DAB+ Kielce

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DAB+ Kielce

Post autor: Młody »

Emisja jest kierunkowa, być może sygnał się tak ładnie nie rozchodzi w porównaniu do stacji analogowych.
@Poland - jak u Ciebie odbierają analogowe stacje ze Św.Krzyża?

Radioodbior
Posty: 20
Rejestracja: 1 września 2011, o 15:00
Odbiornik: Ariva T - 60
Feruson 8100 - HD
Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: ATX107 + LNA101, yagi 19 el.,Alcad 417, Yagi 5 el. UKF, 240m + 14m n.p.t. maszt
Nadajnik - obiekt nadawczy: SG,G.Św.Marcina,Chor

Re: DAB+ Kielce

Post autor: Radioodbior »

U mnie:
Siła sygnału 8 na 16 kratek
Jakość: 100

Sygnał stabilny, tuner Yamaha T-D500, antena (dipol prosty) robiona w 5 minut, wysokość 8 m n.p.t., kabel 20 letni :)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kielce

Post autor: Poland »

Młody pisze:Emisja jest kierunkowa, być może sygnał się tak ładnie nie rozchodzi w porównaniu do stacji analogowych.
@Poland - jak u Ciebie odbierają analogowe stacje ze Św.Krzyża?
Znacznie lepiej w porównaniu do nadawania cyfrowego - najbardziej ładnie odbierają u mnie Radio Kielce, Radio Maryja i RMF Maxxx - tu nawet mam RDS.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DAB+ Kielce

Post autor: pablo82 »

U mnie w Skarżysku siła sygnału Dab+ 2 kreski w skali od 1 do 5 kresek (analogowe radio FM ze Św. Krzyża mam 5 kresek- czyli odbiór maksymalny). Co do Dab+ odbiór mam stabilny. Poziom błędów zero.
kanał: 11C: Polskie Radio

PR Jedynka - 112 kbps
PR Dwójka - 128 kbps
PR Trójka - 112 kbps
PR Czwórka - 112 kbps
Radio Kielce - 104 kbps
PR Dla Zagranicy - 64 kbps
Polskie Radio 24 - 64 kbps
Radio Rytm - 96 kbps

Ps. odbiór na radioodbiorniku Dual Dab 14 z wysuniętą metrową anteną teleskopową.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kielce

Post autor: Poland »

U mnie maksymalnie odbiór jest tuż przed wskaźnikiem poprawnego sygnału choć odbiór skacze od 0 do maksymalnie 4 kresek w bodajże dwunastostopunktowej skali.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ Kielce

Post autor: adac »

PR Jedynka - 112 kbps
PR Dwójka - 128 kbps
PR Trójka - 112 kbps
PR Czwórka - 112 kbps
Radio Kielce - 104 kbps
PR Dla Zagranicy - 64 kbps
Polskie Radio 24 - 64 kbps
Radio Rytm - 96 kbps
A to 1/3 multipleksu które zostało dla nad. prywatnych w ramach promocji.
// chyba nie ten topic..

Awatar użytkownika
bardejov
Posty: 50
Rejestracja: 19 czerwca 2013, o 08:30
Odbiornik: Opticum dvb-t hd t90
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem APS 0107
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kielce

Post autor: bardejov »

U mnie w Proszowicach też jako tako. Sygnał dobija nie raz do 15dB.

Obrazek

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kielce

Post autor: piotrek2802 »

Jak w Proszowicach taki kiepski sygnał z nadajnika DAB+ ze św. Krzyża, to chyba nie ma szans na odbiór w Krakowie :-(

Awatar użytkownika
bardejov
Posty: 50
Rejestracja: 19 czerwca 2013, o 08:30
Odbiornik: Opticum dvb-t hd t90
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem APS 0107
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Kielce

Post autor: bardejov »

No rewelacji nie ma, ale według mapek sygnału tak miało być. W następnym tygodniu sprawdzę jeszcze na drugim balkonie, bo z punktu w którym sprawdzałem jest trochę przesłonięty nadajnik.

Moim zdaniem sygnał kończy się gdzieś przed Krakowem. Jak już pisano nadajnik nieźle sieje i na pewno na tropo doleci daleko.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DAB+ Kielce

Post autor: Młody »

Jak widać emisja kierunkowa w niektórych miejscach daje przyzwoity, a w niektórych słabszy efekt. Zaskoczony jestem odbiorem w Skarżysku ale usprawiedliwiać może gęsta zabudowa bloków.
Zapewne w okolicach półsanatorium i ogólnie w ścianie zachodniej Skarżyska, może być kłopot z odbiorem. Natomiast w wyższych partiach miasta, to już nawet kierunkowość nie powinna przeszkodzić w przedarciu się zapewne bardzo silnego sygnału.
Ciekawy jestem jakby się u mnie sprawował odbiór, bo akurat Św.Krzyż u mnie (a dokładnie w moim rejonie zamieszkania) nie jest jakiś nadzwyczaj silny (o ile nie powiedzieć przeciętny). Jednak na obecną chwilę nie mam możliwości sprawdzenia odbioru.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DAB+ Kielce

Post autor: pablo82 »

@Młody ponieważ mój radioodbiornik Dual Dab 14 jest również radiem przenośnym na 4 baterie AA "paluszki" z ciekawości sprawdziłem dziś poziom sygnału radia cyfrowego Dab+ na kanale 11C u mnie na Milicy. W okolicach fontanny na ul. Norwida osiągnąłem 3, czasem 4 kreski w odbiorze (skala poziomu sygnału w moim radio ma od 1 do 5 kresek). Przy czym na 1 (jednej) kresce też da się stabilnie słuchać cyfrowe radio Dab+. Zasługą tego jest pewnie to, iż moje radio ma antenę teleskopową wysuwaną na 1 metr, co przy długości radioodbiornika wynoszącej 21cm - jest bardzo dużym "bacikiem" zbierającym fale eteru.
Ostatnio zmieniony 1 marca 2015, o 16:13 przez pablo82, łącznie zmieniany 2 razy.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DAB+ Kielce

Post autor: Młody »

@pablo82 - Czyli całkiem nieźle. Zapewne skala w tym Twoim odbiorniku jest dosyć surowa, skoro na zaledwie jednej kresce, trzyma Ci płynnie emisje.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DAB+ Kielce

Post autor: pablo82 »

@Młody na jednej kresce zasięgu poziom błędów wynosił od 0 (zera) do 4, ale nie wpływało to na pogarszanie się emisji cyfrowego radia.

Waciak
Posty: 11
Rejestracja: 2 stycznia 2013, o 13:04
Odbiornik: LG 32LH3000
Instalacja antenowa: Antena Dipol LOG 21-60 kierunek Św. Krzyż plus 15m przewodu Triset-113
Nadajnik - obiekt nadawczy: Machów 7km, Św. Krzyż 55km

Re: DAB+ Kielce

Post autor: Waciak »

Uuuuu ale nędza. W Tarnobrzegu, na odbiorniku turystycznym Panasonic RF-D10 z tego wątku: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=48&t=6542 można posłuchać bez jakiś zacięć, ale wskaźnik sygnału pokazuje tylko jedną, migającą kreseczkę. Na tradycyjnym FM pokazuje ze Św. Krzyża znacznie mocniejszy sygnał.
Wygląda to na granicę zasięgu DAB+ dla radia bez anteny zewnętrznej.

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: DAB+ Kielce

Post autor: ayreon »

Tak szczerze to nawet nie zauważyłem żadnych różnicy w odbiorze DAB+ po uruchomieniu Św.Krzyża,może to przez to że mam około 2km do Targowej i silny sygnał z nadajnika miejskiego :?: Siła sygnału jest maksymalna tak jak wcześniej.

kamlox
Posty: 8
Rejestracja: 4 marca 2015, o 12:34
Odbiornik: LG 42la620s
Not Only TV lv5t
Dual Dab 18
Instalacja antenowa: Bi-guad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Tarnawatka/Piaski

Re: DAB+ Kielce

Post autor: kamlox »

Witam,
Sygnał nawet do Zamościa (Jatutów) dociera, odbieram na dualu 18, dipol prosty-teleskopowym (oryginalny teleskop przerobiony na gniazdo antenowe), wczytuje stacje, znalazłem miejsce w którym mogłem przetestować dźwięk programów, byłem trochę zdziwiony mimo że miałem odbiór lepszy czyli 3/16 kresek na moim Dualu, to dwie wystarczyły na stały odbiór (wiem że sygnał się tak bardzo nie liczy ale jego jakość-której nie wskazuje dual) a mieszkam ponad 160 km od św. Krzyża.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DAB+ Kielce

Post autor: Domel28 »

To ładnie sygnał poniosło, musisz mieć dobrą lokalizację i pewnie propagacja też sprzyjała.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DAB+ Kielce

Post autor: TLW/SZA »

Tak wygląda nowa podglądowa mapka zasięgu DAB+ po uruchomieniu RTCN Święty Krzyż w SFN z SLR Targowa:
Obrazek
http://dabplus.polskieradio.pl/Template ... Kielce.jpg

Niestety nie mogę nic napisać o jakości odbioru ,gdyż jestem poza domem od 25 lutego,a 26 jak na złość dla mnie uruchomili DAB+ :D

kamlox
Posty: 8
Rejestracja: 4 marca 2015, o 12:34
Odbiornik: LG 42la620s
Not Only TV lv5t
Dual Dab 18
Instalacja antenowa: Bi-guad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Tarnawatka/Piaski

Re: DAB+ Kielce

Post autor: kamlox »

Domel28 pisze:To ładnie sygnał poniosło, musisz mieć dobrą lokalizację i pewnie propagacja też sprzyjała.
Wczoraj wieczorem mała propagacja była (po śniegu który wczoraj spadł :lol:), fm ładnie grał czasami i rds wczytywał się..., ale jak testowałem kiedy zaczęto emisje ze św. Krzyża i wtedy wszystkie stacje zaczynają od RMFu a kończąc na radiu Maryja były w dobrym mono wtedy również łapałem 2-3 kreski, wic widzisz, mój dual nie jest zły (tylko ma gorsze glośniki :( ), sam przyznam ze taki odbiór mnie zaskoczył :o

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DAB+ Kielce

Post autor: qrzy »

Trudno mi uwierzyć w to, że emisja może być prowadzona z mocą 10kW ERP. Albo jest to mniej niż 1kW, albo system antenowy ma bardzo silne wcięcia w charakterystyce, z których jedno z nich wypada akurat w moim kierunku.

Podsumowując: mam zupełnie otwarty teren w tym kierunku, odbieram nieźle wszystkie UKF-ki, a Radio Kielce wgryza się w lokalne Zet Gold (dawne Antyradio, Radio Kielce na odbiorniku SDR idzie czysto), odbieram przemiennik świętokrzyski na 2m, a po obóceniu anteny telewizyjnej także dvb-t na kanałach 30 i 37 (47 jest powielany na Chorągwicy).

DAB-u albo nie odbieram w ogóle, albo skacze jedna kreska (odbiornik, Dual Dab 4 z dorobionym gniazdem antenowym + dookólna antena zewnętrzna w V).

Zablokowany