Antena 5km od nadajnika

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: systemlan »

Maarcel pisze: czy raczej powinienem pomyśleć o antenie Dipol 11
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm
Jak najbardziej ta.

Maarcel

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: Maarcel »

Dzięki

ghost212

Problem tylko z jakością sygnału ?

Post autor: ghost212 »

Mam taki problem, od samego początku korzystania(od grudnia).
Momentami, na jakieś 5-10 sekund, czasem pół minuty, spada mi jakość sygnału i strasznie skacze poziom błędów w tym samym momencie no i wiadomo, obraz, dźwięk krzaczy.
I głównie dzieje się to chyba na MUX-1, często oglądam ATM Rozrywka, jak zaczyna krzaczyć, to inne kanały działają elegancko.
Myślałem wprost że to wina ustawienia anteny, ale w końcu postawiłem tak, że siła sygnału jest cały czas na 100.

W domu żadne sprzęty nie zakłócają, cały czas wszystko stoi tak samo a te niedogodności są dość losowe, ale sporo w ciągu dnia.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Problem tylko z jakością sygnału ?

Post autor: Puma »

Widzę że masz antenę pokojową... niestety takie rzeczy mogą się zdarzać przy pokojowej.
Dodatkowo zasilacz w antenie może powodować że "odbiera" też wszelkie zakłócenia.

Jak daleko masz do nadajnika?

ghost212

Re: Problem tylko z jakością sygnału ?

Post autor: ghost212 »

a z 5-6 km pewnie w linii prostej.
Ale gdy kiedyś mieszkałem w innym miejscu o podobnej odległości wszystko działało w porządku przy tej samej antenie.
Koleżanka w pokoju obok też ma wszystko ok.
Czy może być winą, że cały blok mam na drodze ? W sensie mój blok, bo pokój mam z każdej strony otoczony innymi..
I co dziwne jak skieruję antene za okno to mam Siłę 100, a jak w stronę nadajnika(ściany) to spada do 97-98

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Problem tylko z jakością sygnału ?

Post autor: Puma »

W mieście (blokowisku) gdzie masz bloki w okół to trzeba z anteną..,. chodzić aby złapać dobry sygnał.
Czasami właśnie sygnał z odbicia jest lepszy niż skierować niby na kierunek ale po drodze jest inny blok (przy sygnale cyfrowym nie ma znaczenia czy sygnał jest z odbicia czy bezpośredni).

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Problem tylko z jakością sygnału ?

Post autor: systemlan »

Prawnie powinno być zakazane korzystanie z anteny pokojowej. Ile ja się natłumaczę klientom bo sobie ubzdurali, że chcą pokojową i koniec. Zamontuj antenę za oknem na balkonie, ale zewnętrzną. To, że koleżanka odbiera to wszystko zależne jest w takich warunkach jak rozkłada się fala.

Telside

5km od nadajnika - sygnał z odbicia

Post autor: Telside »

Witajcie.

Mieszkam w Łodzi. TV odbieram przy użyciu tunera USB opartego na chipsecie ITE9135. W linii prostej do nadajnika mam ok 5 km. Niestety nadajnik jest zupełnie niewidoczny, ponieważ mieszkanie znajduje się po "niewłaściwej" stronie bloku. Do tego wszystkiego przed balkonem mam drzewo, które w tej chwili jeszcze nie zakwitło. Kupiłem antenę ASP-4 z symetryzatorem i wstępnie udało mi się "złapać" sygnał. Działa MUX1 oraz MUX3 (MUX2 pewnie też tylko nie skonfigurowałem jeszcze jego w programie). Prog Finder pokazuje jednak dziwne wartości: Level 0%, Quality 80%.

Teraz czas na zrobienie instalacji. Nie mogę wiercić w ścianie, ani przy oknie, więc muszę zastosować przejściówkę okienną (płaski kabel). Chciałbym też, aby zakończyć instalację puszką antenową. W tej sytuacji instalacja miałaby trzy (cztery) odcinki:
1. Antena -> Przejściówka
2. Przejściówka
3. Przejściówka -> Puszka antenowa
4. Puszka antenowa -> Tuner

Czy straty sygnału występujące na kolejnych elementach będą na tyle duże, że będę musiał zastosować wzmacniacz? Jeśli tak to myślałem o jakimś wewnętrznym np. AWS 1/1 F. Czy to dobry wybór w mojej sytuacji?

Dzięki za pomoc.

vainamonen

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: vainamonen »

Mam problem taki, że poziom sygnału mam około 100%, a jakość 10%, poza TVN HD.

Mój zestaw i położenie:
- Warszawa, górne piętra wysokiego bloku, okna wychodzące na Wisłę, rejon Metro Politechnika co daje około 2 km w linii prostej od PKiN
- mam tego typu antenę http://i.imgur.com/MQeqZhJ.jpg
- tuner HP USB TV
- antena stoi na parapecie, tuż przy oknie

Jestem mocno zdziwiony, że mimo tak bliskiej odległości i poziomu sygnału nie da się nic oglądać. CO mogę zrobić w takiej sytuacji?

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: systemlan »

vainamonen pisze:...CO mogę zrobić w takiej sytuacji?
Mając kartę USB to zamontować antenę za oknem, bez wzmacniacza i o małym zysku, lub zdemontować wzmacniacz w obecnej antenie i zamontować symetryzator i sprawdzić. Dla mnie opcja pierwsza.

vainamonen

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: vainamonen »

Niestety nie mogę wystawić anteny za okno. Czy jak obecną antenę odłączę od zasilania to przestanie działać wzmacniacz, czy cała antena? Wolałbym nie kupować kolejnej anteny. Dzisiaj dla odmiany nawet TVN HD ma poziom 45 i jakość poniżej 10%.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: systemlan »

W tych padłach to może działać dalej tylko, że nie wzmacnia sygnału. Powinna być płytka symetryzatora jak odłączasz zasilenie.

vainamonen

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: vainamonen »

Odłączenie zasilacza nic nie pomogło.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: systemlan »

Aha zobacz też czy nie masz gdzieś uszkodzonego kabla i czy połączenie między wtyczką zasilacza a koncentrykiem jest poprawne no i zamontuj symetryzator aby wypróbować no i jeszcze zobacz czy gdzieś nie masz uszkodzonej karty.

vainamonen

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: vainamonen »

Symetryzatora nie posiadam, antena + kabel dopiero co kupione, więc raczej nieuszkodzone. Tuner działa nieźle z tą malutką antenką, która była w zestawie. Niestety ta antena ma zdecydowanie za krótki kabel do codziennego użytku.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: systemlan »

To idź kup :P No ja Ci nie przyniosę symetryzatora :) No i zdecydowanie polecam inną antenę.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: adac »

vainamonen pisze:Niestety ta antena ma zdecydowanie za krótki kabel do codziennego użytku
Pozostaje ci kupić parę metrów przewodu antenowego, nakręcane złącza i samemu zrobić sobie przedłużacz. Szybka instrukcja w sklepie albo poszukaj na forum.
Druga sprawa to kupić symetryzator i założyć do anteny zamiast wzmacniacza. (nie włączać zasilacza do sieci!)
W tej kategorii nie spodziewaj się cudów ale ta prosta antena jakoś się sprawdza tylko trzeba trochę pokombinować, bo DVB-t bez tego nigdzie nie pójdzie.

xp4

Re: Antena 5km od nadajnika

Post autor: xp4 »

Cześć!
Na wstępie się przywitam, ponieważ to mój pierwszy post. Od niedawna mieszkam w Warszawie (dz. Bródno) i mam spory problem z odbiorem sygnału ponieważ mieszkam na parterze, a dodatkowo mam okno skierowane na zachód http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... MmNHZpMWc= . Dziś kupiłem antenę Apok ponieważ wyczytałem, że to jedna z lepszych pokojowych anten, natomiast uzyskany efekt jest gorszy niż u przedmówcy, ponieważ nie znajduje żadnego sygnału. Dużo lepszy efekt uzyskiwałem na antenie tego typu: http://usados-madeira.com/diversos/76-a ... entek.html? . Czy podobnie jak przedmówca muszę kombinować z symetryzatorem?

m0ck
Posty: 25
Rejestracja: 3 czerwca 2012, o 13:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: 1T1Q

Brak odbioru na antenie kierunkowej, na siatkowej OK

Post autor: m0ck »

Witam,

Mam problem z odbiorem tv naziemnej na antenie kierunkowej.

Moja antena to

Obrazek

Podłączam ją normalnie: czyli kabel do anteny za pomocą złącza F
natomiast z drugiej strony do dekodera za pomocą takiego wtyku


Obrazek

No i nie wiem w czym jest problem, ale nie mogę w ogóle złapać sygnału.
Na zwykłej starej antenie siatkowej ze wzmacniaczem łapię sygnał od razu.
Wychodzi na to, że źle coś robię przy podłączaniu tych wtyków.
Ale co?
Nacinam kabel, odginam włoski do tylu, nakładam końcówkę i już.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Brak odbioru na antenie kierunkowej, na siatkowej OK

Post autor: systemlan »

A czy Twoja nowa super wypasiona antena kierunkowa posiada w antenie wzmacniacz czy jest tylko z symetryzatorem?

Zablokowany