Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
nkp123

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: nkp123 »

Digital Cliff (to, o czym Bartosz mówi) to moim zdaniem praktycznie jedyna wada radiofonii (telewizji z resztą też) cyfrowej.
Jednak przy modulacji QPSK wymagany jest naprawdę mały stosunek sygnał/szum, więc myślę, że nawet w sporej odległości od nadajnika (oczywiście przy sensownej mocy nadawania) w pomieszczeniu przy antenie teleskopowej będzie dobrze działać.

Bartosz Czach

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

Myślę, jednostki zadecydują o tym, że będie to przynajmniej QAM-64. Co to oznacza w porównaniu do QPSK...? Chyba nie trzeba wyjaśniać.

mmc_polska

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: mmc_polska »

QPSK to na satelicie, naziemnie i w kablu są pojemniejsze QAM-y. Poza tym nie byłbym aż takim pesymistą:
1. Pasmo VHF-3 jest kapitalne pod wieloma względami, będzie bardzo ładnie propagować. Liczę, że nigdy nie będziemy mieć nic w tych 1,5 GHz jak Czesi testują u siebie. To już jednak typowo optyczne zasięgi.
2. Można porobić SFN-y, które sobie będą pomagać, w UKF-FM to zupełnie niemożliwe. Co najwyżej można zaimplementować RDS, który będzie skakał po innych nadajnikach jeśli istnieją.
3. Ktoś pisał, nie pamietam czy tutaj czy na Forum Radio Polska, że tak stabilnego odbioru jak DAB w Niemczech nie widział nigdzie i był bardzo pozytywnie tym zaskoczony. To daje jednak nadzieję, że nie będzie czkawki.
4. Sam trochę powłóczyłem się z nędznym (nawet bardzo nędznym) iRivierem B20 po śródmieściu. Przy słabych odbiornikach przenośnych i prawdziwej sieczce w eterze w śródmieściu UKF-FM ma różne momenty w różnych miejscach. Szumy, pierdzenie etc. DAB+ mimo kiepskiej mocy trzymał się bardzo stabilnie. Zupełnie bez czkawek czy zacięć. Już pisałem z resztą - dmuchniciej tym z Raszyna z mocą "komercyjną" + SFN z PKiN to pogadamy o tym co działa stabilniej...

Bartosz Czach

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

mmc_polska pisze:QPSK to na satelicie, naziemnie i w kablu są pojemniejsze QAM-y
Testy DVB-Y były w QPSK i jakoś korona nikomu z głowy nie spadła. Wszyscy byli zadowoleni.
mmc_polska pisze:Pasmo VHF-3 jest kapitalne pod wieloma względami, będzie bardzo ładnie propagować. Liczę, że nigdy nie będziemy mieć nic w tych 1,5 GHz jak Czesi testują u siebie. To już jednak typowo optyczne zasięgi
Co do pasma L, zgadzam się w stu procentach. Ale propagacja pasma III...? To ja już wolę wydzielenie części zakresu zajętego obecnie przez radiofonię FM. Niesie o wiele lepiej niż VHF.
mmc_polska pisze:Można porobić SFN-y, które sobie będą pomagać, w UKF-FM to zupełnie niemożliwe. Co najwyżej można zaimplementować RDS, który będzie skakał po innych nadajnikach jeśli istnieją
Poczytaj o wykorzystaniu polaryzacji C. Doskonale spisuje sie w Bratysławie, gdzie na tej samej częstotliwości działają przynajmniej dwa nadajniki.

mmc_polska

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: mmc_polska »

Przy QPSK nikomu korona z głowy nie spada, tyle, że pojemność multipleksu spada... Wszystko daje się zaprojektować - po prostu przy QAM będą inne moce, inne rozmieszczenie nadajników, może doświetlenia. Zamiast "nieść po polach i połoninach hen hen daleko" w QPSK może taniej będzie zrobić nieco inną sieć w QAM. Zostawmy to fachowcom, sądzę, że sobie poradzą.

Co do wykorzystania pasma UKF dla DAB+ to odpada. Przecież te technologie będą ze sobą współegzystować przez lata. Jak sobie to współdzielenie wyobrażasz? UKF-FM z +/-75 kHz dewiacji z mocą 120 kW i obok tego jakieś multipleksiny? UKF-CCIR jest tak zaśmiecony, że lepiej się w to nie pchać, nikt się nie pcha i zapewne ma ku temu przyczyny.

A co SFN na UKF-ie, wybacz, ale z UKF-FM wyciśnięto już wszystko co się dało, a nawet więcej tworząc patologię, która mocno ingeruje w brzmienie tnąc dynamikę, poszerzając bazę stereo etc. Patologię, która rozpełzła się szeroko, bo i płyty pop są przepuszczane przez te procesory audio, które grzeją FM-a. RDS-y i inne protezy. Wystarczy. Nic już z tego więcej dobrego nie wyciśniesz.

Bartosz Czach

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

mmc_polska pisze:Co do wykorzystania pasma UKF dla DAB+ to odpada. Przecież te technologie będą ze sobą współegzystować przez lata. Jak sobie to współdzielenie wyobrażasz? UKF-FM z +/-75 kHz dewiacji z mocą 120 kW i obok tego jakieś multipleksiny?
To akurat duży problem nie jest. Może ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy i zrobi nowy porządek w tym paśmie. Wtedy na pewno miejsce się znajdzie.
mmc_polska pisze:A co SFN na UKF-ie, wybacz, ale z UKF-FM wyciśnięto już wszystko co się dało, a nawet więcej tworząc patologię, która mocno ingeruje w brzmienie tnąc dynamikę, poszerzając bazę stereo etc
Proszę raz jeszcze przeczytać mojego poprzedniego posta. Tym razem ze zrozumieniem.

mmc_polska

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: mmc_polska »

Bartosz Czach pisze:Proszę raz jeszcze przeczytać mojego poprzedniego posta. Tym razem ze zrozumieniem.
Ależ ja rozumiem o co ci chodzi. Moje stwierdzenie jest generalne jeśli chodzi o jakiekolwiek zmiany na FM. To po prostu nie ma sensu. Gdyby SFN czy "polaryzacja X" były interesujące dla kogokolwiek to na pewno by się upowszechniły tak jak RDS...

Co do porządku na UKF-CCIR to również to nie ma sensu. To próba zmieszczenia 100 diabłów na główce od szpilki, a raczej 100 anten na czymkolwiek spiczastym w mieście. Po 3-4 lokalizacje na miasto, różne moce, nieraz polaryzacje etc. Nie da się. Zmniejszenie dewiacji do 50 kHz mogłoby mieć znaczenie dla mniej selektywnych odbiorników oraz dla DX-rów (dlatego na Radio Polska tak o tym marzą...) - z praktycznego punktu widzenia i szarego odbiorcy to bez żadnego wpływu. Będzie grało troszkę ciszej i tyle. Dynamika nie ucierpi, nie ucierpi również subiektywne wrażenie szumu w tle, bo i tak wszystko jest zajechane procesorami dynamiki i ta nie przekracza nastu decybeli. A przekopywać to wszystko teraz tylko po to, żeby komuś odbierały "złote przeboje" z odległości 150 km, podczas gdy ma lokalną wersję jest robotą sobie a muzom.

PS: Mieszkałem parę miesięcy we Francji, gdzie był swego czasu tzw. zerobase, czyli wyśniony przez niektórych porządek na UKF-FM. Niestety był to jeden z gorszych UKF-FM jakie słyszałem w życiu. Uważam, że u nas jest... lepiej ;-)

Peter_CA

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Peter_CA »

Bartosz Czach pisze:Poczytaj o wykorzystaniu polaryzacji C. Doskonale spisuje sie w Bratysławie, gdzie na tej samej częstotliwości działają przynajmniej dwa nadajniki.
:?: Które nadajniki myślisz?

areknajlepszy

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: areknajlepszy »

Mam pytanie.Czy są jakieś nadajniki w okolicach Krakowa/Katowic lub Zakopanego?

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: yerry »

Nie ma.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: blockbuster »

UKE przystępuje do opracowania zmiany planu zagospodarowania częstotliwości z zakresu 174-230 MHz

http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?pla ... &page=text

nkp123

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: nkp123 »

Może zostaną przydzielone jakieś częstotliwości dla DVB-T. Oczywiście tak, aby nie przeszkadzać rozwojowi DAB+ ;)

DVBManiak

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: DVBManiak »

DVB-T byłoby bardzo potrzebne na VHF szczególnie w terenach górskich. Tak niskie częstotliwości powinny tam załatwić sprawę odbioru.

mmc_polska

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: mmc_polska »

DVBManiak pisze:DVB-T byłoby bardzo potrzebne na VHF szczególnie w terenach górskich. Tak niskie częstotliwości powinny tam załatwić sprawę odbioru.
Maniak - niektórzy (UK, Francja, Niemcy...) rozwiązali "doświetlenie" satelitarnie. Niech wymienię Freesat. U nas też kiedyś była wiązka kierunkowa, ale TVP się z niej wycofała. Nie jestem pewien czy samo zejście na VHF rozwiązałoby problem kompleksowo. Satelita na pewno.
Być może opcją byłoby uruchomienie małej mocy na VHF jako przekaźników górskich. Z DAB+ dałoby się pogodzić, a jeśliby pomogło to dlaczego nie.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: belzebiusz »

KRRiT: Sytuacja TVP i PR wymaga radykalnych decyzji
http://satkurier.pl/news/74744/krrit-sy ... cyzji.html
Problemy ma także Polskie Radio, które zmuszone jest rezygnować z istotnych form działalności, jak Chór Polskiego Radia czy nadawanie cyfrowe.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

A tak dobrze się zapowiadało ...
Poczekajmy jednak na oficjalne wyniki przetargu.

vari107

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: vari107 »

Mam pytanie do Pana Jarosława: Czy Emitel złożył wniosek o kolejne pozwolenie na emisję testową DAB+ od 1 maja, czy też w poniedziałek emisja zamilknie ?
vari

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

złożył
Z jakimikolwiek decyzjami co dalej nadal czekamy na oficjalne rozstrzygnięcie przetargu w PR

Bartosz Czach

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

Jeśli wygracie przetarg, w ciągu ilu dni jesteście gotowi odpalić nadajniki w pozostałych miastach Euro?

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: RAPIOTR »

Przetarg to formalność.Nie są to żadne pieniądze ,ale i tak wiadomo od początku kto to uruchomi hehe ;) . Alleluja

Zablokowany