DVB-T z SLR DOBROMIERZ WŁOSZCZOWA

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z SLR DOBROMIERZ WŁOSZCZOWA

Post autor: TLW/SZA »

Na razie w wykazie jest podane że MUX3 będzie miał podniesioną moc do 9kW. Jeśli 1 i 2 będą miały podobne moce to o zasięg możemy być spokojni. Bardzo dobra decyzja, mam nadzieję że w przyszłości z Dobromierza odpalą pozostałe planowane MUXy.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z SLR DOBROMIERZ WŁOSZCZOWA

Post autor: blockbuster »

W dzisiejszym wykazie doszło kolejne pozwolenie na emisję z tego obiektu a konkretnie dla MUX-1 na k30. Moc 10kW ERP, charakterystyka ND.

https://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radio ... jne,5.html

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z SLR DOBROMIERZ WŁOSZCZOWA

Post autor: TLW/SZA »

Docelowo ma być tak:
MUX1 - k30 ERP 10kW
MUX2 - k44 ERP prawdopodobnie też 10kW
MUX3 - k47 ERP 9kW
MUX8 - k9 ERP 4,2 kW
Może z czasem dorzucą do pakietu pozostałe MUXy.

Jeśli z takimi mocami będzie nadawać SLR Dobromierz to nie tylko okolice Włoszczowy, ale także cały obszar Niecki Włoszczowskiej, wzniesienia Przedborsko-Małogoskiego ale i tereny Jury będą dobrze pokryte sygnałem, a w niektórych rejonach powiatów częstochowskiego i zawierciańskiego są spore problemy z odbiorem NTC.

Hadam wiadomo coś czy SLR w Niegowie będzie doświetlał tamte tereny czy tylko ten obiekt z Ogrodzieńca?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z SLR DOBROMIERZ WŁOSZCZOWA

Post autor: hadam »

Z tego co wiem, to SLR Niegowa póki co nic nie będzie doświetlać. Podobno ma tylko przesyłać radiolinią sygnał do Ogrodzieńca, bo tam nie ma dociągniętego światłowodu, chyba że coś się zmieniło, bo to informacja z przed ponad pół roku.
Jakąś antenę radiolini dołożyli, jest trochę inna niż komórkowców, (taki większy bębenek), ale nie wem.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z SLR DOBROMIERZ WŁOSZCZOWA

Post autor: Tomciosz »

TLW/SZA pisze: 23 kwietnia 2022, o 16:11 Docelowo ma być tak:
MUX1 - k30 ERP 10kW
MUX2 - k44 ERP prawdopodobnie też 10kW
MUX3 - k47 ERP 9kW
MUX8 - k9 ERP 4,2 kW
Może z czasem dorzucą do pakietu pozostałe MUXy.

Jeśli z takimi mocami będzie nadawać SLR Dobromierz to nie tylko okolice Włoszczowy, ale także cały obszar Niecki Włoszczowskiej, wzniesienia Przedborsko-Małogoskiego ale i tereny Jury będą dobrze pokryte sygnałem, a w niektórych rejonach powiatów częstochowskiego i zawierciańskiego są spore problemy z odbiorem NTC.

Hadam wiadomo coś czy SLR w Niegowej będzie doświetlał tamte tereny czy tylko ten obiekt z Ogrodzieńca?
Co do MUX 2, pytanie jak się to skończy.

Póki co, jak zobaczyłem, że emisja dookolna i moce również dosyć duże - tak jestem mocno optymistycznie nastawiony ☺️

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z SLR DOBROMIERZ WŁOSZCZOWA

Post autor: TLW/SZA »

Według danych z www.ukwtv.de MUX2 z Dobromierza będzie miał moc 5kW.
https://www.ukwtv.de/cms/polen-tv.html# ... L%20|%20T2

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z SLR DOBROMIERZ WŁOSZCZOWA

Post autor: TLW/SZA »

W kilku punktach przy strojeniu odbiorników sprawdzałem dzisiaj jak z odbiorem z Dobromierza i wypada średnio. Jedynie MUX3 i MUX8 stabilnie, MUX1 w kilku miejscach odbieralny min. Moskorzew, Lubachowy,Goleniowy, Szczekociny, Grabiec, Starzyny. Natomiast MUX2 nieosiągalny w żadnej z tych miejscowości. Anteny z powrotem nakierowałem na Święty Krzyż.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z SLR DOBROMIERZ WŁOSZCZOWA

Post autor: Tomciosz »

Niestety nie miałem jeszcze okazji przetestować DVB-T2, ale MUX-3 odbiera bez zmian. Mam nadzieję, że pomimo tylko 5kW uda się w tamtym miejscu...

A wcześniej dało się tam odbierać MUX-3? Też miał moc 5kW jak aktualne DVB-T2. Ale DVB-T2 wymaga lepszych parametrów sygnału.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z SLR DOBROMIERZ WŁOSZCZOWA

Post autor: hadam »

Na moje nieszczęście ja odbieram, nie wiem skąd, nie wiem jak, pewnie z odbicia, bo antenę mam w przeciwnym kierunku na Kosztowy, ale od wczoraj mam bardzo silny sygnał na kanale 30. Z resztą nie tyko, także 44 i 47, więc podejrzewam, że to Dobromierz, problem w tym, że na k.30 ma być od jutra TVS z Katowic.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z SLR DOBROMIERZ WŁOSZCZOWA

Post autor: TLW/SZA »

Tomciosz - za czasów starego DVBT, MUX3 z Dobromierza w pewnych punktach w tej okolicy był osiągalny, np. u mnie. Warunek to nieco wyższe położenie, w miarę odkryty teren no i najlepiej zasłonięty kierunek na Święty Krzyż.

Hadam - na pewno odbierasz z odbicia z Dobromierza, doświetlenie robi swoje, moim zdaniem masz pozamiatane z odbiorem TVS, kanał dobrali im po zbóju. Jako ciekawostkę podam że doświetlenie MUX3 z Ogrodzieńca też zrobiło swoje i nawet anteny kierunkowe ustawione na ŚK są w stanie złapać z dobrym skutkiem sygnał na k41, nie wspomnę już o siatkowych.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z SLR DOBROMIERZ WŁOSZCZOWA

Post autor: Tomciosz »

Kilka dni temu udało mi się sprawdzić możliwość odbioru wszystkich multipleksów.

Wszystko fajnie współgra z kierunku Dobromierza w Bogumiłku g. Lelów. Nawet pomimo odległości i usytuowania w zasłoniętym miejscu, instalacja pasywna daje radę.

W końcu, po 10 latach, jest możliwe odbierać każdy multipleks bez problemów z pikselozą. 8-)

Awatar użytkownika
HackerPolska
Posty: 43
Rejestracja: 22 listopada 2022, o 21:17
Miejscowość: Św.Katarzyna
Odbiornik: Samsung 4k
Samsung bez T2
Dekoder Wiwa LiTE-2
Instalacja antenowa: x2 Yaga 50ohm (1) 1-6, (2)21-69 własnej konstrukcji, obrotnica, kable H1500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z SLR DOBROMIERZ WŁOSZCZOWA

Post autor: HackerPolska »

TLW/SZA pisze: 24 maja 2022, o 16:25 moim zdaniem masz pozamiatane z odbiorem TVS, kanał dobrali im po zbóju.
Kiedyś tam przejeżdżałem przez Niegowę jak mieszka jak na dołku to tak, jeśli wysoko to odbierze nawet z słabej anteny.Z tego co pamiętam to tam górki i dołki.
TLW/SZA pisze: 24 maja 2022, o 16:25 Jako ciekawostkę podam że doświetlenie MUX3 z Ogrodzieńca też zrobiło swoje i nawet anteny kierunkowe ustawione na ŚK są w stanie złapać z dobrym skutkiem sygnał na k41.
Łapię ten k41 z Włoszczowy i jak się nie mylę kanały są w SD, a bawię się dekoderem wiwa ino lipa że brak w nim info jak w innych to jest.Moja antena 21-69 pasywno-aktywna możliwość wyboru, plus siłownik góra dól i w lewo i prawo.
Wzmacniacz ma też ARW i ARCZ...własnej konstrukcji, full regulacja...i wszystko 50 Ohm a do TV lub dekodera jest 75 Ohm.
Tranzystory użyte z głowicy sat...tyle mogę uchylić rąbka tajemnicy, nic więcej chińczyki latają i podróbki strzelają, a ktoś się napracuje, a oni ino na gotowe czekają.
Ps.Szkoła przyjaciela krótkofalowca i nauka nie poszła na marne.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z SLR DOBROMIERZ WŁOSZCZOWA

Post autor: hadam »

HackerPolska pisze: 23 listopada 2022, o 22:27 Kiedyś tam przejeżdżałem przez Niegowę jak mieszka jak na dołku to tak, jeśli wysoko to odbierze nawet z słabej anteny.Z tego co pamiętam to tam górki i dołki.
Jak przejeżdżałeś to pewnie widziałeś SLR w Niegowie to obiekt Emitela, podobny jak w Dobromierzu czy w Katowicach. Nie ma z niego emisji telewizyjnych, ale od niedawna jest antena radiolinii, która przesyła sygnał MUX-3 do Ogrodzieńca, bo tam nie ma światłowodu.
Taka ciekawostka przy okazji.

Awatar użytkownika
HackerPolska
Posty: 43
Rejestracja: 22 listopada 2022, o 21:17
Miejscowość: Św.Katarzyna
Odbiornik: Samsung 4k
Samsung bez T2
Dekoder Wiwa LiTE-2
Instalacja antenowa: x2 Yaga 50ohm (1) 1-6, (2)21-69 własnej konstrukcji, obrotnica, kable H1500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z SLR DOBROMIERZ WŁOSZCZOWA

Post autor: HackerPolska »

Tez zatrzymałem z żoną na górce i byli my w Pizzerii i z ciekawość na pieszo ten obiekt zobaczyć.Nie miałem TV na 12V i scannera bym zobaczył co tam piszczy, wybiorę się w Twoje strony latem 2023, to mam nadzieję że tam dodadzą na tej wieży muxy, Twoje tereny jak w górach, tak jak widać całe okolice, podejrzewam że nie jedna osoba ma kłopoty z odbiorem, i ratują się satelitarne lub bez światłowód.
Mnóstwo lat temu jak też jechałem to były potężne anteny ino chyba do retransmisji, a nawet poznałem tam jednego gościa co tam mieszkał akurat od kościoła była polna droga i nią tam dojechałem.

fckgw
Posty: 48
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, o 21:08

Re: DVB-T z SLR DOBROMIERZ WŁOSZCZOWA

Post autor: fckgw »

W dniu 3 lipca 2023r. uruchomiono MUX3 Kielce z nadajnika Przysucha Kozłowiec.
Informacje uzyskałem z e-maila "multiplex". Moc 10 kW. Pozwolenie jest w wykazie UKE.

Zablokowany