DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: hadam »

Upchanie kanałów pogorszyło ich jakość, ale tak naprawdę na pogorszenie odbioru miała wpływ zmiana modulacji na 16-QAM, zrobili to po to aby powiększyć pojemność multipleksu kosztem zasięgu.
Zobaczymy o ile podniosą wysokość anten, względem obecnych 46 m, będzie to widać w nowym wykazie pozwoleń UKE.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: blockbuster »

ObywatelDVB-T pisze: 29 kwietnia 2020, o 08:24 Obecnie systemy antenowe dla MUX-3 i MUX-L3 są na wysokości 46 metrów, natomiast MUX-8 na 31 metrów, nie wiem jak wysokie są wiatraki, ale może to być problem, może dlatego budują nową wyższą wieże.
Wieże wiatraków są konkretne i mogą mieć ze 100m wysokości (jak nie więcej). Będąc na miejscu wyraźnie widać, że maszt Emitela (ten stary) wygląda przy nich bardzo skromnie. Myślę, że ta nowa wieża to także część przebudowy sieci nadajników pod DVB-T2. W tym wykazie jest sporo obiektów na których będzie zmodernizowany (zapewne podwyższony) maszt, czy będą wymienione systemy antenowe

https://www.emitel.pl/wp-content/upload ... a-2020.pdf

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: hadam »

Wygląda na to, że anteny będą na wysokości 75 metrów. Będą też inne zmiany.

PowerTV pisze: Wysokość zawieszenia anten zmieni się na plus o 29m.

Tego samego dnia zmieniamy modulację w celu poprawy jakości obecnych stacji w MUX L3 oraz dodania kolejnej nowego kanału TV!
https://forum.satkurier.pl/topic/10885- ... nt-1546826

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: blockbuster »

Ciekawe, czy ERP pozostanie taka jak teraz, bo jeżeli tak to nawet podniesienie wyżej anten przy jednoczesnej zmianie modulacji na 64QAM zasięgu raczej nie powiększy (na co liczyli niektórzy). Trzeba czekać na nowy wykaz pozwoleń.
A tak przy okazji, to czy te obecne parametry (GI 1/8) nie są trochę dziwne jak na emisję w SFN?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: hadam »

Pojawił się zaktualizowany wykaz pozwoleń na stronie UKE z datą 18.05.2020. Jest w nim pozwolenie na nową wysokość dla MUX-8 na 58 metrów, innych nie zauważyłem, chyba że źle szukałem.
To oznacza, że system antenowy MUX-8 zostanie podniesiony o 27 metrów. Ciekawe kiedy przełączą. Może Emitel da jakiś komunikat aby można było sprawdzić czy jest lepiej.

Dotychczasowe wysokości są takie:

MUX-3, H, 46m - kierunkowa (D)
MUX Lokalny NTL, H, 46m - dookolna (ND)
Radio Maryja, V, 40m - kierunkowa (D)
Radio Strefa FM Piotrków, V, 38m - dookolna (ND)
MUX-8, H, 31m - kierunkowa (D)

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: blockbuster »

Po pobieżnym porównaniu nowego pozwolenia dla MUX-8 ze starym wychodzi na to, że poza wysokością zawieszenia anten nie ma więcej zmian. Identyczna antena, w identycznej konfiguracji, bez zmian moc i charakterystyka wytłumień. Ciekawe czy tak samo będzie z systemem UHF.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: hadam »

Skoro nie zmieniają anten pod MUX-8 to pewnie przeniosą ze starego masztu na nowy.
Dla UHF mają być nowe pewnie już pod DVB-T2, pisał o tym Winnicki na forum Satkuriera, że w niedługim czasie planują przełączenie. Pisał też o opóźnieniach w dostawie anten.
Możliwe, że dlatego nie ma w wykazie pozwoleń nic o pozostałych multipleksach, bo dopuki nie ma anten to nie wiedzą co i jak.
Możliwe, że planują zrobić to na raty, najpierw MUX-8.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: blockbuster »

ObywatelDVB-T pisze: 19 maja 2020, o 15:26 Możliwe, że planują zrobić to na raty, najpierw MUX-8.
Zapewne tak, i pewnie będzie to miało miejsce w najbliższy poniedziałek (25.05) w godzinach (12:10- 13:00). Na ten dzień planowana jest przerwa konserwacyjna dotycząca wyłącznie MUX-8 z tego obiektu.
https://emi.emitel.pl/plan_www/

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: hadam »

Jeśli odbierasz MUX-8 z tego obiektu to daj znać czy się poprawiło i na ile, bo ja mam antenę pod ten multipleks ustawioną na Św. Krzyż, to może sobie zmienię.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: blockbuster »

Tak odbieram MUX-8 głównie z Kamieńska.
Do nadajnika w linii prostej mam tylko 25km, górę widać gołym okiem z dachu (można spokojnie policzyć wiatraki ;) ), więc mimo tego, że antenę mam ustawioną w przeciwnym kierunku (na Lysą Hore) to i tak poziom sygnał wszystkiego co leci z Kamieńska jest wysoki.

Obrazek

Tak to wygląda obecnie jeżeli chodzi o MUX-8. Jutro (po ewentualnych przenosinach) napiszę czy i jak zmienił się poziom sygnału.

EDIT 25.05
Po dzisiejszej przerwie, u mnie można powiedzieć że bez zmian. Wszystkie parametry mają bardzo zbliżone wartości do tych jak podałem wcześniej.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: TLW/SZA »

Ja dzisiaj sprawdziłem jak to wygląda na "nowo" z Kamieńska, k26 s:93%, j:90%, natomiast po k36 ani widu ani słychu, nie wiem czy już zakończono przeprowadzkę na tej częstotliwości?
Co do mux-8 to odbieram z Włoszczowy/Dobromierza, jak skorygowałem antenę bardziej w azymut na Kamieńsk to sygnał na k9 zanikł, przy ustawieniu na Święty Krzyż sygnał stabilny s:90%,j:92%, przy idealnym ustawieniu na Dobromierz wskaźniki pokazują po 100%.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: blockbuster »

TLW/SZA pisze: 27 maja 2020, o 13:22 Ja dzisiaj sprawdziłem jak to wygląda na "nowo" z Kamieńska, k26 s:93%, j:90%, natomiast po k36 ani widu ani słychu, nie wiem czy już zakończono przeprowadzkę na tej częstotliwości?
Przeprowadzka była chyba tylko dla MUX-8. Piszę chyba, bo u mnie po tej poniedziałkowej przerwie konserwacyjnej MUX-8, parametry powróciły do tych z przed przerwy (nie zauważyłem żadnego wzrostu sygnału).
A co do MUX-L3 na k36 to nadawany jest ciągle z niezmienionymi parametrami (FEC, GI, modulacja). Wprawdzie w zeszłą środę 20.05 zmienili FEC z 3/4 na 5/6 (jak argumentował obecny właściciel MUXa "dla poprawy jakości" :lol: ) ale już w piątek nastąpiła zmiana powrotna.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: hadam »

Przeprowadzka UHF była planowana na 15 maja, ale producent nie dostarczył Emitelowi anten ze względu na koronowirusa i jeszcze nie wiadomo kiedy będą nowe.
Natomiast MUX-8 został już ujęty w wykazie pozwoleń z nową wysokością.
25 maja była przerwa konserwacyjna tylko tego multipleksu stąd nasze przypuszczenia, choć z drugiej strony to ta przerwa była trochę za krótko jak na taką operację, bo niecała godzinę, to może nie zmienili.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: blockbuster »

W najbliższy poniedziałek szykuje się kolejna przerwa dotycząca tylko MUX-8 (w tych samych godzinach co poprzednio). Drugie podejście pod przenosiny?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: hadam »

We wtorek 09.06.2020 będzie konserwacja nadajnika właściwie cały dzień i dotyczy wszystkich emisji.
Pierwsza od 8.00 do 11.00 druga od 9.00 do 16.00 i od 9.00 do 15.00.

Mam nadzieję, że tym razem chodzi o przenosiny na nowy maszt, bo tak na logikę to czy jest sens konserwować stary maszt skoro najpewniej pójdzie niedługo na przetop do huty?

https://emi.emitel.pl/plan_www/

A w wykazie pozwoleń UKE ciągle cisza, jest tylko ujęta zmiana MUX-8.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: Kamilx »

Ta przerwa była już zaplanowana w styczniu, więc raczej nie wiązałbym ją z przełączeniem.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: blockbuster »

Zaplanowana konserwacja obiektu właśnie trwa. Przerwa dotyczy też MUX-8 więc chyba nadal nie został przeniesiony na nowy maszt :?:
MUX-8 na k9 u mnie nadal odbiera ale to tylko słaby sygnał który dolatuje z Wręczycy i możliwe, że z Dobromierza. MUX-L3 leci też z Błeszna więc na k36 jest tylko niewielki spadek sygnału. Największa różnica jest na k26 gdzie zamiast czarnego ekranu pojawił się sygnał właściwego na tym kanale MUX-a CT. Szkoda, że to tylko podczas konserwacji i za chwile oba MUX-y będą się znowu wzajemnie zakłócać i wytną sygnał na k26 do zera.

Obrazek



EDIT
Wygląda na to, że potrzebna była ta dzisiejsza dłuższa przerwa by w końcu przenieść emisję MUX-8 na nowy obiekt. Po wznowieniu emisji sygnał jest wyraźnie mocniejszy w porównaniu z poprzednimi wskazaniami. Co do pozostałych MUX-ów to tutaj parametry bez zmian.

fckgw
Posty: 48
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, o 21:08

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: fckgw »

blockbuster pisze: 9 czerwca 2020, o 10:35 Po wznowieniu emisji sygnał jest wyraźnie mocniejszy w porównaniu z poprzednimi wskazaniami. Co do pozostałych MUX-ów to tutaj parametry bez zmian.
Możesz dokładniej ? Jaki przed oraz po.

Edit: tutaj podałeś sygnał przed dla MUX8 viewtopic.php?f=22&t=5483&p=236624#p236085

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: blockbuster »

fckgw pisze: 10 czerwca 2020, o 11:33
Możesz dokładniej ? Jaki przed oraz po.

Edit: tutaj podałeś sygnał przed dla MUX8 viewtopic.php?f=22&t=5483&p=236624#p236085
MUX-8 poprzednio poziom sygnału wynosił właśnie tyle co na fotce obecnie po przenosinach na nowy obiekt cały czas trzyma się w okolicy 88dBuV więc jest różnica.
Pozostałe MUX-y nie zostały przeniesione na nowy obiekt o czym świadczy chociażby to, że dzisiaj opublikowano nowy wykaz pozwoleń UKE i nie ma w nim nic nowego jeśli chodzi o Kamieńsk (dla nowego obiektu jest tylko to pozwolenie dla MUX-8 wydane miesiąc temu)
https://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radio ... jne,5.html

fckgw
Posty: 48
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, o 21:08

Re: DVB-T z TSR KAMIEŃSK ZWAŁOWISKO

Post autor: fckgw »

Jak jesteś blisko to jeszcze powiedz mi czy działa MUX4 Częstochowa/Wręczyca ? Ja jestem jak mówiłem dalej więc nie wiem.

Zablokowany