MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: eter »

Chyba jednak mizerny odbiór MUXa-8 dostrzeżono i nie jest to wcale wina tych, którzy nie mają odpowiednich anten, tylko złego doboru mocy nadajników, niepotrzebnej pionowej polaryzacji i w ogóle, konieczności instalowania dodatkowej anteny, tylko dla tego jednego MUXa, gdzie większość sobie po prostu odpuszcza.
DVB-T/2 w założeniu powinna być łatwa w odbiorze a nie sprawiać takie kłopoty z odbiorem jak MUX8, który na tym paśmie, jest porażką - wygląda na to, że cyfra nie najlepiej sobie radzi w praktyce na tym paśmie w odróżnieniu od teorii, która zapewnia, że w tym paśmie sygnał z o wiele mniejszą mocą, może być tak efektywny, jak ten z większą na UHF.
Niby tak, ale jak pokazuje praktyka, jest o wiele bardziej podatny na zakłócenia i mniej stabilny.
Było tutaj już poruszane, że na przykład monterzy instalacji zbiorczych, niewłaściwie je wykonują na nowych budynkach....więc, czego oczekiwać od zwykłych użytkowników, którzy nie dysponują drogim sprzętem służącym do poprawnej instalacji a zlecenie takiego profesjonalnego wykonania, też nie zawsze gwarantuje dobry sygnał, ze względu na przeszkody (brak odpowiedniego miejsca na dachu i innych).

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: dvbtowiec »

Ja mam inną teorię, tym ruchem zablokowano rozwój NTC na lata. Zanim jakiekolwiek decyzje zapadną, będzie 2030 :)
eter pisze: 4 grudnia 2021, o 22:23 DVB-T/2 w założeniu powinna być łatwa w odbiorze a nie sprawiać takie kłopoty z odbiorem jak MUX8
Poczekaj na to co będzie po zmianach, na nadajniki pracujące w sieci SFN. Żebyś się nie zdziwił jak bezproblemowo i łatwo sobie sygnał w dużym zagęszczeniu nadajników i wąskim paśmie UHF podgryzionym przez LTE odbierzesz :)

W wielu miejscach może się okazać że obecne problemy z MUX8 to Pan Pikuś.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: DanielK »

W Niemczech w DVB-T2 jest publiczne radio, ale jako HbbTV, na przykład w mux RBB.
W trakcie słuchania nie musi być ciemny ekran.

Przełączając kanały pojawia się plansza z informacją:
Obrazek

Po uruchomieniu HbbTV (Cosmo):
Obrazek

Po uruchomieniu HbbTV (RBB Kultur):
Obrazek

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: some83 »

ploomba pisze: 4 grudnia 2021, o 21:52 Druga sprawa, Jak z ergonomią obsługi takiego odbiornika w samochodzie. ja mam zwykłe radio 1 DIN, bez wyświetlacza. Klasyk z DAB+. Obsługa przyciskami. Czy w takim dvb-t2 lite działa przełączanie automatyczne między nadajnikami. Czy zaprogramuje sobie kilkanascie stacji i będę je mógł przełączać przyciskami na radiu 1 DIN? pewnie nie.
Możesz mieć Radio 1 DiN z wysuwanym Ekranem i Przyciskami…
Lub dużo mniejszym Ekranem niewysuwanym, (ale trochę głupio mieć Ekran w Radiu samochodowym mniejszy od Ekranu SmartWatch'a → 4.5++cala)
Do tego można podłączyć klawiaturę / Pad różnych kształtów i rozmiarów na USB Lub BlueTooth.
ploomba pisze: 4 grudnia 2021, o 21:52 Żeby odpalić taki mux radiowy w dvb-t2, trzeba by zrezygnowac z jednego telewizyjnego. Tzn rezygnujemy np z mux-5 czy mux-6 na rzecz radia.
Nieprawda:
Mux Radiowy DvbT2 Lite czy DAB+ zajmuje ¼ (25%) Muxu Telewizyjnego.
i można odpalić Mux Telewizyjny (w wersji Mobilnej Lub NiE Mobilnej o mniejszym bitRate) na pozostałej ¾ (75%) pojemności.
Przynajmniej jest tak dla dvbT2.
ploomba pisze: 4 grudnia 2021, o 21:52 Nie mówie nie takim rozwiązaniom jak dvb-t2 lite, bo to tez ciekawa opcja. Ale wydaje się mi, że nie jest to do końca pomyślane jako klasyczne rozwiązanie radiowe w samochodach?
Moim zdaniem dobrze.
Tym bardziej, że zamiast trybu 4Mb/s można użyć 2Mb/s.
Polskie Radio jako nadawca publiczny powinien obowiązkowo nadawać w DAB+ i dvbT2 Lite.
a o pomyśleniu / przemyśleniu do Końca takich rozwiązań można by pomyśleć potem.
Przecież analogowego FM i tak NiKT NiE wyłącza w Polsce…
a można by FM i AM przełączyć na cyfrowy CDR*, Lub cyfrowy DRM+ cyfrowy DRM30…

Convergent Digital Radio (CDR)
stara nazwa: China Digital Radio (CDR)
Moim zdaniem to będzie z pewnością tanie…



ploomba pisze: 4 grudnia 2021, o 21:52 Jedno mnie zastanawia. jak zachowa sie takie dvb-t2 czy dvb-t2 lite ze stacjami radiowymi w odbiorze w ruchu (podczas jazdy). Jak działa tam korekcja błędów, jakies buforowanie itd. DAB+ nie zetnie mi nawet na ułamek sekundy na trasie 25 km jaką pokonuję codziennie.
Powiem Tak skoro są Tunery samochodowe, z podwójnym Tunerem i podwójnymi antenami do DvbT2,
(W sensie taki podwójny Tuner robi za pojedynczy, bowiem jest Liczona różnica między jednym Tunerem, a drugim, by wyliczyć z tego jeden sygnał.)
to tym bardziej wersję mobilną powinno odbierać dobrze.
Porządny Odbiór Mobilny w Samochodzie, na Łódce łatwiej uzyskać, niż dla pieszego…
ale oczywiście zawsze ktoś może nadziać się na tanie chińskie / amerykańskie badziewie…
Nawet mam wrażenie, że z myślą o samochodach, to można by nadawać po prostu zwykłe dvbT2,
ewentualnie z trochę korzystniejszą silniejszą korekcją błędów…

Na pewno Telewizory / Radia Samochodowe i Przenośne, należą zawsze do Kategorii droższej niż stacjonarny sprzęt dla domu.
Np w Kwestii najnowszych Kodeków Wideo: MPEGi = H266 czy Mpeg5 ≈ EVC,
to NiE bałbym się o cenę sprzętu stacjonarnego, ale cena sprzętu do Samochodu, czy przenośnego może być dość droga w pierwszych Latach…
Tym bardziej, że Tv 8K w wersji Refurbished są już poniżej 4'000zł.
Choć najwięcej to wersji ekranem 50Hz…
(NiE dziwota, że to właśnie takie są zwracane…)



DanielK pisze: 5 grudnia 2021, o 10:57 Po uruchomieniu HbbTV (Cosmo):
Po uruchomieniu HbbTV (RBB Kultur):
Jakiego bitRate'u potrzeba by To wystartować ?
Czy tak jak w Polsce marnują na to 600kb/s nieruchomej planszy?
DanielK pisze: 5 grudnia 2021, o 10:57 W Niemczech w DVB-T2 jest publiczne radio, ale jako HbbTV, na przykład w mux RBB.
W trakcie słuchania nie musi być ciemny ekran.

Przełączając kanały pojawia się plansza z informacją:
Mam pytanie, da się to odebrać z Satelity, (np Astry)?
Bo tak prawdę mówiąc, pominąłem na TV przeszukiwanie stacji Radiowych…

Może da się odebrać, ale Nie włączy się HbbTV na tym w Polsce…?…

a Tymczasem:
br.de/unternehmen/inhalt/technik/visual-radio-hbbtv-102
broadbandtvnews.com/2019/05/05/antenne-brandenburg-launches-visual-radio-via-hbbtv
159'000słuchaczy na 1H :!:
Czechy:
prixbohemia.com/hbbtv-application-czech-radio
ebu.ch/files/live/sites/ebu/files/Events/Radio/New Radio Day 2019/JIRI MALINA - Radio Listening Over TV.pdf
Też byłbym Ciekaw czy da się odebrać z Satelity, bo ja stacji Radiowych z Satelity NiE wyszukuje…


Ciekawsze podtytuły:
DAB - VISUAL RADIO BROADCASTING RADIO LISTENING OVER TV
DAB AND MULTIMEDIA

DVBT, IPTV BLACK HOLE
■ The black screen would often discourage people from listening to radio on TV
“VISUAL RADIO” VIDEO STREAM FOR IPTV

Easy addition of new stations (channels)
■ Price approx. 500 €uro per month, per station
już myślałem, że z Księżyca spadli z tą ceną, a tymczasem:
HBBTV APP ONDEMAND RADIO LISTENING OVER TV
■ Cost of initial development at approx. 2500 €uro
■ Monthly operating fee is approx. 15 €uro, per station :!: !
■ Easy and inexpensive development

HBBTV APP ONDEMAND RADIO LISTENING OVER TV
■ All 8 stations in DVB-T
■ All programmes of the station are in the audio archive
■ Unlimited pieces as well as limited offer audio



Polecam tego PDFa o Czechach, bardzo pouczający,
Jednak Radio zdigitalizują, Ale DAB+ widać, że to bardzo, bardzo przestarzała technologia…

Zupełnie NiE umywa się do dvbT2 Lite…

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: DanielK »

some83 pisze: 5 grudnia 2021, o 13:48 Mam pytanie, da się to odebrać z Satelity, (np Astry)?
Bo tak prawdę mówiąc, pominąłem na TV przeszukiwanie stacji Radiowych…

Może da się odebrać, ale Nie włączy się HbbTV na tym w Polsce…?…
Tak da się odebrać z Astry 19,2E - są tam wszystkie rozgłośnie publicznego radia i to w bardzo dobrej jakości dźwięku.
Działa też HbbTV, także na terenie Polski.

Z ciekawszych rzeczy w HbbTV masz też np. Arte po polsku.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: some83 »

DanielK pisze: 5 grudnia 2021, o 22:00 Tak da się odebrać z Astry 19,2E - są tam wszystkie rozgłośnie publicznego radia i to w bardzo dobrej jakości dźwięku.
Działa też HbbTV, także na terenie Polski.

Z ciekawszych rzeczy w HbbTV masz też np. Arte po polsku.
Tak prawdę mówiąc Astra 19,2°E to jest główna antena w moim TV,
odkąd podłączyłem wprost do TV, to NiE bardzo przełączam na NTC, prędzej na NET…

ja się Tutaj pytam Stricte o Radio Niemieckie / Lub Czeskie (Lub jakiekolwiek inne języki) nadawane przez Satelitę wraz z HbbTV.

Samym Radiem bez HbbTV NiE jestem zainteresowany,
a Niemieckie kanały wraz z HbbTV to już dla mnie chleb powszedni,
wraz z Francuskimi (ale tutaj głównie HbbTV to na Arte jest)…

(Tak się tylko grzecznie upewniam, że zostałem zrozumiany, NiE mam ochoty zaśmiecać sobie Tunera, któremu Ledwo starczy numeracji kanałami Radiowymi bez HbbTV…
Właściwie, to temu Tunerowi NiE starczy numeracji…
no, ale wtedy to człowiek kasuje kanały SD…)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka przyszłość MUX8?

Post autor: dvbtowiec »

Świeży artykuł, choć powielający już wcześniejsze informacje o tym że są zakusy aby zabrać z pasma UHF kolejny zakres częstotliwości pod LTE 600MHz.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/c ... cja-niemcy
Hana Továrková, przewodnicząca Rady Czeskiego Urzędu Telekomunikacyjnego (CTU) podczas konferencji Digimedia 2021 zdradziła, że jest mało prawdopodobne, aby jej rząd bronił pasma 600 MHz, które jest obecnie wykorzystywane przez DVB-T2. Czechy prawdopodobnie będą za tym, żeby częstotliwości przekazać operatorom telefonii komórkowej. Zdaniem Továrkovej nieekonomiczne jest utrzymywanie równolegle sieci naziemnej telewizji oraz internetowych, do której w późniejszej przyszłości mogłyby się przenieść kanały telewizyjne.
Nadzieja że Niemcy zablokują te zmiany, co jest poruszane w artykule. Decyzje mają zapaść w 2023r, a obowiązywać od 2030 roku, czyli bardzo szybko.
Co to oznacza w praktyce, chyba tłumaczyć nie trzeba. W paśmie UHF znów trzeba będzie zagęszczać nadajniki i być może liczba MUX'ów będzie ograniczona.
W UHF zatem po tych zmianach byłyby kanały fizyczne 21-36 tylko (aktualnie do dyspozycji jest 21-49)
W tym kontekście MUX8 jak już poruszałem jest bardzo cenny.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

- Decyzja o zmianie w Polsce standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC spowodowała, że możliwe było zaplanowanie w paśmie UHF (470-694 MHz) dwóch dodatkowych ogólnokrajowych multipleksów telewizyjnych - MUX 5 i MUX 6. Stwarza to szansę na przeniesienie programów TV nadawanych w MUX 8 do nowych multipleksów, ich konwersję z SDTV do HDTV i zwolnienie tej części pasma VHF dla DAB+. W wyniku tej zamiany pasmo VHF byłoby przeznaczone wyłącznie dla cyfrowej radiofonii naziemnej, a pasmo UHF dla naziemnej telewizji cyfrowej - napisał w stanowisku KRRiT jej przewodniczący Witold Kołodziejski.
„Rola UKE jest tutaj stricte techniczna” Wiele wskazuje na to, że prezes UKE Jacek Oko przychyli się do prośby przewodniczącego KRRiT. - 6 grudnia wpłynął do nas dokument z KRRiT. Na razie go analizujemy, więcej będziemy mogli powiedzieć pewnie w połowie stycznia. Rola UKE jest tutaj stricte techniczna - informuje portal Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/k ... lodziejski

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-8

Post autor: Puma »

Robi się ciekawie a argument że nadawanie cyfrowe jest lub nie... telewizji dotyczy to od dawna. Jeżeli VHF będzie pod DAB+ to mam nadzieję że to ruszy a jeśli się nie przyłączą to stracą na tym.

sawo
Posty: 50
Rejestracja: 2 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: Philips 32PFS5823/12;
CryptoBox 752HD Combo
Instalacja antenowa: UHF ATV 21/21-45, ATV 27/21-26; VHF FESA 9 BV k. 6-8
Zwrotnica pasmowa ZWR-400
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec; TON Człuchów

Re: MUX-8

Post autor: sawo »

To nie będzie dobra decyzja, jak już wcześniej pisałem. W niedalekiej przyszłości pasmo UHF będzie zawężone do 36 kanału.
Pasmo VHF byłoby wtedy dla NTC jak najbardziej pożądane.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

Zastanawiam się kiedy ewentualnie miałoby to nastąpić, przecież rezerwacje częstotliwości dla MUX-8 dla operatora technicznego Emitela są ważne do 2026 i 2027. Są dostępne w wykazie pozwoleń na stronie UKE.
Czy do tego czasu mają zamiar blokować wykorzystanie MUX-6 i przejście obecnego MUX-8 na DVB-T2?

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-8

Post autor: pasjonat »

Może za 50 lat telewizja wejdzie do Internetu?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

@ObywatelDVB-T Ja się obawiam że tak będzie.
Przez lata nie zobaczymy HEVC na MUX8, nie zostanie też przeniesiony do MUX6, ani nie powstanie MUX6.
To oznacza blokowanie rozwoju dwóch MUX'ów.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: MUX-8

Post autor: Kamilx »

@ObywatelDVB-T Uzupełniając, to pozwolenia dla stacji telewizyjnych są ważne do 2026 i 2027, a decyzja rezerwacyjna do 2030 roku (https://bip.uke.gov.pl/rezerwacje-czest ... mhz,2.html)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Emi TV w MUX8 z nową aplikacją HbbTV program telewizyjny.
Dyskusja tutaj viewtopic.php?p=247542#p247542

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: MUX-8

Post autor: pablo21_1984 »

ObywatelDVB-T pisze: 16 grudnia 2021, o 12:33 Zastanawiam się kiedy ewentualnie miałoby to nastąpić, przecież rezerwacje częstotliwości dla MUX-8 dla operatora technicznego Emitela są ważne do 2026 i 2027. Są dostępne w wykazie pozwoleń na stronie UKE.
Czy do tego czasu mają zamiar blokować wykorzystanie MUX-6 i przejście obecnego MUX-8 na DVB-T2?
A nie bierzecie pod uwagę że po prostu rezerwacja Emitela na częstotliwości MUX8 w paśmie VHF zostanie podmieniona przez UKE i KRRiTV na częstotliwości MUX6 w paśmie UHF? KRRiTV zależy na jak najszybszym zwolnieniu pasma częstotliwości VHF, które obecnie zajmuje MUX8 DVB-T. Będą czekać tyle lat? Podejrzewam że i nadawcy zajmujący miejsca w MUX8 DVB-T będą podejrzewam ostro cisnąć w takiej sytuacji, gdy jest okazja na zmianę MUX-a na MUX w paśmie UHF.
Pozostanie już tylko dobra wola Emitela by zgodził się na takie zmiany. W zamian by dostał odnowa rezerwację jako operatora MUX6 na cały okres jego obowiązywania normalnie. To takie ustępstwa w stronę Emitela i przedłużenie mu rezerwacji. :-)
Myślę że KRRiTV i UKE mają swój plan jak ten proces doprowadzić szybko do końca. Wszak na MUX8 DVB-T połowa to kanały TVP. :-)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

Polecam test odbioru mux-8 na kilku antenach VHF i jednej combo.
https://www.youtube.com/watch?v=5yUNq30LYEI
W komentarzu do tego filmu, autor testu napisał ...
M.R.Serwis pisze:Na chwilę obecną styczeń 2022 wg zapewnień Emitel MUX8 zostaje na VHF i będzie to jedyny mux w starym kodowaniu dvbt po zmianie standardu na z Dvbt na DVbt2.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: MUX-8

Post autor: MaxEvans »

Szkoda.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-8

Post autor: Puma »

To nic nie oznacza, plany, uzgodnienia mogą się zmienić z dnia na dzień. Do końca roku powinno być wszystko jasne, prędzej bym nie liczył na jakieś ruchy.
Obecnie jest bardzo dużo roboty z tymi zmianami.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Przejście na DVB-T2/HEVC po likwidacji MUX-8? Niewykluczone, że do zmiany standardu na DVB-T2/HEVC w przypadku kanałów znanych z MUX-8 dojdzie po jego likwidacji. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji chce, żeby to pasmo przeznaczyć na potrzeby cyfrowego radia DAB+. Stacje z MUX-8 trafiłyby na MUX-5 albo MUX-6. W grudniu Witold Kołodziejski skierował do prezesa UKE Jacka Oko pisemne stanowisko w tej sprawie. Czy szef UKE posłucha apelu szefa KRRiT? - Na dziś Prezes UKE nie podjął decyzji w kwestii zmian w MUX8. Również dysponent częstotliwości przeznaczonych dla MUX8 – Emitel SA nie złożył wniosku w sprawie zmiany rezerwacji częstotliwości. Ciągle jesteśmy w dialogu z KRRiT na temat technicznej i prawnej wizji takiego procesu - zdradza Tomaszewski z UKE.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/n ... -standardu

Zablokowany