Antena logarytmiczna

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: XmuX »

To Dkl:
Jak już pisałem - w Kłodzku widać bezpośrednio do oddalonego o 23 km nadajnika Czarna Góra. Moc wynosi 50kW = 77 dBm. Zatem w Kłodzku natężenie pola elektromagnetycznego wynosi E= 94 dBuV/m. Co więc chcesz wzmocnić?
Z drugiej strony MUX-8 ma tylko 500 W = 57 dBm, wtedy E= 74 dBuV, tłumienie z powodu przeciwnej polaryzacji to około 24 dB, z powodu nie dostosowania anteny poza jej pasmo robocze to kolejne 10 dB, więc E= około 40 dBUv/m i już jesteś poniżej granicy odbioru. A to nie uwzględnia degradacji sygnału z powodu przesunięcia fazowego przy wysokim SWR.
Czego nie ma na antenie, żaden wzmacniacz nie jest w stanie wyprodukować.
Więc jedynym logicznym i prawidłowym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniej anteny na VHF i zwrotnicy. Wtedy można zaopatrzyć pół wsi w sygnał :-)
Bez urazy, ale czy wkładanie do każdej anteny wzmacniacza szerokopasmowego to polski sport narodowy? Bo nigdzie w Europie nie dzieje się to w takim stopniu. A w ciągu ostatnich 5 lat mieliśmy już instalacje w Czechach, Słowacji, Austrii, Niemczech, Polsce, Chorwacji, a jedną nawet na Ukrainie i w Bośni. Satelita również na Majorce , gdyż jeden z naszych zamożnych "kolegów", będący obecnie na emeryturze, mieszka na przemian na Majorce i w Chorwacji i posiada tam nieruchomości.
Jeśli chodzi o Wrocław/Sleza, to masz go za wysokim wzgórzem, więc praktycznie nie ma zagrożenia odbioru z bezpośredniego kierunku. Problem może pojawić się w przypadku preecha ze Ślęży odbitego z Czarnej Góry.
Ewentualnie pobliskie echa z okolicznych wzgórz. A do ich eliminacji znów potrzebna jest jak najbardziej kierunkowa antena, a nie siatka czy ASR.
Czasy idą do przodu, technologia idzie do przodu i musimy się do tego dostosować. Prawie nikt już nie jeździ Maluchem czy Trabantem, mimo że Czesi s Polakem z nimi obwieźli caly świat :-)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: K63 »

XmuX pisze: 13 listopada 2022, o 15:58 czy wkładanie do każdej anteny wzmacniacza szerokopasmowego to polski sport narodowy?
W pewnym sensie tak. :lol: W czasach analogu był okres, że najpopularniejszą anteną w Polsce była siatka - obowiązkowo ze wzmacniaczem albo turbo-wzmacniaczem. :!: Niejednokrotnie produkowane przez nie wiadomo kogo i z jakimi parametrami. Siatki ze symetryzatorem nie kupiłeś. :!: Z tamtego czasu zostało przekonanie, że jak jest problem z odbiorem, to potrzebny jest wzmacniacz. A jak ten nie pomoże, to ... jeszcze mocniejszy wzmacniacz. Stąd m.in. taki szeroki wybór, np.
https://www.anprel.sklep.pl/k4,osprzet- ... owych.html
https://hfo.pl/strona/category/nasze-pr ... -antenowe/

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: VAHANARA »

K63 pisze: 13 listopada 2022, o 17:10 W czasach analogu był okres, że najpopularniejszą anteną w Polsce była siatka - obowiązkowo ze wzmacniaczem albo turbo-wzmacniaczem.
Zasadniczo wzmacniacze były niezbędne, jak ktoś chciał oglądać kanały komercyjne - pamiętajmy, że wtedy rozrzut mocy kanałów państwowych i komercyjnych był bardzo duży, do tego komercyjne potrafiły być na wysokich kanałach, czasami w pobliżu 60 kanału. Stąd już w stosunkowo niewielkich odległościach od nadajników bez wzmacniacza ni hu hu było. Sam robiłem instalacje 100km od Warszawy z odbiorem wszystkich sześciu kanałów.

Oczywiście - były przesterowania i zaszumienie, ale ważne dla ludzi było to, że było co oglądać... I o to w tym wszystkim chodziło i chodzi... ;)

Oczywiście siatki wyparły Yagi, w które też przecież można było przecież włożyć wzmacniacz, wygodą i szybkością instalacji, odbiorem VHF, no i ceną rzecz jasna.

W ten sposób stelewizorowano chyba całą Polskę.

Więc to żaden sport narodowy a zaradność...

W erze DVB-T wzmacniacze przestawały już być tak niezbędne, ale z uwagi na ogromną tolerancję odbioru DVB-T zostawały, jeśli odbiór był w miarę. I znowuż, chyba w każdej chałupie odbiór był...

Za to dało się zauważyć przegięcie w drugą stronę, że tylko instalacje pasywne, o których wrzeszczeli "nawiedzeni" teoretycy, nie mający pojęcia o problemach w polu. A w polu wzmacniacz często gęsto i przy DVB-T/T2 jest niezbędny. Zmieniło się tylko to, że przy cyfrówce pojawiło się zagadnienie, że nie zawsze może to być wzmacniacz z "turbo doładowaniem", a odpowiednio dobrany model. Ale to szczegół.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: XmuX »

Od 35 lat odbieramy polską telewizję. W formie "cyfrowej" od 2008 roku z nadajnika w Wiśle o mocy 500 W na odległość 160 km, kiedy 99,99% ludzi nie miało pojęcia, że jakakolwiek "cyfrówka" istnieje! W tym przypadku zastosowanie wzmacniacza miało swoje uzasadnienie, ale w niemal płaskiej Polsce było i jest w 80% przypadków przeciwskuteczne.

https://www.digitalnitelevize.cz/images ... w-4172.jpg
https://www.digitalnitelevize.cz/forum/ ... anov-74320

Mój kolega Filip jest pół-Polakiem i często robi instalacje w Polsce w pobliskich górskich terenach przygranicznych, więc znam sytuację tam panującą.

https://www.dvb-shop.cz/

Wczoraj rano "przez telefon" wykonałem pasywną instalację czeskiego nadawania na Słowacji, z anteną XmuX 20Y 2148, dla pana Martina Juráška, w górskim terenie w miejscowości Vrbovce nr 584, 17 km od lokalnego nadajnika 50 kW. Przez telefon, w domu z biurka i z termometrami w jego telewizorze, na podstawie map zasięgu, profili terenu, specyficznych cech anten i dziesięcioleci doświadczeń. Wykonujemy więc również instalacje "zdalne". :-) I to bez wzmacniaczy! :-)

https://ulozto.cz/fm/detail/TvdFUh1Du7ob/zPftwlWAINZZ

PS: K63 lub ktokolwiek inny, proszę dać mi znać, czy zdjęcia się pokazują. Dziękuję.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: K63 »

XmuX pisze: 13 listopada 2022, o 18:33 proszę dać mi znać, czy zdjęcia się pokazują
Pod ostatnim linkiem pokazuje się obrazek z zaznaczonymi nadajnikami i profilem terenu wg serwisu https://www.dvbtmap.eu/

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: XmuX »

W takim razie jest OK, dzięki.

W przeciwnym razie autorem i właścicielem dvbtmap i powiązanych aplikacji jest również mój stary przyjaciel Jiri :-) W latach 2007-8 biegaliśmy razem z antenami po górkach i zastanawialiśmy się, co ma robić ta strona internetowa :-)

Dkl
Posty: 11
Rejestracja: 9 listopada 2022, o 22:49
Miejscowość: Kłodzko

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: Dkl »

Witam serdecznie dziękuje koledze za szczegółowe wyjaśnienie sprawy w tym temacie a jak już to zapraszam na testy swoich anten do mnie i zobaczysz czy jest tak kolorowo ps mam chrapkę na tego loga Emme Esse 548 UC

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: bogdanzieba »

K63 pisze: 13 listopada 2022, o 19:43
XmuX pisze: 13 listopada 2022, o 18:33 proszę dać mi znać, czy zdjęcia się pokazują
Pod ostatnim linkiem pokazuje się obrazek z zaznaczonymi nadajnikami i profilem terenu wg serwisu https://www.dvbtmap.eu/
Czy ta strona https://www.dvbtmap.eu/ jest aktualna ? Chyba nie, bo nie widzę moich nadajników w woj. podkarpackim np. Tarnobrzeg-Machów.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: XmuX »

Dkl pisze: 13 listopada 2022, o 20:31 Witam serdecznie dziękuje koledze za szczegółowe wyjaśnienie sprawy w tym temacie a jak już to zapraszam na testy swoich anten do mnie i zobaczysz czy jest tak kolorowo ps mam chrapkę na tego loga Emme Esse 548 UC
Jeśli nie ma problemu z echem (a tego nikt Ci nie powie bez pomiarów) to E-E 548 będzie działać, nawet logo Barczak.

https://www.youtube.com/watch?v=S6wVTYmWLn4&t=1146s

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: XmuX »

[/quote]

Czy ta strona https://www.dvbtmap.eu/ jest aktualna ? Chyba nie, bo nie widzę moich nadajników w woj. podkarpackim np. Tarnobrzeg-Machów.
[/quote]

Niestety, tylko Czesi są tam całkowicie na bieżąco. Trzeba sobie uświadomić, że ta osoba robi to za darmo od wielu lat w swoim wolnym czasie, a przez te lata też się "zestarzała", ma rodzinę i wymagającą pracę i nie zostało już tyle "wolnego" czasu. Utrzymywanie wszystkiego na bieżąco przez cały czas i uzyskiwanie w kółko najnowszych danych z całej Europy jest teraz ponad siły jednej osoby! Początkowo zaangażowanych było w to wiele osób z sąsiednich krajów, które dostarczały, gromadziły i dodawały aktualne informacje, wszystko w swoim czasie, ale stopniowo i one się wyczerpały i nie było już na to czasu.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: K63 »

XmuX pisze: 13 listopada 2022, o 21:10 Niestety, tylko Czesi są tam całkowicie na bieżąco
Szkoda. Przez pewien czas, w Polsce było to podstawowe i w miarę wiarygodne źródło informacji na temat możliwości odbiorczych w danej lokalizacji.
XmuX pisze: 13 listopada 2022, o 21:10 Początkowo zaangażowanych było w to wiele osób z sąsiednich krajów, które dostarczały, gromadziły i dodawały aktualne informacje
Podejrzewam, że z Polski był to nawet jeden z aktywnych użytkowników tego forum. :?:

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: XmuX »

Autor jest również zarejestrowany na tym forum. Jak również wiele innych. Ale jak już wspomniałem, czasu na aktywność jest coraz mniej :-(.
Jeśli użyjesz kombinacji "emimaps" + "radiopolska" + profile terenu z googlemaps, możesz uzyskać aktualne istotne i kompleksowe informacje. Jest to po prostu trochę "pracochłonne". Ale jest to możliwe.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: K63 »

XmuX pisze: 13 listopada 2022, o 22:05 Jeśli użyjesz kombinacji "emimaps" + "radiopolska" + profile terenu z googlemaps, możesz uzyskać aktualne istotne i kompleksowe informacje
Jest tego więcej - np. mapy.tvradio lub fmscan. Można też użyć narzędzi, które pomogą stworzyć własne profile i mapki pokrycia sygnałem.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: XmuX »

Nie znałem mapy.tvradio, dzięki za info.

Dkl
Posty: 11
Rejestracja: 9 listopada 2022, o 22:49
Miejscowość: Kłodzko

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: Dkl »

Witam odnośnie przeróbko tej anteny ASR starego typu co ostatnio pisałem ze starej anteny jest tylko ekran stary założony a wibrator dałem do bebechów za asr iq i wszystko smiga nawet mux 8 który jest w pol V nadawany z mocą 0,5kw :lol:

Zablokowany