DVB-T Wrocław

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Widok masz czymś zasłonięty? Profil terenu czysty?
Może już o to pytałem ale nie potrafię zapamiętać wszystkich co zadają podobne pytania :)

Wojewoda82

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Wojewoda82 »

Spróbuj przestawić antenę o metr, 2 w inną stronę przy zachowaniu kierunku do nadajnika. U mnie 0,5 metra w lewo czy w prawo od obecnego miejsca i 0 sygnału mux 3 (normalnie około 65 siły i 90 jakości).

preatorian

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: preatorian »

DVB-T/S pisze:Widok masz czymś zasłonięty? Profil terenu czysty?
Może już o to pytałem ale nie potrafię zapamiętać wszystkich co zadają podobne pytania :)
Kilka drzewek i jakiś blok w odległości 500m, ale to nie może chyba być przyczyną skoro w tej chwili odbieram MUX2 (skacze 50-100 i da się normalnie oglądać)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

To nic nie zasłania. Jak kupiłeś antenę to także z nowym kablem?
Czy nic na złączach się nie poluzowało?

preatorian

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: preatorian »

W tej chwili wszystko działa na starym kablu kilkuletnim, ale sprawdzałem też na nowym 10m i jest to samo, a chyba nawet lepiej jest na starym patrząc na jakość wykonania.

daniel6230i

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: daniel6230i »

Przekręciłem antenę dosłownie o parę stopni w prawo i od razu przyniosło to efekt. Nawet przerósł on moje oczekiwania. Na mux 1 jakość 100% i stały poziom 84%, a na mux 2 również wszystko stabilnie działa odpowiednio na 100% i 74%. Już wcześniej myślałem, że ustawiłem antenę w najlepszym położeniu, ale jak widać można było ustawić ją jeszcze lepiej. Dzięki za pomoc, pozdrawiam:)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Nie zawsze ustawienie wprost na nadajnik przynosi najlepszy odbiór.
Czasem trzeba powoli obracać anteną i obserwować paski od poziomu i jakości sygnału.
Lepiej mieć 70% stabilnego sygnału niż 50-100% skaczącego.

pivi
Posty: 90
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 18:29
Odbiornik: OTV LG 42LN570S
Instalacja antenowa: siatka na dachu dwupiętrowego budynku bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pivi »

DVBManiak pisze:SFN wdaje się w znaki jak widzę. Muszę was zmartwić, docelowo MUX1 i inne muxy też będą w SFN. Chyba, że coś się zmieni w planach UKE.
Na SFN rozwiązaniem moze być antena o ostrej charakterystyce kierunkowej tak aby wyeliminować zakłócajacy sygnał. Na wysoki kanał proponuje przerobioną Yagę od GSMu. Może być np. ATK-10/850-960MHz lub ATK-20/850-960MHz z Dipola. Ta druga ma ostrzejszą kierunkowość bo jest dłuższa (smuklejsza). Mimo podanego w nazwie pasma powinna tez działać na 770 MHz. Należy ja kupić w wersji "gołej" czyli bez kabla bo dają 50omowy, wymienić symetryzator pętlowy na telewizyjny 300ohm najlepiej taki bez ferrytu, wywiercić nowe otwory do mocowania na maszcie (fabrycznie jest przystosowana do polaryzacji pionowej), do symetryzatora doczepić koncentryk TV, na drugim końcu zwykła wtyczka najlepiej "f"-ka z redukcją. No a potem bieganie po dachu. Teoretycznie (dla Wrocławia) należy ustawić ją prosto na Ślężę może z lekką odchyłką w prawo (ku zachodowi) by jeszcze bardziej odejść od CZarnej Góry. Można też próbować odebrać CZ. G. ale syganał ze ślęży może być za silny aby sie udało. Ale to tylko teoria a jak wiadomo jej relacje z praktyką w temacie anten to temat rzeka. Sam tego nie próbowałem, tylko taki pomysł mi przyszedł do głowy. FAktem natomiast jest, że spotkałem się z sytuacja gdy ustawienie (obok Wrocka) zwykłej siatki przy widoczności Slęży (w szczerym polu bez zadnych zabudowań i drzew w promieniu kilkuset metrów) lekko na prawo od niej (czyli na zachód) spowodowało znaczna poprawę odbioru na k.58. Przy ustawieniu "bezpośrednio" na Ślężę jakość była ok. 50% , po ucieczce na zachód wzrosła do 90%. Siatka była bez wzmacniacza (tylko symetryzator) więc to nie ucieczka przed przesterowaniem pomogła tylko osłabienie sygnału z Czarnej Góry.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mm4738 »

Kolega ma rację. W Rawiczu przy ustawieniu anteny na Ślężę - łapię i Ślężę i Czarną Górę. Wtedy jakość sygnału zaczyna się wahać i pojawia się co jakiś czas pikseloza.
Przy ustawieniu anteny na Śrem - sytuacja staje się idealna.
Czarna Góra poza zasięgiem, a Ślęża ma najmocniejszy sygnał i najlepszą jakość ze wszystkich dostępnych u mnie sygnałów (97%).

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Jeśli udało Ci się opanować sprawę to ok.
Problem może robi aktywny rozdzielacz na którym być może masz za duże wzmocnienie?

Cheyenne

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Cheyenne »

Witam. Mam antenę siatkową ze wzmacniaczem SWA 3501/4t i dekoder Manta DVBT02. Niestety nie mogę złapać MUX1 ze Ślęży. Wskaźnik jakości skacze od 0 do 100% i brak obrazu. Czasem tylko pokazują się kolorowe piksele. Jest to o tyle dziwne, że pozostałe MUXy odbieram - MUX2 i MUX3 100% jakości i MUX czeski ok 80%.
Jeśli ktoś ma pomysł jak rozwiązać ten problem to bardzo proszę o porady.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T Wrocław

Post autor: kb997 »

Wygląda na przesterowanie. Za silny wzmacniacz.

chopin

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: chopin »

zastosuj zasilacz z regulacją.

Cheyenne

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Cheyenne »

Nie wygląda na to że wzmacniacz jest za mocny. Wcześniej miałem sam symetryzator i łapałem tylko Mux2 i słabo MUX3. MUX1 nie było w ogóle.
W tej chwili sygnał na MUX1 się ustabilizował na ok 50% ale nie da się oglądać, strasznie tnie. :(

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

MUX2 ma 100kW i wzmacniacz przesterowuje sygnał.
zmień na symetryzator.

Cheyenne

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Cheyenne »

DVB-T/S pisze:MUX2 ma 100kW i wzmacniacz przesterowuje sygnał.
zmień na symetryzator.
Tak jak wyżej napisałem, próbowałem już z symetryzatorem

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

I nie da rady złapać?!
To niemożliwe. Ile ma km do nadajnika? 100?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T Wrocław

Post autor: kb997 »

Mux1 ze Ślęży ma 100kW, więc na bank przesterowanie. Wysoki kanał mógłby wskazywać na zakłócenia z GSM, ale te nie mają ciągłego charakteru, więc tylko przesterowanie. Spróbuj kosztem innych muxów na próbę obrócić antenę lekko bokiem do Ślęży. Mysle, że pokaże się stabilny odbiór. Nie znam tego SWA który masz w antenie ale przypuszczam, że to potwór dla analogowego odbioru z drugiego końca Polski. Załóż na próbę LNA101 albo SWA3 lub jemu podobne o wzmocnieniu do 10dB, jeśli symetryzator nie dawał rady. Inna droga to wymiana anteny na dobrą kierunkową długą yagi lub atx ale bez wzmacniacza.
Edit: spróbuj zasilić wzmacniacz z tuners, może niższe napięcie da mniejsze wzmocnienie. Sprawdziłem ten wzmacniacz, tak jak myślałem. Chyba ruskich podsłuchujesz na nim. Na co ci 36dB. Razem z anteną masz około 44-48dB. Jak symetryzator jest za słaby to daj wzmacniacz około 10dB.

Cheyenne

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Cheyenne »

Antenę mam ustawioną na Żórawinę, czyli jakieś 5-10 stopni w lewo od Ślęży. Jeśli obracam jeszcze bardziej to odbiera tylko MUX2 ze Ślęży, pozostałe zanikają całkowicie. Jeśli dam słabszy wzmacniacz to raczej nie złapie MUX3 i czeskiego bo już teraz mam dość słaby sygnał.
Mam jeszcze pytanie: czy internet WiFi może zakłócać odbiór?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T Wrocław

Post autor: kb997 »

Gdzie ty mieszkasz. W Koninie czy w Kaliszu? Na co ci takie wzmocnienie. Musisz chyba mieć kabel na którym masz straty jak Grecka gospodarka. Na kawałku drutu wystawionego za okno ale na dobrym kablu powinieneś odbierać, bo jeśli piszesz o 5-10 stopniach między Ślężą i Żórawiną to wychodzi mi, że mieszkasz we Wrocławiu. WiFi nie ma prawa zakłócać bo to nie to pasmo. Spróbuj (na własne ryzyko) zrobić tuning anteny i przytnij ramiona górnych i dolnych dipoli (to te V) do około 12,5cm. Dopasujesz antenę do mux3 ale jednocześnie przesuniesz wyżej jej zakres odbioru. Uważam jednak, że masz kiepski kabel i (lub) za silny wzmacniacz.

Zablokowany