MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-8

Post autor: Puma »

Przejście uporządkuje sprawę a argument że to zabetonuje NTC może i słuszne ale jak wiemy nowe kanały to głównie powtórki i nic to do oferty zasadniczo nie wnosi.
Obecnie mamy TVP, TVN i Polsat (z małymi wyjątkami) i nic nie wskazuje na to aby to się zmieniło.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Nie do końca, w konkursie udział brał np. Red Carpet. To byłaby dość ciekawa alternatywa dla obecnych nadawców z unikalna ramówką.
Nie będzie na niego miejsca.

Sprawa MUX8 nie jest przesądzona. Jak zostało napisane rozważane są kwestie prawne, a te do 2030 są przeciw przeniesieniu, bo są ważne umowy podpisane :)
W zabetonowaniu ja osobiście mam zatem na myśli to że do 2030 MUX8 może nadawać w SD, a MUX5, lub MUX6 nie zostać uruchomiony właśnie ze względu na potencjalną możliwość przeniesienia MUX8, a więc toczący się bieg sprawy.
A jak wiadomo młyny urzędnicze mielą powoli.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

To prawda, że taki pomysł nie tylko zablokuje szybkie przejście kanałów z MUX-8 do wersji HD, ale też jeśli w ogóle dojdzie do skutku pozbawi nas jednego multipleksu.
W artykule jest napisane, że Emitel nie wystąpił jeszcze w sprawie zmiany rezerwacji. No właśnie i tu może być sedno sprawy, bo Emitel tanio skóry nie sprzeda. Rezerwacja jest ważna, umowy z nadawcami też, wszelkie zmiany w tych kwestiach, zapewne są obwarowane wysokimi odszkodowaniami jak się ma dokumenty to w sądzie nie trudno wygrać. Każda firma czy nadawca jeśli ponosi duże koszty to musi się zabezpieczyć.
Wątpię aby Emitel dobrowolnie zrezygnował z tego, przecież ponieśli ogromne koszty inwestycyjne na budowę infrastruktury pod MUX-8.
To nie do końca jest też tak, że można to wykorzystać pod DAB+, bo zapewne będzie wymagało przeróbek na wielu obiektach a po drugie nie mają żadnej gwarancji, że w ogóle w najbliższym czasie będzie to wykorzystane.
Tak to widzę z mojej strony.
Mam tylko taką cichą nadzieję, że nadawcy komersyjni wykorzystają swoje wolne sloty HbbTV w MUX-8 i w to miejsce dadzą wirtualne kanały w wersji HD jako tymczasowe rozwiązanie.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-8

Post autor: Puma »

A tak poza tym, nikt przecież nie zabrania dawać nowe kanały w HbbTV, to zachęci ludzi do tego sprzętu.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

ObywatelDVB-T pisze: 31 stycznia 2022, o 10:24 Mam tylko taką cichą nadzieję, że nadawcy komersyjni wykorzystają swoje wolne sloty HbbTV w MUX-8 i w to miejsce dadzą wirtualne kanały w wersji HD jako tymczasowe rozwiązanie.
Wątpię, nie mają w tym żadnego interesu.
Ten pomysł oznacza długoletnią stagnację w rozwoju NTC, a w MUX8 raczej nikt nie zainwestuje w HEVC, jeśli wisi nad nim widmo przejścia na UHF.
Dla widza to rozwiązanie jest tylko ze stratą na długie lata.
Puma pisze: 31 stycznia 2022, o 10:50 A tak poza tym, nikt przecież nie zabrania dawać nowe kanały w HbbTV
Ale nikt nie zagwarantuje że taka inwestycja się zwróci, jeśli sprzętu z HbbTV nie ma w dekoderach, a są wyłącznie w telewizorach. Widownia samych reklam może być nie zadowalająca.

Awatar użytkownika
cherubin
Posty: 73
Rejestracja: 13 listopada 2020, o 12:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG UM7450PLA
Instalacja antenowa: UHF: MAGURA ATZ-19 pasywna
VHF: DIPOL-1/5-12 pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów Baranówka/Sucha Góra

Re: MUX-8

Post autor: cherubin »

Dlaczego nie zakładacie, że nadawcy z MUX-8 mogą nadawać do 2030 w MUX-8 w DVB-T oraz równolegle w MUX-6 w DVB-T2 choć by "testowo". Wszystko będzie zgodne z przepisami.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

Z przepisami może i tak, ale koszty się nie będą zgadzać. I to jeszcze przez 8 lat?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-8

Post autor: Puma »

Wczoraj na FB 'kłóciłem' się z takim jednym, ja twierdziłem że żadnych decyzji jeszcze nie ma. Natomiast On że decyzje już zapadły na szczeblu UE, VHF pójdzie w całości pod DAB.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-8

Post autor: Puma »

Bez decyzji w sprawie zamiany MUX-ów dla radia i telewizji Prezes UKE nie podjął jeszcze decyzji odnośnie wniosku przewodniczącego KRRiT, aby pasmo zajmowane obecnie przez MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej przekazać na potrzeby DAB+. Wówczas kanały telewizyjne, takie jak Nowa TV, WP czy Zoom TV trafiłyby do nowego MUX-5 lub MUX-6. - Kwestia przekazania części pasma VHF na DAB+ nie została rozstrzygnięta. Proszę zwrócić uwagę, że nie jest to zagadnienie trywialne ani pod względem technicznym, ani prawnym. Jesteśmy w tej sprawie w bieżącym kontakcie z KRRiT, ale komunikować będziemy dopiero finalne ustalenia – informuje Tomaszewski z UKE.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/j ... je-radiowe

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

Proszę zwrócić uwagę, że nie jest to zagadnienie trywialne ani pod względem technicznym, ani prawnym.
I o tym właśnie pisaliśmy, gdy tylko padła propozycja ze strony przewodniczacego KRRiT.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-8

Post autor: DanielK »

Niemcy nadawali DVB-T w paśmie VHF ale z tego zrezygnowali.

Z mojej perspektywy, także chciałbym aby nie było MUX-8 w paśmie VHF. Dlatego, że obok jest już DAB+ i np. w instalacjach zbiorczych bywa z tym kłopot.
Właśnie na takich instalacjach stosujemy specjalne filtry, które przepuszczają tylko MUX-8 jednocześnie "wycinają" całą resztę o ok. 40 dBµV.
Widziałem jeden przypadek, gdzie widocznie instalator nie był do końca rozgarnięty, albo po prostu nie chciał tego naprawić i aby nie było przesterowania na instalacji zbiorczej, to... odłączył przewody od anteny UKF i VHF, zostawiając tylko UHF.

Na spektrum poniżej widać różnicę między DAB+ a DVB-T MUX-8 około 35 dBµV. DAB+ ma poziom prawie 100 dBµV, to już jest średnio ponad 10 dBµV za dużo na wejściu do multiswitcha na instalacji zbiorczej.

Obrazek

W sytuacji jak powyżej zakładamy specjalny filtr, który musi dużo wytłumić. Gdyby nie MUX-8 to założyłbym po prostu tłumik 10-20 dB.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Ja mam lepszy pomysł, zrezygnować z DAB+. Mało kto z tego korzysta, a nadawcy prywatni również niechętni. Na siłe chce sie wdrożyć DAB+, podczas gdy przeciętnemu Kowalskiemu wystarcza FM, a bardziej ambitniejsi uruchomią stacje w internecie.
I wtedy mamy miejsce na dwa MUX'y w paśmie VHF.

Wszyscy jakoś dziwnie zakładają że w dobie powszechności komórek i pakietów internetowych w ramach abonamentu, ludzie masowo bedą kupować radia DAB+.
Ta technologia już się dawno zestarzała i przestaje mieć sens.
Ja w radio DAB+ nie widze sensu inwestować.
Dla mnie o wiele bardziej atrakcyjne byłoby przeznaczenie pasma VHF na telewizję w całości.
Może dzięki temu pojawiłoby się więcej kanałów 4K.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

dvbtowiec pisze: 19 lutego 2022, o 17:03 przeciętnemu Kowalskiemu wystarcza FM
Przeciętny Kowalski to nawet nie wie co to jest DAB+ i "z czym to się je".

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

@K63 No właśnie, co w praktyce sprowadza się do tego samego.
Młode pokolenie słucha radia w komórce, a weź wyjaśnij starszemu pokoleniu że aby słuchać swojej ulubionej rozgłośni, musi wywalić do kosza grające od pokoleń radio i kupić nowe za cenę wyższą niż dekoder DVB-T :)
Nie wspominając już o radiach samochodowych, szczegółnie z fabryczną instalacją.
Nierealne.

A utrzymywanie DAB+ równolegle z FM nie przejdzie.
Poza publicznym nadawcą żaden prywatny nie będzie chciał ponosić podwójnych kosztów nadawania.

Zatem mam nadzieję że finalnie MUX8 zostanie w VHF a do usunięcia DAB+ z tego pasma :)

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8

Post autor: Ramirez »

dvbtowiec pisze: 19 lutego 2022, o 17:03 Ja mam lepszy pomysł, zrezygnować z DAB+. Mało kto z tego korzysta, a nadawcy prywatni również niechętni. Na siłe chce sie wdrożyć DAB+, podczas gdy przeciętnemu Kowalskiemu wystarcza FM, a bardziej ambitniejsi uruchomią stacje w internecie.
I wtedy mamy miejsce na dwa MUX'y w paśmie VHF.

Wszyscy jakoś dziwnie zakładają że w dobie powszechności komórek i pakietów internetowych w ramach abonamentu, ludzie masowo bedą kupować radia DAB+.
Ta technologia już się dawno zestarzała i przestaje mieć sens.
Ja w radio DAB+ nie widze sensu inwestować.
Dla mnie o wiele bardziej atrakcyjne byłoby przeznaczenie pasma VHF na telewizję w całości.
Może dzięki temu pojawiłoby się więcej kanałów 4K.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Proszę bardzo, nich sobie FM zostanie ale dlaczego ja były mieszkaniec lubelskiego miałem tylko 8 stacji a są rejony gdzie ciężko złapać cokolwiek na tym FM. Nie każdy mieszka w rejonie dużego miasta gdzie jest 20-30 stacji na FM. U siebie więcej odbierałem na tym DAB+ niż na FM

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

I właśnie dlatego kupiłem Sharp'a jak w opisie mojego profilu, żeby słuchać radia internetowego. Ma też DAB+ i FM jak coś się zmieni.
Wcześniej miałem Fergusona DAB+/FM i dałem go córce, bo z FM u mnie słabo a w DAB'ie miałem już dosyć rządowych stacji.
W samochodzie FM odbiera mi dobrze.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Ramirez pisze: 19 lutego 2022, o 18:15 Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Proszę bardzo, nich sobie FM zostanie ale dlaczego ja były mieszkaniec lubelskiego miałem tylko 8 stacji a są rejony gdzie ciężko złapać cokolwiek na tym FM. Nie każdy mieszka w rejonie dużego miasta gdzie jest 20-30 stacji na FM. U siebie więcej odbierałem na tym DAB+ niż na FM
I serio słuchałbyś każdej rozgłośni?
Uwierz mi mam ich sporo w Krakowie i na prawie każdej ten sam repertuar.
Słucham 2 w porywach 3 maksymalnie tych samych.
Dlatego właśnie napisałem że czasy są takie iż całe multum rozgłośni jest w sieci.
DAB+ jest przereklamowane, a chętnych do nadawania brak.
Pozbywanie się MUX8 z pasma VHF to błąd.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

To prawda, nawet jak w radiu internetowym jest dostęp do tysięcy stacji ogónie i setek polskojęzycznych to i tak słucham głównie jedej ulubionej, góra dwóch, trzech, ważne aby przypadła do gustu i tu właściwie chodzi o repertuar i o prowadzących.
Jeśli stracimy MUX-8 w VHF, to będzie mniej kanłów NTC.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-8

Post autor: pasjonat »

Na wsi jest bardzo mało stacji radiowych gdzie dociera sygnał FM, a dab+ sporo by poprawiło to wszystko, więcej stacji radiowych, lepsza jakość, mniej szumów i zakłóceń. MUX 8 powinien zostać zlikwidowany na rzecz dab+.

Rozwój i nowoczesność!.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

@pasjonat
Tak Ci się tylko wydaje.
DAB+ w wielu rejonach kraju może wymagać dobrej anteny na pasmo VHF, czyli taką jaką się stosuje do MUX8 aktualnie.
Nie ma żadnej gwarancji że pokrycie sygnałem będzie lepsze niż w paśmie UHF.
W UHF przy zakłóceniach masz szumy.
W DAB+ nie będziesz miał sygnału.

Nie miej złudzeń że wyciągniesz sobie mały pręcik z radia i w każdym zakątku Polski w DAB+ odbierzesz każdą stację.

Piszesz rozwój i nowoczesność w radiu, a w telewizji dzięki takiej decyzji będzie brak rozwoju, gdyż MUX6 przejmie kanały z MUX8 w takim układzie i to zamyka rozwój NTC.
Taki mamy wybór.

Zablokowany