DVB-T z TON ŁÓDŹ SIENKIEWICZA

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z TON ŁÓDŹ SIENKIEWICZA

Post autor: blockbuster »

UKE wydał pozwolenie radiowe na kolejny rok dla emisji "eksperymentalnej" MUX-L3 z Sienkiewicza

https://www.uke.gov.pl/decyzje-rezerwac ... jnych-5150

mat55
Posty: 28
Rejestracja: 20 grudnia 2016, o 11:19
Odbiornik: Sony KDL-32W706B
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź/EC4, Łódź/Sienkiewicza, Sk-ce/Bart.

Re: DVB-T z TON ŁÓDŹ SIENKIEWICZA

Post autor: mat55 »

Zastanawia mnie jedna rzecz: jaka jest właściwie moc nadawcza multipleksu testowego NTL z tego nadajnika? W wyszukiwarce obiektów nadawczych pisze, iż emisja jest prowadzona z mocą ERP 0,50 kW, z drugiej strony na stronie z aktualnymi parametrami emisji DVB-T określona jest jako 0,8 kW.

kuba_bed
Posty: 56
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-47W805A
Instalacja antenowa: ATX-55 (MUX1-3/L3), a'la ATZ-7 (MUX8) ~ 9-10 metrów
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŁDZ TON EC4/ TON Sienkiewicza/RTCN Zygry

Re: DVB-T z TON ŁÓDŹ SIENKIEWICZA

Post autor: kuba_bed »

Z czystej ciekawości, czy Wam też uległy poprawie parametry tego mux-a? U mnie co prawda previterbi cały czas (tak jak wcześniej) wskazuje na 0, ale za to C/N wzrosło z około 18 do 24-25. Zero dotykania instalacji, a zdaje się też nie przeprowadzano tam żadnych prac.

mat55
Posty: 28
Rejestracja: 20 grudnia 2016, o 11:19
Odbiornik: Sony KDL-32W706B
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź/EC4, Łódź/Sienkiewicza, Sk-ce/Bart.

Re: DVB-T z TON ŁÓDŹ SIENKIEWICZA

Post autor: mat55 »

U mnie odbiór bez zmian, żadne parametry nie uległy zmianie w MUX-L3. Najpewniej niższy poziom szumów w sygnale tego dnia wynikał z lepszej propagacji sygnału. Także zaobserwowałem w tym czasie, że parametry uległy poprawie na kilku innych multipleksach. Jednak następnego dnia wróciły do normy. :)

kuba_bed
Posty: 56
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-47W805A
Instalacja antenowa: ATX-55 (MUX1-3/L3), a'la ATZ-7 (MUX8) ~ 9-10 metrów
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŁDZ TON EC4/ TON Sienkiewicza/RTCN Zygry

Re: DVB-T z TON ŁÓDŹ SIENKIEWICZA

Post autor: kuba_bed »

Sprawdzałem to od kilku dni i o każdej porze dnia parametr C/N jest wyższy niż wcześniej.

mat55
Posty: 28
Rejestracja: 20 grudnia 2016, o 11:19
Odbiornik: Sony KDL-32W706B
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź/EC4, Łódź/Sienkiewicza, Sk-ce/Bart.

Re: DVB-T z TON ŁÓDŹ SIENKIEWICZA

Post autor: mat55 »

Chyba masz rację, że coś zmieniono. Ja od dwóch dni nie odbieram w żaden sposób tego mux-a, choć wcześniej przy minimalnym poziomie sygnału udawało się. Teraz nawet kilka procent sygnału nie wyszukuje telewizor, a jeśli już coś chwilowo złapie to kompletny brak jakości. :(

kuba_bed
Posty: 56
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-47W805A
Instalacja antenowa: ATX-55 (MUX1-3/L3), a'la ATZ-7 (MUX8) ~ 9-10 metrów
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŁDZ TON EC4/ TON Sienkiewicza/RTCN Zygry

Re: DVB-T z TON ŁÓDŹ SIENKIEWICZA

Post autor: kuba_bed »

No dobra, ale mamy dwa całkowicie różne efekty tych "zmian" - u mnie parametry uległy poprawie, a Ty masz odwrotnie. Dodam, że instalacja nie jest ustawiona centralnie na Sienkiewicza, a gdzieś pomiędzy budynkiem UMWŁ a EC4.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z TON ŁÓDŹ SIENKIEWICZA

Post autor: hadam »

Nie wiem czy to nie ma związku z jakimiś warunkami troposferycznymi.
U mnie od około trzech tygodni praktycznie nie mam MUX'a trzeciego i to tak z Wręczycy jak i z Kamieńska. Kiedy nie włączę to tnie jak jasna cholera, na przemian szatkownica albo brak sygnału a tv pokazuje 2000 błędów.
Liczę, że jak przejdą wiosenne burze których u nas jeszcze nie było to się to zmieni. Takie są uroki odbioru uzależnione od pogody w trudnych warunkach na Jurze. Niestety wszyscy wiedzą o problemie nawet są plany tylko póki co nas olewają.
Postawiłem krzyżyk na tą całą naziemną a zwłaszcza na MUX-3 kanałów TVP i tak nie oglądam, szkoda zdrowia i pieniędzy i dlatego mam jeszcze kablówkę i satelitę, te przynajmniej są niezawodne.

mat55
Posty: 28
Rejestracja: 20 grudnia 2016, o 11:19
Odbiornik: Sony KDL-32W706B
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź/EC4, Łódź/Sienkiewicza, Sk-ce/Bart.

Re: DVB-T z TON ŁÓDŹ SIENKIEWICZA

Post autor: mat55 »

Od około miesiąca od kiedy przestawiłem antenę w kierunku Łodzi, gdzie do nadajnika TON Łódź Sienkiewicza mam w linii prostej około 30 km (dużo bliżej) wreszcie zacząłem łapać MUX NTL, ale zauważyłem problem z tym multipleksem. Dotychczas odbierałem sygnał z Warszawy (Raszyn i PKiN), gdzie w linii prostej mam ok. 80 km. Bez żadnych problemów antena łapała oprócz ogólnopolskich multipleksów również testowy MUX-TVN (ok. 60-75% mocy i zawsze 100% jakości). Po przestawieniu anteny w odwrotnym kierunku również odbieram MUX-TVN (ok. 54% mocy i 100% jakości - zapewne z odbicia) oraz pozostałe. MUX-L3 łapie mi, a sygnał dochodzący wynosi nawet do 60% mocy, ale jakości sygnału brak i ogromny poziom błędów (w zależności od odbiornika 5515 lub 65000). Co prawda jest to słabszy nadajnik, ale sygnał dociera tylko przez ilość błędów i brak jakości nie jest w stanie telewizor prawidłowo odbierać. Nie wiem z czego to wynika, ale przy MUX-TVN testowego z Warszawy nawet przy bardzo słabej sile sygnału jakość jest zawsze na poziomie ok. 100%. Ostatnio tak jak pisałem kilka postów wcześniej nawet przy lepszej propagacji MUX-L3 z Łodzi nie jestem w stanie odbierać, bo jakość nawet nie drgnie. Sygnał też non-stop skacze. Choć w piątek wieczorem zauważyłem, że kilka razy na kilka sekund jakość wskoczyła na 100%. Być może problem wynika z parametrów tego MUX-a. Przydałaby się może większa moc nadajnika (MUX-3 niegdyś nadawał z tego miejsca z mocą 2 kW) lub przeniesienie na EC4. Wtedy zasięg i przede wszystkim stabilność zapewne uległaby zdecydowanej poprawie. Coś jest nie tak, skoro nawet odbiorcy znajdujący się bliżej nadajnika i będący w zasięgu również zwracają uwagę na problemy z odbiorem i błędy. :(

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: DVB-T z TON ŁÓDŹ SIENKIEWICZA

Post autor: Kolor »

To jest emisja testowa, w zasadzie niekomercyjna. Co testują i jak, tego nie wiem, ale na pewno nie zwiększą mocy i nie przeniosą nadawanie na komin. Możesz o tym zapomnieć.

kuba_bed
Posty: 56
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-47W805A
Instalacja antenowa: ATX-55 (MUX1-3/L3), a'la ATZ-7 (MUX8) ~ 9-10 metrów
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŁDZ TON EC4/ TON Sienkiewicza/RTCN Zygry

Re: DVB-T z TON ŁÓDŹ SIENKIEWICZA

Post autor: kuba_bed »

Działa Wam normalnie MUX-L3? Ja bez włączonej opcji LNA mam problem z odbiorem - bardzo niski poziom sygnału, a jakość skacze potwornie, do tego ilość pre Viterbi jest szalenie wielka (do niedawno wynosiła 0), choć telewizor ileś tego skoryguje. Pozostałe MUX-y bez zmian, więc problem raczej nie tkwi w instalacji antenowej.

mat55
Posty: 28
Rejestracja: 20 grudnia 2016, o 11:19
Odbiornik: Sony KDL-32W706B
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź/EC4, Łódź/Sienkiewicza, Sk-ce/Bart.

Re: DVB-T z TON ŁÓDŹ SIENKIEWICZA

Post autor: mat55 »

Potwierdzam, że coś zmieniono w emisji sygnału. Dotychczas odbierałem dość stabilnie 62% siły sygnału, 50% jakości sygnału. Teraz co prawda siła nadal 62%, ale jakość skacze i jest bliska 0%, sygnał zanika całkowicie co chwilę, a poziom błędów ogromny. Nie da się odbierać prawidłowo tego mux-a.

kuba_bed
Posty: 56
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-47W805A
Instalacja antenowa: ATX-55 (MUX1-3/L3), a'la ATZ-7 (MUX8) ~ 9-10 metrów
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŁDZ TON EC4/ TON Sienkiewicza/RTCN Zygry

Re: DVB-T z TON ŁÓDŹ SIENKIEWICZA

Post autor: kuba_bed »

Zaraz wyjdzie na to, że to odbiór ze zwałowiska :twisted:

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z TON ŁÓDŹ SIENKIEWICZA

Post autor: hadam »

Jest nowe pozwolenie dla MUX - L3, NTL eksperymentalne, ale jakieś dziwne bo bez daty od kiedy do kiedy.
https://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radio ... jne,5.html

Awatar użytkownika
Squeazz
Posty: 49
Rejestracja: 3 sierpnia 2017, o 15:40
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: telewizyjny
Nadajnik - obiekt nadawczy: Komin EC-4, Sienkiewicza

Re: DVB-T z TON ŁÓDŹ SIENKIEWICZA

Post autor: Squeazz »

MUX-L3 daje się odbierać w rejonie Paderewskiego/Zaolziańska bez wzmacniacza - Łódź-Górna Sienkiewicza.
Antena kierunkowa

Zablokowany