DAB+ Katowice

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Kacper_FMDX
Posty: 42
Rejestracja: 13 lutego 2020, o 15:43
Miejscowość: Tarnowskie Góry
Odbiornik: LGTV UM7450PLA
TechniSat Viola 3
Instalacja antenowa: DVB-T: Telmor ASR Classic
UKF-FM: Dipol 3 RZ/B
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Lysa Hora

Re: DAB+ Katowice

Post autor: Kacper_FMDX »

odnosząc się do mojego ostatniego posta
Posiadam odbiornik TechniSat Viola 3. Miernik sygnału jest przedstawiony jako R (RSSI) oraz S (SNR). W miejscu gdzie oby dwa obiekty grają przyzwoicie na FM to oby dwie wartości na DAB+ są również wysokie (czyli sygnał jest) lecz dźwięk znikomy. W zasięgu samej wręczycy jest świetnie

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Katowice

Post autor: Max van Org »

ObywatelDVB-T pisze: 2 października 2020, o 20:31 Niestety u nie też przestało odbierać Radio Katowice DAB+.
Wszystkie inne działają, tylko jedna rozgłośnia nie działa? Jeżeli inne rozgłośnie działają, to wystarczy reset odbiornika.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Katowice

Post autor: pswiatki »

Kacper_FMDX pisze: 2 października 2020, o 22:46 odnosząc się do mojego ostatniego posta
Posiadam odbiornik TechniSat Viola 3. Miernik sygnału jest przedstawiony jako R (RSSI) oraz S (SNR). W miejscu gdzie obydwa obiekty grają przyzwoicie na FM to obydwie wartości na DAB+ są również wysokie (czyli sygnał jest) lecz dźwięk znikomy. W zasięgu samej wręczycy jest świetnie
Bardzo to ciekawe, że SNR jest zawsze wysoki. No, chyba że soft jakoś go filtruje (bardzo prawdopodobne, sam to robię w sofcie który robie zawodowo do DAB) i np. chwilowe spadki nie są w ogóle zauważalne na wyświetlaczu.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ Katowice

Post autor: hadam »

Max van Org pisze: 3 października 2020, o 01:27
ObywatelDVB-T pisze: 2 października 2020, o 20:31 Niestety u nie też przestało odbierać Radio Katowice DAB+.
Wszystkie inne działają, tylko jedna rozgłośnia nie działa? Jeżeli inne rozgłośnie działają, to wystarczy reset odbiornika.
Może nieprecyzyjnie napisałem. Cały multipleks przestał działać na 11a.
Odbieram jeszcze ze Św. Krzyża o dziwo 112km a 50 / 60km z Kosztowych przestałem po zmianach.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: DAB+ Katowice

Post autor: pikaczu »

Kosztowy 10a, Kielce 10d

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Katowice

Post autor: pswiatki »

Można w radiu odpalić re-skan pasma i sprawa z głowy. Swoją drogą: ciekawym na ile staranność wykonania softu w radiu rzutuje na działanie (lub jego brak!) w sieci SFN...

Miałem taki przypadek, że z rozgałęźnika 1:2 brałem DVB-T na telewizor Samsunga oraz STB (sławna Viva). Wszystko działało dopóki w Krakowie nie odpalili SFN. Wtedy STB dalej bez problemu sobie radziło, ale Samsung poległ kompletnie. Zawsze wysoki poziom błędów i zrywanie strumienia. Inne MUXy (nie SFN) odbierał bez najmniejszego problemu....

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ Katowice

Post autor: hadam »

Próbowałem wszystkiego przywróciłem radio do ustawień fabrycznych, wykasowało wszystko, potem włączyłem automatyczne wyszukiwanie i śląskiego multipleksu nie odbieram, choć jestem w zasięgu, tak mi się wydaje Wręczycy i Kosztowych a przynajmniej byłem w zasięgu Kosztowych.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Katowice

Post autor: pswiatki »

Może SFN się nie zgrywa w Twojej lokalizacji.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Katowice

Post autor: pswiatki »

Znalazłem takie ciekawe:

6.7.2. Network problems

As mentioned in chapter 6.6.3 the transmitters of an SFN need to be synchronised in order to prevent self-interference. If a fault occurs it is possible for a transmitter to lose this synchronisation. The effect is that the transmitter will slowly move out of phase with the ones which surround it and become a source of destructive interference. This will result in a narrow ring of lost coverage developing around, but kilometres away from, the faulty transmitter, although users near to it are unlikely to notice a problem. In the T-DAB case, some mobile listeners may only notice a small zone of lost coverage as they pass through it. A fault like this may take a significant time before it manifests itself, and before being identified could have an impact over a significant area. Changes to coverage may occur due to seasonal variations, such as snow causing reflection points. Problems of this type are extremely difficult to resolve. The implementation of a new transmitter for service operating on an adjacent channel may cause a problem to an existing service. In such cases, users may lose service for no apparent reason and receivers may still display information for services which are no longer available. This problem can be resolved through the use of a transmitter co-sited with the interferer or avoided through agreements between operators to use common sites.

(źródło: EBU TR 24 SFN FREQUENCY PLANNING AND NETWORK IMPLEMENTATION WITH REGARD TO T-DAB AND DVB-T)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ Katowice

Post autor: hadam »

W innym wątku kol. @Robertus napisał o zmianie parametrów między innymi w Kosztowych.
Robertus pisze: 1 października 2020, o 20:25 Zgodnie z ofertą złożoną przez Wykonawcę w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, w zakresie kilku obiektów, z których dotychczas prowadzona było nadawanie MUX R3, miały nastąpić pewne zmiany parametrów:
- RTCN Katowice/Kosztowy - zmiana systemu antenowego (zmiana konfiguracji, zwiększenie wysokości zawieszenia, zmiana polaryzacji na V) i zmniejszenie ERP.
- RTCN Lublin/Piaski - zmiana systemu antenowego (zwiększenie wysokości zawieszenia) i zmniejszenie ERP.
- RTON Wrocław/Żórawina - zwiększenie ERP.
Tak czy siak nie zmienia to faktu, że zostałem pozbawiony odbioru multipleksu śląskiego, mieszkam w północno wschodniej części województwa. Jeśli w takim razie tego w jakoś sposób nie poprawią to znaczy, że ten cały DAB jest do niczego, bo analogowo Radio Katowice odbieram.
Odbieram też cyfrowo wersję kielecką ze Św. Krzyża, ale to ponad 100 km. i bywa różnie w zależności od pogody.
Radio to nie telewizja, że ma odbierać stacjonarnie z anteną na dachu, powinno odbierać mobilnie np. w samochodzie a jeśli tak to będzie wyglądać w dalszej perspektywie, że tylko w dużych miastach i aglomeracjach to nie wróżę tej technologii przyszłości, zwłaszcza w dobie rozwijającego się internetu choćby 5G.
Kto w mojej okolicy kupi odbiornik DAB jeśli tu nie będzie działał?
Byłem wczoraj na rynku w Żarkach i pytałem tak z czystej ciekawości o radia z DAB'em u lokalnych sprzedawców, jeden miał jedno, choć był zdziwiony, że tu coś może odbierać a to właśnie na takich bazarach taka technologia może się rozpromować, tylko jednej stronie musi zależeć żeby sprzedać a drugiej kupić. Ludzie nie pytają sprzedawcy nie mają, podobnie jest w sklepach stacjonarnych.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Katowice

Post autor: Max van Org »

Mieszkasz na krawędzi zasięgu sieci UKF, z DAB+ nie będzie inaczej. Możliwą przyczyna może być źle ustawiony SFN albo wytłumiony sygnał w twoim kierunku. Jeżeli sygnał multipleksów 10D Kielce i 11B Kraków docierają do ciebie silniej niż 11A z Katowic i Częstochowy, to zakłócają ci odbiór. W tej okolicy brakuje nadajnik. Są dwie możliwości albo zwiększą moc ERP albo ustawią tam nadajnik. Każda częstotliwość jest wykorzystywana w Polsce wielokrotnie. Nie można zwiększać moc nadajników bez skutków na inne nadajnik. Trzeba uzupełniać sieć dalszymi nadajnikami. Jeżeli ktoś przewidział w twojej okolicy nowy nadajnik, to zaplanowano odpowiednio system antenowy w Katowicach i wytłumiono zasięg w tym kierunku.

Obrazek

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Katowice

Post autor: pswiatki »

Max van Org pisze: 4 października 2020, o 13:34 Jeżeli sygnał multipleksów 10D Kielce i 11B Kraków docierają do ciebie silniej niż 11A z Katowic i Częstochowy, to zakłócają ci odbiór.
To jest nawet tak, że mamy sytuację trzech kanałów pod rząd w użyciu (w sensie, że jest częściowo gdzieś wspólny obszar pokrycia dla nich wszystkich)? To niezłe wyzwanie sobie zrobił EMITEL, HO HO HO!
Tak, to pod Londynem się zdarza (tam 4 kanały obok siebie) i to jest na południowej części orbitala M25.

Ale musisz też zdefiniować owo "docierają do Ciebie silniej" - o ile silniej? Odbiornik będzie tolerował silniejszy sygnał z kanału obok aktualnie odbieranego (ale do pewnego poziomu tej różnicy). Kiedyś sprawdzaliśmy nasze odbiorniki i rezultaty były zgodne z oczekiwaniem klienta. Sytuacja robi się trudniejsza jeśli silniejsze są sygnały na kanale +1 oraz -1 od odbieranego, ale też będzie grało, dopóki różnica nie przekroczy pewnego limitu.

vari
Posty: 2
Rejestracja: 5 października 2020, o 14:34
Miejscowość: Jaworzno
Odbiornik: DAB+: Iriver B20
DVB-T: różne TV i STB
Instalacja antenowa: DVB-T: dipol pętlowy z symetryzatorem na pasmo IV i V umieszczony na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ Katowice

Post autor: vari »

Mieszkam w Jaworznie, w odległości 8842m od masztu w Kosztowach.
Od czasu uruchomienia emisji SFN (pewnie wpływ ma zwłaszcza Skrzyczne) i zmianie systemu antenowego w Kosztowach, odbiór DAB+ stał się u mnie bardzo utrudniony.
Co kilka minut (czasem częściej) przychodzi taki moment, że odbiór MUX-R3 czka a sygnał waha się od zera do pełnej skali. Później znów kilka minut jest OK i znów przychodzi okres praktycznie zupełnego zaniku odbioru.
Jest tak w całym mieszkaniu na antenie teleskopowej i w momentach zaniku, jedynie wystawienie odbiornika w oknie z praktyczną widocznością RTCNu daje odbiór.
Czyżby to właśnie opisywane wcześniej "pływanie fazy" jednego z nadajników SFN, który ma problem z synchronizacją ?
Do czasu uruchomienia Skrzycznego w SFN z Kosztowami, było OK.
Przecież teraz tego nie daje się słuchać.
Dodam iż FM i DVB-T ze Skrzycznego są u mnie z potężnymi sygnałami (sprawdzałem, gdy Skrzyczne miało oddzielny kanał 58 bez SFN w DVB-T).
Trzeba coś z tym zrobić bo teraz DAB w Jaworznie nie nadaje się do użytkowania.
vari

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 895
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DAB+ Katowice

Post autor: Maciejek »

Niestety potwierdzam co piszecie. Spieprzono ten zasięg gdy zmieniono parametry w Kosztowach (polaryzację z H na V i obniżono moc) oraz gdy ruszyło Skrzyczne. Poprzednio miałem sygnał na 100% teraz waha się aż do zupełnych zaników. Dziwnie się buduję tę sieć; kiedyś wystarczył jeden nadajnik i zasięg był znakomity, a teraz niby są trzy i zasięg kiepski. Za to czeski MUX odbieram na 100% pomimo braku wycelowanej w ich nadajniki anteny, a po uruchomieniu doświetlaczy w Trzyńcu sygnał ani trochę nie wariuje jak u nas.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Katowice

Post autor: pswiatki »

Maciejek pisze: 5 października 2020, o 19:45 Spieprzono ten zasięg gdy zmieniono parametry w Kosztowach (polaryzację z H na V i obniżono moc) oraz gdy ruszyło Skrzyczne.
Polemizowałbym z tym, co jest przed wyrazem oraz.
Twierdzę (bez dowodu póki co), że SFN póki co nie jest gotowy i trzeba być cierpliwym.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Katowice

Post autor: Max van Org »

pswiatki pisze: 5 października 2020, o 23:12 Twierdzę (bez dowodu póki co), że SFN póki co nie jest gotowy i trzeba być cierpliwym.
Nie wiem czy SFN jest powodem problemów, raczej stawiałbym na opóźnioną koordynację międzynarodową. Przypuszczam, że na razie nadają słabiej niż było to zaplanowane. Jeżeli w bazie niemieckiego UKE dopiero w ostatnich dniach zmieniono stan koordynacji polskich lokalizacji z poczekalni na skoordynowane, to może czekają jeszcze na Czechów, Słowaków albo nawet Ukrainę? Poczekamy na dokument z UKE i sytuacja zmieni się jeszcze może na dobre.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Katowice

Post autor: piotrek2802 »

U mnie w Krakowie na 10 piętrze pojawił się mocny sygnał DAB+ i radio Katowice. Wcześniej nie było szans odbierać. Momentami dolatuje też sygnał DaB+ z Kielc. Natomiast bardzo stabilnie można odbierać multipleks Dab+ z Radio Bielsko. Wszystko to bez instalacji antenowej na radiu Sangean.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Katowice

Post autor: pswiatki »

Czyli można powiedzieć, że wszystko wychodzi na prostą? Mniej więcej tydzień od wprowadzenia zmian. To chyba nieźle, nie? A niektórzy tak się miotali przeokrutnie ... :shock: :shock: :shock:

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Katowice

Post autor: Max van Org »

Tydzień to trochę długo. Media Broadcast sobie radzi z tym w dobę a czasami mniej niż w dobę. Ale oni nie uruchamiają parę nadajników w jeden dzień, tylko jeden i dostrajają do istniejącej sieci. W przypadku drugiego multipleksu ogólnoniemieckiego prowadzali tygodniami testy i uruchamiali nadajniki na parę godzin, aby dopasować sieć a mieli już doświadczenie z pierwszym multipleksem. Mimo doświadczenia w niektórych lokalizacjach przez 14 godzin nadawali po prostu ciszę aby dostroić sieć SFN.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Katowice

Post autor: pswiatki »

Ma sens. Ale już w innym miejscu pisałeś, że nie ma co porównywać nas do Niemców. Tam jednak - przynajmniej finansowo - łatwiej. A co za tym idzie zapewne technicznie też łatwiej.

Zablokowany