Antena logarytmiczna

CPS

Antena logarytmiczna

Post autor: CPS »

Witam

Na allegro zakupiłem antenę logarytmiczną (http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/antena-logarytmiczna- ... 68436.html) i mam dziwny objaw. Z trzech multiplexów dostępnych w mojej okolicy antena nie widzi jednego na kanale 36, natomiast pozostałe o słabszym sygnale ale wyższej częstotliwości widzi bez problemu. Co ciekawe jest to dosyć mocny sygnał który działa bez problemu na innej antenie. Czy jest możliwość ze antena się rozstroiła w czasie transportu?

Pozdrawiam
CPS

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Antena logarytmiczna i kanał 36

Post autor: Robertus »

Antena logarytmiczno-periodyczna ma szerokie pasmo pracy. Zakładając że antena jest zaprojektowana na całe pasmo UHF, to nie jest możliwe żeby nie odbierała kanału 36, leżącego w środkowej części pasma. Rozstrojenie anteny w transporcie jest praktycznie niemożliwe. Czy przypadkiem pomiędzy anteną a telewizorem nie masz wpiętych innych sprzętów video z modulatorem, np. odtwarzacz video lub tuner satelitarny? Bardzo często modulatory takich sprzętów są standardowo ustawione na kanał 36 i wtedy będzie to zakłócać odbiór telewizyjny na tym kanale.

CPS

Re: Antena logarytmiczna i kanał 36

Post autor: CPS »

Własnie jestem w szoku i nie rozumiem tego. Antena świetnie się spisuje na wysokich częstotliwościach (kanały 57 i 43) natomiast kanał 36 dosłownie pustka nawet po podpięciu wzmacniacza. Nie wpinam nic pomiędzy antenę a dekoder. Myślałem że może są jakieś problemy z tym multiplexem ale po podpięciu mojej starej yagi jest wszystko OK

damiaszek
Posty: 67
Rejestracja: 17 lutego 2009, o 11:22
Odbiornik: RTKusb2.0;LGM2394D;Cabletech ur0083;Ariva(Chęciny)
Instalacja antenowa: Azart,samoróbki-dipole,bi-quad i inne.Chęciny-YagiA1911
Nadajnik - obiekt nadawczy: Zależne od lokalizacji

Re: Antena logarytmiczna i kanał 36

Post autor: damiaszek »

A może masz za silny sygnał z tej anteny na tym kanale?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Antena logarytmiczna i kanał 36

Post autor: giaur500 »

Może być tak jak napisał kolega wyżej, na tym kanale jest za silny sygnał (ale bez wzmacniacza to mało prawdopodobne), albo jednak za słaby.

Pytanie jednak na jakiej podstawie twierdzisz, że ten kanał 36 to silniejszy sygnał? Może być tak, że testowałeś na antenie z mocnym wzmacniaczem, który maksimum wzmocnienia ma przeważnie gdzieś około środka pasma. To samo dotyczy większości popularnych anten. W ten sposób mogło ci się tylko wydawać że na tym kanale jest silniejszy sygnał, a tak naprawdę wcale tak nie jest. Antena logarytmiczna ma prawie równomierną charakterystykę w całym paśmie pracy w odróżnieniu od wielu innych konstrukcji np. tanich siatek ze wzmacniaczem.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: Anduraki »

kanał 36 (taka ciekawostka) a konkretnie kanały 35,36 są wykorzystywane przez magnetowidy. Jeśli podłączyłeś antenę do magnetowidu, a następnie do odbiornika cyfrowego to multiplex będzie zakłócany przez magnetowid, który nadaje na jednym z tych dwóch kanałów.

A co dodam od siebie, to na antenie logarytmicznej łapałem z mieszkania to czego nie dało się złapać na żadnej innej antenie więc ten typ anteny jest bardzo dobry.

_chris_

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: _chris_ »

CPS pisze:Z trzech multiplexów dostępnych w mojej okolicy antena nie widzi jednego na kanale 36, natomiast pozostałe o słabszym sygnale ale wyższej częstotliwości widzi bez problemu.
ŁOSICE:
mux-1 k36 20kW FEC 5/6
mux-2 k43 100kW FEC 3/4
mux-3 k57 5kW FEC 3/4
więc mux-1 wcale nie jest najsilniejszym mux-em. Biorąc pd uwagę FEC, jest relatywnie tylko trochę silniejszy od mux-3, i zwykle dużo trudniejszy w odbiorze.

Podaj typ tej logoperiodycznej, bo wycięli link. Yaga była pasywna czy ze wzmacniaczem (zasilaczem antenowym)?

CPS

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: CPS »

Dziękuję za odzew. Antena wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

poprzednią antenę którą posiadałem była Yagi 16 która niestety bez wzmocnienia nie odbierała mi mux-3 (kanał 57) natomiast dwa pozostałe (mux-1 i mux-2) z lepszą lub gorsza jakością działały nawet bez wzmacniacza. Ta antena natomiast bez wzmacniacza radzi sobie z mux-3 i mux-2 rewelacyjnie, natomiast mux-1 totalne zero na obu wskaźnikach (siła i jakość) dosłownie jak by nic nie było na tej częstotliwości (nawet jak zastosowałem wzmacniacz). Kabel z anteny był wpięty bezpośrednio w dekoder i jest nowy (testowałem też na starszym - identyczne objawy).

_chris_

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: _chris_ »

no, to wygląda zupełnie tak, jakby to była antena na V pasmo. W ogóle coś jest chyba nie tak, bo podają jej zysk bazowo jako 10,5dB, a ze zdjęcia wygląda, ze ona jest za krótka na takie zyski - tc’AL6009, w porównaniu, przykładowo, do LOG 21-69 DIGITAL o zysku 11dB.

Możesz zmierzyć długości pierwszej i ostatniej poprzeczki po jednej stronie anteny? Twoja antena wygląda tak samo, jak na zdjęciach z Elpio?

CPS

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: CPS »

To jest dokładnie ta antena. Jeśli chodzi o wymiary to mogę podać po 17 jak wrócę z pracy do domu. Na opakowaniu od anteny jest napis:

Antena UHF Logoperiodica
c21-69 10.5dB

ale papier wszystko wytrzyma ;)

CPS

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: CPS »

Zmierzyłem ten najmniejszy od początku ma 4cm do tej prowadnicy a największy 9cm do prowadnicy. zauważyłem że jeden z tych ostatnich prętów jak by delikatnie się poruszał w prowadnicy ale nie wiem czy to ma znaczenie.

vxz

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: vxz »

Witam
A jak to wyglada z antenami logarytmicznymi i odbiorem z boku lub tylem.? U mnie sprawdzalem na antenie pokojowej ( taka mini siatka) wystawiona na parapet smigala w kierunku nadajnika mux Kotly 50km 100/90 a tylem jeszcze odbierala mi inny mux sleza (40km ) 85/65 bylo nawet ok .Czy jak kupie logarytmiczna to tez mi tylem zlapie ten mux ?

myslalem o takiej.. plus wzmacniacz Apl 109
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4015.htm

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: Robertus »

CPS
Biorąc pod uwagę podany przez Ciebie wymiar pojedynczego najdłuższego elementu anteny (9 cm), można zgrubnie oszacować że jest ona zaprojektowana dla górnej części pasma UHF (powyżej 50-tego kanału). To właśnie może tłumaczyć problemy z odbiorem 36 kanału.

CPS

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: CPS »

Robertus pisze:CPS
Biorąc pod uwagę podany przez Ciebie wymiar pojedynczego najdłuższego elementu anteny (9 cm), można zgrubnie oszacować że jest ona zaprojektowana dla górnej części pasma UHF (powyżej 50-tego kanału). To właśnie może tłumaczyć problemy z odbiorem 36 kanału.
Czyli rozumiem że to wina produkcyjna spróbuję ją zareklamować u sprzedawcy.

vxz

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: vxz »

moze mi ktos odpowiedziec ?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena logarytmiczna

Post autor: kb997 »

@vxz - Raczej NIE, a to z tej przyczyny, że logi są antenami kierunkowymi w pełnym tego słowa znaczeniu i odbierają tylko od strony węższych prętów.
@CPS
Według wymiarów to antena gsm na pasmo 900 i 1800 MHz.
(Edytowano adresatów i zakres anteny)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: adac »

Ja też spróbowałem sprawdzić tą antenę, korzystałem z przykładowego opisu na www.
Wychodzi tak: boom (nośnik) ok.450 mm,
Fg= 1,87 GHz, Fd=840 Mhz, czyli typowa antena do GSM.

Wypada uprzedzić, żeby nie kupować tej anteny firmy @Elpio (spotyka się na All), ponieważ nie nadaje się do odbioru dvb-t.
Kolejny sprzedawca, który nie wie co sprzedaje i nabija klientów w butelkę.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: TomW »

Ja napisałem o szczegóły tej anteny do firmy-producenta (bardzo podobna z wyglądu do tej felernej)

http://www.hfo.pl/_img/_pdf/instrukcja_AL01B.pdf

i nie dostałem do dziś odpowiedzi na swój mail. Też się boję, żeby nie było podobnie. Używa ktoś jej może z dobrym skutkiem? Jeszcze nie zamówiłem, bo czekam na opinie.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: adac »

@ Tom:
Możesz też się zainteresować małą logarytmiczną MLog 6-60 (antena), sprawdzona i są opinie.
Nadaje się do odbioru w bliskiej i średniej strefie gdzie nie ma większych utrudnień.
Można też dobrać dedykowane wzmacniacze: LG-1 i LG-2 o dość dobrych parametrach,
proponowałbym Ci od razu wziąć ten mniejszy (15dB), to optymalny zestaw.

vxz

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: vxz »

TomW pisze:Ja napisałem o szczegóły tej anteny do firmy-producenta (bardzo podobna z wyglądu do tej felernej)

http://www.hfo.pl/_img/_pdf/instrukcja_AL01B.pdf

i nie dostałem do dziś odpowiedzi na swój mail. Też się boję, żeby nie było podobnie. Używa ktoś jej może z dobrym skutkiem? Jeszcze nie zamówiłem, bo czekam na opinie.
Tom tez chcialem ta zamowic ... mala i niby do 90km ;) ale sie zastanawiam juz dlugo.jak zamowisz daj znac co i jak :)

Zablokowany