DVB-T Wrocław

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

Moja instalacja antenowa sklada sie z:
1) anteny Televes DAT45 HD Black
2) kabla RG6 CU DSE D680 (rdzeń 1,13mm CU)
3) 1 rozdzielacza sygnału Axing BVE 20-01
4) 1 rozdzielacza sygnału Axing BVE 3-01

Antena <---> BVE 20-01 <---> 1 odbiornik i BVE 3-01 <----> 2 odbiorniki


Dlaczego tak?
BVE 20-01 mam w tym pokoju, w ktorym jest antena i do niego podlaczony TV w 1 pokoju, oraz przewod ktory idzie do 2 pokoju... tam BVE 3-01, do którego podłączony kolejny TV i kabel ktory podlaczam pod laptopa.

Wszystkie wartosci jakie podaje sa z konca instalacji. Zdaje sobie sprawe z tego ze przed BVE 3-01 sygnal powinien byc silniejszy, mimo to i tam pikseloza na MUX-2 ;)


Ostatnio w innym watku pisalem o koledze ktory zakupil Terre AB011. Ostatnio zamowil takze ten saparator napiecia z rozdzielaczem sygnalu i zasilacz. Zobacze jak bedzie sie spisywac u niego. Jesli bedzie ok, to pewnie tez kupie ta Terre i zawiesze pod antena na maszcie, od razu zmienie kabel na zewnetrzny od anteny do AB011 i od AB011 do BVE 20-01, ktory wymienie na separator z rozdzielaczem. Na razie wstrzymuje sie z zakupem i czekam na MUX-2 na SK. Jezeli MUX-1 i MUX-2 ze Śnieżnych Kotłów będą działać dobrze, to pewnie zostanie tak jak jest i nie będę nic już zmieniał, tylko ew przekręcę bardziej antene. Robiłem testy wykonaną amatorsko anteną - skierowana na Ślężę też odbiera MUX-1 ze Śnieżnych, ale jak przekręcę ją w prawo, to sygnał jest silniejszy - analogicznie powinno być z Televesem. Teraz tylko nie chce nim kręcić, bo MUX-2 się jeszcze bardziej spsuje jak jest :P

DVBManiak

Re: Odp: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

A ja właśnie obserwuję ciekawe zmiany. Mamy noc i fale świrują. Co chwilę jakość MUX2 spada do 10-15 % przy sile 99-100. Jednak Wiwa jest tak czuła lub ma tak wyskalowane wskaźniki, że przy jakości 15 % nic się nie dzieje. Dopiero jak było poniżej to miałem pikselozę i ścinki. W dzień czegoś podobnego nigdy nie miałem. Pozostałe MUXy bez zmian.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

Mnie zastanawia w sumie 1 rzecz. W nocy, sygnal powinien byc lepszy niz w dzien, prawda? A wg wskazan jest nizszy... Co prawda raptem kilka % i nie ma roznicy w odbiorze, ale jednak

DVBManiak

Re: Odp: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Nie zawsze jest lepiej. Sygnał na pewno lepiej się rozchodzi, ale niekoniecznie z dobrym skutkiem. Nadciągają wtedy niepożądane fale i powodują problemy. Ale za to można odebrać coś z daleka.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

Na wszystkich MUXach obserwuje spadek sygnału wieczorami o te 3-5%. Specjalnie położyłem się później aby to sprawdzić ;) Ciekawe jak by bylo z dodatkowym wzmacniaczem... A tak BTW: Przy sygnale sięgającym ok 60-65% wzmacniacz 14dB nie będzie zbyt silny?

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Musisz próbować. Wydaje mi się, że powinien być dobry. Ja mam w siatce jakiś wzmacniacz 30 dB albo więcej no name, ogólnie szajs, ale działać wszystko działa. A na antence z symetryzatorem też mam siłę 100. Ja mam bardzo silny sygnał i mimo wzmacniacza 30 dB nic się złego nie dzieje (wyjątkowo dziś w nocy, ale to jakiś wyjątek), tak więc w twoim przypadku, gdzie masz sygnał 65-70 wzmacniacz 14 dB nie powinien zaszkodzić. Ale równie dobrze może też wzmocnić zakłócenia. :?

Janusz212

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Janusz212 »

Witam,

Będę rozpoczynał przygodę z Dvbt. Mieszkam we Wrocławiu - Królewiecka.(Maślice)
Podpowiedzcie mi panowie jaką antenę powinienem zastosować?
I piętro - nic przede mną nie ma - żadnych budynków.
Czy jakaś antena pokojowa sobie poradzi? Pewnie nie ;)
Jaką zewnętrzną powinienem zastosować? chodzi mi o coś małego co nie będzie wystawać za balkon.
Podpowiedzcie proszę

tv-fun

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tv-fun »

Anten pokojowych przetestowałem wiele, jedynie godna polecenia może być Signal AntennaDA, jednakże u mnie łapała albo Ślężę, albo Żurawinę, więc musiałem ją oddać. Proponuję Ci zastosować antenę kierunkową średniej ilości elementów, do kupienia za ok 25-30 zł, z powodzeniem może stać w domu przy oknie, bardziej pionowo niż poziomo, przynajmniej u mnie daje to najlepsze efekty.

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Potwierdzam dobra antena. Od siebie polecam jeszcze Telmor DSP-860.

Janusz212

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Janusz212 »

Już w zasadzie jestem zdecydowany na tą
http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-HDA-5000-Signal/180

Chociaż wolałbym pokojową, ale chyba jednak ten pokojowy Signal będzie słabszy od tej z linka?

Mutango

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Mutango »

Nigdzie nie jest powiedziane, że taką anteną nie odbierzesz wewnątrz pomieszczenia. Może się i tak zdarzyć gdzieś wewnątrz mieszkania złapiesz sygnał. Ale oczywiście jeśli masz taką możliwość, to zawsze jest lepiej umieścić antenę na zewnątrz. Zysk anteny umieszczonej na zewnątrz zawsze o niebo przewyższy zysk z wewnątrz. Jeśli nie chcesz wiercić dziur w ścianie/oknie, to zastosuj płaską przejściówkę podokienną. Taka przejściówka niby ma swoje tłumienie, ale zysk z zewnątrz i tak przewyższy z dużą nawiązką straty na przejściówce.
Taki przykładowy prosty biquad:
http://img560.imageshack.us/img560/6925/img5349v.jpg
po wewnętrznej stronie okna miał odbiór szczątkowy (być może ze wzmacniaczem dałby radę)
natomiast wyprowadzony na zewnątrz hula jak złoto, i nie potrzebuje wzmacniacza.

Wojewoda82

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Wojewoda82 »

Co użytkownik to inna opinia. :D Ogólnie najgorsza antena zewnętrzna zwykle jest lepsza od najlepszej anteny pokojowej. Z pokojowych poleciłbym ci coś w rodzaju małej siatki np:
Obrazek.

Osobiście nie jestem zwolennikiem anten panelowych, bo rzadko trafia się porządna antena tego typu.

A z zewnętrznych kilkuelementowa Yagi lub może ikusi flashd nano:

Obrazek

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Janusz212 pisze:Już w zasadzie jestem zdecydowany na tą
http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-HDA-5000-Signal/180

Chociaż wolałbym pokojową, ale chyba jednak ten pokojowy Signal będzie słabszy od tej z linka?
Nie warto. Tyle kasy za pokojową nigdy bym nie dał. To już lepiej - http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm

Janusz212

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Janusz212 »

Pomijając kwestię ceny, rozumiem że taka antenka przymocowana na zewnątrz poradzi sobie przy moich warunkach - sygnał ze Ślęzy(35-40 km)
http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-HDA-5000-Signal/180
Lub
Antena WIWA AN200

Potrzebuję czegoś zewnętrznego w takim rozmierze i wyglądzie - żeby się nie rzucała w oczy i żeby spełniła swoją funkcję. Pokojowe sobie daruję bo już wiem, że nic dobrego z tego nie wyniknie.

DVBManiak

Re: Odp: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »


pivi
Posty: 90
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 18:29
Odbiornik: OTV LG 42LN570S
Instalacja antenowa: siatka na dachu dwupiętrowego budynku bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pivi »

Janusz212 pisze: Potrzebuję czegoś zewnętrznego w takim rozmierze i wyglądzie - żeby się nie rzucała w oczy i żeby spełniła swoją funkcję. Pokojowe sobie daruję bo już wiem, że nic dobrego z tego nie wyniknie.
I słusznie, anteny pokojowe generalnie nadaja sie do tarcia chrzanu. Sprawdzić sie mogą w zasadzie tylko przy bardzo silnym sygnale w pobliżu nadajnika. Szanując doświadczenie i wiedzę innych forumowiczów n/t anten proponuję odpuścic sobie te wszystkie anteny ze sklepów internetowych, podjechać w niedzielę na giełdę elektroniczną na Robotniczej i za 15 -17 zł. kupić zwykłą siatkę (bez wzmacniacza tylko z symetryzatorem) + uchwyt do ściany za 10 - 15 zł w zależności od wielkości. Zwróć uwagę by symetryzator nie miał "perełki" ferrytowej tylko cewki wytrawione na druku. To ważne bo ferryt może tłumić wyższe kanały (58 i 64). No a jako wtyczkę do TV spraw sobie zwykłą satelitarną "f-kę" z redukcją męską do gniazda w TV. Robiłem takie instalacje w róznych miejscach i zapewniam, że zwykła siatka bez wzmaka we Wrocławiu sprawdza sie doskonale. Oczywiście są takie miejsca (urban jungle ;) ) gdzie trzeba kombinować ale jak piszesz masz czysty teren w kier. nadajnika więc nie powinno byc problemów. I jeszcze jedno, jeżeli będą zaniki lub pikseloza na k. 58 to ustawiaj max. w kier. zachodnim aby uciec od pasożyta z Czarnej Góry (przy dobrych warunkach może być odbierany we Wr.). Tu jednak potrzebny jest kompromis tak aby takim ustawieniem nie osłabić zbytnio sygnału z Zórawiny (k.33).

patak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: patak »

Witam,
Chciałem ostatnio ustawić antenę, aby poprawnie odbierać wszystkie MUXy i okazało się to niemożliwe. Ustawiając antenę na Ślężę - Żórawina idzie słabo. Ustawiając na Żórawinę - MUX2 znika z powodu Czarnej Góry. Chciałbym użyć dwóch anten. Jedna skierowana na Ślężę. Druga na Żórawinę i przy okazji Pradziada.
Czy ktoś się spotkał ze zwrotnicą na te kanały?

DVBManiak

Re: Odp: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Kup zwrotnicę 21-69.

patak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: patak »

Z tym że zależy mi na rozgraniczeniu, przynajmniej kanału 58. Sumując sygnał "na chama" nic dobrego nie wyszło. Dokładnie tak, jakbym ustawił antenę w połowie między Ślężą, a Żórawiną.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DanielK »

@patak
Zapytaj tam: :arrow: http://www.waldiantena.com.pl/

Zablokowany