MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: AdamP »

Satkurier ma "ciekawe" pomysły, TVP Religia i TVP Parlament - takich śmieci jeszcze nie mamy :evil:
Żadna siła nie zmusiłaby mnie do oglądania takich bzdur.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: Martens »

ObywatelDVB-T pisze:Dla mnie to te same kanały, tak wynika z logicznego toku rozumowania (kanały te same - rozdzielczość inna).
Logika nie ma tu nic do rzeczy i to co nam wydaje się oczywiste. Skoro nie jest jasno sprecyzowane, że kanał HD i jego odpowiednik SD to ten sam kanał, to jeśli TVP tylko zapragnie, to na pewno ten fakt sprytnie wykorzysta. Pamiętamy przecież jak to było z interpretacją zapisu o dacie zejścia TVP z MUX-1. ;)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: adac »

Prawdopodobny skład Mux-8 o ile dostanie go TvP , co mam nadzieję nie jest jeszcze przesądzone:
TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Sport i TVP Premium (wersje HD).
Wcale nie wykluczam techniki DVB-T2 i wtedy być może pojawi się coś ekstra np. TVP Dokument HD na materiałach licencyjnych np. od Discovery albo innego źródła.
Multipleks może być kodowany i tego chyba mają dotyczyć ew. konsultacje-badanie opinii w temacie. W zamian zupełnie za friko będzie można sobie pooglądać Mux-3 SD.
Dostęp kodowany może być w jakiś sposób powiązany z opłatą abonamentową. Dla mnie to i tak bardziej sensowny sposób niż doliczanie opłaty za telewizję do:
prądu, mąki, cukru, czynszu, piwa czy co tam jeszcze 'mądrego inaczej' wymyślono.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: Krosnoludek »

"Programy obecne na ósmym multipleksie będą rozprowadzane w wysokiej rozdzielczości i będą oferowane odbiorcom bezpłatnie."
http://www.krrit.gov.pl/krrit/aktualnos ... smego.html
Ostatnio zmieniony 26 czerwca 2014, o 14:38 przez Krosnoludek, łącznie zmieniany 1 raz.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: Kamilx »

Na audiowizualne składniki multipleksu ósmego telewizji naziemnej składać się będą wyłącznie programy rozpowszechniane przez Telewizję Polską S.A., na których rozpowszechnianie uzyskano koncesję Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zgodnie z art. 21 ust. 1a pkt 2 ustawy o radiofonii i telewizji, spośród:
Więc w MUX8 nie może być TVP1 HD lub TVP2 HD, bo te kanały nie nadają na podstawie koncesji. Mają tą samą ramówkę co TVP1 SD i TVP2 SD, a te kanały nadają zgodnie z prawem bez koncesji.
a)programów dostępnych na dzień ogłoszenia konkursu w sygnale multipleksu trzeciego telewizji naziemnej (MUX 3) pod warunkiem zaprzestania ich udostępniania w sygnale tego multipleksu w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia rozpoczęcia rozprowadzania tych programów w sygnale multipleksu ósmego
Jeśli chcą uruchomić kanał w HD, który znajduje się na MUX-3 w wersji SD to musieliby ten kanał z MUX-3 usunąć, bo te kanały SD i HD nadają na podstawie tej samej koncesji, ponieważ program kanałów jest ten sam.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: adac »

Krosnoludek pisze:"Programy obecne na ósmym multipleksie będą rozprowadzane w wysokiej rozdzielczości i będą oferowane odbiorcom bezpłatnie."

http://www.krrit.gov.pl/krrit/aktualnos ... smego.html
Ale chyba żyjesz w Polsce i wiesz że tutaj -> bezpłatnie = za abonament, chyba że piszesz z zagranicy.

PS. czy ktoś kto orientuje się w zawiłościach koncesyjnych może wyjaśnić wątpliwości które podał @Kamilx, bo robi się naprawdę ciekawie.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: Puma »

Nikt tutaj tego nie stwierdzi, zawsze się znajdą prawnicy co będą twierdzić zupełnie coś innego, przykład z czasem zejścia z MUX 1 pasuje idealnie ;)

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: TLW/SZA »

Panowie można by nad tym tematem gdybać w nieskończoność,poczekamy jaki będzie werdykt UKE w tej sprawie,do uruchomienia MUX-8 jeszcze długa i wyboista droga formalno-prawna.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: adac »

Być może coś mnie oświeciło :idea: : kodowany & bezpłatny dla widza= FreeView (Anglia).
How to get Freeview -faq/s

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: Krosnoludek »

adac pisze:
Krosnoludek pisze:"Programy obecne na ósmym multipleksie będą rozprowadzane w wysokiej rozdzielczości i będą oferowane odbiorcom bezpłatnie."

http://www.krrit.gov.pl/krrit/aktualnos ... smego.html
Ale chyba żyjesz w Polsce i wiesz że tutaj -> bezpłatnie = za abonament , chyba że piszesz z zagranicy.
Zgadzam się z tym bezpłatnie = za abonament R-TV a w przyszłości opłata audiowizualna, ale wszystkie kanały TVP powinny być dostępna dla obywateli, a nie tak jak teraz.

Dopisałem R-TV do słowa abonament
Ostatnio zmieniony 26 czerwca 2014, o 17:08 przez Krosnoludek, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że udostępnienie tylko tym co płacą abonament oznacza konieczność wprowadzenia dostępu warunkowego, czyli wyższe koszty, dedykowane odbiorniki, ...

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: Krosnoludek »

Opłata audiowizualna ma być powszechna, to i dostęp do wszystkich kanałów TVP powinien być powszechny niekodowany.
Mnie się rozchodziło bezpłatnie = za abonament R-TV (zapomniałem dopisać R-TV ;) )

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: adac »

To oznacza też udostępnienie wszystkich kanałów uważanych dotychczas za premium metodą 'za darmo'. Czyli tego typu kanałów prod. TVP w przyszłości nie będzie.
Poza tym to jest forma obowiązkowego zakupu treści od TVP bo trudno to nazwać inaczej.

Jestem przeciwny !

Kanały SD z multipleksu 3 całkowicie bezpłatnie a w zamian TVP może tak jak do tej pory produkować kanały premium i udodstępniać je zainteresowanym.
Model angielski dla Mux-8 (o ile dostanie go TVP) wydaje się idealnym rozwiązaniem.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: Krosnoludek »

To mamy dwa rożne zdania na ten temat.
TVP podaje, że i tak żadnych pieniążków za TVP Sport nie dostaje, to dlaczego ma nie być dostępny w DVB-T ?
Członek Rady Nadzorczej TVP S.A. Bogusław Piwowar:

..... Jeśli chodzi o temat odpłatności TVP Sport, to nie jest ona kanałem odpłatnym, panie pośle. Mylą państwo pewne pojęcia. Do budżetu telewizji nie wpływają żadne pieniądze z tytułu dostępu do TVP Sport.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: rotalplus »

TVP zechce (o ile dostanie) w MUX-8 uruchomić TVP INFO HD, TVP KULTURA HD, TVP SERIALE HD (wersja SD byłaby płatna w związku z umowami z Operatorami, ale wersja HD byłaby"nowym kanałem" bez żadnych zobowiązań) i... TVP SPORT HD(z dużym znakiem zapytania???)

W MUX-3 znalazłby się TVP DOKUMENT a pozostała pojemność przeznaczono by na poprawę TVP1 HD i TVP2 HD


Ciekawi mnie co by się stało gdyby Operatorem MUX-8 został CP albo ITI i ..roxpowszechniałby kanały TVP

Edit: NADAWCY KOMERCYJNI niezadowoleni ze stanowiska KRRiT, UKE otrzymało je dopiero...dzisiaj
- Jestem zdziwiony i zaskoczony decyzją KRRiT i mam nadzieję, że UKE jeszcze przeprowadzi konsultacje na rynku w tej sprawie. Chciałbym jednak podkreślić, że KRRiT takowych nie przeprowadziła - mówi Maciej Maciejowski, członek zarządu TVN S.A.

Zaskoczeni decyzją KRRiT są też przedstawiciele Polsatu. - Uważamy, że dla budowy wartościowej oferty naziemnej telewizji cyfrowej niezbędne jest przeznaczenie multipleksu na bezpłatne kanały HD nadawców komercyjnych - mówi Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu. I dodaje: - Nie widzimy powodu, dla którego na wolnym rynku mediów wyłącznie TVP miałaby techniczne możliwości udostępniania widzom naziemnej telewizji cyfrowej kanałów w jakości HD. W tej chwili już dwa flagowe kanały TVP, w przeciwieństwie do programów nadawców komercyjnych, są dostępne w HD.

Zdaniem przedstawicieli mediów komercyjnych, rekomendacja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji to "jawna dyskryminacja pozostałych nadawców" i liczą, że decyzję zmieni UKE. - Ufamy, że dla dobra widzów i oferty naziemnej telewizji cyfrowej oraz celem stworzenia równych szans dla wszystkich nadawców, UKE rozważnie podejmie decyzję w sprawie swojej propozycji dystrybucji częstotliwości na ósmym multipleksie, która zostanie przedstawiona do konsultacji rynkowych - mówi Zomer.
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,162 ... #BoxBizTxt

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: adac »

@ up:
TVP może uruchomić TVP Seriale-2 i emitować tam to samo tylko w innej kolejności. Podejrzewam że w tym przypadku i tak wpakowałaby się w spór z Polsatem. Ciekawe do kiedy obowiązuje umowa licencyjna na ten program który dla mnie jest na poziomie ATM -bis.

Kolejne 'kuriozum' to ten TVP Sport czyli program rozdawany za darmo w sieciach komercyjnych (zdaniem p. Piwowara z RN) a którego produkcja przecież kosztuje, chyba że p. Darek siedzi tam też za darmo albo za karę.

W ogóle publiczno-komercyjna TVP to jakaś dziwna telewizja.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: Martens »

Skoro nadawcom komercyjnym tak bardzo zależy na widzach, to może niech najpierw doświetlą MUX-1 i MUX-2 - tak jak TVP zrobiła z MUX-3. Ludzie bowiem mają problemy z odbiorem tych MUX-ów. Jak to zrobią, to dopiero niech zgłaszają jakieś pretensje i zastrzeżenia do decyzji KRRiT odnośnie MUX-8. :evil:
Polsat ma cały MUX-4 oraz połowę MUX-2 i jeszcze im mało? Kto im broni nadawać bezpłatne kanały w wersji HD na MUX-4?
Zarówno Polsat jak i TVN liczyli po prostu na MUX płatny, a tu taki zonk. :lol:

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: K63 »

Krosnoludek pisze:Według mnie MUX-3 pozostanie niezmieniony ma największy zasięg i na nim pozostanie TVP1HD, TVP2HD, chyba że MUX-8 też będzie miał podobne doświetlenia jak 3.
Gdy nie mam co robić to tak sobie siedzę i ... myślę. I wymyśliłem ! (może i bez sensu) :lol:
Mux-8 na VHF-ie wcale nie musi mieć mniejszego zasięgu. wszystko zależy od tego z jakich obiektów i z jaką mocą będzie nadawany. Np. w czasach analogu TVP1 nadawana na VHF była często jedyną stacją która można było złapać w trudnych niejednokrotnie warunkach odbioru. Gdyby tak było, można by na mux-8 przenieść TVP1HD, TVP2HD, TVP info(HD) i TVP Regionalną(HD). Zrobiłoby się wówczas sporo miejsca na mux-3 (4-6 slotów). Do mux-3 mógłby trafić wówczas TVP ABC, co dałoby miejsce w mux-1 dla nadawcy komercyjnego. Ponadto gdyby zasięg mux-8 w w/w postaci był zbliżony do mux-3, to można by było wyłączyć sporo uruchomionych ostatnio doświetleń, które w wielu miejscach sprawiły ogromny problem z poprawnym odbiorem mux-3 z racji emisji w SFN.
W drugim wariancie można by w mux-3 pozostawić TVP Regiony, z tym że w podwójnej wersji (jak już było), co także umożliwiłoby wyłączenie wielu doświetleń na pograniczu województw. Można by je było ewentualnie w razie potrzeby wykorzystać do doświetlenia mux-8.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: Martens »

Nie po to TVP regionalizowała MUX-3, żeby później przenosić TVP Regionalną na MUX-8, czy bez sensu zapychać MUX-3 dwoma wersjami TVP Regionalnej. Nie po to także uruchamiali doświetlenia, żeby je później wyłączać i odcinać ludziom dostęp do całego MUX-3.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Witam, mam jedno pytanie i jedną myśl, pomóżcie:
1. Mam antene siatkową ze wzmacniaczem pracującym na kanałach(1-69, czyli VHF i UHF), dekoder też działa w paśmie VHF, więc czy będę mieć problem z odbiorem MUX 8(VHF) ?
Ostatnio zmieniony 2 kwietnia 2020, o 21:05 przez DVB-T(2) INQUIRING, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany