Przyszłość pasma UHF

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: DVB-T/S »

1/3 ogląda NTC, 1/3 kablówki i 1/3 TV satelitarną.
Reklamy są i będą. Co do bezpłatnej NTC to też trzeba za to płacić 20 zł abonamentu więc bezpłatne to to nie jest!
Nie wszyscy oglądają ale jak mam płacić to chcę coś oglądać a nie g**** z NTC.

Na co pójdzie pasmo UHF nie wiadomo ale nawet jeśli całe pod LTE to raczej TV na tym świadczona nie będzie.
Nie pamiętam ile tam trzeba na 100Mb - chyba 40MHz. To by dało odbiór dala góra kilkunastu odbiorców. BTSów musiało by być tak dużo że to się nikomu by nie opłacało.
A cały LTE nie można zapchać TV bo ludzie też by chcieli dostęp do internetu.

PS. Nie jestem zwolennikiem LTE bo niestety to jedna wielka porażka.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: hadam »

Czyli, jeśli ja na ten przykład mam satelitę, kablówkę i naziemną, oglądam naprzemiennie ale najczęściej kablówkę potem satelitarną naziemną najmniej, to do której grupy jestem zaliczany.
Bo wychodzi mi 1/3 + 1/3 + 1/3 = jedna cała, czyli właściwie jestem 100% widzem :lol:

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: JaroslawMroczkowski »

W badaniach trzeba podać jakie jest podstawowe źródło sygnału telewizyjnego w gospodarstwie domowym. Trochę ponad 30% deklaruje, że to właśnie telewizja naziemna. Nie wyklucza to, korzystania z innych źródeł. Ponieważ trudno mi sobie wyobrazić, by ktoś płacąc za kablówkę lub satelitę przede wszystkim oglądał (deklarował) DVB-T, więc zapewne w bardzo wielu przypadkach, w gospodarstwach domowych, telewizja naziemna jest drugim źródłem sygnału TV (drugi telewizor, działka, itp), a to nie łapie się w baniach, co może znaczyć, że realny udział DTT jest znacznie większy.

Rynek mediów się zmienia. Telewizja naziemna też musi ulec zmianie, ale dziwi mnie hura optymizm zwolenników sprzedawania pasma już teraz. Drugi raz się go sprzedać nie da. Jeśli "pójdzie pod LTE" to już tak zostanie.

Pasmo UHF jest bardzo atrakcyjne ze względu na duże zasięgi. Łatwo będzie zbudować (teoretyczny) zasięg LTE, ale ze względu na gęstość sieci (i zakłócenia wewnątrzsieciowe) oraz spodziewaną ilość użytkowników w sektorze stacji bazowej, szalonych prędkości internetu bym się nie spodziewał. Wspomina się nawet, że te pasma będą głównie wykorzystywane przez rozwiązania typu M2M/IoT. Coś jak LPWA tyle, że w LTE. Raczej nie tego oczekują zwykli zwolennicy przeznaczania wszystkiego na szybki internet mobilny.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: DVB-T/S »

Ile ludzi korzysta z NTC tego nikt nie wie. Z pewnością jest tak że jest to drugie źródło TV z którego korzystają okazjonalnie.
Jedynie czego oczekuję to szybkiego internetu po kablu czy światłowodzie, bo obecne 6Mb to trochę za wolno.
A LTE nie chcę nawet za darmo bo to działa tak powoli że szkoda gadać.

To czy po sprzedaży pasma UHF nie będzie się dało odkupić to nie wiadomo ale nie o to mi chodziło.
Kurczące się pasmo, marna oferta, brak perspektyw na jej zmianę powodują że NTC oglądają Ci których nie stać na inną płatną TV (satelita, kablówka).

Jestem zwolennikiem przeniesienia bezpłatnej TV na satelitę. To są same zalety (oczywiście nie dla Emitela) dla zwykłego Kowalskiego. Bezproblemowy odbiór na całym terytorium RP, więcej programów w HD, dużo niższe koszta ponoszone przez nadawcę.
Koszt anteny satelitarnej i jej montażu zamyka się w 200-250 zł i to jednorazowy wydatek (nie dużo większy niż przy zwykłej antenie).

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Szczerze powiedziawszy jest mi zupełnie wszystko jedno jak zostanie do mnie dostarczony internet, byle był szybki. LTE na razie działa całkiem nieźle, ale jak każde rozwiązanie będzie się zapychać wraz ze wzrostem ilości użytkowników, szczególnie, że operatorzy promują LTE także jako internet domowy i ilekolwiek pasma by nie zużyli i tak się będzie zapychać.

Wybór dostawcy sygnału telewizyjnego jako wyznacznik statusu społecznego? Nieee, to tak nie działa, przynajmnije nie powinno. Nie potrzebuję 100 kanałów bo oglądam sporadycznie i tylko jeden w danym momencie ;) wystarczy mi te dwadzieścia kilka do wyboru. Operator kablowy, od którego biorę tylko internet proponował mi podstawowy pakiet TV za 1 zł (i 24 miesięczna umowę). Wybrałem DVB-T za darmo i bez długoterminowych zobowiązań.

Satelita też nie jest uniwersalnym rozwiązaniem. Nie wszędzie wolno zainstalować "patelnię". Przy mniejszych średnicach złe warunki pogodowe mogą dość skutecznie utrudnić oglądanie. Regionalizacja programów jest trudna i kosztowna. Dochodzą prawa do treści ... ale ja już o tym niedawno pisałem.
Każdy nadawca (poza publicznym) może sam decydować, gdzie i kiedy nadawać ... a lista potencjalnych chętnych do DVB-T jest nadal długa.

Decyzje w sprawie przyszłości pasma UHF powinny być podejmowane po poważnych analizach, a nie pod presją telekomów i dziury budżetowej. Mam nadzieję, że tak właśnie będzie w przypadku zakresu 700MHz.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: hadam »

Ja z kolei internet mam po drucie miedzianym i realnie dociera do mnie w granicach 42Mb/s w tym mam kablówkę IPTV, najtańszy pakiet ponad 60 kanałów polskich i to niektóre porządne i w jakości HD, właściwie dostałem go gratis bo mam u nich więcej usług na które też dostałem zniżkę mam także drugi internet LTE o którym tu mowa bo jest mi potrzebny bo córka studiuje. Nie będę pisał o szczegółach bo nie mogę reklamować operatora ale w skrócie podam że mam u nich 7 usług za które łącznie płacę 108zł miesięcznie, pomijając telewizję i jeszcze jedną usługę to reszta i tak jest mi niezbędna i co ważne cały sprzęt łącznie z montażem dostałem gratis więc nie musiałem kupować żadnych anten dekoderów itd.
Zaś jeśli chodzi o satelitarną to mam czaszę 80cm i może ze dwa razy w ciągu ponad 10 lat miałem problemy z odbiorem i to podczas silnych opadów kiedy niebo zakryła gęsta chmura. W czasie silnej burzy nie oglądam żadnej telewizji. Mam tuner DVB-S2 wbudowany w telewizor i moduł z kartą dostępu. Tu też nie chcę zdradzać operatora ale cenię sobie tą ofertę za elastyczność, chcę to doładuję i wtedy włączam sobie dowolny pakiet w zależności od sumy, nie to mam pakiet bez opłat 41 kanałów w tym 7 podstawowych w HD.
Tak w jednym jak i w drugim przypadku mam wszystkie kanały jakie są dostępne w naziemnej i nawet więcej albo lepsze jakościowo bo w HD, nawet NTL nadaje na satelicie jedynie nie ma TVP 3 Katowice bo jest Warszawa ale za to w kablówce są Katowice.
Natomiast z naziemną przynajmniej w mojej lokalizacji są problemy zwłaszcza z MUX-3 o czym i Emitel i TVP doskonale wiedzą.
W moim odczuciu na plus dla naziemnej trzeba zaliczyć przede wszystkim to, że dzięki niej poprawiła się oferta u innych płatnych operatorów w najtańszych pakietach, a drugi plus to taki, że mam naziemną w drugim telewizorze bo na piętrze nie ma możliwości nic innego podłączyć bez większej przeróbki albo dokupienia dekodera.
Tak więc pomimo, że sprawy związane z NTC to moje tak jakby hobby to co do samej wyższości tej technologii nad inną to ja już nie jestem takim hura optymistą.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: Robert03 »

Telewizja jako medium już dawno nie jest luksusem a posiadanie anteny satelitarnej na domu czy balkonie to żaden wyznacznik statusu społecznego. Oczywiście dla części społeczeństwa tak ale to tendencja spadkowa.
W mojej miejscowości masowo spadają anteny satelitarne z budynków zastępowane zwykłymi antenami do DVB-T. Odbiór jest bezproblemowy z dwóch nadajników, wystarczy antena z marketu w postaci linijki.
Mam wielu znajomych których stać na kupno nowego samochodu, właśnie wybudowali nowy dom i ani myślą zakładać sobie płatną telewizję. Montują antenę do odbioru NTC na domu rozprowadzają sygnał w instalacji zbiorczej i tyle. Ci którzy to lubią albo chcą się pokazać, zakładają SAT'ke po to by pokazać że mają a w praktyce nie oglądają. Szkoda czasu na oglądanie telewizji. Dziś podstawowym medium jest internet. Ci których na to stać wolą wydać pieniądze na lepszą rozrywkę, kupić droższy pakiet internetu. Reklamy w TV są wszędzie tak w NTC jak i w płatnych pakietach a oglądać nie ma co bez względu czy ma się 20 kanałów NTC czy 120 z satelity/kablówki. Oczywiście poczucie lepszej oferty jest większe w przypadku pakietów płatnych, ale to często tylko poczucie.
Najważniejsze żeby był wybór. Dla wymagających i dla mniej wymagających.
Nie można określić ilu tak naprawdę ogląda NTC. Można domniemać że jest ich znacznie więcej niż statystyczna 1/3. Często są to kolejne odbiorniki telewizyjne których w każdym domu jest dziś kilka a to też się liczy. Nie wiadomo czy abonenci wykupiliby usługę multiroom gdyby im zabrać możliwość odbioru NTC.
Patrząc na listę chętnych do nadawania na NTC to jest ona wciąż długa, a więc są nadawcy którzy chcą nadawać.
Z drugiej strony nie ma chętnych do nadawania SAT FTA. Bo prócz kanałów muzycznych i zdublowanych TVP nic tam nie jest nadawane.
Dla dobrego internetu najlepsze jest łącze kablowe. Mobilnie po domu/mieszkaniu sprawdza się WiFi. Reszta to opcja, uzupełnienie oferty. Dziś nie ma lepszego standardu i sprzedanie pasma UHF pod internet nie poprawi tego stanu rzeczy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: hadam »

To się akurat zgadza, ja też zauważam, że w ostatnich miesiącach przybywa na dachach nowych anten do NTC.
Pytanie tylko co się stanie jak oferta naziemna nie zostanie poprawiona i wzbogacana czy wytrzyma konkurencję a do tego potrzebna jest jak największa przestrzeń w eterze między innymi pasmo UHF o którym tu dyskutujemy.
Zastanawia mnie też jak to właściwie jest z tymi statystykami, czy przypadkiem nie jest tak, że wiele osób montuje anteny dlatego, że oferta rzeczywiście w porównaniu do analogu znacznie się poprawiła ludzie się bogacą odbiorniki tanieją i niektórzy po prostu mają naziemną jako alternatywę dla kolejnego telewizora np. w sypialni.
Badania rynku operatorów płatnych telewizji opierają się na twardych zaksięgowanych liczbach płaconych abonamentów, natomiast statystyki odbiorców bezpłatnej telewizji naziemnej może się opierać co najwyżej na wywiadzie tzw. badanie opinii publicznej, zależy kto płaci i kto zamawia, historia już pokazała, że nieraz takie badania bardzo odbiegają od rzeczywistości.
Jeśli chodzi o płatnych operatorów to jest z tym różnie jednym spada drugim rośnie ale ogólnie nikt nie narzeka. Oto przykład jednego z płatnych operatorów:
W ciągu 12 miesięcy liczba klientów Orange TV wzrosła o 41 tys. Operator utrzymuje tendencję wzrostową jeśli chodzi o bazę abonentów już od dłuższego czasu.

W pierwszym kwartale 2016 roku liczba klientów IPTV Orange wzrosła o 16 tys. do 200 tys., a telewizji satelitarnej DTH Orange spadła o 6 tys. do 597 tys. klientów. Wzrosła za to liczba klientów Orange TV korzystająca z pakietów telewizyjnych nc+ ze 182 tys. do 190 tys. klientów.
http://satkurier.pl/news/128069/wzrost- ... -2016.html

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: DVB-T/S »

Ludzie nie wybierają NTC ze względu na ofertę a ilość "darmowych" programów. Jak by te same programy dało się bezpłatnie oglądać z satelity to wątpię aby lawinowo rosła ilość anten naziemnych.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

EBU za pewnością prawną dla pasma dla DVB-T

http://satkurier.pl/news/153456/ebu-za- ... dvb-t.html

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: Krosnoludek »

UHF poniżej 700 MHz dla DVB-T do co najmniej 2030

http://satkurier.pl/news/156045/uhf-pon ... -2030.html

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: Robertus »

W dniu dzisiejszym została opublikowana decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/899 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie wykorzystywania zakresu częstotliwości 470-790 MHz w Unii. Wejdzie ona w życie 20 dnia po jej opublikowaniu.

Źródło:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 88&from=EN

Zgodnie z powyższą decyzją, do dnia 30 czerwca 2020 r. państwa członkowskie dopuszczą do korzystania z zakresu częstotliwości 694-790 MHz (tzw. "pasmo 700 MHz”) na potrzeby „naziemnych systemów zdolnych do zapewnienia bezprzewodowej szerokopasmowej łączności elektronicznej”.
Przy czym, państwa członkowskie mogą odroczyć to dopuszczenie na okres maksymalnie dwóch lat (do 2022 r.) z uzasadnionych powodów, m.in.:
- nierozwiązanych problemów dotyczących koordynacji transgranicznej skutkujących szkodliwymi zakłóceniami,
- potrzebą zapewnienia migracji technologicznej dużej liczby ludności do zaawansowanych standardów nadawania.

W praktyce oznacza to wycofanie, najpóźniej w 2022 r., radiodyfuzji z kanałów od 49 do 60.
Jeśli chodzi o pozostałą część pasma UHF, obecnie przeznaczonego dla radiodyfuzji, tj. zakres 470-694 MHz (kanały: 21-48), państwa członkowskie zapewniają jego dostępność dla radiodyfuzji, co najmniej do 2030 r.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: poxipol »

Pozazdrościć można tylko Brytyjczykom.Sami zdecydują.
Biorąc pod uwagę rozwijającą się sytuację w Europie,trzeba zapewnić nowym mieszkańcom zwiększenie mobilnej łączności.

kuba_bed
Posty: 56
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-47W805A
Instalacja antenowa: ATX-55 (MUX1-3/L3), a'la ATZ-7 (MUX8) ~ 9-10 metrów
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŁDZ TON EC4/ TON Sienkiewicza/RTCN Zygry

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: kuba_bed »

No dobra, a jak wygląda kwestia ponownej dystrybucji II dywidendy to znaczy czy wraz z wyłączeniem tego pasma z użytkowania dla TV ma być ono od razu rozdysponowane na cele łączności mobilnej? Czy może mają wyłączyć najdalej do 2022 i dalej pasmo może leżeć i czekać na rozdysponowanie w późniejszym okresie?

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: Robertus »

Tak cenny zasób, jak pasmo 700 MHz leżeć odłogiem nie będzie.
Biorąc pod uwagę spodziewane zainteresowanie operatorów uzyskaniem rezerwacji częstotliwości w tym paśmie, najprawdopodobniej odbędzie się aukcja.
Ale do tego czasu czeka nas refarming częstotliwości dla potrzeb radiodyfuzji.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: poxipol »

Czy zainteresowanie operatorów jest duże.
Pomijając sprawy tech.gdzie im niższa częstotliwość,to niestety ta jakość spada.to wykup częstotliwości dla operatora jest bardzo drogi Do tego dochodzi rozdrobnienie operatorów.
Aby się to kalkulowało musi być duża ilość chętnych klientów.
Może być to realne w przyszłości,gdzie pozostanie nam mieszkać w namiocie z wielbłądem.

kuba_bed
Posty: 56
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-47W805A
Instalacja antenowa: ATX-55 (MUX1-3/L3), a'la ATZ-7 (MUX8) ~ 9-10 metrów
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŁDZ TON EC4/ TON Sienkiewicza/RTCN Zygry

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: kuba_bed »

Robertus pisze:Tak cenny zasób, jak pasmo 700 MHz leżeć odłogiem nie będzie.
Ale do tego czasu czeka nas refarming częstotliwości dla potrzeb radiodyfuzji.
Z jednej strony tak, ale z drugiej jesteśmy po koszmarnie drogiej aukcji na pierwszą dywidendę. Czy na pewno operatorzy będą wykazywali aż takie zainteresowanie nowym pasmem? Na pewno w przypadku sieci działających w ramach NetWorkS są częściowo już przygotowani na to pasmo, dzięki montowaniu anten obsługujących też zakres 700 MHz - umożliwi to im świadczenie usług na tym paśmie bez ponownej modernizacji.

Zastanawia mnie też jak będzie wyglądała i przebiegała zmiana częstotliwości. Znikną lokalne MUX-y? Na ile trudne będzie ułożenie częstotliwości wykorzystywanych przez każdy z MUX-ów? Choć to ostatnie to chyba problem UKE ;)
poxipol pisze:Pomijając sprawy tech.gdzie im niższa częstotliwość,to niestety ta jakość spada.to wykup częstotliwości dla operatora jest bardzo drogi
Dlaczego jakość spada? I co rozumiesz przez pojęcie jakości?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: poxipol »

Ogólnie patrząc ma to wszystko głębszy aspekt.
Obecnie wygląda to jak poletka pól przedzielone miedzami.
Kolejne zabieranie częstotliwości ,to pogłębianie się istniejących problemów w naziemnym i kablowym przekazie.
Ktoś może stwierdzić że możemy przez internet.Nawet jak się nie zatka serwer,to będziemy totalnie inwigilowani,karmieni dodatkowymi konkretnymi reklamami ,płacąc za to wszystko.

Jeżeli chodzi o jakość,to wynika to z propagacji Im niższa częstotliwość,to wzrasta zasięg,ale jest coraz bardziej podatna na wszelakie zakłócenia.
Obecnie mamy pasmo VHF-L gdzie oprócz FM świeci pustkami.
Mamy coraz nowsze technologie w przekazie,tylko że nie ma gumy którą można rozciągać w nieskończoność..

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: hadam »

Szkopuł w trym właśnie, że jest coraz większe zapotrzebowanie na zasoby internetowe zwłaszcza internet mobilny z usługami video a tradycyjna telewizja powoli odchodzi do lamusa.
Ja należę do średniego pokolenia 40+ albo raczej -50 dlatego oglądam tradycyjną telewizję choć nie koniecznie naziemną. Ale im młodsze pokolenie tym częściej korzystają z usług video na życzenie, głownie w telefonach.
Przykład z mojego podwórka. Mam dwie córki i obydwie właśnie w telefonie lub w komputerze oglądają seriale i inne filmy, choć młodsza czasem tak raz na dwa tygodnie włączy jakiś serial albo kanał muzyczny a telewizor ma w swoim pokoju.
Starsza nie ogląda wcale chyba, że jak przyjedzie do domu i wejdzie do naszego pokoju podczas gdy my oglądamy to rzuci kątem oka podczas rozmowy z nami i tryle. Mieszka osobno bo studiuje i muszę opłacać oprócz internetu domowego stacjonarnego który jest bez limitu danych jeszcze każdemu internet w umowie z abonamentem telefonicznym a oprócz tego specjalnie dla studentki dodatkowy internet mobilny do modemu do laptopa i prawie cały transfer wykorzystują głównie na video aby pooglądać coś w wolnej chwili.
Z mojego punktu widzenia wydaje się to nie logiczne i chciałem córce kupić ruter DVB-T na USB do laptopa nie byłoby problemu bo mieszka na ostatnim piętrze a nadajnik przynajmniej MUX-3 w Kielcach widać z okna, ewentualnie dokupiłbym jakąś lepszą antenę, ale nie chce i żadna z jej koleżanek przynajmniej z tych na mieszkaniu tak nie ogląda.

Tutaj jest artykuł na ten temat dokładnie to o czyj napisałem podparte badaniami:
Niedługo smartfony wyprzedzą telewizję

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: hadam »

Na stronie UKE opublikowano wyniki konsultacji założeń zagospodarowania widma radiowego - Częstotliwości dla 5G.
Jest też stanowisko Emitela w tej sprawie.
https://bip.uke.gov.pl/konsultacje-i-wy ... g,497.html

Zablokowany