Zmienność sygnału

dyskusje o odbiorze, nie dające się zaklasyfikować do żadnego innego działu na forum
Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Zmienność sygnału

Post autor: Martens »

Od pewnego czasu obserwuję dość duże wahania siły sygnału (RTON Jagodnik, odbiór w Gdańsku, odległość około 65 km). W okresie zimowym było dość stabilnie, odbiór 3 MUX-ów możliwy był nawet na antenie pokojowej, a teraz sygnał mocno pływa i bywa, że są problemy z odbiorem nawet na zewnętrznej antenie kierunkowej z symetryzatorem.
Czy to jest normalne, że w zależności od dnia siła (nie jakość) sygnału wynosi 85%, a kolejnego dnia tylko 65% (przy tym poziomie jakość sygnału zaczyna skakać)? Ile to może być dB te 20% różnicy w sile sygnału? Załóżmy, że dołożę wzmacniacz, ale co jeśli następnego dnia siła sygnału wzrośnie i nastąpi przester?
Wiem, że w sieciach kablowych reguluje się sygnał na wzmacniaczach w zimę i w lato, dlatego mam pytanie do Panów z Emitela - czy w przypadku nadajników naziemnych również dokonuje się takiej regulacji, aby zasięg nadajników był identyczny zimą i latem?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Zmienność sygnału

Post autor: Puma »

Zapewne sygnał może się wahać zależnie od temperatury na dworze, widocznie jesteś w niekorzystnym terenie.
Emitel raczej nic takiego nie instaluje u siebie... to nie miałoby sensu, sygnał musi być stabilny tzn. wysyłany z tą samą mocą. Wahanie mogą występować u odbiorcy a nie nadawcy.

Pewnie są wzmacniacze z regulowanym poziom wzmacniania sygnału i taki można chyba spokojnie zainstalować.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Zmienność sygnału

Post autor: Martens »

Tylko, że obecnie bywa tak, że w południe siła sygnału jest wyższa niż pod wieczór, a powinno być przecież odwrotnie, bo wieczorem temperatura jest przecież niższa.
Pytałem czy są wykonywane jakieś regulacje (nie instalacje, bo niby co mieliby instalować?), aby zapewnić jednakowy zasięg nadajników zimą i latem. Gdyby nie miało to sensu, to tak samo w sieciach kablowych nie dokonywano by regulacji wzmacniaczy, a klientom mówiono by - załóżcie sobie wzmacniacze latem (gdy sygnał spada), a zimą (gdy sygnał rośnie) usuńcie je.
Jak sygnał ma być stabilny przy tych samych ustawieniach nadajników, skoro latem i zimą panują zupełnie inne warunki propagacyjne?

mihau
Posty: 49
Rejestracja: 1 lutego 2015, o 15:42
Miejscowość: Gryfino
Odbiornik: Fte MAX T220 HD

Re: Zmienność sygnału

Post autor: mihau »

Czy w RTCN Rusinowo podczas ostatniej konserwacji wprowadzono/zwiększono
tłumienie w kierunku zachodnim czy po prostu nadajnik MUX 3 na k.31miał
nadwyższkę mocy ?

Po konserwacji pogorszył się odbiór.

Po ostatniej konserwacji w Rusinowie ,DVB-T z Rusinowa zaczęło u mnie w
Gryfinie słabiej odbierać.
Np. w piątek 25 Września po 16-stej czy dzień później po 16-stej na
Mux3 na k.31 obraz się się przycinał ,a przed konserwacją przy
aktualnym przedwzmacniaczu zawsze miałem stabilny sygnał o tej
porze.Teraz jak po 13-stej włączyłem to siła sygnału mux3 na moim
Fergusonie Ariva T650i wynosiła 73-74 % a przed konserwacją zawsze było
u mnie minimum 74 %.

W ostatnich dniach odbiór MUX 3 z RTCN Rusinowo pogorszył się jeszcze
bardziej.

Wczoraj po godz. 18:00 czy dzisiaj po 8:00 miałem niestabilny sygnał
uniemożliwiający płynny obraz,a wcześniej o takich porach sygnał przy
aktualnym przedzmacniaczu nigdy nie było żadnych problemów.Aktualny
przedwzmacniacz mam od Lutego b.r.
Przedwzmacniacz raczej jest sprawny bo na k.36 Ferguson Ariva T650i
pokazuje mrugający pasek siły sygnału czyli wykrywa śladowy sygnał z
RTCN Bydgoszcz Trzecieiwec.

Zablokowany