MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Nic co piszesz nie jest prawdą. Podłącz sobie porządny miernik/analizator sygnału DVB-T2 z analizą wszystkich parametrów. Sprawdź numerację LCN która jest w strumieniu mux4. Jak jest wizualizowana numeracja kanałów po stronie odbiornika i jego menu jest zupełnie inną sprawą. Nie masz wyobrażenia jak wygląda proces przyznawania koncesji i jak są składane wymagania techniczne i kto określa parametry sygnału i na jakich zasadach. To nie jest multipleks eksperymentalny tylko regularna emisja. Bawić się może parametrami TVP na MUX5 bo taki jest status ich pozwoleń.
Sprawa LCN 161 radia w MUX TVS prawdopodobnie trafi do KRRiTV ponieważ TVS używa numeru LCN na który nie mają decyzji KRRiTV.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: monter1981 »

orin pisze: 28 września 2022, o 16:30 Nic co piszesz nie jest prawdą.
Proszę bardzo :
https://www.digitalbitrate.com/dtv.php? ... 13&lang=en
To są dane pochodzące bezpośrednio ze skanera. Numery LCN programów radiowych MUX-4 są ewidentnie niezgodne ze stanowiskiem KRRiT.
Czy nie jest prawdą, że FEC MUX-4 różni się od reszty MUX-ów? FEC 3/4 dla MUX-1,2 a FEC 3/5 dla MUX-4, co wiąże się z inną mniejszą ilością danych korekcyjnych w strumieniu tego drugiego MUX-a. Zabieg celowy w celu zwiększenia pojemności multipleksu i upchnięcia większej liczby kanałów. Z brakiem znajomości procedur UKE i KRRiT też pudło- siedzę w temacie od ponad 17 lat. Natomiast z twojej wypowiedzi nie jestem przekonany czy ty jesteś zapoznany z tematyką, bo rzucasz w kontekście MUX-4 hasło 'przyznawanie koncesji', tymczasem skład przedmiotowego multipleksu jest ustalany z zastosowaniem innych procedur (operator wybiera programy z listy będącej załącznikiem do decyzji rezerwacji częstotliwości).

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

monter1981 pisze: 28 września 2022, o 23:24 Proszę bardzo :
https://www.digitalbitrate.com/dtv.php? ... 13&lang=en
To są dane pochodzące bezpośrednio ze skanera. Numery LCN programów radiowych MUX-4 są ewidentnie niezgodne ze stanowiskiem KRRiT.
Czy nie jest prawdą, że FEC MUX-4 różni się od reszty MUX-ów? FEC 3/4 dla MUX-1,2 a FEC 3/5 dla MUX-4, co wiąże się z inną mniejszą ilością danych korekcyjnych w strumieniu tego drugiego MUX-a. Zabieg celowy w celu zwiększenia pojemności multipleksu i upchnięcia większej liczby kanałów. Z brakiem znajomości procedur UKE i KRRiT też pudło- siedzę w temacie od ponad 17 lat. Natomiast z twojej wypowiedzi nie jestem przekonany czy ty jesteś zapoznany z tematyką, bo rzucasz w kontekście MUX-4 hasło 'przyznawanie koncesji', tymczasem skład przedmiotowego multipleksu jest ustalany z zastosowaniem innych procedur (operator wybiera programy z listy będącej załącznikiem do decyzji rezerwacji częstotliwości).
Zawsze podkreślam, że od strony radiowej mux4 różni się od pozostałych i dlatego jego odbiór wymaga lepszej instalacji antenowej. Natomiast sam kanał Wydarzenia 24 jest kompresowany identycznie jak pozostałe kanały w innych multipleksach z kompresją HEVC.
Zgoda, numeracja kanałów radiowych musiała się zmienić w mux4 od mojej ostatniej wizyty na nim. Jednak nie ma pewności, że PB nie uzyskał zgody od KRRiTV na wykorzystanie nieprzydzielonej numeracji LCN dla własnych celów.
Tak czy inaczej użyta przez PB numeracja LCN w żaden sposób nie konfliktuje z aktualnym stanowiskiem KRRiTV i przydziałem LCN. Ponadto kanały radiowe mux4 mają w NIT flagę visible_service_flag=0 czyli na odbiornikach, które mają oprogramowanie zgodne z wymaganiami na nasz rynek, te kanały nie są prezentowane na liście.
Kanał Radio Silesia w MUX TVS używa numeru LCN 161 zarezerwowanego dla MUX4 i o tym była wcześniej dyskusja.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

orin pisze: 28 września 2022, o 15:09
Krosnoludek pisze: 28 września 2022, o 14:28 Wydarzenia24 ciągle nie zostały naprawione przez Philipsa, są potwierdzenia z innego forum.
Bardzo mnie ciekawi analiza po stronie Philipsa co naprawią, aby kanał Wydarzenia 24 odbierał na tych telewizorach skoro w sygnale tego kanału nie ma różnicy w stosunku do kanałów na pozostałych multipleksach. Są potwierdzenia z innych forów, że ludzie na Philipsach odbierają ten kanał. Długo poczekasz na naprawę, aż nie rozwiążesz swojego lokalnego problemu w instalacji antenowej. :D
Philips wie o problemie więc problem nie jest u mnie a po stronie telewizora
Tak to wygląda: https://youtu.be/U9bml2GREEY
Tylko na PUS85X6 i wyższych modelach jest problem, na innych modelach rocznikowo działa poprawnie.

Odpowiedź od Polsatu:
„Na innych telewizorach kanał działa i na wcześniejszym oprogramowana tego telewizora również.
Zalecamy zgłoszenie problemu do producenta telewizora.”

W telewizorze nadal mam oprogramowanie z kwietnia, tego z lipca ciągle na telewizor nie dostałem, a obecnie nie mam możliwości wgrać go z pendrive. Być może w tym z lipca już to naprawiono? A u drzwi puka już następne: https://toengel.net/philipsblog/2022/09 ... 1-1-3-215/

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: EEQ »

Od pewnego czasu czytam ten temat... Również mam problemy z odbiorem programu Wydarzenia24 z MUX-4. Generalnie jest ok, ale co kilka minut przycina... Mieszkam we Wrocławiu i mam jeszcze problemy z MUX-1 i MUX-3 z nadajnika Ślęża/Wrocław. Na szczęście oba te MUX-y odbieram idealnie z bardziej odległego nadajnika Śnieżne Kotły/Jelenia góra. Jedynie siła sygnału jest odrobinę słabsza, ale jakość 100% i bez przycięć... Antena bez wzmacniacza. ;)

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Zawsze możesz przetestować filtr o dobrym tłumieniu pasm LTE 4G/5G np. https://www.dipol.com.pl/filtr_lte_700_ ... R81007.htm

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: wsz »

Do testów i szybkiego montażu chyba lepiej użyć filtra dołączanego wtykiem i gniazdem antenowym takim jak ma TV. Sieciówki sprzedają Vivanco AF 5G (po tym szukaj) za niecałe 30 zł. Puszcza pasmo 5-694MHz, Tłumienie: >694MHz na poziomie 22-26dB wg jednego z opisów. Na Allegro jest z reguły drożej.

U mnie pomogło dla TV LG.

Znalazłem też taki: Filtr LTE 5G EM694IEC o tłumieniu >40dB. Wejścia: złącze IEC. Zamówię dla rodziny i porównam.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Pytanie ile filtry "no name" tłumią w rzeczywistości w paśmie przepustowym i w pasmie blokowanym.
Osobiście preferuje komponenty pochodzące / sygnowane nazwami marek, które specjalizują się w produkcji i dystrybucji komponentów radiowo telewizyjnych niż ze źródeł, które handlują wszystkim co wpadnie w ręce.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: wsz »

Nie jestem monterem instalacji antenowych. U mnie zadziałało.

Interesuje mnie poprawienie dwóch instalacji antenowych "starej daty" (Brak złącz f bo zwrotnice jeszcze na śrubki - ale odbiór idealny wszystkich muxów, więc nie zmieniam) jak najmniejszym kosztem mojej pracy z tym związanym, bez wchodzenia na dach - stąd wybór filtrów z łączami IEC. Profesjonaliści mogą tym się "brzydzić". W jednej instalacji już pomogło (5 minut pracy licząc z rozpakowaniem i odsunięciem telewizora), a w drugiej zobaczę jak przyjdzie zamówiony filtr. Najwyżej wyrzucę dwadzieścia parę złotych i kupię drugi Vivanco.

Niestety dużego wyboru filtrów z łączami IEC nie ma, a nowe anteny mają filtr z reguły już wbudowany.
Ostatnio zmieniony 30 września 2022, o 16:22 przez wsz, łącznie zmieniany 2 razy.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

Te filtry LTE po parę złoty o tłumieniach czegoś w paśmie LTE w okolicach 20...40dB to najczęściej są konstrukcje oparte o filtry ceramiczne o charakterystyce pułapki. Jeśli zakłócenia są nie duże, mogą pomóc. Jeśli zaś zakłócenia są upierdliwe czasami nawet skręcenie dwu w kaskadzie niekoniecznie pomagało - sprawdzone wielokrotnie na paśmie LTE800.

Z tymi filtrami ceramicznymi na 700 bywa jeszcze taki problem, że o ile pasmo 700 jeszcze jakoś dotłumiają, to na paśmie 800 bywa już słabo. A przecież zakłócają obecnie (i w przyszłości też) pasma 800, bo przecież pasm 700 jeszcze nie ma w eterze u nas.

Dlatego warto stosować filtry o deklarowanych tłumieniach na 700 co najmniej 60dB, bo to może oznaczać niemalże całkowite wycięcie przez taki filtr pasma 800. A o to obecnie głównie chodzi. Przykładem takiego filtra jest np. TF005 Terry.

Ja już od początku dostępności tego typu filtrów obkładałem nimi instalacje, gdzie kanały były poniżej 40. i był całkowity spokój ze śmieciami. Najwięcej użyłem filtrów kupowanych za grosze na wyprzedaży Juli. Komuś się tam kiedyś pomyliło i sprowadził na Polskę filtry 700, kiedy u nas dopiero na dobre zaczynało rozwijać się pasmo 800. A filtry były właśnie odpowiednikiem wspomnianej Terry.

A to, czy filtr ma złącza F czy IEC to wtórna sprawa. Wiadomo, montując go przed wzmacniaczem wygodniejsze są typowo złącza F, a montując przy odbiorniku wygodniejsze mogą być złącza IEC. W zasadzie bez znaczenia dla funkcjonalności i skuteczności filtru. JAk dla mnie, @wsz, możesz się nie stresować - ważne, że problem rozwiązałeś.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: wsz »

Ten drugi EM694IEC co zamówiłem, to jakiś "czeski chińczyk" - deklarują mu tłumienie >40dB w paśmie 700–2400 MHz. Zobaczę jak się sprawdzi.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

@wsz:
z filtrami jest tak, że "tu się dmucha na zimne", więc zawsze warto stosować te lepsze i na dodatek takie, które mają podane rysunkowe charakterystyki tłumień. Bo jak nie mają, to trochę jest tak, jak kupowanie bazarze - panie, kup Pan, na pewno będzie dobrze... ;)
A dlaczego się "dmucha na zimne" - bo sytuacja z LTE bywa zmienna i nieprzewidywalna z dnia na dzień, wiec warto wydać o "połówkę" więcej i mieć względną pewność jutra... ;)

Ale, jak napisałem, w lżejszych przypadkach takie filtry też się sprawdzają. A co będzie w przyszłości - czas okaże...

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Jeśli w bliskiej odległości od anteny do 1km widać jakikolwiek maszt GSM to filtr jest niezbędny, szczególnie jeśli odbiór któregokolwiek multipleksu jest na kanale >40. Nawet jeśli aktualnie nie ma zakłóceń. Podstawą instalacji filtrów LTE jest instalacja filtra przed wzmacniaczami o ile to jest możliwe. Inaczej wzmacniacz szerokopasmowy wzmacniania również zakłócający sygnał LTE.
Niestety w sprzedaży jest dalej mnóstwo anten, które obejmują kanały powyżej 48 czyli pasmo 5G, a sprzedawcy manipulacją informacją podając, że antena ma filtr LTE, ale już nie podają, że tylko na pasmo 4G. :D

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Może też kupię filtr, tylko ten lepszy co poleciłeś.
W promieniu 300m mam trzy maszty + masz z energetyki, na szczęście w innym kierunku niż nadajnik ale może coś mnie zakłócają.
Będzie znaczący ubytek sygnału NTC po zastosowaniu tego filtra ?
Może jakiś wzmacniacz zastosować ale koniecznie przy telewizorze.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Każdy filtr wprowadza pewne tłumienie w paśmie przepustowym zazwyczaj około 4 dB. Czy masz możliwość w ustawieniach telewizora włączenia zasilania 5V dla przedwzmacniacza antenowego?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Nie widzę w ustawieniach telewizora takiej funkcji.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Podaj jakie masz wskazania siła i jakość sygnału na każdym z multipleksów: 1,2,3,4 :)

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DanielK »

Z mojego doświadczenia mogę polecić ten filtr LTE/5G:
https://satmania.com.pl/filtr_lte_4g_5g ... _3475.html
Są tam screeny ze spectrum i widać jak wygląda tłumienie na tym filtrze.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

orin pisze: 1 października 2022, o 10:09 Podaj jakie masz wskazania siła i jakość sygnału na każdym z multipleksów: 1,2,3,4 :)
92/100 , wskazania mam dobre i są takie na wszystkich (MUX 8 nie odbieram ale to wina anteny nieodpowiedniej).
DanielK pisze: 1 października 2022, o 11:01 Z mojego doświadczenia mogę polecić ten filtr LTE/5G:
https://satmania.com.pl/filtr_lte_4g_5g ... _3475.html
Są tam screeny ze spectrum i widać jak wygląda tłumienie na tym filtrze.
Wygląda na dobry filtr, przynajmniej na papierze. Jedynie MUX 6 mam powyżej 628 MHz.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Puma pisze: 1 października 2022, o 11:07
orin pisze: 1 października 2022, o 10:09 Podaj jakie masz wskazania siła i jakość sygnału na każdym z multipleksów: 1,2,3,4 :)
92/100 , wskazania mam dobre i są takie na wszystkich (MUX 8 nie odbieram ale to wina anteny nieodpowiedniej).
Filtr LTE jest niezbędny szczególnie w zurbanizowanym otoczeniu o ile antena odbiera sygnał powyżej 48 kanału UHF.
Każdy odbiornik telewizyjny/dekoder odbiera zakres kanałów UHF do 60 lub częściej do 69.
W telewizorze/dekoderze wzmacniacz szerokopasmowy na wejściu toru odbiorczego wysokiej częstotliwości wzmacnia sygnał dla całego pasma UHF.
W związku z tym każdy silny sygnał nadawany w paśmie UHF, którego źródło znajdzie się bliżej odbiornika (<1 km) np. nadajnik LTE jest w stanie przesterować wzmacniacz wejściowy i spowodować zmniejszenie jego wzmocnienia albo wręcz uniemożliwić odbiór. Nie ma znaczenia na jakiej częstotliwość obierasz multipleksy. Sygnał zakłócający blokuje lub zakłóca wzmacniacz wejściowy odbiornika, który jest wzmacniaczem szeroko pasmowym.
Oczywiście każdy odbiornik może inaczej reagować na sygnał zakłócający w zależności od tego, jak bardzo jest rozbudowany jego tor wysokiej częstotliwości. Dlatego problemy z odbiorem najczęściej odnotowują tanie odbiorniki, których konstrukcja toru wysokiej częstotliwości jest prosta i wykonana z budżetowych elementów.

Rekomenduje korzystanie z filtrów LTE o tłumieniu poza pasmowym >30 dB (powyżej częstotliwości 694 MHz).

Filtr Terra LTE 700 TF005 ma tłumienie >50 dB

Najpierw zacznij od zakupu filtra LTE a później dopiero kombinuj ze wzmacniaczem.

Jeśli wzmacniacz to raczej taki, który wzmacnia wyłącznie pasmo UHF do 48 kanału np. Alcad AI-270
Wzmacniacz ma dwa wyjścia, niewykorzystane wyjście należy zablokować rezystorem obciążeniowym 75 Ohm.
https://www.dipol.com.pl/rezystor_obcia ... R66200.htm

Wzmacniacz szerokopasmowy nie ma sensu jeśli dookoła (300 m) masz nadajniki komórkowe.
Ostatnio zmieniony 1 października 2022, o 12:37 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany