Antena 5km od nadajnika

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Problem z odbiorem tv na monitorze

Post autor: JaroslawMroczkowski »

A próbowałeś innej anteny?
Z opisu wygląda, że ten wynalazek, który nazywasz anteną ma około 3dB zysku i wzmacniacz 40dB. To nie ma prawa działać.

g-t
Posty: 2
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, o 23:38

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: g-t »

Próbowałem, ale prawdopodobnie jeszcze gorszego wynalazku: Thomson ANT1210.
Mieszkam dokładnie w tym miejscu: https://www.google.pl/maps/place/Aparta ... c427ac16f6

Do Ślęży spory kawałek, ale według mapki nadajników do Kredki i Ołówka jest nieco ponad 2km.

waroman
Posty: 1
Rejestracja: 16 lipca 2015, o 16:40
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

dobór anteny

Post autor: waroman »

Prosze o rade w doborze anteny. Mieszkam Warszawa Sadyba (ok 8km od centrum) i okna skierowane są na kominy elektrociepłowni Siekierki czyli "nie widzą" ani PKiN ani nadajnika Raszyn. Do tej pory używałem anteny WIWA z wzmacniaczem zewn zamontowanej na balkonie, jednak w jakim kierunku bym nie skierował antene to pakazuja sie zakłócenia. Na jaką antene wymienic by takich zakłócen nie było?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: dobór anteny

Post autor: poxipol »

Przede wszystkim w doborze anteny do swojej lokalizacji i uwzględnionym problemie, powinieneś uwzględnić parametr promieniowania głównego do wstecznego który określa zdolność anteny do dyskryminacji zakłóceń.Następnie dobrać jej zysk,żeby nie było konieczności stosowania wzmacniacza który również wzmacnia zakłócenia.Powinieneś też uwzględnić jej szerokość wiązki głównej oraz współczynnik fali stojącej.
Przeszkody w niedużej odległości od nadajnika raczej nie stanowią większych problemów.
Pózniej możesz ewentualnie zastosować np. filtr LTE.
Jeżeli byś czegoś nie rozumiał ,to na stronach Forum jest bardzo dużo postów o tej problematyce.
Myślę że nikt nie da ci 100% pewności że akurat ta antena spełni twoje oczekiwania.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: dobór anteny

Post autor: TomW »

waroman pisze: Na jaką antene wymienic by takich zakłócen nie było?
Na tak zadane pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć w stylu "kup taką, bo będzie dobra". Dokładnie tak, jak napisał Ci poprzednik. Nie dziw się, że ludzie Ci nie odpowiadają. Każda lokalizacja jest inna. Najlepiej sprawdzić efekty samemu metodą prób i błędów bez kupowania kolejnych anten. Było o tym na forum (wziąć z możliwością zwrotu jeżeli się nie sprawdzi)

TELMOR
Posty: 30
Rejestracja: 30 czerwca 2015, o 11:42

Re: dobór anteny

Post autor: TELMOR »

waroman pisze:Prosze o rade w doborze anteny.
Skoro "anteny się nie widzą" można by spróbować którąś z anten serii DIGIT (http://www.telmor.pl/Klient-indywidualn ... IGIT-DVB-T). Duża wartość współczynnika promieniowania tył/przód tych anten, gwarantuje niewrażliwość na sygnały odbite od przeszkód znajdujących się za anteną. To może być właśnie ten problem. Bliskość anten nadawczych sugeruje również na zastosowanie anten biernych, a dla dodatkowego bezpieczeństwa (przyszłościowo) z filtrem LTE. Anteny tej serii dobrze radzą sobie w terenie o zabudowie zwartej. Warto spróbować.

jawrob11
Posty: 1
Rejestracja: 12 maja 2016, o 21:21
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: jawrob11 »

Witam!
Mieszkam "pod samym" nadajnikiem w Trzeciewcu około 2km od niego -niestety żadna antena pokojowa nie zapewnia dobrego odbioru szczególnie TVP1 ,TVP2 -testowałem chyba ze 3..Wydaje się że TV(mam dwa TV i na obydwóch te same problemy) powinien łapać na kablu wszystkie programy - co jest nie tak?
Jawrob

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: Poland »

Może po prostu są przestery spowodowane zbyt bliską odległością od nadajnika w wyniku czego sygnału jest za dużo co z kolei powoduje zakłócenia. Myślę że warto pomyśleć nad taką sytuacją by sygnału po prostu nie było za dużo.

Olczykmm
Posty: 3
Rejestracja: 23 sierpnia 2016, o 08:26

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: Olczykmm »

ja mieszkam ok 10km od nadajnika i z TVP też mam problemy :( To tak na prawdę tego typu spirulinka https://sklep.fizjoterapeuty.pl/supleme ... letki.html dopiero daje dobry efekt w postaci myślenia. Wcale nie potrzebujesz nadajnika..
Ostatnio zmieniony 21 maja 2018, o 19:03 przez Olczykmm, łącznie zmieniany 2 razy.

pegelmesser
Posty: 13
Rejestracja: 5 czerwca 2013, o 11:41
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: pegelmesser »

Przy tej odległości od nadajnika (a nawet większej, do 10km) wystarczy kawałek drutu w gnieździe antenowym w telewizorze.

s56v4
Posty: 9
Rejestracja: 9 grudnia 2013, o 13:16
Odbiornik: Ariva T650i
Instalacja antenowa: Log 5-69 bez wzmacniacza - balkon i wysunięcie
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Zygry za słaby odbity sygnał ;)

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: s56v4 »

Witam

Dzięki temu forum wybrałem ferguson 650ti i zwykłą antenę pokojową z 2 teleskopów "przysłowiowy drut" . Bo komin EC4 był widoczny.

Ale sytuacja się zmieniła. EC4 zasłania teraz biurowiec który stanął tuż przed blokiem i brak sygnału po kilku latach. Zostaje zmiana anteny.

Odległości
24 498 MUX-2 Łódź "Komin EC-4" 100 ~5.444
43 650 MUX-3 Łódź "Komin EC-4" 170 ~5.444
46 674 MUX-1 Łódź "Komin EC-4" 100 ~5.444
49 698 MUX-4 Łódź "Komin EC-4" 5 ~5.444

Na forum w tym wątku polecano już tą antenę
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm

Czy można wykorzystać kabel od satelity (koncentryczny?) i wkręcę go w tak samo w tą czarną "puszkę" anteny ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Sytuacja nieco się zmieniła.
Doszedł MUX-8 w paśmie VHF,którego odbiór masz z innego nadajnika Lódź-Zygry.
Sygnał na pewno będzie z odbicia.
Można spróbować np.z takiej antenki.
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... a-log-5-69

s56v4
Posty: 9
Rejestracja: 9 grudnia 2013, o 13:16
Odbiornik: Ariva T650i
Instalacja antenowa: Log 5-69 bez wzmacniacza - balkon i wysunięcie
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Zygry za słaby odbity sygnał ;)

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: s56v4 »

poxipol pisze:Sytuacja nieco się zmieniła.
Doszedł MUX-8 w paśmie VHF,którego odbiór masz z innego nadajnika Lódź-Zygry.
Sygnał na pewno będzie z odbicia.
Można spróbować np.z takiej antenki.
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... a-log-5-69
Jak podłączam "kabel" do tej anteny ?

Nie wiem same śródmieście, na mapce zasięgu kilka przecznic za daleko ale

na zielono wdg http://sat-charts.eu
9 205.5 MUX-8 Łódź "Zygry" 25 ~35.581 km


http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=50&t=7274
Dzięki temu, że RTNC Zygry to jest to jeden z nielicznych nadajników MUX8 nadających w polaryzacji POZIOMEJ*
to działa bez kombinowania na zwykłej antenie siatkowej i to bez problemów (zabytek, z jakimś wzmacniaczem SWA najpewniej) u mojej rodzinki.
Ale gdy otwarte pole ?

Dzięki
Poczytam o tym mux-8

--------------------------------------
Po instalacji (log-5-69) :

Balkon
Antena dobrze jeżeli odsunięta od bloku inaczej przerywa :O

UHF
Siła sygnału 69%
Jakość 90%

---
W mieście balkon tyłem do nadajnika

VHF
Mux 8
Siła sygnału 35%
Jakość 10%

Gdyby pojawił się TVP Sport na tym muxie trzeba będzie przenieść antenę na dach bloku. Albo może doświetlą teren kiedyś z EC4 ;) ?

Awatar użytkownika
arturo
Posty: 100
Rejestracja: 4 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: TV LG 22" LH2000-ZA | Smart GPS SAT-2 + USB + Wi Fi
Instalacja antenowa: Antena Mobilna Mistral MI-ANT100
Nadajnik - obiekt nadawczy: [RTON Tarnów] Zawada, Góra Św. Marcina

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: arturo »

Witajcie,

Mam problem z odbiorem kanałów DVB-T w swojej lokalizacji którą jest Tarnów (woj. małopolskie) ul. Indyka https://goo.gl/maps/XWf1TqDUbK42. Do przekaźnika EMITEL który jest w lokalizacji Zawada Góra Św. Marcina w linii prostej mam około 8 km.

W bloku gdzie mieszkam w/w lokalizacji nie ma zbiorczej instalacji DVB-T, nie udostępnia Spółdzielnia w ogóle sygnału w gniazdku tylko dostęp jest płatny przez dostawców z cyfrowych TV.

Ostatnio założyłem antenę na maszcie 70 cm na balkonie, nie wiele co pomogło z racji takiej że raz obraz jest, a raz obrazu nie ma z kanałów DVB-T. Strojenie TV było robione parokrotnie nic to też nie dało. Antenę jaką mam to MITON 1000 DVB-T - https://dvbsklep.pl/pl/p/Opticum-BX-100 ... -DVB-T/458.

Za nic nie mogę opanować sprawy tak żeby można było bez przeszkód oglądać TV, jak nie ma obrazu to jak jest to znów pojawiają się stop klatki i kwadraciki.

Obawiam się że pod górkę mogą robić też anteny radiowe policji która jest praktycznie obok, a nawet dwie komendy, a blok w środku, czy od nich też nie ma tłumienia sygnału DVB-T.

Co można jeszcze zrobić żeby odbiór był prawidłowy, bez problemów można było oglądać TV?. Czy można do tej anteny dołożyć wzmacniacz, jeśli tak to jaki?.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: K63 »

arturo pisze:ul. Indyka
Który blok? Balkon od której strony? W którą stronę skierowane są anteny w sąsiedztwie?
arturo pisze:WIWA HD-95 MEMO + TV LG 22" LH2000-ZA
Ten TV ma chyba wbudowany tuner MPEG-4, więc dekoder zewnętrzny jest niepotrzebny.
Jakie masz parametry sygnału na k.23, 45, 50?
arturo pisze:MITON 1000 DVB-T
Mając na uwadze odbiór mux-8, to niezbyt trafny wybór.

Awatar użytkownika
arturo
Posty: 100
Rejestracja: 4 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: TV LG 22" LH2000-ZA | Smart GPS SAT-2 + USB + Wi Fi
Instalacja antenowa: Antena Mobilna Mistral MI-ANT100
Nadajnik - obiekt nadawczy: [RTON Tarnów] Zawada, Góra Św. Marcina

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: arturo »

K63 pisze:Który blok?
Jest to blok 6, balon jest w stronę Krakowa.

Anteny są różne skierowane na innych balkonach zarówno w stronę Zawady jak i Krakowa.
K63 pisze:Jakie masz parametry sygnału na k.23, 45, 50?
Muszę sprawdzić póki co jest to nie możliwe nie mam w ogóle żadnego programu.

Tak, kabel antenowy jest od razu wpięty w TV, TV ma tuner.

MITON 1000 DVB-T przyznam że MUX-8 był, a teraz mimo szukania nie mam nic.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: K63 »

arturo pisze:Jest to blok 6, balon jest w stronę Krakowa
Czyli widok na "Marcinkę" masz po drugiej stronie bloku. Pozostaje próba odbioru z odbicia od budynków po drugiej stronie ulicy. Drugi wariant, to odbiór z Choragwicy k. Krakowa. Ten rejon Tarnowa ma dosyć dobre pokrycie sygnałem z tego nadajnika. No, ale na przeszkodzie mogą stanąć właśnie te budynki, które "odbijają" sygnał z nadajnika tarnowskiego. Dużo zależy na którym piętrze jest Twój balkon.
Odbioru szukaj na programowaniu ręcznym w tv, obserwując paski sygnału. Tarnów na k.7,23,45,50, Kraków na k.7,23,25,50 Jak widzisz nadajniki różnią się tylko jednym kanałem (mux-1). Na pozostałych trzech sygnał może się nakładać/sumować i stąd problem z odbiorem.
Bardzo ważne jest właściwe podłączenie kabla do anteny i wtyczki antenowej.

Awatar użytkownika
arturo
Posty: 100
Rejestracja: 4 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: TV LG 22" LH2000-ZA | Smart GPS SAT-2 + USB + Wi Fi
Instalacja antenowa: Antena Mobilna Mistral MI-ANT100
Nadajnik - obiekt nadawczy: [RTON Tarnów] Zawada, Góra Św. Marcina

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: arturo »

Tak jest to widok na "Marcinkę" też tak ustawiłem antenę. Co więcej nawet jak przestawię antenę na odbiór z Choragwicy k. Krakowa to ta sama sytuacja, coś znajdzie, będzie chwilkę i zaniknie całkiem już.
K63 pisze:Dużo zależy na którym piętrze jest Twój balkon
Balkon jest na I piętrze.
K63 pisze:ale na przeszkodzie mogą stanąć właśnie te budynki, które "odbijają" sygnał z nadajnika tarnowskiego
I też tu mam na prawdę duże ale do tych stacji/radiostacji policyjnych czy one też nie tłumią sygnału i jest problem z odbiorem.

Dziś praktycznie cały dzień próbowałem coś zrobić żeby obraz był i dalej nic. Próbowałem także na ręcznym strojeniu, znalazło 8 kanałów, pobyły chwilę i czarne plansze "Brak Sygnału".

Zarówno kabel do anteny jest dobrze zarobiony jak również do wtyczki antenowej.

A jak by wyglądała sprawa jak by dorzucił do anteny wzmacniacz?. Np taki https://dvbsklep.pl/pl/p/Wzmacniacz-AX- ... X-1000/280 lub tak https://dvbsklep.pl/pl/p/Wzmacniacz-Opticum-W-20-HD/460. Poprawiło by to odbiór coś?.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: K63 »

Radiostacje policyjne nadają na innej częstotliwości. Gdyby zakłócały, to nikt w okolicy nie byłby w stanie odebrać telewizji. A widocznie odbierają skoro
arturo pisze:Anteny są różne skierowane na innych balkonach zarówno w stronę Zawady jak i Krakowa
Zakłócenia może emitować np. niesprawna instalacja któregoś sąsiada. Jeżeli problemy z odbiorem wynikają z zakłóceń, to stosowanie wzmacniacza sprawę pogorszy, bo one także zostaną wzmocnione.
arturo pisze:MITON 1000 DVB-T
Być może tego typu antena w Twojej lokalizacji to zły wybór. Pewną wskazówką mogą być anteny zamontowane na pobliskich balkonach.

Awatar użytkownika
arturo
Posty: 100
Rejestracja: 4 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: TV LG 22" LH2000-ZA | Smart GPS SAT-2 + USB + Wi Fi
Instalacja antenowa: Antena Mobilna Mistral MI-ANT100
Nadajnik - obiekt nadawczy: [RTON Tarnów] Zawada, Góra Św. Marcina

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: arturo »

K63 pisze:Radiostacje policyjne nadają na innej częstotliwości
Jeszcze brałem tak pod uwagę że to może pasmo policji jeszcze co nie co zakłóca/tłumi sygnał, a blok między dwoma komendami.
K63 pisze:Jeżeli problemy z odbiorem wynikają z zakłóceń, to stosowanie wzmacniacza sprawę pogorszy, bo one także zostaną wzmocnione
Nie co w drugą stronę myślałem że jak założę wzmacniacz to wzmocnie sygnał i by było coś lepiej z odbiorem.
K63 pisze:Być może tego typu antena w Twojej lokalizacji to zły wybór. Pewną wskazówką mogą być anteny zamontowane na pobliskich balkonach
Powiem że podobne anteny są założone na tym i na innych blokach, powiem że nie kierowałem się przed zakupem tym co "wisi" na innych oknach/balkonach. Ale być może że jak by była inna antena by było lepiej.

A jeszcze zapytam, jak by założył tłumik sygnału taki jak np. http://kompleksmedia.pl/tlumik-staly-5- ... id436.html lub ten http://kompleksmedia.pl/tlumik-staly-5- ... id433.html przyniosło by to jakiś rezultat?.

Zablokowany