Odbiór DVB-T w zachodniej części województwa

mar_log

Odbiór DVB-T w zachodniej części województwa

Post autor: mar_log »

Oto pismo skierowane do regionalnych UKE (Kraków i Katowice) i EMITELu w wyniku realizacji ostatnich decyzji EKE o ograniczeniach w rozsyłaniu sygnału DVBT z RTCN Mysłowice Kosztowy:

Z niepokojem obserwujemy znaczne pogorszenie jakości i mocy sygnału cyfrowego w MUX-1 (kanał 55) w rejonie Olkusza z nadajnika Mysłowice Kosztowy w kierunku wschodnim i płn – wsch (aktualne decyzje UKE !). Poprzednio moc sygnału była dobra (okresowo średnia) jakość sygnału była średnia, obecnie siła: średnia – słaba a jakość słaba – brak sygnału. Zjawisko to występuje od kilku dni i uniemożliwia odbiór tych programów. Obawiamy się że w naszym rejonie gdzie zawsze odbieraliśmy TV z nadajnika katowickiego (krakowski w ogóle do nas nie docierał z sygnałem) pozostaniemy wkrótce bez odbioru podstawowych programów TV (TV1, TV2, TV3 Info itd.) po wyłączeniu sygnału analogowego (obecnie mocno zakłóconego m in przez lokalny radiowy nadajnik RM). Mój głos jest wyrażeniem opinii kilkudziesięciu mieszkańców centrum Olkusza posiadających odbiorniki zgodne z polskim standardem DVBT i nowe poprawne technicznie instalacje antenowe. Prosimy o uwzględnienie powyższych uwag przy pracach związanych z kształtowaniem charakterystyki nadawania ( systemu antenowego) MUX-1 DVB-T z obiektu RTCN Katowice/Kosztowy.


W wyniku nieracjonalnych decyzji gremiów administracji państwowej w zakresie TV i Radia jesteśmy traktowani przez decydentów jak „kula u nogi” lub „piąte koło u wozu” czyli już nie Śląsk i Zagłębie, a jeszcze nie Kraków. Takie niezrozumiałe decyzje noszące znamiona „wykluczenia społecznego” w zakresie w/w mediów publicznych mogą mieć w przyszłości znaczny wpływ na finansowanie misji publicznej tych mediów przez mieszkańców regionu i spowodować zaprzestanie opłacania abonamentu RTV.


W imieniu kilkudziesięciu mieszkańców centrum Olkusza (a wkrótce nawet kilku tysięcy z całego Olkusza i okolic)

z poważaniem:


Marek Logiewa

mlmarklog913@gmail.com

Mroovek
Posty: 26
Rejestracja: 2 listopada 2011, o 11:45
Odbiornik: Ariva Ferguson T55
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w zachodniej części województwa

Post autor: Mroovek »

Chciałbym zapytać kiedy MUX3 z Chorągwicy będzie nadawał normalnie i z większa mocą a nie kierunkowo.
Na oficjalnych stronach cyfryzacji w gminie Krzeszowice widnieje informacja, że można odbierać MUX-3. Tymczasem w Nowej Górze u moich rodziców nie ma takiej możliwości. Zchodziłem chyba cały dach z anteną obracając ją na wszystkie możliwe strony i nic....

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Odbiór DVB-T w zachodniej części województwa

Post autor: m@rtops »

Mroovek pisze: kiedy MUX3 z Chorągwicy będzie nadawał normalnie i z większa mocą
po wyłączeniu analogu w naszym regionie czyli do 20.05.2013 ;)

Wiking

Re: Odbiór DVB-T w zachodniej części województwa

Post autor: Wiking »

Raczej po 20 maja. :)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Odbiór DVB-T w zachodniej części województwa

Post autor: m@rtops »

nie ma dokładnej daty wyłączenia więc oparłem się na info podawanym w wykazie wyłączeń ;)

mar_log

Re: Odbiór DVB-T w zachodniej części województwa

Post autor: mar_log »

To nowa korespondecja dot odbioru DVB-T w regionie (w odpowiedzi na pismo inicjujące wątek) i nie wnosząca nic nowego ani pozytywnego w tym temacie.

From: Wantuch Jan [mailto:J.Wantuch@uke.gov.pl]
Sent: Monday, November 05, 2012 2:54 PM
To: mlmarklog913@gmail.com
Subject: Odbiór DVB-T


Szanowny Panie.

Informujemy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej Delegatura w Krakowie prowadzi obecnie akcję pomiarową dotyczącą oceny możliwości odbioru sygnałów telewizji cyfrowej emitowanych naziemnie na terenie województwa małopolskiego. Akcja ta jest częścią ogólnopolskiej akcji pomiarowej. Przesłane przez Państwa informacje na temat problemów w odbiorze telewizji cyfrowej zostaną uwzględnione w planowanych pomiarach.

Wyniki pomiarów są przekazywane na bieżąco Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która na ich podstawie i w ramach posiadanych kompetencji podejmie odpowiednie kroki zmierzające do poprawy sytuacji w zakresie odbioru telewizji cyfrowej na terenie kraju.

W razie uzasadnionych podejrzeń istnienia zakłóceń zewnętrznych w odbiorze programów telewizyjnych można zwracać się do tutejszej delegatury UKE w celu podjęcia kroków zmierzających do zlokalizowania i likwidacji źródła zakłóceń. Zgłoszenie zakłóceń powinno być poprzedzone przeglądem technicznym instalacji antenowej i wyeliminowaniem przyczyn wynikających z niesprawności instalacji odbiorczej.

Informujemy ponadto, że UKE nie jest operatorem multipleksów i właścicielem stacji nadawczych. Z uwagi na to nie może podejmować decyzji o ewentualnych zmianach w kofiguracji stacji nadawczych, w tym zwiększeniu mocy, zmianie charakterystyk anten nadawczych lub budowie nowych stacji. Z tego typu wnioskami należy zwracać się do operatora multipleksu, firmy EmiTel sp. z o.o. ul. Kamienna 21, 31-403 Kraków, lub bezpośrednio do właścicieli programów telewizyjnych.

Jan Wantuch
Naczelnik
Wydział Kontroli Radiowej i Zwalczania Zakłóceń
Urząd Komunikacji Elektronicznej Delegatura w Krakowie
ul. Świętokrzyska 12; 30-015 Kraków
tel.: 12 630 14 00; fax: 12 632 66 97

a tu odpowiedź adresata:

mlmarklog913 [mlmarklog913@gmail.com]
Do:'Wantuch Jan'

Szanowny Panie.

Moje pismo powstało w okresie, gdy Emitel ograniczył moc nadajnika DVB-T w Mysłowicach Kosztowy ze względu na sąsiadów Słowaków (?) w zakresie MUX – 1 (kan 55). W tym okresie odbiór podstawowych programów TVP nadawanych w technice DVB-T (TV 1 , TV 2, TV 3 ) w regionie Małopolski zach. i półn- zach. oraz płd- zach. stał się niemożliwy. My, małopolscy mieszkańcy tych regionów – jest nas kilkadziesiąt tysięcy - poczuliśmy się społecznie wykluczeni; nie dba o nas Kraków (nasze województwo), przestały dbać Katowice w zasięgu których jedynie jest możliwy odbiór TV i PR. Całe szczęście, że nadawca Emitel uwzględnił bardzo liczne protesty zawiedzionych telewidzów i przywrócił pierwotną moc nadajnika oraz pierwotną charakterystykę anteny nadawczej. W tej chwili odbiór DVB-T w omawianych powyżej regionach w zakresie MUX – 1; MUX – 2 jest poprawny (nie występują tu zakłócenia), natomiast MUX – 3 jest dalej nie zadawalający z racji bardzo ograniczonej mocy nadawania (jesteśmy poza granicą teoretycznego zasięgu). Jesteśmy jednak cierpliwi i czekamy na dalsza poprawę sytuacji, nie pozwolimy jednak w przyszłości na działania, które będą skutkowały ograniczeniem naszego dostępu do mediów publicznych !

Swoja drogą to jak Kraków dba o mieszkańców Małopolski z tych jej zachodnich regionów w zakresie zapewnienia dostępu do mediów (TV i PR) nie świadczy o nim dobrze; my nie prosiliśmy się o ponowne przyłączenie do krakowskiego – Śląsk i Zagłębie są dla nas bardziej atrakcyjne i oferują do dzisiaj więcej (co widać choćby na powyższym przykładzie).

Do TV analogowej i źródeł jej zakłóceń nie warto wracać (choćby dla tego by nie stać się „wrogiem publicznym” pewnych organizacji), gdyż ta wkrótce przestanie całkowicie funkcjonować.



Z poważaniem, dziękując za późną ale odpowiedź (Emitel udzielił pełnej i pozytywnej odpowiedzi w ciągu 24 godzin !):

telewidz i radiosłuchacz z małopolski zachodniej


Marek L.

(mlmarklog913.gmail.com)

Seed1975

Jestem z Libiąża. Jak z sygnałem w moim mieście ?

Post autor: Seed1975 »

Jestem zainteresowany odbiorem dvb-t. Nie wiem jednak jak wygląda sprawa z sygnałem w moim regionie. Może ktoś mnie oświecić ;) :?:

Hamer

Re: Odbiór DVB-T w zachodniej części województwa

Post autor: Hamer »

Może by tak więcej szczegółów o sobie? Na przykład polecam zacząć od uzupełnienia profilu. Poza tym wszystkie wyczerpujące informacje masz na stronach Emitela i na tym forum.

Sharx

Re: Odbiór DVB-T w zachodniej części województwa

Post autor: Sharx »

Mieszkam w okolicach Olkusza i mogę stwierdzić jedno - odbiór jest tragiczny.
Katowice ustawione kierunkowo w stronę Opola albo o sile 2W, Kraków za daleko, jedynie z Węgierskiej Górki bym łapał, ale problem jeden - mój pokój jest po drugiej stronie i za cholere nic nie złapię.
Przecież to jakaś paranoja, że dla kilku górskich wioch buduje się dodatkowe nadajniki, a ludzie w dużych miastach chyba muszą budować maszty antenowe żeby móc cokolwiek odbierać.
Z całym szacunkiem dla Emitela, ale ja nie rozumiem jak można robić takie dziadostwo. Po cholere uruchamiać nadajnik z siłą 2kW? Ah, rozumiem - na papierku wszystko fajnie wygląda, że niby działa i każdy się może cieszyć cyfrową telewizją - chyba w snach.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w zachodniej części województwa

Post autor: Jarosław Bałuka »

Odbiór czego jest tragiczny? Wszystkich trzech MUX-ów?

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: Odbiór DVB-T w zachodniej części województwa

Post autor: Martinez1989 »

Sharx pisze:Mieszkam w okolicach Olkusza i mogę stwierdzić jedno - odbiór jest tragiczny.
Katowice ustawione kierunkowo w stronę Opola albo o sile 2W, Kraków za daleko, jedynie z Węgierskiej Górki bym łapał, ale problem jeden - mój pokój jest po drugiej stronie i za cholere nic nie złapię.
Przecież to jakaś paranoja, że dla kilku górskich wioch buduje się dodatkowe nadajniki, a ludzie w dużych miastach chyba muszą budować maszty antenowe żeby móc cokolwiek odbierać.
Z całym szacunkiem dla Emitela, ale ja nie rozumiem jak można robić takie dziadostwo. Po cholere uruchamiać nadajnik z siłą 2kW? Ah, rozumiem - na papierku wszystko fajnie wygląda, że niby działa i każdy się może cieszyć cyfrową telewizją - chyba w snach.
Nie obrażaj ludzi mieszkających w górach. Jesteś lepszy od nich?? Napisałeś, że mieszkasz w okolicach Olkusza to pewnie nie w mieście!!! To raz.
Dwa - Polskie DVB-T nie odbierzesz na antenie pokojowej, a tym bardziej przed ASO.
Trzy - to nie Emitel ustala moce przejściowe Multipleksów, tylko UKE. Po ASO będzie dużo lepiej.

Sharx

Re: Odbiór DVB-T w zachodniej części województwa

Post autor: Sharx »

Nie obrażam ludzi mieszkających w górach. Chodzi mi jedynie o to, że czy to w miastach czy w WIELU wsiach jest daremny odbiór, bo ktoś ustawi nadajnik nie na szczycie góry pod moim domem a 60km od danej miejscowości i ustawi moc na 20kW i twierdzi, że jest wszystko ok.
No to prosze mi teraz powiedziec, co mam odbierać:
MUX 1:
- Katowice - moc 55, za słaby sygnał, czemu nie ma 100?
- Kraków - moc 29, za słaby sygnał, jw.
- Wisła - ok złapie, ale nie po mojej stronie domu.

MUX 2:
- Katowice - moc 63 - łapie ale przerywa, nie da się oglądać
- Kraków - moc 60 - za słaby sygnał
- Wisła - moc 50 - nie ma szans

MUX 3:
- Kraków - moc 2 - jakaś kpina
- Katowice - moc 2,5 - jw.
- Wisła - moc 50 - nie ma szans

Ale jakoś dziwnym trafem Czeskie multipleksy odbieram bardzo dobrze.
No i czy tu nie ma paranoi? Sory ale mam wrażenie że za chwile w ogole nie obejrze telewizji bo ktoś sobie ustalil ze nadajniki beda dzialaly z mocą dwa albo beda skierowane w konkretnym kierunku i nikt poza to już nie wyjdzie. Jasne, powiecie - daj antene na dach, ale JA NIE MAM TAKIEJ MOZLIWOSCI, i moim zdaniem powinienem bez problemu odbierać telewizje skoro mam antene ZEWNĘTRZNĄ, teren jest równy, nie ma przeszkód terenowych, linii energetycznych, drzew, krzaków i wszyscy u mnie wkoło mają ten sam problem.

Podam jeszcze odległości:

Kraków, Chorągwica
Distance 46.8 km, Azimuth 103.4 °
Terrain profile, Detail on map
Katowice EC
Distance 37.8 km, Azimuth 312.3 °
Terrain profile, Detail on map
Wisła, Skrzyczne
Distance 51.1 km, Azimuth 216.0 °
Terrain profile, Detail on map


Zresztą tutaj:
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html
widać doskonale, że teren Zator-Chrzanów-Olkusz praktycznie na każdym multipleksie jest niedogrzany. Wiec to nie jest moje widzimisie - po prostu tak jest i na chwile obecna jezeli nie ma sie wysokiego masztu z antena to odbior wszystkich multipleksow jest po prostu niemozliwy.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Odbiór DVB-T w zachodniej części województwa

Post autor: kroczek12 »

Pierwsza rzecz to uzupełnij profil w podstawowe informacje. Katowice do których masz 37km są w 5 etapie wyłączeń analogu przewidzianym na 20 maja a zapewne wtedy bardzo poprawią Ci się parametry odbioru z tego obiektu bo będę zwiększone moce nadawcze MUX-ów a i zniknie analog który współdzieli pasmo a na pewno to nie służy odbiorowi dvb.
Nie ma tak i nigdy nie będzie że każdy będzie miał "na górce koło domu" nadajnik. Cyfrowa telewizja nie wymaga aż tylu przemienników które obecnie były stosowane do analogu. Cześć z nich będzie wykorzystywana jak obecnie to się robi do MUX-3, natomiast główne stacje wypromieniowują dużą moc albo mają tak w planie po ASO. Tak zawsze było w analogu i tak będzie w dvb. Jeśli liczysz na odbiór to musisz się pofatygować o antenę zamocowaną w maksymalnie położonym miejscu aby zapewnić sobie komfort odbioru. Myślę że jak tylko podejmiesz stosowne próby to odniesiesz sukces i radzę zająć się tym po 20 maja. Jaką antenę posiadasz?
Sharx pisze: MUX 1:
- Katowice - moc 55, za słaby sygnał, czemu nie ma 100?
Mux-1 w Katowicach jest na 55 kanale ale moc mają 25KW.

Hamer

Re: MUX3

Post autor: Hamer »

rbabski pisze:W aktualnej tabeli parametrów MUX3 w pozycji Katowice-Kosztowy jest kanał 51 z mocą 2,5 kW ?
Jeśli jesteś po wschodniej stronie nadajnika to paradoksalnie masz aktualne parametry(oprócz zmiany kanału). Kosztowy się wypięły na Małopolskę zachodnią i z 100kW dostajemy tylko okruszki. Według mnie to jest nawet mniej niż 2,5kW bo teraz siła jest gorsza niż przed zmianami.

rafla
Posty: 40
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 13:36
Instalacja antenowa: pasywna ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: rafla »

Niestety jest mniej, nieznacznie ale mniej. Na 4 odbiorniki w domu 3 dają radę, czwarty, tuner USB wymiękł po zmianach, mam piękną pikselozę na mux3. Próbowałem przestawiać antenę na Skrzyczne czy Chorągwicę, ale bez szans na powodzenie (górki). Okolice Wadowic. Nieźle nas urządzili. :(

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: twmichal »

Jeśli uzwzględnimy to tłumienie 20dB w kierunku SE to wychodzi że w tamtą stronę promieniuje tylko z mocą 1kW ERP (30dBW).

kret-kot
Posty: 13
Rejestracja: 29 października 2011, o 10:03
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów, Chorągwica i Luboń Wielki

Re: Odbiór DVB-T w zachodniej części województwa

Post autor: kret-kot »

Rzeczywiście, w rejonie chrzanowsko-olkuskim od dawna był problem z dobrym odbiorem telewizji. W wielu miejscach tego pagórkowatego obszaru były trudności z odbiorem sygnału zarówno z Chorągwicy jak też z nieco bliżej położonych Mysłowic. Tylko w niektórych punktach można było odbierać tam telewizję z Lubonia Wielkiego i Skrzycznego. Z powyższych wypowiedzi wynika, że nic nie zmieniło się na lepsze na tym terenie po wprowadzeniu DVB-T.
Decydentom z UKE i Emitela trzeba uświadomić, że problem ten rzeczywiście nie dotyczy niewielkiej społeczności w jakiejś miejscowości podgórskiej lecz populacji liczącej ponad 200 tysięcy ludzi (powiat chrzanowski zamieszkuje około 130 tys. osób, powiat olkuski natomiast około 100 tys. osób).
Wydawało się, że po reformie administracyjnej z 1998 r. problem ten zostanie dostrzeżony w Krakowie i władze naszego regionu wywalczą w centrali postawienie jakiegoś przemiennika lub nadajnika niewielkiej mocy pomiędzy Chrzanowem a Olkuszem. Jest tu na przykład najwyższy w naszym województwie komin Elektrowni "Siersza" na peryferiach Trzebini (widoczny zarówno w Olkuszu jak i w Chrzanowie, a przy dobrej widoczności również w wielu miejscach w Krakowie). Komin ten mógłby być z powodzeniem wykorzystywany do nadawania programów DVB-T z niewielką mocą (na częstotliwościach stacji nadawczej na Chorągwicy). Takie rozwiązanie może zdecydowanie poprawić odbiór telewizji cyfrowej w miastach Olkusz, Chrzanów, Bukowno i Trzebinia oraz na terenie Pagórów Myślachowickich, zachodniej części Rowu Krzeszowickiego i Garbu Tenczyńskiego.

mar_log01

Re: Odbiór DVB-T w zachodniej części województwa

Post autor: mar_log01 »

Wobec sygnalizowanych problemów z odbiorem NTC w Olkuszu otrzymałem odpowiedź z EMITELA, której treść przytaczam poniżej (może przyda się niektórym olkuszanom).

Nadawca:* Sekretariat [sekretariat@emitel.pl]

Szanowny Panie,

Odbiór emisji MUX-3 z obiektu RTCN Katowice / Kosztowy w Olkuszu i jego okolicy może być utrudnionym, ponieważ
ww. emisja realizowana jest z odrębnego systemu antenowego w Kosztowach, którego głównym kierunkiem promieniowania
jest azymut 200 - 300 stopni. W kierunku wschodnim ten system posiada wytłumienie, ponieważ jest on dedykowany tylko
do obsługi typowo aglomeracji śląskiej. Pozostałe emisje MUX-1 oraz MUX-2 prowadzone są ze szczytowego, dookólnego
systemu antenowego.
Proponujemy skierować antenę w kierunku obiektu RTON Wisła / Skrzyczne (południowy zachód), będzie możliwy odbiór
programów MUX-1 w k. 55, MUX-2 w k. 58 oraz MUX-1 w k. 41.

Z poważaniem,
-----------------------------------------------------------------------------------------------
EmiTel sp. z o.o.; Centrum Zarządzania Siecią
www.emitel.pl

Tą odpowiedź muszę potraktować jako nie precyzyjną (?) ponieważ znaczna część Olkusza położona jest w dolinie otwartej na zach (Mysłowice Kosztowy odl 33 km) a na kierunku Wisła/ Skrzyczne odl 76 km występuje wiele przeszkód terenowych (bliskich i dalekich) i mimo zawieszenia anteny kierunkowej na wys 12 m w centrum Olkusza, próby nie dały żadnego pozytywnego rezultatu.

Hamer

Re: Odbiór DVB-T w zachodniej części województwa

Post autor: Hamer »

Odpowiedź od czapy, kompletnie bez rozeznania sytuacji.
Rzut oka na mapkę "Gdzie ten Olkusz albo Krzeszowice aaa małoplska!"
No to skrobiemy odpowiedź "Proszę skierować antenę na Kraków albo Wisłę" i gotowe.
Tak się nie robi!
Układ terenu mamy taki nie inny i żaden obecnie nadajnik z południa ani Kraków , nie zapewnią nam prawidłowego odbioru.
Jedynym rozwiązaniem jest zmniejszenie tłumienia MUX3 w kierunku wschodnim. Takie co najmniej 3kW faktycznej mocy nikomu by nie przeszkadzało, a nam o niebo poprawił by się odbiór.

Thadd Besky

Re: Odbiór DVB-T w zachodniej części województwa

Post autor: Thadd Besky »

Witam, mój pierwszy post, chociaż czytam forum od dawna, bardzo pomocne :)

Mieszkam na północy Olkusza, otoczony ze wszystkich stron wzgórzami, które zasłaniają Kosztowy i Chorągwicę. Najczystsze wyjście mam na najdalsze Skrzyczne. MUX-2 i MUX-3 odbieram bez problemów, MUX-1 czasem szatkuje. Da się oglądać, ale momentami irytuje. W sumie MUX-1 ze Skrzycznego jest najsilniejszy... przesterowanie związane z moim wzmacniaczem? Pytanie, czy po jego wyjęciu nie stracę dwóch słabszych MUX'ów. W sumie mam opory przed testami - antena za wysoko i jeśli już coś zmieniać, to raz, a dobrze :) ktoś ma jakieś doświadczenia z odbiorem z różnych nadajników po wyłączeniu analogowego?

Pozdrawiam.

Zablokowany