DAB+ Katowice

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ Katowice

Post autor: hadam »

Niestety ale u mnie nic nie wróciło do normy jak było przed zmianami i ciągle nie odbiera DAB+ z Radiem Katowice. Nawet nie ma śladu sygnału a był mocny.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DAB+ Katowice

Post autor: Młody »

W sumie mogę potwierdzić, że od października katowicki multipleks na k.11A delikatnie mówiąc wypadł z obiegu. Co prawda nie jest to "mój multipleks", ale przed zmianami w zasadzie z regularnym odbiorem "na czysto" wpadały Kosztowy. Przy lepszej propagacji, poziom sygnału nie raz zblizał się do maksa.

https://youtu.be/Vz4jQZJYhaU

Po zmianach zaobserwowałem, że z sygnałem dolatuje Wręczyca i Skrzyczne. I tutaj zaczynają się schody, bo dochodzi do takich sytaucji, gdzie siła sygnału przekracza próg minimalny do odbioru (zdarzało się nawet pół słupka), a odbiornik w trybie manualnego wyszukiwania nawet nie podawał identyfikacji multipleksu, oraz listy stacji wraz z nią. Gdy natomiast z listy wybierałem Radio Katowice, to odbiornik mielił, mielił, mielił.. i ostatecznie zostawił ciszę, a poziom błędow na podglądzie był na tyle wysoki, że niczego więcej niż ciszy nie nalezało się spodziewać.
Jeżeli już odbiera, to nie lepiej niż na załączonym materiale :

https://youtu.be/nwZZqYQWgAU

Owszem, to nie jest mój teren i te trzy nadajniki pracujące razem w SFN oficjalnie mnie nie dotyczą, ale trzeba sobie powiedzieć szczerze, że charakterystyki kierunkowe zastosowane do nadawania, przypominajace pomidora, czy inne warzywa, delikatnie mówiąc mijają się z celem rozwoju cyfryzacji.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Katowice

Post autor: pswiatki »

Młody pisze: 5 grudnia 2020, o 21:09 Owszem, to nie jest mój teren i te trzy nadajniki pracujące razem w SFN oficjalnie mnie nie dotyczą, ale trzeba sobie powiedzieć szczerze, że charakterystyki kierunkowe zastosowane do nadawania, przypominajace pomidora, czy inne warzywa, delikatnie mówiąc mijają się z celem rozwoju cyfryzacji.
Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Katowice

Post autor: pswiatki »

Młody pisze: 5 grudnia 2020, o 21:09 Po zmianach zaobserwowałem, że z sygnałem dolatuje Wręczyca i Skrzyczne.
Skąd wiesz, że to akurat te źródła odbiera Twój odbiornik?

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DAB+ Katowice

Post autor: Młody »

Po konserwacji nadajnika Wręczyca. Kosztowy wykluczam z góry, wycięcie do jakichś dziesiętych części W.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Katowice

Post autor: pswiatki »

Młody pisze: 5 grudnia 2020, o 21:31 Po konserwacji nadajnika Wręczyca. Kosztowy wykluczam z góry, wycięcie do jakichś dziesiętych części W.
aha, OK.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DAB+ Katowice

Post autor: Młody »

Brałem też pod uwagę nadajnik Krosno / Sucha Góra, który też potrafi u mnie pojawić z odbiorem DAB+, ale jego ingerencję w aż tak dosadny sposób też wykluczam z racji tego, że odbiór pojawia się w innych miejscach niż śląski multipleks. Tutaj ewidentnie pokrywają mi się dwa nadajniki Wręczyca / Skrzyczne (punktowo, bo punktowo, ale się pokrywają).

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DAB+ Katowice

Post autor: Młody »

@pswiatki - Na podstawie tego, co można poczytać na różnych forach z raportów ludzi, odbierających cyfrowy sygnał. Ja nie jestem technikiem i nie mam takiej wiedzy, ale skoro w pojedynkę nadajnik Katowice / Kosztowy potrafił przyzwoicie pokrywać cakiem spory obszar, a po zmianach trójka RTCN, i to w sumie nieprzeciętnych nadajników, nadaje kierunkowo w różne strony z róznymi mocami, i odbiór się posypał. SFN zawsze można dopracować, ale przez charakterystykę samych nadajników, np nieprzewidywalnego nadajnika Skrzyczne, będą występować obszary konfliktowe, gdzie sygnał będzie, ale z głośników ciężko będzie cokolwiek usłyszeć. Dlatego bardziej widziałbym sytuacje, gdzie powiedzmy dla tych trzech nadajników, byłyby osobne kanały, a ewentualnie do nich przydzielone mniejsze obiekty do SFN, w celu uzupełnienia zasięgu.
U siebie odbieram jako pewniak Św. Krzyż. On nadaje w SFN z lokalną pierdziawką z Kielc przy ul. Targowej. I akurat Św. Krzyż w samych Kielcach odbiera różnie, to Targowa całkiem dobrze uzupełnia się ze Św. Krzyżem, wspomagając główny RTCN.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Katowice

Post autor: pswiatki »

Ja tu czegoś nie rozumiem: najpierw piszesz, że nie jesteś technikiem i nie masz niezbędnej wiedzy, a później płynnie przechodzisz do sugestii planowania sieci nadawczej, w tym systemów SFN (co jest problemem bardziej dla inżyniera, niż dla technika - tak nawiasem; i to, nie ma co ukrywać, zadaniem nierzadko konkretnie trudnym). No to zdecyduj się - albo jedno, albo drugie.

Nadto: odnoszę wrażenie, że wielu dyskutantów wychodzi z założenia, że jak kiedyś coś gdzieś szczątkowo odbierali (przypadkiem - sam piszesz, że te nadajniki są poza Twoim obszarem odbioru - tak nawiasem: ile to kilometrów od jednego i od drugiego jesteś?), no to już zawsze powinno się dać odebrać. A jak odbiór zniknął, albo ma problemy (w lokalizacji, gdzie generalnie w ogóle nic nie jest gwarantowane), to już cała technologia nagle jest do dOOpy. No..... przepraszam bardzo, ale to słaby dowód. Tak, wiem: w obszarze dla którego te nadajniki są przeznaczone też zgłaszano problemy (czy nadal występują tego nie wiem - ja jestem akurat z Wrocławia) - ale to już jest odrębny temat i zapewne operator stara się jak może by poprawić to, co ma być poprawione.

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DAB+ Katowice

Post autor: Młody »

A czy ja wychodze z założenia, że skoro odbierałem coś wcześniej, to mam prawo to odbierać teraz? Sam to zasugerowałeś. Ja mogę oczekiwać odbioru Św. Krzyża, i go mam. Nikt też nie napisał, że cyfra jest beznadziejna. Napisałem, że w takiej charakterystyce jakiej jest obecnie na Sląsku, ale i w przypadku nadajnika na Śremie nie będzie nawet skuteczną alternatywą dla FM, a co dopiero jego następcą. Dlatego napisałem, że nadawanie na osobnych kanałach i z nie tak agresywną kierunkową charakterystyką (a do takiej sugestii nie trzeba być technikiem czy inżynierem) na pewno przybliżyłby tą technologię do lepszego wykorzystania, zwlaszcza, że sam napisaleś, że ustawienie SFN nie należy w wielu sytuacjach do łatwych, co zresztą widać i słychać. A na obecną chwile można odnieść wrażenie, że DAB+ ma być dużych miast, bo nadajnik Kosztowy, ma kierunkowość dziwnym trafem na Katowice, a Wręczyca na Częstochowę i południe po za nią.

Wierzę, że operator dba o to, i osobiście trzymam kciuki aby DAB+ szedł prężnie do przodu, zwlaszcza pod kątem odbioru mobilnego.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Katowice

Post autor: pswiatki »

Że przypomnę:
Młody pisze: 5 grudnia 2020, o 21:09 Owszem, to nie jest mój teren i te trzy nadajniki pracujące razem w SFN oficjalnie mnie nie dotyczą, ale trzeba sobie powiedzieć szczerze, że charakterystyki kierunkowe zastosowane do nadawania, przypominajace pomidora, czy inne warzywa, delikatnie mówiąc mijają się z celem rozwoju cyfryzacji.
Ciut jednak czuć tu jojczenia i narzekania. Bo to wiesz: "delikatnie mówiąc" - no to ja powiedziałem niedelikatnie. Nie o to chodziło :?: :?:

Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DAB+ Katowice

Post autor: Młody »

Chodzi o to, że jednak częsć osób została pozbawiona odbioru, który miała wcześniej lub jest on utrudniony. Czy to duża skala - nie wiem, ale z ludźmi też rozmawiam i sytuacja jeszcze do właściwej normy najwidoczniej nie wróciła. Stąd moje kiwanie nosem.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ Katowice

Post autor: hadam »

Ale już ja chyba mam prawo odbierać katowicki multipleks, bo mieszkam na śląsku a tymczasem po zmianach zostałem pozbawiony sygnału.
Problem jest w północno-wschodniej części województwa, stąd nie dziwi mnie, że @Młody nie odbierasz, bo to podobny kierunek tylko jeszcze dalej.
Powinni coś z tym zrobić, nie wiem może jakieś doświetlenie, zmiana charakterystyki, mocy nadajników czy coś.
Aby poprawnie odbierać w tej części województwa biorąc pod uwagę główne nadajniki Kosztowy, Wręczyca to musi być odpowiednia moc, tak jest np. z MUX-3 z Wręczycy który jest słabszy od pozostałych i niżej, więc jest z nim problem, natomiast z Kosztowych jest dobrze. Najlepiej mieć 2 anteny UHF jedna na Kosztowy druga na Wręczycę i wzmacniacz kanałowy, tylko co zrobić aby odbierać Radio Katowice?
Dopóki nie zmniejszyli mocy MUX PR w Kosztowych było dobrze, teraz nie wiem co się dzieje, czy za słaba moc czy wpływ FSN w każdym razie jest "kiszka".
Pewnie można by odbierać poprawnie gdyby zastosować antenę zewnętrzną, ale chyba nie o to chodzi w DAB'ie to ma działać mobilnie np. w samochodzie.
Problem jest taki, że planuje się sieci w oparciu o duże miasta, aglomeracja śląska czy Częstochowa a resztę najlepiej zaorać - bo już się zdenerwowałem.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Katowice

Post autor: pswiatki »

ObywatelDVB-T pisze: 6 grudnia 2020, o 10:15 Pewnie można by odbierać poprawnie gdyby zastosować antenę zewnętrzną, ale chyba nie o to chodzi w DAB'ie to ma działać mobilnie np. w samochodzie.
Przypomnę, że w samochodzie też jest antena zewnętrzna, a w wielu samochodach jest cały system anten i stosowna (wielotunerowa) konstrukcja odbiornika. Inna rzecz - jak samochód wjedzie między budynki, a natężenie pola nie jest odpowiednio wysokie - to nie odbierze stabilnie żeby nie wiem co.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ Katowice

Post autor: hadam »

No niby tak, co do samochodów racja, ale jednak w DAB czy FM chodzi o odbiór mobilny a nie stacjonarny np. na podwórku, biwaku na budowie, w kuchni czy w biurze itd. Trzeba się pofatygować aby pokręcić anteną, ale powinno to odbierać na antenie teleskopowej a nie na dachu, chyba że komuś nie chodzi o odbiór rozgłośni regionalnych tylko chce odbierać z połowy polski to wtedy antena na dachu jak najbardziej.
Z kolei samochód jest w ruchu ale ma też większe możliwości jeśli chodzi o system antenowy czy wzmacniacze niż radio przenośne a to tak właśnie wielu słucha radia bo mało jest takich którzy używają drogich rozbudowanych systemów audio z zewnętrznymi antenami, poza samochodami oczywiście.
Ja z kolei dopowiem, że na FM co prawda nie idealnie ale jednak na teleskopie odbiera Radio Katowice w moim regionie.
W takim razie pytanie: czy po to jest ta cyfryzacja aby ograniczyć ludziom dostępu do rozgłośni regionalnych, bo pewnie wcześniej czy później FM zostanie wyłączony.

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: DAB+ Katowice

Post autor: modulator »

Ruszył DABCAST Katowice.
Skład: Bezpieczna Podróż, Jasna Góra, Muzo.FM. Wszystkie EEP 3-A 136kb/s.
U mnie odbiór bardzo dobry (SNR około 24).
Obrazek
Odbiór https://www.youtube.com/watch?v=n3AtAFkvFAw

pajut7
Posty: 3
Rejestracja: 5 października 2019, o 15:18
Miejscowość: Bielsko-Biała

Re: DAB+ Katowice nowe stacje

Post autor: pajut7 »

Nowe stacje radiowe Muzo FM jasna Góra Bezpieczna Podróż odbieram w Bielsku-Białej bardzo dobrze

Awatar użytkownika
magnezz81
Posty: 110
Rejestracja: 20 lipca 2017, o 23:36
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Sony KD-55XE9005 4K
Ferguson Ariva 252 Combo
Instalacja antenowa: Zabrze-Rokitnica 282+18 m npm
Emme Esse 1 VHF, 3 UHF
Johansson Profiler 6600A
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ornontowice, Ostrava, Zilina

Re: DAB+ Katowice

Post autor: magnezz81 »

Dziś w nocy pojawił się strumień Radia Maryja. Bitrate jak pozostałe stacje. 20 km od nadajnika odbiór dobry, aczkolwiek w zabudowie są zaniki

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: DAB+ Katowice

Post autor: modulator »

Na "teleskopie" (digitradio 210) za oknem od zachodu 6/16. Na zewnętrznej jak wyżej. 74km

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: DAB+ Katowice

Post autor: modulator »

Skład DABCASTa obecnie: Bezpieczna Podróż, Muzo.FM, Jasna Góra, Maryja i Imperium, wszystkie po 136kb/s EEP 3-A.
Imperium w przeciwieństwie do tego z multipleksu RB gra.

Zablokowany