MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Wotor
Posty: 1
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, o 18:20

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Wotor »

Jeśli zmiana ma kosztować tylko kilkadziesiąt złotych to zaraz znajdą się "spece" do naciągania :/ Dobrze by było żeby skuteczniej informować - tego w naszym kraju brakuje.

Henry
Posty: 2
Rejestracja: 26 sierpnia 2015, o 11:05

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Henry »

witam,

jestem właśnie na etapie doboru anteny i w związku z tym, że mieszkam na wsi polecano mi antenę kierunkową. Słyszałem jednak, że "krokodyle" mogą mieć problemy z odbiorem MUX8 w związku z tym że będzie on nadawany na innym paśmie niż poprzednie MUXy, co zdaje się potwierdzać powyższa dyskusja.

Czy znajdę może model anteny kierunkowej który byłby w stanie odbierać MUX8?
Poxipol napisał też że "Z drugiej strony nie każda siatka obejmuje pasmo VHF.", od czego w takim razie jest to zależne? Na jakie parametry anteny powinienem zwrócić uwagę?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: AdamP »

Tzw. "krokodyle" są projektowane na pasmo UHF a Ty potrzebujesz antenę na pasma - VHF i UHF. Po prostu wybierając antenę zwracaj uwagę czy w specyfikacji/opisie są obydwa pasma. Na dzień dzisiejszy w handlu są prawie wyłącznie na pasmo UHF, ze znalezieniem dwupasmowej możesz mieć kłopot. Jak znam życie, to wrócą do sprzedaży po uruchomieniu Mux 8. W czasach analogu większość sprzedawanych anten to były anteny dwupasmowe.
Z drugiej strony anteny UHF też odbierają VHF ale to zależy od konkretnej lokalizacji. U jednych będzie odbiór Mux 8 a u innych nie.
Na razie jest zbyt wiele niewiadomych.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

A Biquady jeśli jest niewielka odległość i będzie dość dobre promieniowanie dadzą radę odebrać MUX8 ?

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Grupa ZPR Media chce mieć co najmniej dwa kanały na MUX8

- http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/gr ... y-na-mux-8

Henry
Posty: 2
Rejestracja: 26 sierpnia 2015, o 11:05

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Henry »

bardzo dziękuję za odpowiedzi ;)

druga sprawa, słyszałem, że Emitel planuje postawić w najbliższym czasie sporo anten nadawczych w nowych lokalizacjach.

Czy ma to związek z nowym MUXem8? Z czego wynika taka decyzje skoro pokrycie telewizją naziemną obejmuje już praktycznie cały kraj? Czy chodzi może właśnie o to że nowy MUX będzie odbierany tylko przez anteny szerokopasmowe, które mają mniejszy zasięg od kierunkowych, w związku z czym potrzebna jest gęstsza siatka anten nadawczych?

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Tomciosz »

M.in. mógłbym powiedzieć, że są miejsca, gdzie odbiór się pogorszył po przejściu na nadawanie sygnału cyfrowego. Jednakże nie jestem pracownikiem firmy. Co więcej! Nie słyszałem nigdzie o takiej inwestycji. :?

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: distefano »

DVB-T(2) INQUIRING pisze:A Biquady jeśli jest niewielka odległość i będzie dość dobre promieniowanie dadzą radę odebrać MUX8 ?
Tego nikt nie wie i można się będzie o tym przekonać dopiero wtedy gdy na tym paśmie rozpocznie się nadawanie. Mam nadzieję, że przy korzystnym położeniu miejsca odbioru będzie można zarówno na biquadzie jak i na ant. kierunkowej na pasmo 21-69 bo taką mam, ale z dachu widzę maszt nadajnika (10 km).

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Krosnoludek »

Henry pisze:witam,

jestem właśnie na etapie doboru anteny i w związku z tym, że mieszkam na wsi polecano mi antenę kierunkową. Słyszałem jednak, że "krokodyle" mogą mieć problemy z odbiorem MUX8 w związku z tym że będzie on nadawany na innym paśmie niż poprzednie MUXy, co zdaje się potwierdzać powyższa dyskusja.

Czy znajdę może model anteny kierunkowej który byłby w stanie odbierać MUX8?
Poxipol napisał też że "Z drugiej strony nie każda siatka obejmuje pasmo VHF.", od czego w takim razie jest to zależne? Na jakie parametry anteny powinienem zwrócić uwagę?
Na przykład antena MAXIMUM Combo 212 VHF/UHF

Obrazek

Antena UHF oraz VHF do instalacji na zewnątrz budynków. Optymalna do odbioru cyfrowego sygnału naziemnego. Prosta w instalacji.

Ilość elementów: 45

Kanały: 5-12 oraz 21-69

Zakres częstotliwości:
VHF: 170 ~ 230 MHz
UHF: 470 ~ 862 MHz

Zysk
VHF: 7 ~ 10 dB
UHF: 10 ~ 14 dB

Szerokość wiązki (H/W):
VHF H66° / V38°
UHF H43° / V31°

Promieniowanie Przód / Tył: 7-16 dB / 16-30 dB

Impedancja: 75 Ohm

Długość anteny: 1100 mm

http://www.rajsat.pl/index.php?H=500&in ... egoria_p=3
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... mum-uhf212

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: poxipol »

Henry pisze:bardzo dziękuję za odpowiedzi ;)

druga sprawa, słyszałem, że Emitel planuje postawić w najbliższym czasie sporo anten nadawczych w nowych lokalizacjach.

Czy ma to związek z nowym MUXem8? Z czego wynika taka decyzje skoro pokrycie telewizją naziemną obejmuje już praktycznie cały kraj? Czy chodzi może właśnie o to że nowy MUX będzie odbierany tylko przez anteny szerokopasmowe, które mają mniejszy zasięg od kierunkowych, w związku z czym potrzebna jest gęstsza siatka anten nadawczych?
Kol,Henry nieco pomylił pojęcie antena szerokopasmowa a antena kierunkowa które w tym przypadku nie mają żadnego związku.
Każda antena jest anteną kierunkową,nawet pojedynczy dipol .Wyjątkiem jest antena prętowa,teleskopowa,która wykazuje charakterystykę dookólną.
Natomiast anteną szerokopasmową może być np.antena UHF lub VHF,obejmująca całe pasmo robocze,względnie wspomniana dwuzakresowa-szerokopasmowa VHF-UHF.
Może też być jak dawniej dwuzakresowa w paśmie UHF szerokopasmowa,w paśmie VHF kanałowa.
POd tym względem należy pamiętać ,że im bardziej szerokopasmowa tym parametry anteny się pogarszają.

W czasach analogu najkorzystniejszym rozwiązaniem było stosowanie dwóch oddzielnych anten,połączonych zwrotnicą,dobranych do parametrów nadajników,względnie do jednej z nich zakładano przedwzmacniacz antenowy.Była również możliwość korekty ustawienia anten pomimo tego samego kierunku nadawania.
Krokodylki dwuzakresowe UHF-VHF już od jakiegoś czasu są w sprzedaży np Maximum lub dużo lepsza Teleesa.
Takie antenki mogą się czasem zemścić w niektórych przypadkach ze względu na kierunek,polaryzację,stosowanie typowego wzmacniacza,względnie na wspomnianą korektę ustawień anten.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Robert03 »

Też uważam że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Sam jestem zwolennikiem stosowania oddzielnej anteny dla UHF i dla VHF. Wersje combo zostawiłbym tylko dla miejsc gdzie nie można zamontować dwóch anten bo nie ma miejsca a warunki odbioru są dobre.
Nie wyolbrzymiałbym też problemu z odbiorem MUX-8 za pomocą anteny na pasmo UHF. MUX-8 będzie nadawany z wysokich obiektów i z dużymi mocami. Biorąc pod uwagę gęstość rozmieszczenia tych obiektów i maksymalne odległości do nadajnika 40-60km każda UHF'ka poradzi sobie z odbiorem. Oczywiście wskaźnik poziomu sygnału być może pokaże 90% zamiast 100% ale czy to ma jakieś znaczenie...
Tak przecież było z antenami siatkowymi w epoce analogu. Tylko nieliczne posiadały dodatkowe dipole dla pasma VHF ( np. pionowe, albo rozbudowany- większych rozmiarów jeden z dipoli X) a mimo to naród odbierał na czymś takim w wielu miejscach VHF często nawet w niezgodnej polaryzacji. Oczywiście były wtedy odbicia ale to akurat w DVB-T nie będzie miało większego znaczenia.
Dedykowane anteny mogą się przydać w miejscach gdzie odbiór jest bardzo trudny, chociaż VHF lepiej propaguje do trudnych miejsc ( góry, doliny, gęsta zabudowa itp.).
Krótko pisząc - zaczną nadawać będziemy się martwić.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

...
Ostatnio zmieniony 2 kwietnia 2020, o 21:42 przez DVB-T(2) INQUIRING, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: K63 »

@DVB-T(2) INQUIRING - może wystarczy ustawić antenkę pod kątem 45 st.?

Ja na Dipol 19/21-60 skierowanym na Bardejov (SK), ustawionej w polaryzacji PIONOWEJ, bezproblemowo odbieram leżący ok. 15 st. w prawo, oddalony ok. 8 km, nadajnik Gorlice / Maślana Góra (3,5 kW). Dodatkowo odbieram dolatujący z lewej strony pod kątem ok. 90 st. sygnał z Suchej Góry i od tyłu anteny sygnał z Tarnowa. Szczególnie Sucha Góra nie ma rewelacyjnych parametrów, ale odbiór na k.29 jest stabilny. Mam nadzieję że tak ustawiona antena umożliwi mi także odbiór mux-8 na k.7. No, ale żeby o tym się przekonać, jeszcze sporo wody musi upłynąć ...

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

@K63 "może wystarczy ustawić antenkę pod kątem 45 st.?"

Myślisz, że to pomoże ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: K63 »

Chyba palnąłem głupotę :oops: . Nie wiem dlaczego, ale zasugerowałem się że mux-8 będzie nadawał w pol. V. Chociaż i tego nie można wykluczyć. ;)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: AdamP »

DVB-T(2) INQUIRING pisze: Myślisz, że to pomoże ?
Jeśli Mux 8 będzie w pol. H to nie pomoże. Nadal będziesz miał antenę do UHF dla 2 polaryzacji.
Jeśli masz biquada z 2 kwadratów to nie problem. Robisz wtedy biquada z 4 kwadratów - 2 kwadraty dla UHF i 2 kwadraty dla VHF.
Z tego co wiem, to Mux 8 ma być wyłącznie oparty o SFN'y, czyli z jakością sygnału będzie tak sobie.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T/S »

Niech zrobią SFNy. Jak na UHF działają dobrze to na VHF też nie powinno być problemu.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: AdamP »

Czy działają dobrze to sprawa dyskusyjna. Najlepszą jakość ma pojedynczy sygnał, SFN 2 nadajników to spadek jakości sygnału a im więcej nadajników działa w SFN tym spadek jakości jest większy.
Mux 8 jest przewidziany jako jeden kanał na dane województwo, czyli wiele nadajników w SFN.
Ostatnio zmieniony 28 sierpnia 2015, o 10:20 przez AdamP, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T/S »

Spadek jakości? To nie analog tylko cyfra więc co wpływa na spadek jakości i w jaki sposób się to objawia (bo nie zauważyłem).

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: AdamP »

DVB-T/S pisze: więc co wpływa na spadek jakości
Kilka sygnałów nakładających się na siebie.
DVB-T/S pisze: i w jaki sposób się to objawia
Pogorszeniem Pre Viterbi. Przy pojedynczym sygnale (k.58) mam Pre Viterbi = 0, przy SFN 2 nadajników (k.55) mam Pre Viterbi ok.3e-4 natomiast przy większym SFN (k.41) Pre Viterbi to już tylko 2,5e-3 (poziom e-2 to już brak możliwości oglądania).

Zablokowany