MUX1 z Raszyna. MUX 2 i 3 lataja bez problemu. Co ciekawe problem mam na najwyzszej czestotliwosci a nie jak pisal kolega ktory zalozyl watek na niskiej. Wyglada jakby antena nie pokrywała calego pasma.

_chris_

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: _chris_ »

@ marky:

to problem wysokiego kanału odbieranego w SFN-ie. Wygląda, że coś masz nie tak na instalacji - napisz parę słów więcej - lokalizacja domu, gdzie antena jest zawieszona, jak skierowana, ile kabla antenowego, jakieś rozgałęźniki, wzmacniacz, jakie masz wskazania poziomu i jakości sygnałów na wszystkich mux-ach pokazywanego przez odbiornik(i), etc...

Jakie masz długości poprzecznych prętów (po jednej stronie) na początku i końcu anteny?

marky

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: marky »

Instalacja jest bez zadnych rozgaleznikow. 20m koncentryka od anteny do tv lcd samsung b650.
Wzmacniacza brak.
Antena jest nisko ok 3m nad ziemia, odleglosc od nadajnika w Raszynie wg dvbtmap.eu ok 12km. Problemem moze byc to ze przed moim blokiem stoja w odleglosci ok 20m 2 inne. Miedzy nimi jest przerwa ok 20m i wydaje sie ze to "okno" jest na szczescie wlasnie w strone nadajnika w Raszynie. Jednak krecenie antena na wszystkie strony nie zmienia sytuacji ani o jote. Na MUX 3 i 2 sygnal jest na 80, na MUX1 od 75-78 + pixeloza.

_chris_

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: _chris_ »

marky pisze:Antena jest nisko ok 3m nad ziemia, odleglosc od nadajnika w Raszynie wg dvbtmap.eu ok 12km. Problemem moze byc to ze przed moim blokiem stoja w odleglosci ok 20m 2 inne.
tragiczne warunki - blisko nadajnika + studnia z bloków i SFN.
marky pisze:Jednak krecenie antena na wszystkie strony nie zmienia sytuacji ani o jote.
to albo masz tak duże pole elektryczne i to na dodatek ze wszystkich kierunków, albo coś nie tak jest z anteną i odbierasz tylko na kablu. Ale, nawet w takiej sytuacji jakaś kierunkowość odbioru powinna być.

Jeśli możesz - podłącz inną antenę (jakąkolwiek zewnętrzną) albo zrób najprostszy dipol a kawałka kabla antenowego - odizolowujesz ~18cm kabla, rozcinasz ekran i zwijasz go ściśle w 'warkoczyk', ściągasz izolację wewnętrzną (piankę) z kabla. Żyłę środkową wywijasz w jedną stronę, warkoczyk z ekranu w drugą, robi się antena w kształcie litery 'T'. Do prób wystarczy.

marky

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: marky »

Potestuje jeszcze kierunkowosc i zobacze bo byc moze i jest, ale nawet jesli to nie jakas strasznie duza.
Z tym kablem to tez w zasadzie racja, odkrece antene i zobacze :)

Wroce do domu to potestuje i dam znac

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Antena logarytniczna własnej konstrukcji

Post autor: giaur500 »

Witam,

Mam pytanie do tych, którzy rzeczywiście znają temat. Jest w sieci kilka kalkulatorów do obliczania takich anten, jak np ten: http://www.changpuak.ch/electronics/lpda.php

Ale kilka rzeczy jest dla mnie niejasnych. W szczególności,
- czy znaczenie ma grubość drutu (niektóre kalkulatory online obliczają jeszcze grubość każdego dipola - np ten do którego podałem link - to w końcu jak, grubość ma znaczenie czy nie? Nigdy nie widziałem gotowej anteny gdzie dipole mają różną grubość. Poza tym ten kalkulator potrafi mi podać że średnica drutu ma być 1 mm - to co najmniej niepoważne.
- kiedy dipol ma być zagięty a kiedy nie (czasem widzę zagięte) - a może to nie ma znaczenia? I mogę sobie równie dobrze pozaginać dipole żeby antena zajmowała mniej miejsca?

Chciałbym móc obliczyć antenę logarytmiczną, mając jako dane wyjściowe np tylko zakres częstotliwości pracy i żądany zysk energetyczny (oczywiście dla impedancji 75 omów). Wolałbym jakieś informacje teoretyczne objaśniające wszystko dokładnie zamiast kalkulatora który nie wiem nawet czy dobrze działa. Ale jeśli jest gdzieś jakiś sprawdzony dobry kalkulator/program to chętnie się nim pobawię.

Może znacie jakieś linki/publikacje na ten temat? (może być po angielsku). Obliczenie tego nie może być zbyt skomplikowane, ale nigdzie nie mogę trafić na żaden opis teoretyczny dokładnie wyjaśniający jak się to liczy.

[edit]
A np w tym excelu: http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 0305,d.Yms

Nie oblicza się w ogóle grubości dipoli. Ale jest jakiś element "feed line Z", nawet nie wiadomo co to? Chyba dopasowanie impedancji? Kiedy to jest potrzebne a kiedy nie jest potrzebne?

_chris_

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: _chris_ »

giaur500 pisze:Mam pytanie do tych, którzy rzeczywiście znają temat.
Tematu projektowania logów nie znam, ale mogę dorzucić:
giaur500 pisze:- czy znaczenie ma grubość drutu (niektóre kalkulatory online obliczają jeszcze grubość każdego dipola - np ten do którego podałem link - to w końcu jak, grubość ma znaczenie czy nie?
Ma. Zależność ogólna (elektroniczna) jest taka, że czym większa średnica drutu tym mniejsza dobroć układu rezonansowego, czyli mówiąc po krasnoludzku charakterystyka zysku jest bardziej płaska.

Oczywiście, to tylko elektronika, bo w rzeczywistości od średnicy drutu zwykle zależą też inne parametry anteny (układu rezonansowego), nie mówiąc o charakterystykach mechanicznych. Więc grubość elementów to zwykle jakiś kompromis jest.

A najprostsze kalkulatory olewają to, bo przecież konstruktor amator i tak nie ma jak pomierzyć wszystkich parametrów anteny, a szczęśliwy jest, jak coś w ogóle odbierze.
giaur500 pisze:- kiedy dipol ma być zagięty a kiedy nie (czasem widzę zagięte) - a może to nie ma znaczenia?
pewnie masz na myśli anteny "Vee". Poszukaj informacji na stronach amerykańskich - oni się lubują w tych antenach.
giaur500 pisze:Może znacie jakieś linki/publikacje na ten temat? (może być po angielsku).
Konkretnie do logów to nie, ale tak dla rozjaśnienia obrazu to np. "Antennenbuch" Rothammela. Popatrz tam, może znajdziesz poza Rothammelem coś konkretniejszego.
giaur500 pisze: Obliczenie tego nie może być zbyt skomplikowane, ale nigdzie nie mogę trafić na żaden opis teoretyczny dokładnie wyjaśniający jak się to liczy.
I tu się mylisz, liczenie anten uwzględniające tylko podstawowe parametry, jak:
  • charakterystykę zysku
  • kierunkowość
  • wielkość i szerokości listków
  • dopasowania
  • krospolaryzację
  • wytrzymałość mechaniczną
    ...
wcale nie jest takie proste i oczywiste, jakby się zdawało
giaur500 pisze:Ale jest jakiś element "feed line Z", nawet nie wiadomo co to?
Przez 'Z' oznacza się zwykle impedancję charakterystyczną prowadnicy falowej zasilającej antenę, znaczy się w przypadku DVB-T - kabla antenowego - 75Ω

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: Anduraki »

W hipermarkecie carrefur(przynajmniej w lubelskim jest) teraz sprzedają logi 21-69 firmy solight za niecałe 30 zł(29,99). Na stronie producenta cena jest 299 koron czeskich, w przeliczeniu na złotówki wychodzi 49,26 zł więc i tak jestem do przodu.

http://www.solightshop.cz/solight-venko ... 00201.aspx

antena ma 8 DB zysku (ponoć) długość to 34 cm, antena jest 20 elementowa. Ma w sobie wbudowany wzmacniacz***(na razie nie rozszyfrowałem jaki)jak producent napisał "do zasilania z tunera". Kupiłem ten wynalazek jak przetestuję to dam znać jak spisuje się.

Intryguje mnie tylko informacja na stronie producenta odnośnie modelu wyższego który ma zysk 22 DB(takie same wymiary anteny), to w końcu jak to jest z tym wzmacniaczem policzyli w tej antenie co ma 8db zysk samej anteny czy zysk anteny + wzmacniacza i jeśli tak to jaki jest tam wzmacniacz lol.

Antena jest opisana logiem full hd 1080p itp, ale w tym przypadku raczej kupą bym jej nie nazwał bo to nie 4 druty + wzmacniacz ale trochę więcej.

edit: jestem po wstępnych testach i antena jest jednak ***100% pasywna, włączenie zasilania w wiwie jest niemożliwe, wiwa wyłącza je automatycznie, bo wykrywa zwarcie.

***nie ma jednak wzmacniacza - podejrzewam, że chodzi o błąd w tłumaczeniu, instrukcję mają wspólną z innym modelem który posiada wbudowany wzmacniacz. Na instrukcji naklejony jest numer modelu.


Co do warunków odbioru: antena jest znacznie lepsza od biquada w moim pokoju, na diagnostyce widzę siłę wszystkich trzech multipleksów na 50(w moim TV to max), mux3 trochę zbiera błędy, ale to przestało mnie dziwić - na pewno jakieś błędy z SFN.
W pokoju rodziców (w pokoju - nawet nie na balkonie) jest odbiór !! a na biquadzie, siatce ze wzmacniaczem itp nie było. Jak kiedyś będę miał czas to przetestuję na balkonie.

Teraz mam taki dylemat, bo anteny logarytmiczne zdaje się mają puszki antenowe - gdzie można montować wzmacniacze. Jeśli antena jest pasywna to czy posiada puszkę? (zakładam, że tak, przyglądałem się wzmacniaczom LG1 i LG2 i mają one mocowanie na kabel koncentryczny - czy jeśli zdejmę ten plastik na końcu to zobaczę teraz kabel koncentryczny idący z góry na dół i jeśli chcę podłączyć wzmacniacz to muszę go przeciąć i wkręcić? Nigdy nie widziałem wnętrza puszki anteny logarytmicznej. Jakby ktoś miał jakieś zdjęcia to chętnie bym spojrzał.

montertb

Antena HFO AL-01

Post autor: montertb »

Witam,
Wcześniej wspominaliście o antenie HFO AL-01. Posiadam taka, kupiłem w 2012 roku, trochę przeleżała w garażu i w końcu w ostatnie wakacje ją zamontowałem, wysoko na kominie domu. Do tego w komplecie jest o ile pamiętam wzmacniacz HFO 177.

http://img.photobucket.com/albums/v365/ ... -01_01.jpg

Wybrałem właśnie tą z uwagi na małe wymiary (zależy mi, żeby nie mieć jakiegoś monstrum na dachu domu i nie psuć wyglądu) i ogólnie.... fajny wygląd :]. Parametry przedstawione w instrukcji były bardzo dobre. To kupiłem. Do Świętego Krzyża mam może 40km max., antena zamontowana na kominie mimo to sprawowała się przeciętnie. Tzn. cześć kanałów miała poziom sygnału około 70%, zdziwiło mnie to bo instalacja jest wykonana zgodnie ze sztuką, antena jest wypas (wg producenta), więc o co chodzi?

http://img.photobucket.com/albums/v365/ ... -01_02.jpg

Przyszły święta, usiadłem na chwilę do TV, w nocy, na dworze wilgoć, mrozek, jest noc, a kilak kanałów ginie. Czarny ekran. Jeszcze dokładnie nie sprawdziłem, ale to chyba kanały z MUXa1 albo 2, więc pasmo z kanałów 30 lub 37go. Wcześniej w tym temacie przeczytałem że to właśnie tych kanałów może moja antena nie odbierać prawidłowo bo jej przeznaczenie jest dla pasma GSM... i to nie są te kanały (wyższe).

Notabene ta antena to bodajże kopia niemieckiego wyrobu, znanego na rynku od jakiegoś czasu, Symbolu nie pomnę... No i co? I chyba jest to sprzedawany bubel?

Wszyscy sąsiedzi dookoła mają takie kolosy a'la DIPOL YAGI 19/21-69 i chyba mnie tez to jednak czeka...? Jaką małą antenę w rozsądnej cenie polecicie do mojego zastosowania?

Instrukcja obsługi AL-01:
http://www.hfo.pl/_img/_pdf/instrukcja_AL01B.pdf

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: Domel28 »

Witam. Jeśli ma to być - jak to określiłeś - ładna antena to może spróbuj zbudować biquada? Te antenki-samoróbki odpowiednio obliczone świetnie się sprawdzają do tego są prawie niewidoczne. Przykładowo u mnie biquad bez ekranu potrafi odbierać sygnał z odl. ponad 100km! o mocy 100kW, ale jak wiadomo każde warunki. odbiorcze są inne. Obecnie odbieram na wspomnianej antenie ze św. Krzyża przyklejonej "niewidzialnie" na jednym z boków regału.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: adac »

@ montertb:
Zacząłeś od końca, czyli kupiłeś antenę i pytasz dlaczego źle odbiera. Niestety większość użytkowników w tym dziale tak robi.
Poczytaj na początek poradnik antenowy z tego działu albo wrzuć w wyszukiwarkę forum: dobór anteny, lokaliacja, siła sygnału itp.
W tej chwili nie wiadomo nawet czy sygnał jest za mocny czy za słaby i jakie są odczyty z odbiornika, a zupełnie w ciemno nic się nie poradzi.

PS. Kierunek na Św Krzyż masz płd-wschodni, azymut 155. Sprawdź mux-3 na k.47 powinien być najsilniejszy sygnał. Przysucha-Radom z przeciwnej strony ale z tego co wiem w Sk-Kamiennej jest trudny do obioru.
PS.. antena jest ze wzmacniaczem i to silnym ok.22 dB, na temat jakości się nie wypowiadam. Sprawdź jak reaguje odbiór po odłączeniu zasilacza z gniazdka.

arek77_1971
Posty: 60
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 08:13
Miejscowość: Świerzawa
Odbiornik: LG 3DLA620S
LG 49 SM8600
Instalacja antenowa: televes boss 790
televes elipse
televes dat
Nadajnik - obiekt nadawczy: śnieżne kotły,świerzawa,ślęza

antena logarytmiczna w trudnym terenie

Post autor: arek77_1971 »

Witam,mam pytanie czy antena logarytmiczna nadaje się w trudnych warunkach terenowych.Obecnie posiadam antene Digit Optima IQ sygnał odbieram ze Śieżnych Kotłów ok.35km.Przed anteną ok.150m wyrasta mi wzniesinie o 20m przewyższające poziom anteny.Sygnał mam na poziomie 70-80%,jakość 80-90% lecz co jakiś czas na kilka sekund spada 20-40%.Nie wiem czy warto inwestować,nigdy nie miałem styczności z ant.logarytmiczną.

Zablokowany