Antena 5km od nadajnika

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: adac »

@ Marcin:
zacznijmy od anteny, wybrałeś chyba przypadkowo. Zakładając (teoretycznie ) silny sygnał powinno być coś takiego Dipol 11 lub ASP-4 trzymając się choćby Dipola.

- sprawdź czy połączenia są właściwie wykonane i czy w instalacji nie ma zwarcia. Wystarczy do tego zwykły multimetr, w razie wątpliwości skorzystaj z pomocy kogoś kto to potrafi. Instalacja jest najprostsza z możliwych ale jak widać nie działa.

- następnie pożycz jeszcze raz STB który ma 2 paski do oceny sygnału, przeciętna Wiwa albo Opticum to mają. Zapisz wskazania na wszystkich muxach a następnie podłącz tłumik regulowany, zmniejsz poziom obserwując paski i zapisz powtórnie. Zalecam zrobić to jednak na innej antenie.
Będzie przynajmniej wiadomo z jakim sygnałem masz do czynienia i czy nie jest to wina odbiornika.

btw: jest całkiem możliwe że w pobliżu nadajnika znalazłeś się w strefie cienia i odbiór jednego lub więcej muxów będzie słaby. Mux-2 o który chodzi zdecydowanie różni się kanałem; 20 w dół i być może leci z innego systemu antenowego.

Marcin Łódź

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: Marcin Łódź »

Poszukam jeszcze cos w tej instalacji ale zabardzo juz nie wiem gdzie. Wcześniej na tych kablach odbierała telewizja "N" i było wszytsko super.

Spróbuje jeszcze raz z tym tłumikiem ale próbowałem go juz podłączać i nie dało to żadnych rezultatów.

Dam znać czy cos udało sie zrobić.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: adac »

Marcin Łódź pisze: Instalacja indywidualna w domku jednorodzinnym, pod antene podłączony jeden tv. Tak jak napisałem nowa instalacja.
Mam pewne wątpliwości czy rozmawiamy o tym samym. Ja miałem na myśli prostą instalację w układzie antena, kabel i odbiornik, a być może chodzi o instalację rozgałęzioną ułożoną na stałe.
To że jest tam podłączony tylko jeden odbiornik nie przesądza sprawy. Ten drugi przypadek będzie Ci znacznie trudniej samemu zdiagnozować.
Piszesz że wcześniej działała na tv-sat, być może ma gdzieś założony osprzęt satelitarny, który nie przepuszcza pasma tv UHF.

Marcin Łódź

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: Marcin Łódź »

U mnie instalacja pod ten odbiornik wygląda tak: antena - kabel- beczka(mam na myśli połączenie jednego kabla z drugim)-kabel- gniazdko w ścianie - kabel- odbiornik.
Pod ten telewizor nie ma żadnej instalacji zbiorczej.

Osprzętu od tv sat nie ma, tylko ten sam kabel.

A czy możliwe jest ze ten kabel który jest połączony z gniazdkiem w scianie i tv jest niskiej jakości? Ponieważ kupiony był w markecie.

Ale w sumie to chyba nie możliwe, ponieważ podłączałem tv tez pod antenę pokojową a tam był inny kabel.

Ale czasami jak telewizor pogra to po jakiś 20 min obraz zaczyna sie pojawiac na mux-2, nie jest stabilny ale da sie ogladać, ostatnio tak zaczęło sie dziać.

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: penknife »

Podaj oznaczenia/nadruk kabli, jeśli dasz radę odczytać.
Do NTC zalecane są kable o współczynniku ekranowania >95dB dla częstotliwości f<1000MHz(czy też dokładniej dla pasma TV, czyli do 860MHz).
A z tego co kojarzę większość kabli satelitarnych ma ten współczynnik wynoszący >80dB.

PS. Przy małych odległościach od nadajnika sygnał z anteny może być zakłucany silnym sygnałem, który może wnikać przez słabe ekranowanie kabla/łączenia/mufy/dosztukowania/złączki/itp. .

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: ortalion »

czy ktoś mógłby zdefiniować jak powinna wyglądać instalacja antenowa w Ostrołęce n ie chciałbym bez sensu wyrzucać pieniędzy w błoto ....... :?:
dane na temat nadajnika dostępne w na stronach emitela . nadajnik ok 2-3 km od miejsca zamieszkania moc 4kw

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: adac »

Napisz jaki jest poziom sygnału w miejscu odbioru, wtedy będzie można dobrać antenę.
Poziom można orientacyjnie sprawdzić za pomocą prostej anteny DiY i dekodera ze wskaźnikiem sygnału,
albo zapytać sąsiadów którzy odbierają w okolicy.

Marcin Łódź

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: Marcin Łódź »

penknife pisze:Podaj oznaczenia/nadruk kabli, jeśli dasz radę odczytać.
Do NTC zalecane są kable o współczynniku ekranowania >95dB dla częstotliwości f<1000MHz(czy też dokładniej dla pasma TV, czyli do 860MHz).
A z tego co kojarzę większość kabli satelitarnych ma ten współczynnik wynoszący >80dB.

PS. Przy małych odległościach od nadajnika sygnał z anteny może być zakłucany silnym sygnałem, który może wnikać przez słabe ekranowanie kabla/łączenia/mufy/dosztukowania/złączki/itp. .

Dziękuje wszystkim, problem na tą chwile udało się rozwiązać, mux - 2 działa od niedzieli. Okazało sie, że przyczyną był slabej jakości kabel kupiony w jednym z marketów budowlanych, dokładnie kabel od gniazdka do TV. Mam nadzieje, że to jest to, i że już bedzie wszytsko ok. Jak nie będzie na pewno dam znać :)

MrMarkos

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: MrMarkos »

A ja mam inne pytanie.
Chcę odbierać dvb-t 3 km od nadajnika 100 kW.
Okna od strony nadajnika.
Jest sens kupować antenę zewnętrzną i bawić się w kable czy śmiało kupować pokojową?

_chris_

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

@ MrMarkos: to, cholera, nigdy nie wiadomo. W zasadzie w takiej odległości i mocy nadajnika odbiór powinien być na przysłowiowym czymkolwiek, zaś z anteny zewnętrznej, nawet takiej o małym zysku, sygnał może być za duży i przesterowywać odbiornik (tłumik bywa potrzebny).

Ale, bywa przeróżnie, bo to też zależy od charakterystyk nadawania, można też być po ciemnej stronie księżyca...

Zobacz czy odbiornik nie odbiera przypadkiem nawet bez podłączonej żadnej anteny, a potem włóż w gniazdo antenowe w środkowy pin trochę zwykłego drutu (kilkanaście, kilkadziesiąt cm - co będziesz miał pod ręką) albo kawałek przewodu, choćby elektrycznego. Jeśli złapiesz jakiś odbiór - znaczy się antena pokojowa powinna dać radę. Warto zaczynać od anteny pasywnej (bez wzmacniacza), np. APOK.

Tylko uważaj, żeby przy próbach nie rozwalić środkowego pinu gniazda antenowego, bo w nich bardzo łatwo o nieodwracalne porozginanie listków...

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: adac »

Sądząc po opisach z forum bywa różnie: czasem wystarczy zwykły spinacz a innym razem potrzebna jest antena kierunkowa na wysokości referencyjnej 10 metrów.
Tylko z ustawieniem nie ma wtedy kłopotu, bo nadajnik widać gołym okiem.

MrMarkos

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: MrMarkos »

Dlatego pytam, bo może być tak, że anteny dmuchają na boki a na dole pod nadajnikiem jest słabe pole.
Ale faktycznie nie pozostaje nic innego niż pokombinować z drucikami lub spinaczami...

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: adac »

bo może być tak, że anteny dmuchają na boki a na dole pod nadajnikiem jest słabe pole
Z reguły tak jest, ale nie wszyscy o tym wiedzą.
Chyba że EmiTel zastosuje dodatkowy system doświetlający dla bliskiej strefy, ale gdyby tak zrobił to na pewno by się pochwalił. ;)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: K63 »

Dzisiaj montowałem sat-kę w domu, z którego idealnie jest widać odległy o 4,5 km gapfiller na Maślanej Górze. Przy okazji nie omieszkałem sprawdzić jakości sygnału nadawanego z niego mux-3 (0,005 kW). Na małej antenie kierunkowej w mieszkaniu niestety nie było żadnego sygnału. Po wyjściu na zewnątrz jakość podskoczyła do 80%. Ale równocześnie pojawił się także dosyć mocny sygnał mux-1 i mux-2. I tutaj są dwie możliwości. Albo złapałem odbity sygnał z nieodległego (5 km w przeciwnym kierunku) nadajnika w Gorlicach, lub sygnał z Przehyby (46 km, kierunek idealnie na widoczny gapfiller). Wszystkie mux-y z Gorlic i Przehyby są nadawane w SFN, więc trudno rozpoznać złapany nadajnik. Nawet nie wiem, czy sygnał mux-3 pochodził z namierzanego gapfillera, bo nie różnił się jakością od pozostałych.

panek125

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: panek125 »

Witam,

Proszę o pomoc i podpowiedzi co zastosować.

Od początku, posiadam:
Tuner: Ferguson Ariva T65 Mini
Antena: Vivanco TVA 500, wzmocnienie 42 dB
Kabel: gruby, został po instalacji wykonanej przez UPC

Lokalizacja: Warszawa, Ursynów, parter, odległość od Raszyna ok 15 km, od PKiN ok. 5 km

Problem jest ze skaczącym lub zanikającym sygnałem telewizji naziemnej. Nawet gdy odbiera ok to skacze na poziomie 40-70 %, gdy nie da się już oglądać to pokazuje 1 sek. skoki nawet do 80% lub nic.
Antena zamontowana na kratach w oknie już przestawiana z 10 razy, niżej, wyżej lewo, prawo, poziomo, pionowo. Z ustawień wniosek jest jeden - raczej nie ma znaczenia, zazwyczaj złapie wszystkie MUX-y i przez jakiś czas odbiera OK, chociaż sygnał skacze, jednak po jakimś w ogóle zanika na niektórych MUX-ach, a na np. jednym jest ok.
Zasilanie z tunera, chociaż próbowałem z załączonym do anteny zasilaczem i wyłączonym zasilaniem z dekodera, i tu raczej bez zmian. Przy wyłączonym wzmacniaczu brak sygnału.
Co ciekawe i tu może mi pomożecie, odbiór jest dobry w chwili gdy trzymam i ruszam za wtyk antenowy przy podłączeniu przy antenie, co również ciekawe, nie zawsze ale przy takim przytrzymywaniu można lekko poczuć prąd po dotknięciu druga ręką np. krat czy innego uziemienia.
Aktualnie najlepszy odbiór mam gdy antena zwisa sobie swobodnie bez zamocowania na poziomie podłogi tj. parapetu wyjścia balkonowego.
Czytałem sporo o tym, ale w tych kwestiach jestem zielony i jednak nie wiem czy zastosować inną antenę, jakiś tłumik bo sygnał jest za mocny?
Proszę o radę co mam poprawić?

telewizorek

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: telewizorek »

Witam
15 km to nie jest duża odległość od nadajnika i wzmacniacz nie jest zalecany.Może dojść do przesterowania sygnału i zamiast poprawy będzie pogorszenie sygnału.
Kabel gruby który został po instalacji wykonanej przez UPC może nie być najlepszy bo najczęściej jest to kabel miedziowany. czyli Fe/Cu.Jeśli główna żyla jest bardzo sztywna to na pewno stal pokryta miedzią.Najlepszy kabel to całkowicie miedziany czyli żyła,oplot i ekran wykonane z miedzi.3 , 4 zl za metr.Bardzo dobry kabel to np Televes T-100Plus PVC Cu >73%. Żyła ,oplot,ekran z miedzi. W gęstej zabudowie dobrze sprawdzają się anteny logarytmiczne.Ten typ anteny jest popularny we Włoszech i Francji.Mam taka antenę sprawdza się bardzo dobrze.Koszt takiej anteny to około 40 zł.Do anten logarytmicznych nie stosuje się symetryzatora.Kabel podłączamy bezpośrednio do anteny.
Proponuje na początek wymienić tylko kabel i sprawdzić czy będzie poprawa.

mike127

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: mike127 »

Proszę was o pomoc w doborze odpowiedniej anteny w takich warunkach:
1) antena umieszczona będzie na 3 piętrze
2) skierowana w stronę nadajnika PKiN
3) odległość ok. 3,5-4 km
4) niestety nie mogę wywiercić otworu dlatego muszę połączyć kable przelotką okienną
5) dodatkowo przed blokiem rosną drzewa jak na zdjęciu poniżej:
Obrazek

Myślałem o takiej http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0315.htm
lub takiej http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: K63 »

Tą drugą (Dipol 11/21-69) niedawno montowałem w odległości ok. 1 km od nadajnika o mocy 20 kW. Właśnie bezpośrednio przed nią w kierunku na nadajnik stoi potężne drzewo i skierowana jest bezpośrednio w jego gęstą koronę. Było trochę problemu, aby znależć takie ustawienie, by wszystkie mux-y poszły na max. parametrach, ale w końcu się udało. Oczywiście bez wzmacniacza.

panek125

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: panek125 »

panek125 pisze:Witam,

Proszę o pomoc i podpowiedzi co zastosować.

Od początku, posiadam:
Tuner: Ferguson Ariva T65 Mini
Antena: Vivanco TVA 500, wzmocnienie 42 dB
Kabel: gruby, został po instalacji wykonanej przez UPC

Lokalizacja: Warszawa, Ursynów, parter, odległość od Raszyna ok 15 km, od PKiN ok. 5 km

Problem jest ze skaczącym lub zanikającym sygnałem telewizji naziemnej. Nawet gdy odbiera ok to skacze na poziomie 40-70 %, gdy nie da się już oglądać to pokazuje 1 sek. skoki nawet do 80% lub nic.
Antena zamontowana na kratach w oknie już przestawiana z 10 razy, niżej, wyżej lewo, prawo, poziomo, pionowo. Z ustawień wniosek jest jeden - raczej nie ma znaczenia, zazwyczaj złapie wszystkie MUX-y i przez jakiś czas odbiera OK, chociaż sygnał skacze, jednak po jakimś w ogóle zanika na niektórych MUX-ach, a na np. jednym jest ok.
Zasilanie z tunera, chociaż próbowałem z załączonym do anteny zasilaczem i wyłączonym zasilaniem z dekodera, i tu raczej bez zmian. Przy wyłączonym wzmacniaczu brak sygnału.
Co ciekawe i tu może mi pomożecie, odbiór jest dobry w chwili gdy trzymam i ruszam za wtyk antenowy przy podłączeniu przy antenie, co również ciekawe, nie zawsze ale przy takim przytrzymywaniu można lekko poczuć prąd po dotknięciu druga ręką np. krat czy innego uziemienia.
Aktualnie najlepszy odbiór mam gdy antena zwisa sobie swobodnie bez zamocowania na poziomie podłogi tj. parapetu wyjścia balkonowego.
Czytałem sporo o tym, ale w tych kwestiach jestem zielony i jednak nie wiem czy zastosować inną antenę, jakiś tłumik bo sygnał jest za mocny?
Proszę o radę co mam poprawić?
Oto moje doświadczenia:
Najpierw do posiadanej anteny kupiłem tłumik sygnału regulowany 0-20 dB DR 20 45-2300MHz, jednak nie rozwiązał problemu.
Aktualnie zamontowałem antenę logarytmiczną "DVB-T tc'AL6009" i wszystko śmiga jak tralala. Jakość sygnału na poziomie 70-80% bez specjalnego ustawiania anteny.
Czekam na kabel i wtedy ustawie wszystko na tip top.
Dziękuję za podpowiedzi i rozwiązanie.

Maarcel

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: Maarcel »

Dzień dobry,

muszę wybrać antenę zewnętrzną do odbioru DVB-T w Łodzi.
Odległość od nadajnika "Łódź Komin EC-4"to 6,5 km
Antena będzie zainstalowana na balkonie, II piętro.
Między balkonem a nadajnikiem znajduje się tylko jeden przesłaniający bezpośredni widok blok mieszkalny.
Jak wiadomo sygnał jest silny MUX-1 i MUX-2 100kW oraz MUX-3 170kW.

Czy mogę celować w antenę Dipol 3
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0315.htm

czy raczej powinienem pomyśleć o antenie Dipol 11
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm

a może taka antena
http://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_a_ ... _A0050.htm

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i porady

Pozdrawiam
Maarcel

Zablokowany